Sa ei ole sisse loginud.

#1 14-09-2005 23:57:26

Külli Leola
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 73
Veebileht

Pikslid

millistesse mõõtudesse (pxl) peaks olema digipilt lõigatud, et sellest tavalist paberfotot tehes mingit osa maha ei lõigataks? neid valgeid otsi ja ääri ka ei tahaks jätta ... ise arvutasin ja leidsin ka oma arust õige vastuse aga ikka suutsid nad miskit maha lõigata ... et kui lõigata siis ikka seda millega ise nõus oled wink


Ilu on vaataja silmades!

Eemal

 

#2 15-09-2005 00:14:54

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: Pikslid

see on väga asjalik küsimus kuna ma tahaks oma ämbliku pilti lükata ka printi kuid see niigi äärest ääreni, iga mm maksaks seal...


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#3 15-09-2005 00:16:15

Toomas
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 204

Re: Pikslid

Ehk on abiks  Mati Roosalu artikkel teema kohta. Samal saidil veel nõuandeid, mis kasuks ka teistest firmadest, mitte ainult Roosalu omast, fotosid tellides.

Eemal

 

#4 15-09-2005 00:44:47

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: Pikslid

lihtsa loogika järgi peaks olema nii: kui pilt on 10x15, siis pildi pikkuse-laiuse vahekord peaks olema 1,5. Ehk näiteks 3000x2000.

Eemal

 

#5 15-09-2005 00:50:10

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: Pikslid

no mitte päris nii lihtne smile nagu sealt võid lugeda on A4 jaoks vajalikud pikslid: 2516x3544px paar pikslit kuskile suunda (küll õige suhtega) ja ongi perses smile


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#6 15-09-2005 00:50:39

mari
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 206
Veebileht

Re: Pikslid

Toomas kirjutas:

Ehk on abiks  Mati Roosalu artikkel teema kohta.

Ei, pakun, et see soovitus EI ole abiks. Seal on juttu 2:3 ja 3:4 formaatidest - asi, mida küsija teab ilmselt isegi. Saan aru aga, et küsija probleem selles, millest ei Roosalu ega teised hea meelega ei räägi. Mingil kombel on seda väljendatud Photopointist ühe tuttavale saadetud meilis:
=====
Kui teed 10x15 pilte, siis selle täpne mõõt on 10,2x15,2
cm (300 DPI) ehk 1205x1795 pikselit. Lõikevaruga on 1228x1818 pikselit.
=====
Nimelt see müstiline "lõikevaru" mõiste ongi asi, mis paberile panekul kaduma läheb. Masinad ongi "lõikevaru" jaoks häälestatud! Seega tuleks vastav lõikevaru juba eelnevalt asendada vastavas suuruses valge raamiga (mis ongi kadumaminekuks mõeldud). Seega tuleks teada iga konkreetse masina/labori "lõikevaru". See aga sõltub minu kogemustel
- laborist
- paberi formaadist
- pixelite arvust sinu saadetavas failis

Ise tegin hiljuti niimoodi. Pilt A4 väljatrükiks ettevalmistatud ja siis tekitasin sellele pildile kitsastest triipudest raami, triip iga 16 pix tagant. Kokku midagi 15 triipu. Sama pilt kahes variandis, erineva pixelite arvuga (üks enamvähem täpselt A4 jaoks vajalik ja teine suurem). Tulemusi kätte saades oli tükk aega Excelis arvutamist, et millised need valged servad ikka peavad olema smile

Kusjuures saadud tulemus (vajalik "lõikevaru" ehk raami laius) peab paika ainult konkreetse labori jaoks. Saatsin sama faili Photopointi, ja seal "lõigatakse" hoopis teisiti.

Seega pakun, et tasub asjaga natuke vaeva näha ja_oma_ pildisuuruse ning kindla labori jaoks ise selline testfail tekitada.

Eemal

 

#7 15-09-2005 00:51:17

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: Pikslid

ehk siis tegelt 8MP kaamerast tuleb juba korralikult suurendada ... nad trükivad 295 dpi-ga ...


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#8 15-09-2005 00:54:18

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: Pikslid

to mari: on keegi proovinud neile öelda, et enne pildi printimist lisage lõikevaru jagu valget raami ning saata oma pilt täpselt 300dpi ja 29,7x21,0 formaadis (või mis iganes formaadis keegi tahab)?


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#9 15-09-2005 01:04:30

mari
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 206
Veebileht

Re: Pikslid

toruonu kirjutas:

to mari: on keegi proovinud neile öelda, et enne pildi printimist lisage lõikevaru jagu valget raami ning saata oma pilt täpselt 300dpi ja 29,7x21,0 formaadis (või mis iganes formaadis keegi tahab)?

Pakun, et nad ei viitsi. Vähemalt mitte netist tulevate tellimuste puhul. Nende meelest on kadu nii väike, et pole üldse juttu väärt. Ja tihti ei pruugi laborant/tööde vastuvõtja teadagi, et nende masin niimoodi käitub! Kui siis klient hakkab kadudest rääkima, määritakse talle sedasama Roosalu artiklit ja 2:3 vs 3:4 suhet pähe tongue.

Üks koht, kus mulle seda raami vajalikkust näidati ja selgitati, oli Fotomax Kaubamaja kõrval. Aga see oli ilmselt õnnelik juhus, et asjatundlik noormees, kes momendil just oma masina servade häälestamisega tegeles, õhtul klientide puudumisel minu juhtumisi raami sisaldavat ja raamile üles ehitatud faili testpildina kasutama hakkas smile. See oli ka ainus koht, kus seni sellisele asjale tähelepanu on juhitud; muu on oma tähelepanekud.

Eemal

 

#10 15-09-2005 01:54:21

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: Pikslid

toruonu kirjutas:

to mari: on keegi proovinud neile öelda, et enne pildi printimist lisage lõikevaru jagu valget raami ning saata oma pilt täpselt 300dpi ja 29,7x21,0 formaadis (või mis iganes formaadis keegi tahab)?

300 dpi pole ka lollikindel, vähemalt ühes kohas öeldi mulle, et nende masinale vajalik tihedus on 320dpi-d (ei mäleta, kus see täpselt oli küll)

Eemal

 

#11 15-09-2005 02:09:03

mari
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 206
Veebileht

Re: Pikslid

toruonu kirjutas:

to mari: on keegi proovinud neile öelda, et enne pildi printimist lisage lõikevaru jagu valget raami ning saata oma pilt täpselt 300dpi ja 29,7x21,0 formaadis (või mis iganes formaadis keegi tahab)?

Vaata Photopointi tsitaati mu esimesest postitusest:
=====
Kui teed 10x15 pilte, siis selle täpne mõõt on 10,2x15,2
cm (300 DPI) ehk 1205x1795 pikselit. Lõikevaruga on 1228x1818 pikselit.
=====
Selle järgi ei päästa see täpne mõõt ja 300 dpi midagi. Lõikevaru (st äralõikamine) tuleb ikka.

Kusjuures kuna see nii on, siis see on muutnud mu suhtumist "täpsete" pixelite arvuga piltide saatmisse. Antud juhul siis "täpne" 10,2x15,2 cm (300 DPI) ehk 1205x1795 pix suurendatakse ju üles, et oleks, mida ära lõigata ...

Eemal

 

#12 15-09-2005 09:55:21

Metsavend
Kasutaja
Asukoht: Harjumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 115

Re: Pikslid

mari kirjutas:

Kusjuures kuna see nii on, siis see on muutnud mu suhtumist "täpsete" pixelite arvuga piltide saatmisse. Antud juhul siis "täpne" 10,2x15,2 cm (300 DPI) ehk 1205x1795 pix suurendatakse ju üles, et oleks, mida ära lõigata ...

Ühesõnaga, kui ma omaarvates teen kodus parima ettevalmistuse oma pildile - vähendan teda "täpselt" vajalikku mõõtu, et tagada maksimaalne kvaliteet, siis tegelikult teen enesele karuteene - labor suurendab seda pisukese võrra tagasi ja loogiliselt võttes rikub kõik mu ideaalile püüdluse ära. smile

Oskab keegi öelda, kui palju me kvaliteedis kaotame, kui saadame suure faili ja laseme laboril enesel seda vähendada?

IMHO on see lõikamise värk paratamatus. Pole just nii tegija ka, et seda vaja oleks, kuid ikkagi tundub, et see on juba juuksekarva lõhkiajamine. Kui nii ideaalset pilti tahta, siis peaks kõigega arvestama. Kaasaarvatud labori masina värviprofiiliga, lõikevaruga, pildi mõõtmetega pikselites.

Eemal

 

#13 15-09-2005 10:29:09

Toomas
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 204

Re: Pikslid

Ma ei saa eelnenud postituste põhjal aru, kas ma olen ainuke loll, kes vähegi tähtsa laboritöö puhul tellimuse täitmist laborandi kõrval jälgib? Kui neti teel pilte saata, ei saa minu arvates küll kuidagi eeldada, et tulemuse kvaliteet garanteeritud on. Rääkige Allari, Assari, Mati või mõne teise fotoäri omanikuga, ja uurige kui lihtne on kasvava konkurentsi tingimustes korralikku laboranti leida... Mis krdi kvaliteeti sa eeldada saad, kui noormees/neiu masina taga alles ametit õpib? Tuleb asjasse pragmaatiliselt suhtuda ja lihtsalt ise veidi rohkem vaeva näha, kui kõrge kvalitet sihiks seatud.

Eemal

 

#14 15-09-2005 11:20:03

Metsavend
Kasutaja
Asukoht: Harjumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 115

Re: Pikslid

Toomas, ei arva, et sa ainus oled... Mind hakkas aga huvitama, KUI palju nad siis su pildid kehvemini suudavad pidevalt teha, kui sind ennast kõrval ei ole? Tuleb sul tihti ise labori töösse sekkuda?

Tood ehk tüüpilisemaid näiteid vigadest?

Kui miskit ei sobi, siis mina laseks neil seni pilte teha, kui see noormees/neiu oma töö selgeks õpib või talle vastav täiendkoolitus tehaxe. Klient on kuningas ja sa ei peaks ise hakkama tegema teise inimese tööd.

Mul oli isiklikult kunagi ammu juhus, kus üks Tartu labor suutis pisut liiga tumedaks kõik mu pildid jätta ning neid oli tookord umbes 80 10x15 pildikest. Ilma nurinata tehti mulle kõik uued ja olin rahul. Peale selle sain ka vanad kaasa (2 pilti 1 hinnaga).

Iseasi on see, kui sul ei ole aega nendega kembelda ja su oma töö kannatab selle all...

Eemal

 

#15 15-09-2005 11:59:11

Toomas
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 204

Re: Pikslid

Metsavend kirjutas:

Toomas, ei arva, et sa ainus oled... Mind hakkas aga huvitama, KUI palju nad siis su pildid kehvemini suudavad pidevalt teha, kui sind ennast kõrval ei ole? Tuleb sul tihti ise labori töösse sekkuda?Tood ehk tüüpilisemaid näiteid vigadest?

Kui ma olen veetnud tükk aega arvuti taga, et pilti rahuldavaks saada (mis küll harva õnnestub) , ei tea ma sellest hoolimata, milline näeb pilt välja paberil.Seda hoolimata kõigist icc profiilidest ja laborandi ähvardamisest. Nimelt võid sa ju pildi enda meelest sobivasse profiili konverteerida, kuid sa ei tea iial millal ja kuidas on parajasti hääles laboris olev Frontier (enamus laboreid, mida mina kasutan, kasutavad just seda põrgumasinat). Seega on ikkagi parem laboranti moosida, lasta tal välja lasta proovipilt, teha sellele vajalik korrektsioon ja siis edasi trükkida. Sama kehtib ka pildi formaadiga seotud küsimuste kohta, vajadusel saab ju oma vene ajast pärit giljotiiniga valged servad maha lasta. Värviprinteriga suurt formaati lastes on vähe teine lugu, seal toimetavad suhteliselt kogenud töötajad, nende soovitusi toonide või formaadi osas olen tavaliselt kuulda võtnud.
Trükin muidugi suht harva ja vähe, pole nii palju häid pilte...
P.S Tite ja läbupilte lasen rahulikult "autosettingutega", las titt olla pooliku kõrva või lilla ninaga smile)

Eemal

 

#16 15-09-2005 14:32:48

käpp
Tigekull
Asukoht: Paide
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 585
Veebileht

Re: Pikslid

Suurtes laborites on vist jah rutiinsete setingute väljatöötamine probleem...
Ise lasen siin kohalikus väikses laboris pilte välja. Kui kasutan pildi töötlemisel selle konkreetse Frontieri värviprofiili (proofin), siis on ka tulemus selline nagu arvuti ekraanil paistab. Muidugi tuleb iga kord igaks-juhuks laborandile öelda, et ta laseks ilma korrigeerimata läbi.

Eemal

 

#17 16-09-2005 01:50:45

oliver
Kasutaja
Asukoht: Maa avarustes
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 59

Re: Pikslid

99,9% juhtudest on kaks muret inimestega.
a) nad ei tea, mida tahavad, aga ikka tahavad
b) nad teavad mida tahavad, aga ei julge küsida

Esimesel variandil pole suurt midagi teha...kui mul vähegi on aega tööl, siis seletan inimesele, mismoodi asi käib ja kuidas saada meelepärast tulemust (nii hästi kui oskan). Üldiselt on nendeks vaid vähesed kvaliteedihuvilised fotograafid. Õnneks on juba ka mõningaid loodusfotograafe. Siiski tundub, et enamus looduspiltnikest kuuluvad teise gruppi. Ehk, inimesed, küsige julgelt! Kui te just K-firmat või mõnda odavama otsa fotolaborit ei kasuta, siis on tõenäoline, et tullakse teile vastu.

Ei taha siin reklaamida, aga kes teavad, kus minuga kohtuda võivad - saatke meil, küsige millal on vaba aega, tulge kohale, seletan niipalju kui oskan ja õpin sealjuures ise ka. Väga väga kahju on sellest, et isegi "profilaborites" ei teata, mida nende tehnika võimaldab. Ok...lihtsalt juhtus, et sa ei tea...tehnika maksab paarkümmend tuhat.... aga kui tehnika maksab paari luksusauto hinna? Ma teistele ette ei heida, appi - iga inimese vaba valik ju, siiski EVabariik ju - aga ise teen pidevalt pingutusi, et leida ka asjahuvilisele fotograafile lahendus, mis oleks usaldusväärne. Et kui teed jama, saad jama, kui head, saad head.

Toomasel ja Musikäpal on tähelepanemist väärt jutt, tuleb leida oma workflow ja seda järgida. Tean kõrvuti kahte inimest, üks võttis vaevaks, pingutas nädalakese, et saada ekraan ja pilt paika. Siiani mitmed ahhetavad kui vaatavad, issand kui ilus pilt, nii täpsed värvid ja värki. Teine juba aastaid kasutab ühte laborit ja tulemused on ebastabiilsed nagu väike laps lõbustuspargis.

Ehk tee selgeks, mida tahad, tule/mine küsi ja näe natuke vaeva selle nimel, et saad järgnevad kuud/aastad rahulikult magada. smile

Parimat,

Oliver


"Kas sa oled jõudnud mere allikateni ja kõndinud sügavuse põhjas?
Kas sa taipad, kui avar on maa?
Jutusta, kui sa seda kõike tead!"

Eemal

 

#18 16-09-2005 01:53:35

oliver
Kasutaja
Asukoht: Maa avarustes
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 59

Re: Pikslid

Ja kui nüüd teemas püsida, siis on variant ka kuidas Frontierist saada välja minimaalse kaoga pilt. 0-kadu on võimatu (pildi suurust vähendamata), sest masin lõikab iga kord siiski veidi-väheke-tsipa erinevalt ja 0,1mm pealt seda ette teada on võimatu. Aga ilma jääda kõigest ca 0,5mm igast küljest...reaalne.

BTW Mari, palun saada mulle see testfail meilile smile Aitäh

Oliver


"Kas sa oled jõudnud mere allikateni ja kõndinud sügavuse põhjas?
Kas sa taipad, kui avar on maa?
Jutusta, kui sa seda kõike tead!"

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB