Sa ei ole sisse loginud.

#1 18-01-2006 12:14:21

Inga Sõelsepp
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 408
Veebileht

Uus taimeliik Eestis!

Sain eile Loodusajakiri.ee Uudistaja koos põneva teatega:
"Belgia loodusteaduslikus ajakirjas Les Naturalistes Belges ilmus möödunud aasta lõpul teadusele uue taimeliigi, saaremaa sõrmkäpa (Dactylorhiza osiliensis Pikner) kirjeldus. Põhjaliku DNA- ja morfoloogilise analüüsi tulemusena selgus mullu, et maailmas vaid Lääne-Saaremaal sadade isenditena kasvav orhidee on tõesti väärt iseseisva liigi staatust.
Liigi on avastanud ja kirjeldanud harrastus-orhideeuurija Tarmo Pikner Saaremaalt. Uue liigi tüüpeksemplari säilitatakse Eesti maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi herbaariumis. Pikemalt saab uuest liigist lugeda Eesti Looduse veebruarinumbrist.
ajakiri Eesti Loodus"
Nii et uut ajakirja ostma!

Eemal

 

#2 18-01-2006 20:24:34

MarkoH
Tigekull
Asukoht: Paide
Registreeritud: 17-11-2004
Postitus: 865
Veebileht

Re: Uus taimeliik Eestis!

nonäedsa siis, mis meie taimeguru südant siiralt rõõmustab smile mina oleks seevastu jälle rõõmus, kui siit paidekandist uus liik põtru avastataks big_smile ja veel parem, kui ma ise avastaks tongue

Aganoh, nüüd tõemeeli rääkides, tore et midagi sellist avastati ja just Eestist, pilti on kusagil netis vai?

Eemal

 

#3 18-01-2006 21:04:40

selena
Kasutaja
Asukoht: Põlva
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 151

Eemal

 

#4 18-01-2006 22:32:39

Inga Sõelsepp
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 408
Veebileht

Re: Uus taimeliik Eestis!

Selena antud esimeselt lingilt näeb jah pilte. Need pildid, mis kirjaga kaasas olid, on pisemad ja pole põhjust neid siia üles riputada.

Eemal

 

#5 19-01-2006 01:36:55

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Uus taimeliik Eestis!

Pean uhkelt tunnistama, et tegemist minu onuga, kelle saavutuse üle mul siiralt ülihea meel on. Seda orhideeasja ka üldisemalt on ta Saaremaal juba aastaid ajanud, ehkki tegemist on algselt hoopis teise eluala inimesega. Igatahes - palju õnne!

Eemal

 

#6 26-01-2006 14:55:45

Rainar
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 4

Re: Uus taimeliik Eestis!

Kuna teema on sensatsioonihõnguline "ikkagi uus liik kogu maailmas!" ja lähiajal aina aktuaalsemaks muutub, siis selgitan natuke selle sündmuse köögipoolt ja tutvustan pisut taime ennast.
Tegemist on ühe sõrmkäpaga (Dactylorhiza), mida Euroopas on küllalt palju liike ja Eestis praegu 6-8 liiki kui kadunud leeder-sõrmkäpp (D.sambucina) välja arvata. Miks 6-8? Sest tegelik liikide arv ongi pisut lahtine, nimestiku järgi jah 8. Puudub ühine selge otsus lääne-sõrmkäpa (D.preatermissa) esinemise koha pealt Hiiumaal (kas ikka on õige või on hübriid) ja täpilise sõrmkäpa (D.cruenta) levik Eestis on vägagi segane, seesama mees Pierre Delforge kes on selle Imbi poolt mainitud Belgia kirjelduse teinud ja kellele suvel siinkäies giidiks olin arvas näiteks, et meil polegi seda liiki. Küsimus on peensustes, millesse erinevad koolkonnad väga erinevalt suhtuvad ja sõrmkäppade eristamine on juba ammust ajast peavalu valmistanud. Ütleks nii, et tavakodaniku jaoks pole üldse sõrmkäppadel mingit suurt vahet (no nt kas on kahelt poolt täpiliste lehtedega kahkjaspunane või siis hoopis täpiline sõrmkäpp või kust läheb piir kuradi ja vööthuul-sõrmkäpa vahel?) See viimane valmistab ka botaanikutele aastaid segadust ja on samas vaat et üks lihtsamaid küsimusi sõrmkäppade osas. Mis teebki asja keeruliseks on nende väga kerge omavaheline hübridiseerumine ja see, et erinevates riikides vaadatakse tegelt samu taimi erinevate tunnuste alusel eri liikidena. Olen näinud kohti, kus on esindatud 1-2 "puhast" liiki sõrmkäpa taimi ja 5-6 hübriiditüüpi. Jõuamegi saaremaa sõrmkäpani, mis on samuti hübriidse päritoluga populatsioon, ainult et selle suurus on ca 3000tk (mitte siiski sadades) päris mitmel hektaril. Maailmas on ka väiksemaid stabiliseerunud hübriidseid kogumikke tehtud eri liikideks. Oluline, et üldsus ei mõtleks et midagi totaalselt uut ning erakordset. Probleemi olemust selgitab ka asjaolu, et enne niikaugele jõudmist, kui nüüd ollakse, vaieldi 3a järjest kaasates hulga välisspetsialistegi kas on tegu küllalt sarnase lääne-sõrmkäpaga või mitte. Kes botaanikast miskit teab, võib tõmmata analoogi nt karutubakate või viirpuude liikide määramisega.
Igatahes on tegu ilusate suurte (ca 50cm) ja suureõieliste (ca 1,5-2cm) taimedega sõrmkäppade mõistes ja orhideefanaatikutes (mida on raudselt rohkem kui mistahes teistel taimede sugukondadel) tekitab see uudis kõva tähelepanu Eesti vastu. Tore, et sellised sündmused meie argielu rikastavad!
PS. Kes ei teadnud, siis meil juba on üks sõrmkäpa liik mida mujal maailmas pole, D.ruthei (taimi vaid ca 30 ja hoopis omanäolise kujuga) Läänemaal.
PS. Jyrka tervita oma onu minu poolt kui Kuusnõmme kanti satud!

Eemal

 

#7 27-01-2006 14:47:38

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Uus taimeliik Eestis!

Eks ikka tervitan smile

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB