Sa ei ole sisse loginud.

#1 15-01-2011 18:09:12

immi
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 103
Veebileht

Jahihooaeg?

Täna lõuna paiku sai käidud metsas kontrollimas osasid kohti, kus on kunagi pildistamas käidud. Olukord oli suht kurb. Võrreldes eelmise aastaga peaaegu polnudki loomade radasid. Natuke aega ringi tuiates, avastasin siiski mõned põdra jäljed ning nägin kolme kitse. Jäin siis ootele, et äkki liigub veel seal loomi-linde, keda olin harjunud seal nägema. Järsku hakkas üsna lähedal paugutamine pihta. Arvatavasti neid kitsesid, kes minust möödusid enam pole. Samas tekkis küsimus, kas praegu on mingi jahihooaeg käsil? Kuna homme oli plaanis minna samasse kohta loomi varitsema ja pildistama, siis praegu ei oskagi seisukohta võtta, ehk saab isegi seal kuuli kerre.


Alles lapsekingades..
http://www.imrekosemets.eu

Eemal

 

#2 15-01-2011 19:13:42

Andres Tamm
Kasutaja
Asukoht: Valga
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 371
Veebileht

Eemal

 

#3 15-01-2011 19:32:08

Karl Adami
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 328
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

Kahju, ka mina olen enda tuttavatel aladel üha vähem ja vähem kõiksugu jälgi täheldanud. Õudne. Ja ma julgeks küll väita, et jahimehed oleks sellest aru võinud saada juba vähemalt kaks aastat tagasi.

Eemal

 

#4 15-01-2011 19:56:16

poolveeline
Kasutaja
Asukoht: Põlvamaa Karilatsi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 238

Re: Jahihooaeg?

Kle nüüd te küll dramatiseerite üle. Hetkel on Eestis näiteks karu üle aegade palju, hunti on kah normaalselt, siga on üle aegade palju, rebast ja kährikut väga palju, kitse on viimased kaks aastat vähem aga see on seotud talvede, mitte jahimeestega.

No ma ei tea, mis jahiliike veel võiks tuua, kobras on arvukas põder on kah igati arvukas kuigi oli vist tiba vähem kui eelmistel aastatel.
Mida sa hing veel ihkad. Ma ei taha jahimehi idealiseerida aga looduses on veel palju muid mõjutegureid nagu populatsioonide loomulik kõikumine ja sessoonsed ümber paiknemised jne.

Inimesele on looduslike liike alati kas liiga vähe, või liiga palju. Oleneb vaid kelle mätta otsast vaadata.

Eemal

 

#5 15-01-2011 20:13:10

Seiraja
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 295

Re: Jahihooaeg?

Jah, tasakaalustuseks ütleks, et imetajaid olen tuttavatel aladel sellel talvel kohanud pigem rohkem nii arvuliselt kui liigiliselt.

Eemal

 

#6 15-01-2011 21:04:50

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

Ütleme nii, et paikkonniti on ikka puhast tööd küll tehtud ja mitte sugugi vaid raskete lumetingimuste poolt, vaid ikka läbi jahipidamise. Linnalähistel on ikka olukord kohati tõesti väga kurb. Mul on üks südamelähedane paik, kus on palju põnevaid sihte, mis varasemalt olid need inimese poolt võrdlemisi puutumata, nüüd on see mitmes kohas ehitud jahipukkidega otse keset sihti ja see ei ole looduses ilus vaatepilt. Mõistagi on kindlasti kohti, kus loomade arvukus suurenenud ja samas on ju mitmed loomad tavapärasemast paiksemad raskendatud liikumise tõttu, mistõttu võib kohati ka lihtsalt tunduda nagu oleks loomi rohkem. Aga ei eita, et teatud liikide arvukus on suurenenud ka statistiliste näitajate pinnalt.

Eemal

 

#7 15-01-2011 22:08:02

Olgerd
Kasutaja
Asukoht: Lõuna-Eesti
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 49

Re: Jahihooaeg?

Ei pea just bioloog olema teadmaks, et selliste talvedega(loe:lumeoludega) loomad eriti ei liigugi(ei tee radu), vaid istuvad oma toitumiskohtade läheduses või kohtades kus on võimalik toitu leida ja hoides kokku sealjuures kõvasti energiat, mis liikumisele kulub.
Jahimeestele meeldib, kui on palju loomi seega "puhast tööd" vaevalt keegi teinud on. Tean ühte piirkonda, kus viimaste aastatega on huntide ja karude arvukus kõvasti tõusnud seega kitsi ja metssea kesikuid on seal suht raske kohata. Samuti on imelikul kombel paljud põdralehmad vist aherad. Ilmselt on jahimehed kõik ära küttinud ega karu ja hunt liha ju ei söö. Kitsede teemal oli siin kandis üks väga hea koht, kus muidu ikka alati kitsi näha oli suures koguses põldudel, aga kuna viimastel aastatel on samuti ka ilvese arvukus kõvasti tõusnud ja konkreetne piirkond jääb ilvese liikumisalasse, siis healjuhul paar kitse on nüüd näha.

Eemal

 

#8 16-01-2011 11:55:50

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

Arusaadavalt jahimehed kaitsevad siin oma tsunfti, aga olgem ausad, mitte kõik jahimehed ei ole nö "südamega jahimehed" ja siin pealinna lähistel on võrdlemisi puhast tööd tehtud küll, muuhulgas salaküttimise läbi! Tean millest räägin, seega ei ole põhjust siin teemat selles osas siluda. Kindlasti ei saa minu öeldut üldistades laiendada paljudele piirkondadele, aga on piirkondi, kus olukord on paraku selline. Usun, et siinsed jahimehest kommentaatorid on ikka pigem südamega jahimehed, aga ärgem unustagem, et kõik seda ei ole ja mõnes kohas, kus metsloomade arvukus on kahanenud võib mõnest rumalusest täitsa piisata, et nö puhas plats oleks või siis peaaegu puhas.

Eemal

 

#9 16-01-2011 13:13:14

Karl Adami
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 328
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

Ma ühineks Eriku poolt öeldud sõnadega. Ka minu kandis on arvatavasti päris edukalt salakütte läbi jooksnud. Meie kandi jahimehed on öelnud, et kitse nad nüüd hea meelega ei lase, muidu on võimalik tulevikus kitse üksnes loomaaias kohata.

Eemal

 

#10 16-01-2011 14:59:56

Tõnis Kannel
Kasutaja
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 332
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

Ärge ajage jama.Salaküttimisega mingit piirkonda tühjaks lasta on ikka tõsine ettevõtmine.Siis peaks mehed koertega 24/7 metsas olema ja keegi kurat ei sega.Et nagu lihavarumine siis.Muidugi on Eestimaa peal igasugu lontrusi liikumas ja muidugi võiks keskkonnaametnikke rohkem olla,aga kindlasti ei ole ulatuslik salaküttimine mingi ulukiliigi kadumise põhjuseks.Kui mõnda ulukit on palju,või on ülepopulatsioonis,siis on teda ka lihtsam kohata.Eelmine talv tegi kõva harvenduse just metskitsede hulgas.Mõnes piirkonnas kuni 70% populatsioonist.Minu maa peal on ka kogu aeg kitsesid olnud ja vahel sõid hommikust otse maakodu akna all.Kevadel ei olnud enam ühtegi.Seda vaatamata toiduks langetatud haabadele ja suvel varutud saarevihtadele.Enne lahkumist olid hoopis koore maha närinud kahekümnelt hoolega kasvatatud 20 aastaselt tammelt.Loodus tühja kohta ei salli-Juuli kuus nägin heinamaal uut kitsenoorpaari kurameerimas ja elu läheb edasi.
Nagu üks vana kalur ütles sarnase olukorra kohta kalanduses-"Kui kala on palju,oskab seda iga loll püüda!Kui head ajad läbi,tuleb mõistus ja kogemused ligi võtta!"

Eemal

 

#11 16-01-2011 15:15:35

Karl Adami
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 328
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

Ega Tõnis, ma ei väitnudki, et ainult salakütid on minu kandi populatsiooni peaaegu nulli langetanud. Ega loodus tõepoolest tühja kohta ei salli ja sellepeale jään ma ka lootma.

Eemal

 

#12 16-01-2011 15:32:48

immi
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 103
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

Nii täna käisin siis sama piirkonda põhjalikumalt kammimas. Mõne kilomeetri raadiuses nägin siiski alustuseks 8 metskitse. Seega nad pole päris kadunud sealt. Nad on lihtsalt eemale hakanud hoidma söötmiskohast, kuna suvel püstitatud eriti moodne jahimeeste soojustatud pukk on nad vast eemale peletanud. Ja täna enam paugutamist kuulda polnud.


Alles lapsekingades..
http://www.imrekosemets.eu

Eemal

 

#13 16-01-2011 15:35:10

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

Tõnis ära ise aja jama! Näiteks pealinna lähistel ei ole metsamassiivid nii suured, et nende läbikammimine oleks 24/7 ettevõtmine. Meie kandis on näiteks juba mitmeid aastaid põtradega üsna kehvad lood ja selle peamiseks põhjuseks julgen mina tuua läbimõtlematut jahipidamist, kus on lastud valikuid tegemata nii lehmi kui vasikaid. Olen omal ajal rääkinud ka väga kogenud jahimehega sellel teemal ja seega ma tean millest ma räägin. Kitsedest, kelledel mõni jalg "jahimehe" poolt alt ära lastud ja metsa jäetud, ei vaja vast rohkemaid kommentaare. Aga nagu ma juba ütlesin, üldistusi siin teha ei saa. Minu väited põhinevad minu kogemustel spetsiifilises piirkonnas.

Eemal

 

#14 16-01-2011 15:47:33

Seiraja
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 295

Re: Jahihooaeg?

Võibolla nad liiguvad ka. Nt põder on "minu territooriumile" juurde tulnud. Praegu on jälgi näda, just praegu tulin jalutuskäigult ning üsna värsked jäljed. Tahan uskuda, et see sama vettarmastav isend: http://www.looduspilt.ee/index.php?page … p;id=37209

Eemal

 

#15 16-01-2011 16:30:32

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

@Seiraja: ma tean millest ma räägin smile - kõiki neid asjaolusid on arvestatud.

Eemal

 

#16 16-01-2011 16:35:50

Seiraja
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 295

Re: Jahihooaeg?

smile mul kohe meenub: "...olen olnud loomadele väga lähedal ilma, et nad mind inimesena tunnetaksid..." või kuidagi nii. smile

Eemal

 

#17 16-01-2011 18:53:13

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Jahihooaeg?

ma saan aru, et populaarne on jahimehi vihata, aga osooni korduses mainiti just et eesti vähesed ilvesed hävitavad poole rohkem metskitsi kui 15000 jahimeest.

lisaks eelmise talve karmid lumeolud ja ongi mingiks ajaks veidi hõredam.

Eemal

 

#18 16-01-2011 19:27:24

Tõnis Kannel
Kasutaja
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 332
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

Erik Mandre kirjutas:

Tõnis ära ise aja jama! Näiteks pealinna lähistel ei ole metsamassiivid nii suured, et nende läbikammimine oleks 24/7 ettevõtmine. Meie kandis on näiteks juba mitmeid aastaid põtradega üsna kehvad lood ja selle peamiseks põhjuseks julgen mina tuua läbimõtlematut jahipidamist, kus on lastud valikuid tegemata nii lehmi kui vasikaid. Olen omal ajal rääkinud ka väga kogenud jahimehega sellel teemal ja seega ma tean millest ma räägin. Kitsedest, kelledel mõni jalg "jahimehe" poolt alt ära lastud ja metsa jäetud, ei vaja vast rohkemaid kommentaare. Aga nagu ma juba ütlesin, üldistusi siin teha ei saa. Minu väited põhinevad minu kogemustel spetsiifilises piirkonnas.

Kui väga kogenud jahimees räägib Sulle sellist jura,et salakütid kammivad  karistamatult metsasid läbi,on midagi mäda kas selle mehega,või kogu tolle piirkonna jahimajandusega.Küttimislimiiti ei anta lakke vaadates,vaid ikka nii et populatsioon säiliks elujõulisena.Piirkondades,kus esineb salaküttimist ja on ka kahtlusaluseid,käiakse koos keskkonnateenistusega neid tegelasi püüdmas.Püssipauk ei ole kõhutuul,mis linnalähedases metsas kusagile ei kosta.
Minu arvates on meie ulukimajandus ja -arvukus praegu väga heas korras.Ja on seda seni,kui seda riiklikul tasemel pekki ei keerata.Praegune süsteem on ju see,mis tõi meid välja 90-ndate alguse anarhiast tingitud kriisist,kus metsas oli tõesti vaikus.

Eemal

 

#19 16-01-2011 21:08:05

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

Tõnis Kannel kirjutas:

Erik Mandre kirjutas:

Tõnis ära ise aja jama! Näiteks pealinna lähistel ei ole metsamassiivid nii suured, et nende läbikammimine oleks 24/7 ettevõtmine. Meie kandis on näiteks juba mitmeid aastaid põtradega üsna kehvad lood ja selle peamiseks põhjuseks julgen mina tuua läbimõtlematut jahipidamist, kus on lastud valikuid tegemata nii lehmi kui vasikaid. Olen omal ajal rääkinud ka väga kogenud jahimehega sellel teemal ja seega ma tean millest ma räägin. Kitsedest, kelledel mõni jalg "jahimehe" poolt alt ära lastud ja metsa jäetud, ei vaja vast rohkemaid kommentaare. Aga nagu ma juba ütlesin, üldistusi siin teha ei saa. Minu väited põhinevad minu kogemustel spetsiifilises piirkonnas.

Kui väga kogenud jahimees räägib Sulle sellist jura,et salakütid kammivad  karistamatult metsasid läbi,on midagi mäda kas selle mehega,või kogu tolle piirkonna jahimajandusega.Küttimislimiiti ei anta lakke vaadates,vaid ikka nii et populatsioon säiliks elujõulisena.Piirkondades,kus esineb salaküttimist ja on ka kahtlusaluseid,käiakse koos keskkonnateenistusega neid tegelasi püüdmas.Püssipauk ei ole kõhutuul,mis linnalähedases metsas kusagile ei kosta.
Minu arvates on meie ulukimajandus ja -arvukus praegu väga heas korras.Ja on seda seni,kui seda riiklikul tasemel pekki ei keerata.Praegune süsteem on ju see,mis tõi meid välja 90-ndate alguse anarhiast tingitud kriisist,kus metsas oli tõesti vaikus.

Tõnis, keegi pole öelnud, et salakütid kammivad siin metsasid pidurdamatult läbi, küll aga karistamatult paugutatakse siin kandis küll ja Keskkonnateenistuse reageerimitahtest ja -ajast ma siinkohal ei sooviks üldse rääkidagi. Kogenud jahimehe jutt puudutas piirkonniti küttimist - kus ühel heal aastal lasti ühes piirkonnas rohkem kui oleks pidanud ja see on andnud järgnevatel aastatel selgelt tunda. See küttimislimiit on minu jaoks alati olnud väga küsitava väärtusega nähtus, mis paikkonniti küll ei tundu klappivat, aga seda ei ole mina õige mees kommenteerima. Ja mehed saage juba kord aru, et ma ei vihka jahimehi - minu sõprusringkonnas on mitmeid jahimehi. Samas ei tee püssi ja loa omamine veel automaatselt mehest jahimeest, vähemalt mitte minu silmis!

Eemal

 

#20 16-01-2011 21:23:38

Karl Adami
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 328
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

Olgu ka minupoolt ära mainitud, et ka mina ei vihka jahimehi. Pigem vastupidi, leian, et jahimehed on teatud määral vajalikud. Mul sugulaste ja tuttavate seas samuti jahimehi.
Mainin ka teemaväliselt ära selle, et mina pooldan suhtumist, mille kohaselt võiks/peaks jahipidamine olema kohustus mitte meelelahutus, kahjuks leidub küttijate seas siiski inimesi, kes nii ei arva.

Eemal

 

#21 17-01-2011 00:46:37

Janek Kuld
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 28

Re: Jahihooaeg?

Erik, aga see on ju paratamatus, et linnade lähedastes metsades on loomi vähem, va rebane, kui kaugemates piirkondades. Neid segavaid tegureid (olgu siis ühe tegirina kas või jaht) on seal ka ju oluliselt enam. Mida suurem linn, seda suuremad probleemid. Meie ise ju valime endale elupaiga.
Immi, kahtlen tõsiselt, et kitsi lasti. Millegipärast ongi nii, et kui inimesed kuulevad pauke, nii kohe arvavad, et lasti kitsi. Jaht metskitsele on ka läbi, küll aga osadele teistele liikidele käib. Samas issanda loomaaed on kirju.
Ps. Võite mind ka siis lugeda tsunftikaitsjaks.

Eemal

 

#22 17-01-2011 01:10:05

Janek Kuld
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 28

Re: Jahihooaeg?

Karl Adami kirjutas:

...
Mainin ka teemaväliselt ära selle, et mina pooldan suhtumist, mille kohaselt võiks/peaks jahipidamine olema kohustus mitte meelelahutus, kahjuks leidub küttijate seas siiski inimesi, kes nii ei arva.

Mnjahh ... väga huvitav mõtteavaldus. Jäin ka mõtlema, et kas Sinu meelest tõesti saab inimesest nii jahimees, et mõtleb Juhan kodus, et näe naabri Antsu nisupõllus mässavad metssead, et mure kohe nii suur, et ma lähen käin linnas ära, teen jahipaberid ära, politseis ajan relvaloa korda ja siis hakkan käima omast vabast ajast naabri põllus G4S´i mängimas? Aga mis siis, kui jaht on mõne jaoks ennekõike elustiil? Ma olen küll nii aru saanud, et jahikirg on see, mis on jahimeheks olemise eelduseks.

Eemal

 

#23 17-01-2011 01:53:35

Karl Adami
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 328
Veebileht

Re: Jahihooaeg?

Tead, ma võtan selle põhiliselt kokku nii, et minu arvates ei tohiks olla jahipidamine fun, fun, fun ja veelkord fun. See ei tähenda muidugi seda, et oma kohuseid täitev jahimees ei tohiks saada rahulolu kena hundi mahalaskmisel näiteks, aga see rahulolu peaks/võiks olema/olla siiski teisejärguline. See on minu seisukoht ja jään sellele kindlaks.

Eemal

 

#24 17-01-2011 02:29:27

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Jahihooaeg?

Ma olen siiani aru saanud, et funi pärast jahti peetaksegi .. kui ainult kohustused oleks, siis oleks see mingi tasustatav amet, töö vms ..

Normaalne jahimees (st mitte ööpimeduses hiiliv salakütt vms) tunneb rõõmu ja headmeelt mitte ainult vorstist ja trofeedest, aga ka selle ala teisest poolest - kus on oma osa ka kohustustel ..

Eemal

 

#25 17-01-2011 11:22:50

poolveeline
Kasutaja
Asukoht: Põlvamaa Karilatsi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 238

Re: Jahihooaeg?

Vaat kui tore, et siin arenes viisakas diskussioon välja.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB