Sa ei ole sisse loginud.

#26 29-04-2011 20:46:07

KaRahh
Kasutaja
Asukoht: Tln
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 96
Veebileht

Re: Putukate kogumine

ttonis kirjutas:

*

Seega putukauurimine on suures osas alles sellel tasemel, et üritatakse alles liike dokumenteerida seda siis kollektsioneerides.

Kui nüüd võtta eelduseks tõsiasi, et jumal ei ole liike loonud vaid kõik on pidevas arengus - on tegemist igal juhul võimatu misiooniga. Liike hävib ja tekib ka pidevalt juurde mutatsioonide tulemusel. Mis muidugi et tähenda, et uurimustöö tuleks metsa visata smile

Eemal

 

#27 30-04-2011 01:06:55

Tõnis Kannel
Kasutaja
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 332
Veebileht

Re: Putukate kogumine

jäljekütt kirjutas:

tommy kirjutas:

ja enne kui putukaid koguma hakkate, visake seadustele ka pilk peale, et kogemata kurjategijaks ei saa, eks wink

No ma ei tea, mis järgmiseks?

Poeg iga suvi sitikaid purki püüab. Ja ma olen talle lubanud, et ma talle ka põder-põrnika hangin! Kõik suuremad on olemas. Koos vanaisaga sitikate tuvastamine on suurem põnevus, venekeelseid raamatuid ma nii hästi ei jaga.

Ei tasu vinti üle keerata linnamahed ja hyper-super looduskaitsjad!

jkytt

Lucanus cervus, põderpõrnikas.Hävinud,või tõenäoliselt hävinud 2008 aasta andmetel.Looduskaitse all.Tolgus oled,Jäljekütt,loodusemees sa küll ei ole!
Omalt poolt võin lisada,et Hiiumaalt veel välja ei ole surnud.Eelmine aasta kohatud Ida Hiiumaal.Kuni autost kaamera tõin,oli kraavipõhjast sääred teinud.

Eemal

 

#28 01-05-2011 16:04:05

ttonis
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 4

Re: Putukate kogumine

Ei taha küll kellegi meelt mõruks teha, aga põderpõrnika leidumine Eestis on sügavalt kaheldav.
Ajaloos on ainult mõningad üksikud leiud Eestist ja need on väga ammu ja kaheldava väärtusega leiud.


Kogemus ütleb ka seda, et suur osa inimesi ajab põderpõrnika ja ninasarvikpõrnikaga sassi.
Palju on jutte, et põderpõrnikad elasid sõnnikuhunnikus jne. Tegelikult tegu ninasarvikuga kes sellist elukeskkonda armastab.
Põderpõrnikate teema on rohkem vanad tammikud.

Suhteliselt kindel on aga see et põderpõrnikas Eestis ei ela, ainus võimalus on et kusagilt lõunapoolt mõni
üksik isend sisse satub tuulehoogudega.

Eemal

 

#29 01-05-2011 16:21:20

ttonis
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 4

Re: Putukate kogumine

KaRahh :
"Kui nüüd võtta eelduseks tõsiasi, et jumal ei ole liike loonud vaid kõik on pidevas arengus - on tegemist igal juhul võimatu misiooniga. Liike hävib ja tekib ka pidevalt juurde mutatsioonide tulemusel. Mis muidugi et tähenda, et uurimustöö tuleks metsa visata
"
Tõsi liikide hävimine ja tekkimine toimub ja on toimunud pidevalt, aga point on siiski selles, et suurem osa liike häivtatakse
praegu inimese poolt, nende elukeskkonna hävitamisel. Mutatsioonid on tavaliselt väiksed ja nad avaldavad populatsioonidele, liikidele
suuremat mõju pikema aja jooksul mitte üle öö. Me ei räägi siin ju bakteritest !

No kõike liike ei jõuta kahjuks tõesti dokumenteerida ! Aga mida rohkem seda parem, kui liik on teada siis saab tema
kaitseks vähemalt midagi ette võtta, tundmatuid liike ei saa kaitse alla võtta, veel vähem nende bioloogiat, levikut uurida jne.

Võtame kasvõi rändrohutirtsud, mõned prusska liigid, kui selliseid liiki poleks ammu teada ja nad oleksid välja surnud vaevalt keegi oleks leidnud neist inimesele kasulike antibiootikume.

big_smile

Eemal

 

#30 01-05-2011 18:15:44

Tõnis Kannel
Kasutaja
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 332
Veebileht

Re: Putukate kogumine

Aitäh targutamast,aga kes kordki elus põderpõrnikat on näinud,ei aja teda millegagi sassi.Mina olen elus teda näinud kolm korda ja kõik korrad ühes ja samas piirkonnas.Olin koolilaps,kui leitud tohutusuure ja lapse silmis hirmuäratava eluka kingakarbis kooli bioloogiaklassi tarisin.
Leiupiirkonnas on palju varjulisi sarapikke ja tammesid rohkesti,samuti üksikuid hiiglaslikke mände.Vanaema ütles selle kohta "krahvide seenemets".

Eemal

 

#31 01-05-2011 22:28:06

ttonis
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 4

Re: Putukate kogumine

Mõned aastad tagasi oli juhtum kus üks elupõline kalamees kutsus mereinstituudist inimesed kohale, et ta olla kinnipüüdnud kaitsealause
kala säga. Küsiti siis tüübilt, et kas ta on kindel ikka et tegu on sägaga ja tüüp vastas et ma olen eluaeg kala püüdnud, muidugi on säga, mis te arvate et ma ei tunne säga ära.
Inimesed läksid siis kohale ja tüübil oli vannis linask.

Analoogseid juhtumeid on putukatega pidevalt. Põhilised liigid kellega selliseid asju juhtub on just tontsuru,apollod ja põderpõrnikas.
Kui sa räägid, et nägid põderpõrnikat siis ükski entomoloog ei võta sind täie tõsidusega enne kui sa pole teda kinni püüdnud või ei suuda seda tõestada.

Aga kui sa  kindlalt väidad, et seal siiski elab, siis tuleks seda kanti põhjalikumalt uurida, seda kas seal on elujõuline põderpõrnika populatsioon
või pole peaks saama üsna kergelt kindlaks teha.

Kui seal elab põderpõrnikas tuleks see mets kaitsealla võtta !

Eemal

 

#32 02-05-2011 00:02:19

Tõnis Kannel
Kasutaja
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 332
Veebileht

Re: Putukate kogumine

Linask sägaga segi ajada...äkist mingi mõnus linnalegend,mida teadurid vahel õlle kõrvale räägivad smile Kui huvi on ja pädevus seda teha,aitan uurimisele igati kaasa.Tunnen seda metsa nagu oma taskut,olen seal kogu teadliku elu ringi kondand.Kaitse alla on teist lihtne võtta-eraldatud kant ja riigimaa.Kaitse alla tuleks juba tammede pärast võtta see koht ja sel teemal on ka aruteldud.Minuteada läks 1980 kooli viidud põrnikas karpi klaasi alla.Võin uurida,äkki on alles veel...

Eemal

 

#33 02-05-2011 03:03:12

Tarvo Tiivits
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 192
Veebileht

Re: Putukate kogumine

ttonis kirjutas:

Kui sa räägid, et nägid põderpõrnikat siis ükski entomoloog ei võta sind täie tõsidusega enne kui sa pole teda kinni püüdnud või ei suuda seda tõestada.

Mis huvi üldse on entomoloogil mingit kinnivõetud putukat näha? Isegi kui sellest pole nõela läbi torgatud ja elujõuliselt purgis istub?

Eemal

 

#34 02-05-2011 14:45:19

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Putukate kogumine

Tarvo Tiivits kirjutas:

ttonis kirjutas:

Kui sa räägid, et nägid põderpõrnikat siis ükski entomoloog ei võta sind täie tõsidusega enne kui sa pole teda kinni püüdnud või ei suuda seda tõestada.

Mis huvi üldse on entomoloogil mingit kinnivõetud putukat näha? Isegi kui sellest pole nõela läbi torgatud ja elujõuliselt purgis istub?

Et kui küsimuse all on, kas haruldane liik Eestis elutseb või mitte? Äkki mõtled ja formuleerid om küsimuse uuesti. Või pigem mitte?

Eemal

 

#35 08-05-2011 19:29:24

Tarvo Tiivits
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 192
Veebileht

Re: Putukate kogumine

Jyrka kirjutas:

Tarvo Tiivits kirjutas:

ttonis kirjutas:

Kui sa räägid, et nägid põderpõrnikat siis ükski entomoloog ei võta sind täie tõsidusega enne kui sa pole teda kinni püüdnud või ei suuda seda tõestada.

Mis huvi üldse on entomoloogil mingit kinnivõetud putukat näha? Isegi kui sellest pole nõela läbi torgatud ja elujõuliselt purgis istub?

Et kui küsimuse all on, kas haruldane liik Eestis elutseb või mitte? Äkki mõtled ja formuleerid om küsimuse uuesti. Või pigem mitte?

Ma vaatan et mingi imelik küsimus jah. Ma ei mäleta täpselt enam mida ma tegelikult öelda või küsida tahtsin smile. Hetkel pole mahti süveneda kah.

Eemal

 

#36 25-05-2011 13:08:37

jäljekütt
Kasutaja
Asukoht: Kui siis metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 370

Re: Putukate kogumine

ttonis kirjutas:

Ei taha küll kellegi meelt mõruks teha, aga põderpõrnika leidumine Eestis on sügavalt kaheldav.
Ajaloos on ainult mõningad üksikud leiud Eestist ja need on väga ammu ja kaheldava väärtusega leiud.
Kogemus ütleb ka seda, et suur osa inimesi ajab põderpõrnika ja ninasarvikpõrnikaga sassi.
Palju on jutte, et põderpõrnikad elasid sõnnikuhunnikus jne. Tegelikult tegu ninasarvikuga kes sellist elukeskkonda armastab.
Põderpõrnikate teema on rohkem vanad tammikud.
Suhteliselt kindel on aga see et põderpõrnikas Eestis ei ela, ainus võimalus on et kusagilt lõunapoolt mõni
üksik isend sisse satub tuulehoogudega.

Aga kes ütles et ma peaks seda Eestis otsima või näiteks elusast peast kinni püüdma - oi jah!
Ninasarvikpõrnika sassi ajamine põderpõrnikaga no selleks peab üsna halb nägemine olema.

Mind tõnis abosoluutselt ei koti mida sina arvad minust aga kui sul hakkas parem, siis las ta olla.


Elan maal, vahel tarin ka fotoka kaasa. Pildistan peamiselt elu-olu ning enda lõbuks ja pildiarhiivi mõttes.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB