Sa ei ole sisse loginud.

#1 04-12-2006 16:06:10

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

huvitavat arutelu

Sattusin üle tüki aja fotokalasse ja lugesin selle pildi kommentaare teemal, mis on ja pole loodusfotograafia --> http://foto.kala.ee/baas.php?aktsioon=k … pilt=19308 . Päris huvitav. Eriti seetõttu, et härra blogn on ka looduspildis (tõsi küll, mitte väga hiilgavalt) tegev -- http://www.looduspilt.ee/?page=usercal&u=766 .

Eemal

 

#2 04-12-2006 16:38:58

Udumartin
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 417

Re: huvitavat arutelu

Ma ei oleks nii kriitiline. See roheline madu pole üldse nii vilets. Iseasi on see kas Fotokala elusloodus kategooria peab olema samade kriteeriumide järgi kui Looduspildil.
Mind torkas hoopis valusamalt märkus kööbakate kitsede ja makroputukate kohta. Mille poolest on kitsed ja putukad vähem väärikad kui see puuris peetav madu? Fakt on see, et mina vaatan Fotokala pilte üsna juhuslikult sellest ajalt peale kui Looduspilt alguse sai.

Eemal

 

#3 04-12-2006 16:42:19

AH
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 43

Re: huvitavat arutelu

Mind jälle huvitab, mis hetkest algab nn. "hiilgavalt tegev"??

Eemal

 

#4 04-12-2006 16:51:09

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

ma käin vahest fotokalas igavust peletamas. ja kultuurishokki saamas. õnneks viimasel ajal pole eriti aega olnud. a see blogni jutt oli muidugist huvitav lugeda...

Eemal

 

#5 04-12-2006 16:56:23

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

Eks see on maitse asi -- mõnede arust pole ju loodusfotograafia kunst ka, samas näitusesaalis vaatamiseks pandud s*tajunn on. Seal see suhtumine tuleb suht samaväärselt välja nii viidatud pildi autori kui ka mõne teise arvamustest.

Lihtsalt ma arvasin, et Eesti fotomaastikul enamvähem teatakse, misasi see loodusfotograafia üldisemas mõistes on, ses valals nii Cheese kui ka Eesti Loodus ja mõned väljaanded veel pärsi korralikku valgustustööd teinud. Kuid kui 'Sellel, et kus tehtud pole mingit tähendust, lihtsalt norimine.' jutt käib, siis ilmselt on veel pikk tee sinna minna.

Vähemalt seda, et paljas naine kuskil räämas tehases on äge värk, seda teavad enamus kunstipiltnikke hästi. Asi seegi ;-).

Eemal

 

#6 04-12-2006 16:57:24

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

Ohhoo, tere AH sulle ka. Tundsingi juba neist torgetest puudust.

Eemal

 

#7 04-12-2006 17:05:24

Udumartin
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 417

Re: huvitavat arutelu

Draa. Mina ei lase ennast häirida mulle mitteoluliste inimeste arvamusest ühe või teise asja kohta. Siin Looduspildis on enamasti inimesed, kes vaatavad hea meelega "kööbakaid" kitsi ja muidu makroputukaid ja mulle sobib siin ka väga hästi. Mida keegi kuskil mujal arvab, noh pole ju mõtet ennast selleslt segada lasta.
Võib-olla ma olen juba piisavalt paksu nahaga ja D'Artagnani temperament ei paista minust ka eriti tihti välja.

Eemal

 

#8 04-12-2006 17:23:41

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

Ega see ei peagi korda minema ;-). Mulle kui loodusiltnikule lihtsalt pakub huvi ka see, kui hästi või halvasti või mismoodi sellest fotoliigist arvatakse. Seal oli päris mitme inimsese arvamus selline... hmm, minu meelst mitteteadev, seepärast paningi lingi siia -- fotokala siiski ei ole fotovõõraste inimeste koht.

Aga tegelt pole Eestis põhjust üldse kurta, kui lööd lätakate 'fotokala' lahti, siis seal on eluslooduse all kasside ja koerte kõrval hobused ja sead ja kalkunid ja kanad. Väheste vendade piltides on lisaks sõnale 'elus' näha ka sõna 'loodus'. Kui ei usu, vaadake ise http://www.erfoto.lv/index.php?module=M … &gid=9 (sigaaeglane on see leht, vähemalt mul, seega kannatust laadimise juures)

Eemal

 

#9 04-12-2006 17:36:07

Udumartin
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 417

Re: huvitavat arutelu

Arutelu siin läheb küll korda. Muidu ei oleks ju vastanud. Seda FK mao pildi alust arvamustevahetust lugesin juba enne sealtsamast. See on hea, et Sa teema siin üles võtsid.(ise ei viitsinud)
Samas ei ole ma blogn suhtes ikkagi kriitiline. Igal alal on keegi kellestki parem. Hiilgav või või mitte, see pole arutelu teema. Kriitika peab olema suunav ja õpetlik. Mulle endale kuluks see kindlasti ära.

Eemal

 

#10 04-12-2006 17:36:44

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

Selline küsimus veel, et kas keegi, teab, on järsku lätakatel ka midagi looduspit.ee sarnast?

Eemal

 

#11 04-12-2006 17:44:36

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

Vabandan, lätakate kalakategooria, millele linkisin, olid 'loomad'. Mõte jääb küll samaks.

Eemal

 

#12 04-12-2006 18:16:33

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

vtl kirjutas:

AH kirjutas:

Mind jälle huvitab, mis hetkest algab nn. "hiilgavalt tegev"??

sellest hetkest, kui keskmine hinne pidevalt üle 4 on :p

Võibolla veidi väär smile sõnakasutus, kuid keskmise hindega polnud sel sõnapaaril midagi tegemist -- minge ja vaadake lihtsalt pilte.

Eemal

 

#13 04-12-2006 18:36:48

AH
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 43

Re: huvitavat arutelu

Ok, küsime siis teistpidi...

Kui tegija keskm.hinne ei loe, siis mis hetk on õigus arvustajal kellegi galeriisid üldse niimoodi lahterdada (isikliku arvamuse põhjal) tegevaks/mitte-tegevaks??

Eemal

 

#14 04-12-2006 18:49:09

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

Tubli AH! Jällegi suurepärane küsimus! Ega sa ometi juurat ei õpi, et nii nupukaid küsimusi treida oskad?

Ja vastus on ka. Suht elementaarne selline. Selline õigus on mulle ja ka teistele antud EV põhiseadusega. Vägev, kas pole?

Eemal

 

#15 04-12-2006 18:49:18

mari
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 206
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

Udumartin kirjutas:

Ma ei oleks nii kriitiline. See roheline madu pole üldse nii vilets. Iseasi on see kas Fotokala elusloodus kategooria peab olema samade kriteeriumide järgi kui Looduspildil.
Mind torkas hoopis valusamalt märkus kööbakate kitsede ja makroputukate kohta.

Täiesti nõus Udumartiniga. Ka mind häirisid hoopis need kööbakad kitsed ja makroputukad. Ning miks peaks Fotokala eluslooduse KATEGOORIA käsitlus olema sama kui Looduspildis? Mind häiris selles diskussioonis hoopis siingi figureeriva hr Lestati püüd seal iga hinna eest teisest saidist pärit reegleid kehtestada ...

Igas saidis on omad reeglid, millest osa omab tähendust _ainult_ _selle_ saidi kontekstis. Üldse, paljud tavakeele sõnad ja mõisted omandavad eritähenduse kindlas kitsas kontekstis. See ei tähenda, et laiemas kontekstis tuleks nende mõistete kasutamine ära keelata või seda kitsast eritähendust kõigile peale suruda ... (Teise valdkonna näide: Hariduse listis on prominentne härra, kelle karv läheb turri iga sellise, tema meelest kõigi teiste haridusega seotud inimeste poolt valesti ja diletantlikult kasutatava mõiste nagu "hariduse andmine" või "õppekava" või "tunni eesmärk" vms peale wink).

Kui siia looduspildi saiti ei kõlba loomaaiapildid ja koduloomade pildid jms, siis on see saidiomanike otsus ja sellisena OK. Miks mõista hukka ja tembeldada alaarenenuteks kõiki teisi (lätlasi jne), kelle mõnes saidis on tegu teistsuguse otsustusega?

Et siin püütakse kohati olla paavstilikum kui paavst ise, näitab minu jaoks ka üks pilt Kumus olnud loodusfoto näituselt. Auhinna/äramärkimise oli saanud lindude kategoorias (täiskasvanud) üks veelinnu pilt (peaaegu kaadrit täitev lind, tiivad laiali, veepritsmed lendamas). Kus autori jutukeses oli selgelt kirjas, et see pilt on tehtud _loomaaias_. Pikaajalise _loomaaias_ passimise tulemusena. Ilma et pildil endal midagi oleks loomaaiale viidanud. Asi jäi meelde, kuna meie saidis oleks autor vist pihuks ja põrmuks tehtud ja arenema saadetud ... Loodan, et keegi ei tee sellest järeldust, et järelikult ei tea ka Wildlife korraldajad, misasi on ÕIGE LOODUSfoto?!? Jah, pildi juurde tuleb Wildlife konkursil kirjutada, kas tegu on kontrollitud tingimustega, loomaaiaga jne ... aga nagu näha, et tee see _nende_ silmis _pilti_ paremaks ega halvemaks. Ehk võiks ka siin asja veidi tolerantsemalt vaadata? Eriti kui asi puudutad TEISE saidi hindamist ja hinnanguid ...

Eemal

 

#16 04-12-2006 18:57:17

AH
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 43

Re: huvitavat arutelu

draa kirjutas:


Ja vastus on ka. Suht elementaarne selline. Selline õigus on mulle ja ka teistele antud EV põhiseadusega. Vägev, kas pole?

JOKK siis jah? aga eetiliselt?

Eemal

 

#17 04-12-2006 19:01:10

poolveeline
Kasutaja
Asukoht: Põlvamaa Karilatsi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 238

Re: huvitavat arutelu

Antud teema FK's pani mind jälle selle üle mõtlema  kui palju loodusfotograafia huvilises peaks olema loodushuvilist. Paraku päris palju inimesi kes tituleerivad ennast nn loodusfotograafiks ei tea loodusest tuhkagi.
Loodusfotograafia üks suur osa on tunnetus, selline asi on eriti vajalik looma fotograafias kus piirid on õhkõrnad, kus lõpeb metsik loodus ja algab midagi muud, millal on tegu delikaatse looma jälgimisega millal räige härimisega jne.
Olenevalt sellest mis tasemel inimene loodust tunnetab saab temaga ka vaielda.
Alati jääb õhku küsimus kui palju loodusfotos on tegu fotograafiaga ja kui palju looduse tunnetuse ja edastamisega.
Üsna palju leidub inimesega harjunud metsloomi kes on erinevatel endast olenevatel ja mitteolenevatel põhjustel inimesega pidanud harjuma. Selliseid näiteid võib tuua koprast ilveseni, oletame nüüd, et tegu on inimesega harjunud hundiga(on teada juhtumeid kus inimesd on näiteks ilvese ja hundi kutsikaid suureks kasvatanud või on loomad mõnel muul põhjusel inimesega harjunud). Kui keegi teeb sellisest hundist või ilvesest suurepärase pildi ja paneb selle looduspilti ja kirjutab alla, et tegu on inimesega harjunud loomaga, kas seda pilti saab siis kõrvutada metsikus looduses tehtud piltidega. Ilmselt jaotuks inimesed kaheks, ühed ütleksid, et vahet pole kui pilt tehniliselt korrektne, teiste jaoks oleks see pelgalt dokumenteering.
Krt jutt läks pikaks loodan, et suutsin mõtte edasi anda.

Eemal

 

#18 04-12-2006 19:02:27

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

mari, minul on omad "reeglid" (pigem: arusaam, nägemus) mille alusel ma enda pea sees looduspilte hindan. Usun, et iga endast lugupidav inimene mõtleb samamoodi (ehk iseseisvalt). Loomulikult on kõik rohkem või vähem ka mõjutatud aja ja seltskonna poolt.

Kui otsida etaloni, mille alusel oma arusaamasid vormida/täiendada, siis loodusfoto puhul on see kindlasti Looduspilt mitte Fotokala.

Kas loodusfoto asub siin Looduspildis, Fotokalas või kus iganes - vahet pole - minu jaoks on loodusfoto alati eelkõige loodusfoto.

--
kaups alias lestat

Eemal

 

#19 04-12-2006 19:03:58

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

Kallis AH! Kas sa oled aru saanud, et siin looduspildis käibki üks pidev isikliku arvamuse järgi lahterdamine? Et kui pilt ei meeldi, siis öeldakse, et ei meeldi ja mõni karmeim inimene panb teinekord hinde ka jne jne. Ei tule see süsteem sulle tuttav? Mul on siis see rõõm seda siis sulle tutvustada -- http://www.looduspilt.ee/?page=reeglid.

Mis see eetikaküsimus nüüd oligi, juba jõudis ära ununeda...

Eemal

 

#20 04-12-2006 19:26:06

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

vtl kirjutas:

Loodusfoto salvestab hetki, mille tekkimist inimene ei kontrolli ega lavasta..."

Tähenärimist on tegelikult siingi - kus on piir?
Võtame suvalise näite - populaarse Sveni lendava kitse.

http://www.looduspilt.ee/index.php?page … mp;id=5621

Sveni allkirjast: "Just sellel hetkel sai vist kits natuke minu haisu ninna ning otsustas künkal hüppeid teha."

Tõenäoliselt on see pilt (õigemini looma käitumine) veidi mõjutatud inimesest, aga kumbal pool piiri ta asub? Minu "mõõdustikus" on see looduspilt, hoolimata inimtegurist, kuigi peab tunnistama, et see inimfaktor natuke närib kukla taga. Natukene. Sest veel uhkem on pilt, kus inimese olemasolust pole lõhnagi.

Sama käib ilmselt väga paljude looma-/linnupiltide kohta, kaasa arvatud näiteks TOP 1 ja TOP 2.

:)

Eemal

 

#21 04-12-2006 19:34:51

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

Kogu maailm on inimeste poolt mõjutatud. Inimesest sõltumatut looduspilti pole võimalik teha. Ka see viljapõld, mille peal lendav kits kihutas oli inimese loodud. Ning selle õhu koostis, mida ta hingas, oli inimese poolt mõjutatud. Mina näiteks Urmase definitsiooniga nõus ei ole. Selle kohaselt pole loodusfotot võimalik teha.

Eemal

 

#22 04-12-2006 19:35:19

poolveeline
Kasutaja
Asukoht: Põlvamaa Karilatsi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 238

Re: huvitavat arutelu

Tjah, see piir millal algab mõjutamine ja manipuleerimine on üsna ähmane.
Kõik sööda pealt tehtud pildid ju väga kõvasti inimese poolt mõjutatud.

Eemal

 

#23 04-12-2006 19:35:24

AH
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 43

Re: huvitavat arutelu

draa kirjutas:

Kallis AH! Kas sa oled aru saanud, et siin looduspildis käibki üks pidev isikliku arvamuse järgi lahterdamine? Et kui pilt ei meeldi, siis öeldakse, et ei meeldi ja mõni karmeim inimene panb teinekord hinde ka jne jne. Ei tule see süsteem sulle tuttav? Mul on siis see rõõm seda siis sulle tutvustada -- http://www.looduspilt.ee/?page=reeglid.

Mis see eetikaküsimus nüüd oligi, juba jõudis ära ununeda...

Äkki rõõmustad mind veel ja kirjutad siia suurelt välja reeglitest punkt 4, teise lõigu.

Eemal

 

#24 04-12-2006 19:38:47

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

Urmase definitsioon on õige, aga mitte absoluutne.

Eemal

 

#25 04-12-2006 20:16:49

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: huvitavat arutelu

AH kirjutas:

draa kirjutas:

Kallis AH! Kas sa oled aru saanud, et siin looduspildis käibki üks pidev isikliku arvamuse järgi lahterdamine? Et kui pilt ei meeldi, siis öeldakse, et ei meeldi ja mõni karmeim inimene panb teinekord hinde ka jne jne. Ei tule see süsteem sulle tuttav? Mul on siis see rõõm seda siis sulle tutvustada -- http://www.looduspilt.ee/?page=reeglid.

Mis see eetikaküsimus nüüd oligi, juba jõudis ära ununeda...

Äkki rõõmustad mind veel ja kirjutad siia suurelt välja reeglitest punkt 4, teise lõigu.

Kallis AH! Kas sa ise mõtelsid selle küsimuse välja? Ja kas sa täpselt aru ka saad, mis teemast nüüd räägid? Ei saa? Suurepärane! Siis mul hea meel tutvustada -- üleval on lingid. Need lingid on erinevad -- klikid nt galerii-d, läheb lahti galerii, klikid foorum, läheb lahti foorum. Kaks eri kohta. Mina antud hetkel kirjutan foorumisse. Lihtne, kas pole?

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB