Sa ei ole sisse loginud.

#1 01-02-2007 21:21:37

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

2 ilvest lasti maha!

Kuulsin just uudistest, et Valgamaal lasti kaks ilvest jahimeeste poolt maha - 1 jaoks oli luba, teine (ilvese poeg) lasti ilma loata "kogemata". Kas keegi siin foorumis oskab kommenteerida kuidas on üldse võimalik, et jahimeestele antakse veel endiselt luba lasta ilveseid, mida niigi Eestis vaid käputäis (ca tuhat isendit pidavat kokku olema)? Terves Euroopas on ilvesed kaduvad nähtused. Mul on tunne, et me võiksime kaaluda ühist Keskkonnaministeeriumi poole pöördumist näiteks ühiskirja vormis, et ministeerium astuks nähtavaid samme selles suunas, et see vähene loodus, mis meil on, säiliks, mitte ei hävineks. Tänan tähelepanu eest!

Tõeliselt pissed off Erik.

Eemal

 

#2 02-02-2007 00:33:10

mercar
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 244

Re: 2 ilvest lasti maha!

Praegu ju ilvese jahi hooaeg. Samas pojaga emast puutuda ei või ja ma ei kujuta ette et jälgede järgi jahimees aru ei saa, et tegu koos pojaga oleva loomaga...

Jahieeskiri
Keskkonnaministri 7. märtsi 2003. a määrus nr 20

Määrus kehtestatakse «Jahiseaduse» (RT I 2002, 41, 252; 63, 387; 2003, 13, 70) § 27 lõike 1 alusel.

1. peatükk
JAHIAJAD, JAHIPIDAMISVIISIDE JA -VAHENDITE KASUTAMINE NING JAHIPIDAMINE JAHIKOERAGA

§ 1. Jahiajad, lubatud jahipidamisviiside kasutamise ning jahikoeraga jahipidamise ajad ja tingimused

(20) Ilvesele, välja arvatud kutsikatega emailvesele, võib pidada peibutus- või varitsus- või hiilimis- või ajujahti ning jahti jahikoeraga 1. detsembrist 28. veebruarini.

jahieeskiri

Samas kuna Eestis on siiski üsna arvukas elanikond ja metsloomadele ja metsikule loodusele väga ruumi ei jäeta, siis arvukuse kontrollimine jahi jm vahenditega on normaalne...

Eemal

 

#3 02-02-2007 00:33:31

kiq
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 22

Re: 2 ilvest lasti maha!

Liitun ideega.

Eemal

 

#4 02-02-2007 11:07:06

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: 2 ilvest lasti maha!

Olen jurist ja tean, et jahipidamine meil Eestis seadusega reguleeritud.
Oma küsimuse all kuidas on see üldse võimalik ei soovinud ma seaduslikku põhjendust ilvese jahile, vaid pigem moraalset. Kas 1000 isendit ei mahu siis enam Eesti metsadesse ära. No nii suurt lageraiet meil Eestis ka veel tehtud ei ole, et loomad enam Eesti metsa ära ei mahu. Mõistan, et jahipidamisega soovitakse loodust tasakaalus hoida ehk loomade arvu piirata proportsionaalselt nende elamisvõimalustega, aga sellised juhtumid, kus kuul tabab ikka küllalt rariteetset isendit kogu Euroopas, paneb mind väga sügavalt mõtlema inimkonna tegevuse üle. Võimalik, et olen lihtsalt loodusesse liiga kiindunud ja mulle ei meeldi selle hävitamine. Kodumetsades on lastud sellel aastal jahimeeste sõnul maha üle 30-ne põdra ja nüüd on tükk tegu, et selliste toredate isenditega kohtuda ning see teeb meele paratamatult kurvaks.

Eemal

 

#5 02-02-2007 14:27:30

ii tsuku
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 118

Re: 2 ilvest lasti maha!

Rariteetsusest rääkides - ilves on haruldane niipalju, et teda kohatakse harva, aga minu andmetel on teda Eestis ligi 5x rohkem kui hunti...

Eemal

 

#6 02-02-2007 14:44:29

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: 2 ilvest lasti maha!

Hunti on vist 130 kanti kui õigesti mäletan. Vaid.

Eemal

 

#7 02-02-2007 15:30:13

kober
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 12

Re: 2 ilvest lasti maha!

Mingi loenduse kohaselt käidi tõest välja ca.130 hunti.Kuid samuti migite valemite abil jõuti järeldusele,et optimaalne oleks 70-80 (kui ma õieti mäletan).Ei tea mina kuidas jõutakse selliste optimaalsete arvudeni.Kurvaks teeb aga et selles valguses on lihtne leida põhjendus näiteks 50-60 isendi laskmiseks.

Eemal

 

#8 02-02-2007 15:58:38

mercar
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 244

Re: 2 ilvest lasti maha!

Kui inimest huvitab kuidas need numbrid saadakse, loeb ta läbi vastavad raamatud või võtab mõned populatsioonidünaamika kursused. Muidu on tõesti hea kurta, et jälle keegi laest mingid arvud võtnud... Ise tagamaad teadmata.

Eemal

 

#9 02-02-2007 17:25:24

Tanel A.
Kasutaja
Asukoht: Aruvälja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 106
Veebileht

Re: 2 ilvest lasti maha!

Ilves küttimisest veel niipalju, et mina olen jahimeeste suust kuulnud selliseid jutte ilvese jahist mõnes piirkonnas, kus keegi metsas värskeid ilvese jälgi nähes annab kellelegile sellest kohe teada ning kuskil tunni aja pärast on mets mehi täis ja käib ilvese piiramine. Vot nii nõutud on ilves kui jahitrofee. Minu enda jaoks oleks ilves elusana looduspildil suurema väärtusega kui nahk seinal.

Eemal

 

#10 02-02-2007 21:13:47

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: 2 ilvest lasti maha!

benjamin kirjutas:"Mind köidab eeskätt, et nii seltskonna (üldiselt) kui vahel ka indiviidi tasemel ulatub see infantiilisusest geniaalsuseni. Viimane ilmneb mõnedes ülimalt heades fotodes, milliste tegemine eeldab väga head looduse ja loomade käitumise tundmist. Esimene väljendub ..... mõnedes muudes asjades.
Kas maailmas (Euraasias, täpsemalt, kus Lynx lynx levib) on piirkondi, kus neid loomi elutseb tihedamalt?"

Võibolla tõesti ma väljendasin end liiga emotsionaalselt ja ebatäpselt, et järgnevalt pidin sellist kriitilist teksti ja üsna kohatuid (alusetuid) vihjeid ning halba tooni lugema. Benjamin: Sinu jutust loeb välja seda, et kuna mujal ilveseid tihedamalt kui Eestis ei ela, siis miks peaks Eestiski neile sellist luksust lubama. No anna andeks ... kui ma ei jaga Sinu arvamust. Sellise suhtumisega on ilmselt paljud püssimehed, kelledega tunned sa ilmselt sugulussidemeid.

benjamin kirjutas:"Kas Eestis on kunagi varem (vaadeldes näiteks 10 aastaseid või, kui soovite, 100 või 1000 aastaseid perioode) neid loomi rohkem elutsenud?"

Kas keegi meist üldse teab, kui palju neid loomi reaalselt siin elutseb? Usun, et enamus loodusele lähedasi inimesi on nõus, kui väidan, et ilveseid ei ole Eestis liiga palju.

benjamin kirjutas:"Nii palju lisan omalt poolt, et 1000 ilvest Eestis tundub minule pisut üle hinnatud."

See number pärines populistlikust teosest ja kahtlen ise ka selle õigsuses. Üldse kui vaadata neid meetodeid kuidas loomade arvu loendatakse, siis pea iga number on väga suure küsimärgiga.

benjamin kirjutas:"Raske uskuda, et neid siia nii palju võiks mahtuda. Edasi: mida küll tähendab, et "nii suurt lageraiet....ära ei mahu". Jumal hoidku! Tohutu lageraie (mis mullegi ei meeldi ja mille aeg on õnneks möödas) üheks ohtlikuks tagajärjeks on hirvlaste arvukuse kiire kasv, mis viib paratamatult ka suurkiskjate arvukuse tõusuni."

Pidasin silmas pigem asustatuse kasvu, mis on otseselt seotud ka metsade hävitamisega, kuna reeglina majad ehitatakse ikka maapinnale, mitte puu otsa - aga muidugi on ka siin erandeid. Ja nagu me teame, elavad meil juba rebased ka linnas ehk siis toimub ka loomade linnastumine olukorras, kus nende kodud on inimkonna poolt hävitatud. Aga kuidas metsade hävitamine hirvlaste kasvule kaasa aitab on minule arusaamatu - ju ma olen veel liiga loll, et jagada sellist loogikat.

benjamin kirjutas:"Ja põdra arvukuse piiramine saab ääretult raske olema. Kodumetsast (kui suur on kodumets?) lasti palju põtru? Nojah, küllap oli vaja."

Kellel??? 

Ma tean paljusid inimesi, kes peavad jahimehi külma südamega mõrtsukateks - kuidas saab sooja südamega inimene temale otsa vaatavat kitse lihtsalt maha tappa? Ega ikka ei saagi? Vaatamata sellele, et ma üldises plaanis mõistan teatud määral jahipidamise vajadust, olen ma pigem selle vastu kui poolt.

TanelA jutt näitab selgelt, milliste inimestega on ilvese jahtijate puhul tegemist - ahnete ja külma südamega loodusehävitajatega!!!

Eemal

 

#11 02-02-2007 22:05:37

priit122
Kasutaja
Asukoht: Rapla/Matsalu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 161
Veebileht

Re: 2 ilvest lasti maha!

Sellised kõlakad teevadki jahimeestest need, kes nad on jahindusest mitte teadlike inimeste kõrvus. Samas, kui jahimees käib jahil, käib ta ka talvel loomadele sööta viimas, mida igainimene meist just ei tee. ja ma ei ütleks, et see 30 põtra väga suur näitaja aastas oleks, kui arvestada seda, et kahest põdrast tuleb umbes neli, neljast kaheksa jne. Ning minu teada eestis neid umbes 10000. Ja ega see ei tähenda, et neid ilveseid ka nii vähe on, et kui sa neid nii vähe näinud oled. Osad loomad on lihtsalt aremad. Kuigi ma ei väida, et neid siin palju oleks jah. Kuid kõik on suhteline. Mida rohkem kiskjad seda vähem taimtoidulisi. Ning kui ka kiskjaid kipub paljuks minema ja vigaseid loomi metsadesse väheks hakkab jääma, siis kiputakse koduloomade kallale, mis nii mõnegile vastukarva.

Eemal

 

#12 02-02-2007 22:27:31

Harry33
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 78

Re: 2 ilvest lasti maha!

to priit122: Kuna praegu käib põhiline jutt ilvesest, siis to mõni näide, kus ilves oleks koduloomi murdnud. Meedias ja ka jahimeeste enda käest võib igasuguseid jutte kuulda, aga sihukest juhust ma pole veel kuulnud. Nagu ma aru saan, siis sa nagu tead midagi mida mina ei tea:) valgusta mindki "mitte teadliku inimest"

Eemal

 

#13 02-02-2007 23:15:06

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: 2 ilvest lasti maha!

mercar kirjutas:

Kui inimest huvitab kuidas need numbrid saadakse, loeb ta läbi vastavad raamatud või võtab mõned populatsioonidünaamika kursused. Muidu on tõesti hea kurta, et jälle keegi laest mingid arvud võtnud... Ise tagamaad teadmata.

Kas mitte loendusandmete aluseks ei ole meil suuremalt jaolt jahimeeste hinnang? Ma kardan, et vähemalt Eesti puhul ei ole ametlikel arvudel ja populatsioonidünaamika seaduspärasustel suurt seost. 

Tahtsin veel lisada, et ma ei eita teatud kontekstis jahimeeste tegude vajalikkust loomade arvukuse kontrollimisel ja looduse tasakaalus hoidmisel, sest paraku on inimkäsi juba nii palju loodusesse sekkunud, et selle iseregulatsioon on tõsiselt häiritud. Kahtlen siiski, et jahilubade arvul on loogiline seos looduses valitseva olukorraga. Samuti käis antud teemas jutt ilvestest.

Mis puudutab loomade toitmist jahimeeste poolt, siis selle positiivsust ma ei kipuks üle hindama - minu jaoks on see siiski selgelt üks näide inimese sekkumisest looduse iseregulatsioonile. Aga see on puhtalt minu arvamus ja loodetavasti benjamin oma geniaalsusega mind lolli infantiini veel sellel teemal valgustab. Aitäh!

Eemal

 

#14 03-02-2007 00:52:14

mercar
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 244

Re: 2 ilvest lasti maha!

Kuna hiljuti kaitsti Eestis ka doktoritöö ilvese (ja hundi) toitumisest siis ütleks et andmed ei ole vaid jahimeeste loendustest ( Harri Valdmann doktoritöö «Ilves (Lynx lynx) ja hunt (Canis lupus) Balti regioonis: toitumine, helmintofauna ja geneetiline varieeruvus»).

See õppeaasta ülikoolis õppeaines "Eesti selgroogsed" näidati meile küll üsna kenasid arvandmeid ilvese kohta ja ka graafikuid kuhu oli lisatud metskitse arvukuse kõikumised. Täitsa kenad seosed olid.
Lisaks mainiks siis, et Eestis on arvatavasti Euroopa suurimad ilvesed, kui mujal on ilvese põhitoiduks jänesed, siis Eestis on põhitoiduks metskits ja sellest siis ka arvukuse seosed.

Hetkel hinnatakse ilvese arvukust 600-800 isendile. Umbes aastal 1937 oli näiteks arvatavalt 15 looma... Siis võeti ka ilves kaitse alla. Eks iga inimene näeb praegust olukorda oma mätta otsast.

Eemal

 

#15 03-02-2007 01:14:04

surramurra
Uus kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 20

Re: 2 ilvest lasti maha!

Ise bioloog ning läbinisti roheline, aga selle idee poolt ma ei ole.
Nii palju, kui mulle hetkel meenub, siis 90ndatel oli ilvese arvukus sajandi kõrgeim. Ilvesel looduslikke vaenlasi põhimõtteliselt ei ole. Kui arvukust ei piirataks, siis see tõuseks päris tublisti. Ilves sööb loomi, mida kätte saab - kits, jänes ning ka  rebane... noorloomad nt. metssea põrsad...
Isiklikult pole pikka aega teemaga tegelenud ja võib-olla pole ma kursis, kuid sisetunne ütleb, et viimase 10aastaga vaevalt, et midagi oluliselt muutunud on.
Ma arvan, et Eesti kekonnakaitse/jahinduse ringkonnas peetakse seinini prioriteediks mitmekesisuse hoidmist.

Mulle isiklikult meeldib, kui  võin metsas kohata palju erinevaid loomi.
Kui iga sihi peal hunt/karu/kährik vastu tuleks, siis tüütaks ikka päris kiiresti ära ja polekski ju enam põjust metsa minna. Ja kui nii tihedas populatsioonis peaks puhkema mõni taud... oi, oi ei taha mõelda... järgmised paarkümmend aastat võite neid loomi vaid unes ja loomaaias näha.

PS! Kui tihti viimasel ajal siinsed pildistajad metsas halljäneseid kohtavad? Väga kurb,  kui see liik meie metsadest kaoks.

Eemal

 

#16 03-02-2007 02:14:43

priit122
Kasutaja
Asukoht: Rapla/Matsalu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 161
Veebileht

Re: 2 ilvest lasti maha!

njh.. teema hakkas laienema suuremale loomkonnale, siis mõtlesingi selle all rohkem huntidest ja ka üks ilves saatis meil jahil ühe koera õmblusele (kuigi see teine teema, siiski viis mõtte sellele).
Tõesti ilvesed pole meid häirinud, aga minu teada neid piiratakse kah nii vähe kui võimalik (nt. meie jahi sektsioonis pole ühtegi ilvese luba). Ka olen päri sellega, et ilvese ema pojaga lasta on lubamatu. Kuid osa neist tuleb siiski piirata. Ja kas nad polnud ka just mitte kõige paremad territooriumi jagajad kah teiste ilvestega, siis kuhu nad lõpuks kolivad kui igas metsas paar ilvest. Meil elutses kunagi ühes pisemat sorti metsas, täpselt kooli kõrval üks ilves(maakohas). Päris sageli oli nähtud seda seal puude otsas. Täpselt läbi selle metsa läks ka otsetee karjääri, kus sai ujumas käidud. Päris õudne oli seda teed läbida.

Eemal

 

#17 03-02-2007 14:16:42

Monte
Kasutaja
Asukoht: Paide
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 285
Veebileht

Re: 2 ilvest lasti maha!

mercar kirjutas:

Kui inimest huvitab kuidas need numbrid saadakse, loeb ta läbi vastavad raamatud või võtab mõned populatsioonidünaamika kursused. Muidu on tõesti hea kurta, et jälle keegi laest mingid arvud võtnud... Ise tagamaad teadmata.

Loomade loendus toimub minu teada nii moodi, et erinevatele jahiseltskondadele antakse erinevates piirkondades 5x5 km ala, mille kõik küljed nad läbi käima peavad ja   sealt külgedel käies loendtakse ära, mis loomi ja kui palju on läinud sellele territooriumile sisse ja välja.
Nende tulemuste põhjal tõenäoliselt arvutataksegi loomade arvukus.

Eemal

 

#18 03-02-2007 15:28:32

margus1234
Kasutaja
Asukoht: Tallinn või Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 51
Veebileht

Re: 2 ilvest lasti maha!

Milline labane teravmeelitsemine härra "benjamini" poolt!
Ise arvan, et loodus reguleerib ennast ise ja see jahimeeste reguleerimise jutt on üks suur jura. Kui hunt käib kutsikatele lambakarja peal murdmist õpetamas, siis ei ole ta selle eest jahimeeste reguleerimist ära teeninud. Nagu eespool õeldi, ei ole nagu kuulda olnud, et ilves oleks koduloomi murdmas käinud. Miks siis tema arvukust piirama peaks. Kui saakloomi vähemaks jääb, küll siis ilveste arvukus ka väheneb. Pealegi kui põtrade ja kitsede ja muude ulukite arvukus suureneb, siis on ilvestel ja muudel neist toituvatel kiskjatel rohkem toitu jne. jne. Lihtne ju. Milleks need jahimehed veel paugutavad? Pealegi ei toida enamus jahimehed mingeid loomi ja on küllalt inimesi, kes loomi ei lase, aga neid sellegi poolest toidavad.
Jään nüüd eluaegsete jahimeeste ja bioloogide ja muude teistest palju targemate inimeste materdamist ootama.

Eemal

 

#19 03-02-2007 16:57:36

soul
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 28

Re: 2 ilvest lasti maha!

margus1234 kirjutas:

Milline labane teravmeelitsemine härra "benjamini" poolt!
Ise arvan, et loodus reguleerib ennast ise ja see jahimeeste reguleerimise jutt on üks suur jura. Kui hunt käib kutsikatele lambakarja peal murdmist õpetamas, siis ei ole ta selle eest jahimeeste reguleerimist ära teeninud. Nagu eespool õeldi, ei ole nagu kuulda olnud, et ilves oleks koduloomi murdmas käinud. Miks siis tema arvukust piirama peaks. Kui saakloomi vähemaks jääb, küll siis ilveste arvukus ka väheneb. Pealegi kui põtrade ja kitsede ja muude ulukite arvukus suureneb, siis on ilvestel ja muudel neist toituvatel kiskjatel rohkem toitu jne. jne. Lihtne ju. Milleks need jahimehed veel paugutavad? Pealegi ei toida enamus jahimehed mingeid loomi ja on küllalt inimesi, kes loomi ei lase, aga neid sellegi poolest toidavad.
Jään nüüd eluaegsete jahimeeste ja bioloogide ja muude teistest palju targemate inimeste materdamist ootama.

Mis siin ikka materdada, eks margus1234 arvamus näita, et ei olda reaalselt kursis,  ei ulukite arvukuse regulatsiooni, jahimeeste poolt loomade toitmise ega  üldse jahimeeste tegemistega.

Eemal

 

#20 03-02-2007 20:00:10

surramurra
Uus kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 20

Re: 2 ilvest lasti maha!

margus1234 kirjutas:


Ise arvan, et loodus reguleerib ennast ise...

Jah, sisuliselt on Sul ka õigus. Samas, mis siis tegelikult juhtuks ei oska keegi päris kindlalt ette ennustada. Ma ise arvan, et suurimaks probleemiks  on juba inimese poolt tehtud - nt. sisse toodud liigid (võõrliigid) sh. just kährikkoer ja mink.


margus1234 kirjutas:


ja see jahimeeste reguleerimise jutt on üks suur jura. Kui hunt käib kutsikatele lambakarja peal murdmist õpetamas, siis ei ole ta selle eest jahimeeste reguleerimist ära teeninud. Nagu eespool õeldi, ei ole nagu kuulda olnud, et ilves oleks koduloomi murdmas käinud. Miks siis tema arvukust piirama peaks. Kui saakloomi vähemaks jääb, küll siis ilveste arvukus ka väheneb. Pealegi kui põtrade ja kitsede ja muude ulukite arvukus suureneb, siis on ilvestel ja muudel neist toituvatel kiskjatel rohkem toitu jne. jne. Lihtne ju. Milleks need jahimehed veel paugutavad? Pealegi ei toida enamus jahimehed mingeid loomi ja on küllalt inimesi, kes loomi ei lase, aga neid sellegi poolest toidavad.
Jään nüüd eluaegsete jahimeeste ja bioloogide ja muude teistest palju targemate inimeste materdamist ootama.

Vot see lõik on küll jura.
Koosluses toimuvad protsessid ei ole nii lihtsad.

Eemal

 

#21 03-02-2007 20:27:01

priit122
Kasutaja
Asukoht: Rapla/Matsalu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 161
Veebileht

Re: 2 ilvest lasti maha!

Usun küll ka, et loodus suudaks ise reguleerida arvukust, kuid võimalik, et kui loomade rohkus läheks üle igasuguse piiri, siis reguleeritakse seda juba läbi suurema epiteemia või taudi nagu on seda olnud viimasel ajal nt. linnugripp või marutaud. Aga üks pahem pool neil on, et see mõjutab juu ka inimeste arvukust siin maamunal, mis küll loomade seisukohalt oleks õiglane aga nu kas teie tahaks langeda linnugrippi ohvriks?

Eemal

 

#22 03-02-2007 21:14:39

Arno Peksar
Kasutaja
Asukoht: Läänemaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 204

Re: 2 ilvest lasti maha!

Kuna teema läks siin laiemaks, siis tekkis vajadus sõna sekka öelda. Paljud ei taju, et Eestis ei ole olemas täiesti puutumatuid maastikke. Eesti on suures osas kultuurmaastik. Muidugi Lääne- ja Kesk-Euroopani on õnneks meil veel pikk maa minna. Seal inimtihedus tunduvalt suurem. Ja mitte midagi ei ole teha, aga peab tegema kompromissi inimeste asuala ja loomade elukoha vahel. Kui kõik koduloomad panna kiskjakindlatesse tarandikesse, siis võiks ju lasta huntidel-karudel vabalt paljuneda.

Kui võtta mõne poliitiku soovunelmat ja kogu Eesti rahvas Tallinna komandeerida, siis võiks ju loodusel vohada lasta. Kas muidugi see hilisem pilt Eestimaast ka paljudele meeldiks. Ja ega kiskjates ainult probleem pole. Oma kogemustest võin öelda, et kõik, mis ma olen väljaspoole võrkaeda istutanud, need on kitseda ja põtrade poolt ära näritud. Isegi need liigid, mis looduslikult mõnikümmend meetrit kaugemal kasvavad. Sama asi on ka puuistikute metsa istutamisel. Jahimeheks pole hakanud, aga tajudes looduse piire, olen lootusetute asjade tegemise (ja raha raiskamise) lõpetanud.

Nii et need, kes betooni vahelt ainult loodust vaatamas käivad ja majanduslikku kahju ei saa, saavad lubada endale ka lõbu vastava mätta otsast sõna võtta, et teatud liikide arvukust piirata ei ole vaja. Aga kui nad satuvad vastamisi põllumajanduse või metsandusega tegeleva isikuga, kes on suures ulatuses kahju saanud, siis vist läheb asi karmiks.

Antud ilveseloole, millest teema alguse sai, on piisavalt analooge. Ja tuttavate jahimeeste juttudele toetudes võin aimata põhjust. Kui enamus mehi-naisi läheb metsa püssiga lõõgastuma, siis on ka üks väike grupp teistmoodi jahimehi. Need on väga kerge päästikuga vennikesed, kelle elueesmärk on pauku teha. Adrenaliin möllab ja iga krõbina peale tehaksegi see pauk. Alles pärast vaadatakse, et kes või mis krõbistas ehk vilksatas. Vahest läks lask õige looma pihta, harva ka valele. Erandkorras ka jahikaaslasele. Õnneks on taolisi siiski vähe, aga ka tilk tõrva rikub meepoti.
Samas on siiski osade liikide arvukust vaja reguleerida. Nagu hunt, karu, põder, kits, kobras vm. Ja tegemist on seadusliku tegevusega, mis küllaltki suurele inimestegrupile pakub lõõgastust. Kas ka ilvese arvukust oleks vaja reguleerida, siis seda ei oska kommenteerida, kuna koduloomadele tekitatavat kahju ei ole silma jäänud.

Kes väga tulihingeliselt võtavad sõna iga looma nimel, neid saaks natuke lohutada tuleviku suhtes. Inimesi jääb üha vähemaks ja loomadele tuleb ruumi juurde. Muide väidetakse, et huntide ja inimeste suhe olevat omavahel sõltuvuses. St kus külad tühjaks jäävad, sinna soed asemele tulevad.

Eemal

 

#23 03-02-2007 21:55:18

poolveeline
Kasutaja
Asukoht: Põlvamaa Karilatsi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 238

Re: 2 ilvest lasti maha!

Mhm ohoo mis tuline vaidlus siin käsil.
1. Olen nõus teema algatajaga, et see kas miskit looma on vähe või palju, saame ainult enda subjektiivsest seisukohast hinnata.
2. Nõus nendega kelle arvates ilvest on parasjagu, looma on meie suurkiskjatsest tõesti kõige rohkem.

Kommentaariks lisan, et suurkiskjate elu Eestis on üsna heades kätes, kuna inimesed kes riiklikul tasandil asja reguleeerivad on pädevad.
Olen isiklikult  nende inimeste tegemisega kursis, võin öelda, et kõik on nii hästi kui antud olukorras olla saab.

Taustaks nii palju, et suurkiskjad on üpris raske teema, kuna nad sigudikud söövad  samu liike mida meie ise ja seega on nad inimesele aastasadu pinnuks silmas olnud sest tegu otseste konkurentidega.
Siit ka paljude jahimeeste ja üldsuse suhtumine suurkiskjatesse.

Eemal

 

#24 04-02-2007 02:45:08

priit122
Kasutaja
Asukoht: Rapla/Matsalu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 161
Veebileht

Re: 2 ilvest lasti maha!

Tõesti, see, et nad samu liike söövad, häirib see aasta eriti. Meie kandis on huntide ja karude arvukus tõusnud päris hüppeliselt. Enam pole olnud jahipäeva mil pole keegi näinud hundi jälge ja sellega on muude loomade arv kukkunud päris rohkesti. Nt. kui eelmine aasta tulime ikka enamasti igakord saagiga tagasi ja mitte ühe loomaga, siis see aasta on päris tegu, et mõne üksiku paari jahipäeva peale kokku saame. Võtab endalgi kõhedaks metsas luusida kui hetk tagasi nägid karu jälge, siis hetke pärast oled hundi jälgedega ümbritsetud.
Eriti iseloomustab jahimeeste olukorda minu meelest kasutaja "taod" öeldud tsitaat, et "ka tilk tõrva rikub meepoti". Just ongi nii, et kuuldakse ainult kõige hullemat, mis ka uudiseks, aga muu elu jäetakse kõrvale, mis mind just üless kütabki sellistes diskusioonides osalema. Nimelt nõme on, kui püütakse sulle kellegi teise elu kaela määrida.

Eemal

 

#25 05-02-2007 01:16:12

Janek Kuld
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 28

Re: 2 ilvest lasti maha!

ErikM kirjutas:

... Kahtlen siiski, et jahilubade arvul on loogiline seos looduses valitseva olukorraga. Samuti käis antud teemas jutt ilvestest. ...

Enne, kui mingeid oletusi tegema hakata, soovitan soojalt pöörduda oma küsimustega suurkiskjate teemal Peep Männili poole. Kontaktid leiab siit http://www.metsad.ee/main_kontakt_andmed.html
Ps. Ma millegipärast ei usu siiani, et kotletipuu on olemas. wink

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB