Sa ei ole sisse loginud.

#1 20-09-2005 17:44:04

selena
Kasutaja
Asukoht: Põlva
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 151

kalibraatori kasutamine

Et pildi all on sobilik kommenteerida pilti, aga mitte fototehnikat, siis minule huvipakkuvast teemast pisut siin foorumis.
Kuna Sven kasutas http://www.looduspilt.ee/?page=pilt&id=4848 pilti illustreerimaks sügise pildistamise kursuse kuulutust, siis loodetavasti autor ei pahanda, kui viitan teiselegi silmajäänud fotole http://www.looduspilt.ee/index.php?page … p;id=3865.

Kui nüüd kaks ja kaks kokku panna, siis oh seda piinlikkust, kui fuji slaidifilmi kvaliteeti ära ei tunne. Et sellise pildi vaatamine silmadele võib hakata, veendusin eile õhtul kodus, seal mul uus ViewSonic LCD kuvar. Siin tagasihoidliku Samsungi CRT ees ei tundu http://www.looduspilt.ee/?page=pilt&id=4848 liiga ere ühti, teine viidatud pilt siiski. Ega siis peagi ju vaatama smile

Niisiis otsisin netist sellise lehekülje http://www.aspiron.ee/teenused/calibration.html ja sain teada, et kalibreerida on mingil määral võimalik ka visuaalselt kasutades selleks spetsiaalseid värvi-, heleduse- ja muid tabeleid. Siiski ei võistle selline meetod aga tulemusega, mille annab vastava seadme ehk kalibraatori kasutamine. Ja et kalibreerimisteenuse hind Tallinna piires  350 krooni tund. Aga mina pole ju Tallinnast... ja värvi-, heleduse- ning muid tabeleid kasutades on monitori reguleeritud.

Mida asjatundjad soovitaksid?


In sole solum solamen

Eemal

 

#2 21-09-2005 14:12:09

jaanusj
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 69

Re: kalibraatori kasutamine

Kuna teema illustreerimiseks kasutati minu pilte, siis võtaks ka veidi sõna. Esiteks on mul teatud kahtlused selliste teenusepakkujate suhtes, siin pole sõnagi sellest, millega nad sinu monitori kalibreerima hakkavad. Pudelipõhjaga äkki? Kui oled aktiivne digipildistaja või skaneerija, siis peaks monitori kalibreerima ikka kord kuus, mitte 2-3 kuu tagant. Kalibreerimiseks on olemas mitmeid vidinaid: Spyder, BlueEye jne. Need on suht kallid, kuid samas ikka vajalikud.

Selliste spetsiaalsete värvi- ja heledustabelite kasutamine monitori kalibreerimiseks on üsna kahtlane teema. Oli minulgi kunagi üks selline vidin, mis keeras värvid ikka täiesti p..... Need on kõik sellised poolkõvad asjad.

Kui sul pole plaanis piltide müügiga eriti tegeleda, seda nii piltipankadesse, väljaannetesse jms., siis piisab, kui kord kuu lased Adobe Gamma'ga üle, pimedas muidugi.

Kas su uus LCD on ikka kalibreeritud? Samuti pole selle hinnaklassi LCD-s eriti sobilikud piltide täpistöötlemiseks, sest nende värvisügavus on veidi teine, kui CRT monitoridel. Spetsiaalsete LCD-de hinnad algavad 10 000 kroonist. Kuigi nii mõnigi tegija, Jarek Jõepera näiteks, kasutab LCD monitori ja on sellega täitsa rahul. Nii et, ilu on vaataja silmades. Plaanin ise ka omale LCD osta, et oma kallimat vara - silmi  säästa.

See, et see haava pilt hakkab sinu silmadele on ilmselt sinu monitori probleem.

Eemal

 

#3 07-10-2005 19:22:25

unitra
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 133
Veebileht

Re: kalibraatori kasutamine

Silma järgi kalibreerimine ei aidanud minu kogemuse põhjal küll eriti midagi. Võibolla eriti peetis pildi puhul natuke aitab. Aga soovitan soojalt uurida võimalusi laenutada kuskilt (lemmikfotolaborist/sõbralt reklaamifirmas jne) aeg-ajalt kolorimeetrit ja oma monitor üle lasta. Ise lasin näiteks nii LCD kui CRT monitori Gretagmacbethi Eye-One Display II-ga üle ja eriti LCD puhul, mille kontrasti ega midagi muud ei saa ise reguleerida, aitas kõvasti. Saadud kõverikud gammakõvarad kinnitasid mu kahtlusi, et mu LCD puhul clippis hele ots miski 5-6% ulatuses, aga nüüd on asi korras ja hoopis teine tunne on pilte paika keerata.

Eemal

 

#4 08-10-2005 03:10:17

aavo13
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 303
Veebileht

Re: kalibraatori kasutamine

Või LCD kalibreerimine annab tulemust? Huvitav, ja siiani on kõikidest fotofoorumitest jäänud mulle selline arusaam, et LCD on nadi fotode töötluseks ja ei allu kalibreerimisele eriti. Ise kasutan kah LCD-d, oleks vist ikka vaja vaadata järgi, mida need värvid siis räägivad. Siiani olen nagu rahul olnud (või ei oska paremat tahta), värvid ka sellised, nagu pärastisel väljatrükil laboris. Saa sa siis asjast aru. Ja nagu kiuste tuttavatel kalibraatorit kah netu.

Eemal

 

#5 08-10-2005 05:44:09

unitra
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 133
Veebileht

Re: kalibraatori kasutamine

Annab ikka tulemust.  Selle konkreetse Gretagmacbethi vidinaga tasub tähele panna, et LCD kalibreerimiseks on vaja installi CD-lt kopeerida üks spetsiaalne confifail, et programm paneks LCD halltoonide valgebalansi paremini paika. See soovitus oli peidetud õpetusfailidesse, programm seda ise ei soovitanud ja algul jäid liiga soojad halltoonid.

Eemal

 

#6 08-10-2005 17:45:55

Tirinen
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 37

Re: kalibraatori kasutamine

Selline küsimus, et kas keegi pakub kalibreerimisteenust ka Tallinnas?

Eemal

 

#7 11-10-2005 19:11:34

Mariann
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 133
Veebileht

Re: kalibraatori kasutamine

Tallinnas ikka, otsi netist. See Aspiron tundub natuke palju odav kui konkurente vaadelda. Samas on masina soetamine ühekordne investeering ja kui nad asja korralikult teevad, tasub neil ka odavam hind enivei ära ning Sina saad oma. Oleneb ka masinast ning sellest, kas toimub ainult profiili loomine või monitori füüsiline kalibreerimine. Ilmselt seal veel vahet, mina asja nii ei jaga.

Mul on omal küll mure. Mõte käib seda rada, et osta üks korralik kalibraator (softist ei piisa) eesmärgiga trükigraafika ja fototöötlus. Seega täiskomplektne masin. Aga esiteks puudub mul ülevaade Eestis müüdavatest kalibraatoritest ning teiseks on neid siinseid nii vähe, et kasutajate tagasisidet leian mujalt maailmast pigem kõikvõimalike teiste kalibraatorite kohta. Spyder Pro kohta on paarist eesti foorumist positiivne tagasiside, ent mujal seda eriti ei kiideta. Kel meie foorumi kasutajatest on kalibraatoritega kogemusi? Kala foorumis on juba üle aasta vanune teema, palju abi ei saanud tast. Oleksin soovituste eest väga tänulik.

Samas on ka mõte osta kalibraator mitme peale. Ma ei tea, kui reaalne see on ja mis sest välja võiks tulla. Kas Tartu/Tallinna kandist oleks kaasamõtlejaid? Keskmine hind korralikul asjal praegu paistab 4-5 kilo kanti.

Teine variant, kui keegi on nõus oma masinat sümboolselt mõistliku  hinna eest rentima, alustuseks aitaks sellest.

Mis arvate?

Eemal

 

#8 12-10-2005 00:26:59

Mariann
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 133
Veebileht

Re: kalibraatori kasutamine

Btw, seda Eye One Displayd küsisin paarist kohast, aga pole kuuldudki. Kust Sa, Unitra, selle laenutasid? Muidu leidsin müügiks eestifoto poest ja võrgutav tekst ka veel juures...

Eemal

 

#9 12-10-2005 00:41:29

unitra
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 133
Veebileht

Re: kalibraatori kasutamine

Laenutasin narva mnt Filmarist. Ametlikult nad vist seda ei laenuta, aga võib ju proovida ilusti küsida..

Eemal

 

#10 14-11-2005 13:45:30

selena
Kasutaja
Asukoht: Põlva
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 151

Re: kalibraatori kasutamine

http://www.focus.ee/detail.html?op=deta … amp;cols=3

Kas lihtsalt erinev esitlus samale fuji slaidifilmile pildistatud kaadrist?
http://www.looduspilt.ee/?page=pilt&id=4848


In sole solum solamen

Eemal

 

#11 14-11-2005 21:18:11

jaanusj
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 69

Re: kalibraatori kasutamine

Just, erinev esitlus samast kaadrist. Focus on teinud nn. low res skänni ning pole eriti värvide esitlemisega vaeva näinud.

Eemal

 

#12 26-11-2005 14:51:54

US
Külaline

Re: kalibraatori kasutamine

Kahjuks ei laenuta, aga võin Tartus pakkuda kalibreerimisteenust 250.-

Mariann kirjutas:

Btw, seda Eye One Displayd küsisin paarist kohast, aga pole kuuldudki. Kust Sa, Unitra, selle laenutasid? Muidu leidsin müügiks eestifoto poest ja võrgutav tekst ka veel juures...

 

#13 26-11-2005 15:45:01

MarkoH
Tigekull
Asukoht: Paide
Registreeritud: 17-11-2004
Postitus: 865
Veebileht

Re: kalibraatori kasutamine

Andres Toodo, kes käinud Kulberti esindajana ka erinevatel fotoüritustel mitmesugust huvitavat kola promomas ja on sellel alal imo ikka väga kodus kirjutab fotokala foorumis järgmist...loodan, et ta ei pahanda, kui ma selle otse siin avaldan.

EYE-ONE Display 2:
- Eestifotos: http://www.eestifoto.ee/pood/dir.php?cat=35
- Kulbertis: http://www.kulbert.com/index.php?id=3&a … d=627,1028

----------------------------------------------------------------------------

Autor: Andres Toodo, 17.11.05

Eye One Display 2 4130.-
Tegemist on Gretag macbethi täpse tööriistaga.

Lihtsat ja odavat kalibreerimist ei ole olemas, vähemalt mitte siis kui tegeled fototöötlusega. Samas 4130.- ei ole väga suur summa, pealegi on ta ustav abiline aastateks. Küsimus on, kui tähtsaks sa pildi õiget tajumist pead.
Kalibreerimine koosneb tegelikult kahest asjast: kalibreerimisest ehk monitori teatud parameetrite optimeerimisest ja profileerimisest ehk icc profiili genereerimisest. Ilma viimaseta pole kalibreerimisest praktiliselt kasu. Silma järgi tehtavate lahenduste probleem selles ongi et profiil jääb genereerimatta või kui soft keedabki mingi profiili kokku siis ei kirjelda see kohe kuidagi antud isendi tegelikku värvigamutit. Värvigamutit saab ainult kolorimeetriga mõõta. Pealegi, silma järgi timmides saad hommikul ühe kalibreeringu ning õhtul teistsuguse.
LCD kalibreerimine on veel omaette keemia.
LCD kalibreerimisel kiidetakse teistega võrreldes just Eye One Displayd tänu tundlikumale sensorile. Ole kolorimeertri ostmisel ning eriti odavate lahenduste puhul ettevaatlik. Kui satud viletsa kaubamärgi otsa siis on see raisatud raha.

Ei väsi kordamast, et monitori kalibreerimine on kvaliteetse digipimiku A ja O
See on toimiva värvihalduse alus. Printeri profileerimiseks pole vaja omale kallist riista osta. printeri icc profiili genereerimine maksab näiteks Kulbertis 500.- +km. Selle raha käid ühe korra välja, kuid oled kindlustanud omale oluliselt kvaliteetsema tööprotsessi.

----------------------------------------------------------------------------

Igatahes tekitab see jutt minus juba üsna suure huvi see junn endalegi muretseda, ja pealegi....tegelikult on see 4k muu fotokola kõrvalt ju lausa naeruväärne summa big_smile

Eemal

 

#14 15-02-2006 02:12:09

karu
Uus kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 9

Re: kalibraatori kasutamine

Kalibreerisin just oma FS laptopi ja koduarvuti LCD 193T  ära Eye One Display 2-ga.

Tulemus on hämmastav. Kõige parem efekt oli kui vaatasin kalibreeritud laptopiga ja kalibreerimata lauamonitoriga koos samasid  fotosid netist.

Erinevus oli tohutu.  Ennem olin proovinud Adome Gammat. Sellest küll kasu ei olnud või lihtsalt ei osanud.

Nüüd vaatad kõiki proffide fotosid lausa mõnuga.

Õppetund : Oma silm on kuningas. Kui ei ole enne näinud ja võrrelnud, siis arvad ikka, et minu  monitoriga on kõik enam-vähem korras. Arvasin, et kompleksel laptopil on tehases juba enam-vähem õige profiil olemas. Saan veel aru, et lauaarvuti puhul sõltub paljuski videokaardist.

Effekt on sama , kui vahetasin oma KIT objektiivi EF50/1.4  jt vastu. Vanu fotosid ei tahtnud pärast seda  enam vaadatagi.

Eemal

 

#15 15-02-2006 02:33:58

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: kalibraatori kasutamine

Y1 teeb oma tööd väga ilusti. Ekraanilt vaadates. Kui leiad masina ja  venna, kes selle sellisena ka paberile paneb... Mul õnneks üks sõbramees on selline võlur big_smile.

Eemal

 

#16 15-02-2006 03:14:45

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: kalibraatori kasutamine

Y1? ehk mis?


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#17 15-02-2006 11:05:00

käpp
Tigekull
Asukoht: Paide
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 585
Veebileht

Re: kalibraatori kasutamine

Jaak mõtles vist EYE-ONE? Me kasutame ka seda - saab teha erinevatele väljutitele värviprofiili, kalibreerida monitori, ka fotokale saab värviprofiili teha. Isegi suurele trükimasinale tegime sellega profiili .. tongue

Eemal

 

#18 15-02-2006 11:06:32

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: kalibraatori kasutamine

e täht vist ei tahtnud töötada, eye1 oli mõeldud.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB