Sa ei ole sisse loginud.

#1 08-01-2007 02:20:21

jäljekütt
Kasutaja
Asukoht: Kui siis metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 370

Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Loomadega kohtumisest ja nende trehvamisest

Kuna olen kalamees, siis kusagil kalafoorumis kunagi üks noor kalamees küsis, et mehed ja vanad kalad rääkige kuidas kala püüda? Selle peale üks wana tegija ütles. Et tead ei ole niivõrd oluline kuidas püüda vaid kust neid püüda. Kui sa tead MIKS kala kusagil on ja MIKS ta seda ja toda sööta võtab, siis sa ka neid saama hakkad.

Kas sama kehtib ka metsloomade puhul? Enne kui tahad neid kohata, pead enne ennast põhjalikult kurssi viima, kus ja millal nad liiguvad ja millest lähtuvalt sul on suurem tõenöosus neid kohata. Soovitan algajatel (pean ka ise selleks) valida oma lemmikliik välja ja hankide selle kohta erinevaid raamatuid. Peale selle tasub mõne jahimehega või niismaa loodusmehega vahel maha istuda ja talt pärida tema lugusid ja ähelepabnekuid selle looma kohta. Nii võib saada kõva edumaa nende ees, kes ise katse eksituse meetodil õppida tahavad, Kui keel suus, siis inglise keeles on lõpmata palju raamatuid ja loomafännida ja ka jahimeeste majutustansulleüheloo raamatid, kus palju - palju elutarkust loomadest.

Loomulikult on vaja ka head õnne!

Vahel on kalalkäigul just nii ,et lähed tohutu ettevalmistusega ja varustusega ja plaanidega ja ime pöialt. Teinekord lähed möödasõidul kuhugi ja obaa. Kaameraga ringi liikudes on ka nii, et kui see kodus on ja maha ununeb, siis millistest kaadritest ilma jäin. Õnne peab ka olema smile

Edu avastamisel wink

Lõpetuseks küsin ka seda:

Mind huvitab, mis loomadega siinne rahvas kohtunud on. Osad on igalvõimaluselmetsas ja osad pühapäeva piltnikud ja metsas jalutajad.  Ei küsi kekkamise ega mingi kahtlasel motiivil, puht huvi pärast. Kas ka mõnda haruldasemat isendit olete trehvanud.

Enda viimaste aastate kohtumised, looduses.

Hunt - olid minust küll u. 500 m kaugusel aga varakevadel neid näha suure uudismaa servas karjas on ikka vapustav. Binoklis jälgisin neid umbes 30 sekundit. Isane, karja juht oli ikka jube suur isend, sellisega ei tahaks küll metsas silmast silma kohtuda kusagil pimedas kuuse all vihmavarjus.

Ilves - hiilis ühe talu lähedal talvel, varistes kassi. Jätsin auto sesima ja ta oli nii jahituhinas ja täkku täis, et vaatasime tük kaega tõtt.

Mäger - koos 3 pojaga ühe küla lähistel koterdas keset teed, sain tükk aega nautida nende karvaste notsude müttamist

Muid isendeid olen nö. trehvanud ja näinud maal elades juba laspepõlvest saati. Karu olen ka näinud aga ma põgeneva vilksamisi looma nägemist ei peaks nö. kohtumiseks, et ma olen teda näinud jms.

Aga vat põtru ei ole ekstra passimas käinud. Nüüd kuskil jooksmas ja töllerdamas ja auto eest läbi jooksmas olen näinud aga nii nagu siin osadel piltidel on, seda õnne mul pole veel olnud.

Rohkem pole õnne olnud, ega pole ka igapäev metsas käija.


Elan maal, vahel tarin ka fotoka kaasa. Pildistan peamiselt elu-olu ning enda lõbuks ja pildiarhiivi mõttes.

Eemal

 

#2 08-01-2007 02:42:48

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

jäljekütt kirjutas:

Ei küsi kekkamise ega mingi kahtlasel motiivil, puht huvi pärast.

Mulle jälle tundub, et kekkamise pärast Sa jäljekütt, ainult siin looduspildis käidki. Et kui pilte pole, ajad vähemalt törts kalamehejuttu jne...

Eemal

 

#3 08-01-2007 02:56:41

ulliv
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 82

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Milliseid loomi on rahvas näinud? Vaata galeriis metsloomade alla, klikka pildi peale ja näedki autori ära. ergo näed kes mis looma on näinud. simplex.


ulliv<->villu

Eemal

 

#4 08-01-2007 04:09:35

jäljekütt
Kasutaja
Asukoht: Kui siis metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 370

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

ulliv kirjutas:

Milliseid loomi on rahvas näinud? Vaata galeriis metsloomade alla, klikka pildi peale ja näedki autori ära. ergo näed kes mis looma on näinud. simplex.

Tänud meeldetuletuse eest. Aga egas kõik kohtumised kaamerasse satu, ma pidasin nö. lood elust enesest. On ju teatud metsloomi meil aina vähemaks jäänud ning egas ainult kaameraga neid ei kohta.

Või on ilma kaamerata metsas käimine siin foorumis taunitav, et kohe SÕIMAMA KUKUTAKSE!

Oeh ma ei või.


Elan maal, vahel tarin ka fotoka kaasa. Pildistan peamiselt elu-olu ning enda lõbuks ja pildiarhiivi mõttes.

Eemal

 

#5 08-01-2007 04:27:56

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Kulla jäljekütt, räägi asjast. Siin on päris palju rahvast, kes metsas kaameraga ei käi, kuid kelle nõuandeid ei lähe valdkonda 'eila Justist lugesin' või sinnakanti. Sinu jutt aga ei tundu vähemalt mulle, käid sa kaameraga või ilma, paljudes osas õigena, sest ma olen seda jura legendide näol varem kuulnud ja ise kogenud vastupidist.

Sa vist ei taha ikka aru saada või veel hullem, ei saa aru?

Eemal

 

#6 08-01-2007 17:26:02

Mariann
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 133
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Ei saa aru, oleks see vastus. Täitsa kindel kohe - ma kodus targast raamatust vaatasin. ; ) Draa, Sa pane silmad kinni, kui foorumit loed.. tongue Või veel parem oleks kinnise silma ikoon osade teemade ees.

Eemal

 

#7 15-01-2007 22:21:46

Rajareits
Kasutaja
Asukoht: Viljandi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 42

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Küsiks ise vahele, et kas äkki on liikumas mingit üldjuttu (et praegu kõik foorumi peal laiali, et selle kokkuvõtet vms), et kuidas metsas ringi käia, kuidas loomi luurata, kus kedagi näeb ja kas mõtet on vahtida ainult lagedamates kohtades või võib ka sügavas padrikus kedagi leida?

Ärge näkku lööge, kui lollisti küsin..

Eemal

 

#8 15-01-2007 22:26:31

elor
Kasutaja
Asukoht: Tartumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 102
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

sellist universaalset õpetust ei ole, et a'la kõik loomad on soos või heinamaal või kuusikus. Kõik oleneb ikka liigist. Kõigepealt mõtle välja keda otsid, siis võid uurida, kust teda leida võib.

Eemal

 

#9 15-01-2007 22:29:50

Rajareits
Kasutaja
Asukoht: Viljandi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 42

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Seda küll.. Üldiselt pidasingi silmas meie levinumaid metsloomi.
Eriti meeldivad rebased, aga hea meelega jälgiks ka teisi loomi, keda kõike näha võib.. Sigu mul oleks võimalus pildistada pukist, aga pukist pole see asi päris see (ja söömas käivad nad ju ka õhtupoole, kui hämar/pime juba on - vähemalt talvel - kus neid valgel näeks?), maast ikkagi ägedamad kaadrid..

Eemal

 

#10 15-01-2007 22:39:14

elor
Kasutaja
Asukoht: Tartumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 102
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Isegi "levinumad metsloomad" ei aita eriti, kõik oleneb ikkagi konkreetsest liigist ja isegi aastaajast ja ilmast. Soovitan kiigata 2 raamatut:
Sven Zaćek "Kohtumisi metsloomadega" ja
Tiit Randveer "Jahiraamat".
Kindlasti on sobivat kirjandust palju rohkem, kuid need 2 tulid kohe meelde.

Eemal

 

#11 15-01-2007 22:53:36

Rajareits
Kasutaja
Asukoht: Viljandi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 42

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Okei, eks ma uurin.. smile Aitäh.

Eemal

 

#12 15-01-2007 22:59:26

Rajareits
Kasutaja
Asukoht: Viljandi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 42

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Kurat jama et siin muuda nuppu pole..
Küsiks seda ka veel, et kas Te looduspildi inimesed ka fotoretki teete, sarnaselt HV inimestele, et võtate pundi kokku ja lihtsalt muljetate..
Siin ühe teema leidsin, aga see on nagu ikka raha eest, aga siin vist enam ilma ei saa..?

Muidu hea oleks ka minna mõne kogenenumaga metsa, aga siis on vist see jama, et üle 2-3'e oleks juba palju..?

Eemal

 

#13 15-01-2007 23:07:03

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Rajareits kirjutas:

Kurat jama et siin muuda nuppu pole..
Küsiks seda ka veel, et kas Te looduspildi inimesed ka fotoretki teete, sarnaselt HV inimestele, et võtate pundi kokku ja lihtsalt muljetate..
Siin ühe teema leidsin, aga see on nagu ikka raha eest, aga siin vist enam ilma ei saa..?

Muidu hea oleks ka minna mõne kogenenumaga metsa, aga siis on vist see jama, et üle 2-3'e oleks juba palju..?

Aga selgita palun, miks peaks mõni kogenum heast peast võõra algajama inimesega metsa minema? Mis head see sellele kogenumale pakub?

Mulle teinekord tundub päris naljakas, et 'raha eest' on nagu mingi sõimusõna. Mulle näitab 'raha eest', et sinna ei tule kokku hunnik ludrisid, vaid tõsised huvilised, kellelt ehk endalgi midagi kõrva taha on panna.

Eemal

 

#14 15-01-2007 23:08:58

elor
Kasutaja
Asukoht: Tartumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 102
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

loomade leidmine suure karjaga ei ole just kõige kavalam, kuid endal hakkas praegu peas liikuma mõte sõbralikust lõkkeõhtust/päevast/hommikust/ööst kusagil kenas kohas koos meeldivate inimestega, kes kõik jagavad sarnast hobi...

Eemal

 

#15 15-01-2007 23:11:30

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

elor kirjutas:

loomade leidmine suure karjaga ei ole just kõige kavalam, kuid endal hakkas praegu peas liikuma mõte sõbralikust lõkkeõhtust/päevast/hommikust/ööst kusagil kenas kohas koos meeldivate inimestega, kes kõik jagavad sarnast hobi...

Selle jaoks on looduspildi kokkutulekud ;-). Kes tahab, pildistab seal võimaluste piires, kes tahab, lullitab niisama. Üldiselt näitab ajalugu, eks ta ikka lullitamise poole kisub sääl :-P.

Eemal

 

#16 15-01-2007 23:30:37

m66k
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 239
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Oma väikestest kogemustest ja täheldustest siis natuke.
Rebased käivad tihti samu jahiradu pidi, aga kellaajad võivad kõvasti varieeruvad. Näiteks nägin see aasta ühes pisikeses rannasopis 4 korda rebast. Ilmselt sellepärast, et seal oli paar linnupesa old ja kui korra maitse juba suus, siis läks hiljem uuesti uurima.

Metssigu olen päevasel ajal kohanud peamiselt padrikus, lagedamatel aladel on nad varahommikuti, ka rannaniitudel olen palju lamamisjälgi näinud. Ükskord lösutas 3 suurt metssiga otse kruusatee kõrval ja kui neist vaikselt autoga möödusime, siis ei teinud nad teist nägugi.
See suvi oli üks eriliselt loll juhtum minuga, pidin rattaga mingi kilomeetri kaugusel ära käima, mõtlesin, et noh, pole mõtet fotokat vast kaasa võtta. Aga jah, läksin metsa alla korraks põit kergendama ja korraga ilmus põõsa tagant 2 metsaseapoega välja, kes mind absoluutselt ei märganud, distants oli 3m max. Natuke vaatasin, aga vaikselt hiilisin minema, pold mõtet ilma fotokata seal oodata, teades, et nende ema võib iga hetk nurga tagant välja tulla.


Põtru ja kitsi olen kahjuks peamiselt autoaknast või metsas/meres põgenevatena näinud, ent see suvi püüan selle needuse lõpetada :p Plaanis on teha paar varjekohta metsa sisse, kus peale lume sulamist laiad lombid tekivad. Paar korda olen neid kohanud seal, ei tea küll kas nüüd uuesti näen, sest kevadvaheaeg on üsna lühike. 

Mu maakodu ümber käivad väga tihti öösiti ka kährikkoerad luusimas, tugevad jäljed on juba sisse kulunud ja öösiti on ikka imelikke hääli kuulda, ent näinud ei ole neid kordagi, v.a kui üks meie kuivavasse mõrda sattus, puges läbi mitme sopi veel, tema suutsime õnneks tervena loodusse tagasi lasta smile

See aasta tuli ka kuulujutt, et Vilsandile on mäger elama tulnud, nii et mul on lootust ka teda näha tongue Vilsandi saar on küll väga väike territoorium, aga siiski on loomad üsna harva esinev nähtus minu jaoks, rebaseid on küll viimastel aastatel rohkem esinenud peale pikka pausi.

Eemal

 

#17 15-01-2007 23:34:03

Rajareits
Kasutaja
Asukoht: Viljandi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 42

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

draa, ei mõelnud asja nii...
Kogenum läheb sellisele üritusele seepärast, et teise ka kogenud inimesega muljetada, algaja (nagu mina), läheb lihtsalt kuulama..

Mul pole raha eest mineku vastu midagi, aga siiamaale olen näinud retki, kus võetakse raha nii palju, et ma saan ainult unistada sinna minekust.. Ja samas on need ka retked, kus kõnnitakse mööda raba ja siis minnakse koju. Ise tahaks aga retke, kus ma just loomadega tegelda võiks. Saaks alla tonni hakkama, läheks kohe. Siiamaale aga pole selliseid retki leidnud (ausalt öeldes pole ka eriti otsinud).

Eemal

 

#18 16-01-2007 01:03:33

soul
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 28

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Kaval on leida suurte kogemustega  jahimees, kes  tunneb kohalikke metsi ja põlde ja teab eri loomade käitumisest-liikumisest  vastavalt
aastaajale, kellaajale, ilmale, tuulele, sisetundele jne.

Eemal

 

#19 16-01-2007 01:26:11

Inzz
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 81
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Tegelikult on minu meelest see mõtegi -  nn. raha eest loomapildistamissõidud - jama (pehmelt öeldes). Ma ei usu, et keegi leiab rebasepesa, paneb kuulutuse lehte:" Rebase pildistamine - tonn nägu" ja rahvas sõidab siis broneeritud bussiga kohale, nagu filmis "Siin me oleme". Arvan, et sellist üritust sa sellest foorumist ei leia. Külla aga on tõesti looduspildi kokkutulek abiks, seal ju võimalus küsida, kuulata ja kõrva taha panna. Spetsialiste peaks jaguma. Tulemus sama, mis soul pakkus

Eemal

 

#20 16-01-2007 01:39:56

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Näiteks Soomes tehakse isegi karupildistamisi ja karu tuleb ka, sissesöödetud kohad.
Näiteks nendel kuttidel on ca 250 euri päev, väikesed grupid: http://www.lintukuva.fi

Neil oli toimumiskalender ka, kahjuks ei leia linki praegu. Ott Mahhen, kes seda asja uuris, teab ehk täpsustada.

Eemal

 

#21 16-01-2007 01:41:02

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Leidsin kalendri ka, ülemine pdf: http://www.finnature.fi/?paa=275

Eemal

 

#22 16-01-2007 02:00:08

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Rajareits kirjutas:

draa, ei mõelnud asja nii...
Kogenum läheb sellisele üritusele seepärast, et teise ka kogenud inimesega muljetada, algaja (nagu mina), läheb lihtsalt kuulama..

Mul pole raha eest mineku vastu midagi, aga siiamaale olen näinud retki, kus võetakse raha nii palju, et ma saan ainult unistada sinna minekust.. Ja samas on need ka retked, kus kõnnitakse mööda raba ja siis minnakse koju. Ise tahaks aga retke, kus ma just loomadega tegelda võiks. Saaks alla tonni hakkama, läheks kohe. Siiamaale aga pole selliseid retki leidnud (ausalt öeldes pole ka eriti otsinud).

Loomade pildistamisel saab kogenum vaid nõu anda. Mida vaadata, mida kuulata. Kui tahad midagi õppida. Arvan, et siin on päris mitukümmend inimest, kes Sult selle alla tonni võiks võtta ja viia talle tuntud kohta ja lasta mõni klõps mõnest loomast teha. Kuid mis Sa homme teed? Homme oled Sa sama tark edasi.

Loe raamatuid, räägi inimestega ja hakkab vaikselt tulema. Siis lähed oled lahtiste kõrvade/silmadega mõne koolituse ära ja nui neljaks, ise käid ka nii tihti, kui saad, metsas, teed jälgedest jne pilte ja vaatad, kes need on. Ja ühel hetkel hakkab tunnetus tulema.

Ja siis oled juba ise vaikselt see kogenud inimene. Teekond sinna on suht tänamatu, kuid tasu on seda väärt.

Eemal

 

#23 16-01-2007 09:27:16

Rajareits
Kasutaja
Asukoht: Viljandi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 42

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

Aitäh vastuste eest..
Eks ma läen ja uurin siis nüüd edasi.. smile

Eemal

 

#24 16-01-2007 16:16:36

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

K6ige lihtsam on ikka pihta hakata oma koduümbrusest. Tuleta meelde, keda, kuna ja kus sa näinud oled ning mine vaata veel. Üsna rusikareegel on ikka see, et 6iged ajad on hommikul päikeset6usul ja 6htul enne loojumist - seda pea k6igi metsaelukate jaoks. Kui talvel jälgi näed, jäta samuti meelde kes ja kus. Kus rohkem on, tule pärast 6igemal ajal ja ette valmistunult tagasi. K6ige kindlam viis haruldast looma/lindu näha on vihmavarjureegel e. fotokola koju jätta smile

Eemal

 

#25 16-01-2007 17:04:31

Veljo23
Kasutaja
Asukoht: Kose vald
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 133
Veebileht

Re: Loomade kohtamise ABC jaga oma kogemust või elutarkust?

kõige lihtsam on jah oma kodukohas pilt selgeks teha ja usun, et algatuseks sellest piisab. Õnneks meil loobi jagub pea igal pool. Lusa Pelgulinna sünnitusmaja akna alt jooksid eelmisel suvel kolm põtra läbi. Ole mees ja pildista.

Kui aga raha eest mõnd looma soov pildistada on, siis hr Mati Kaal'ul pole vast selle vastu küll midagi. Seni kuni RMK territooriumil ja päiksetõusust päikseloojanguni igameheõigus kehtib, leian mina, et raha on patt selle eest pakkuda, et sulle loomi näidatakse. Põnevam on ikka ise, mis?


"i’m" is about making a difference. Not in a huge expensive way, not in a time-consuming way. But in a simple, effective way.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB