Sa ei ole sisse loginud.

#26 19-03-2007 11:42:44

Maris Kohv
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 18
Veebileht

Re: Crop factor ja focal length multiplier

toruonu kirjutas:

Kas siis sensoril nähtav pilt on sama või ei ole? Minu teada peaks olema tongue

Minuteada ei peaks  300mm täiskaadri ees ja 200mm 1.5 kaamera ees tehtud pilt päris sama olema. Peale dofi on ju veel erinev perspektiiv. Mida telem on objektiiv, seda lähemal tunduvad kauged asjad üksteisele olema. Reaalsete pildil olevate objektide kaugust vähendatakse. Ma ei tea, kas ma oskasin arusaadavalt seletada...

Ikka peaks reaalsed fookuskaugused objektiividele kirjutama... Keskformaatkaamerate (nt 6x7) objektiividel on ka nt 180 mm peal kirjas, kuigi 35-mm kaadriga vörreldes on pildivälja suurus vörreldav 65 mm. Oma perspektiivimoonutuste ja dofi pärast jäääb see ju ikka 180 mm objektiiviks, mitte 65 mm omaks.

Eks jah, oleneb millega ja mida vörrelda tahad. smile

Eemal

 

#27 19-03-2007 12:15:02

Udumartin
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 417

Re: Crop factor ja focal length multiplier

Nurga laiust on hea proovida sigma 12-24mm toruga. See sobib ka täiskaadri kere ette. Enda varbad võib kergesti kaadrisse unustada. 1,6X cropiga digi ees aga paistab üsna tavalise lainurgana 19,2mm, mis on tegelikult täitsa piisav lainurk kui ei ole vaja mingeid eriti groteskseid reklaam- või nalja pilte teha. A'la mingi mobiilireklaamid bussipeatustes, kus mobiilikasutaja pea on pidevalt mulisemisest suureks paisunud.

Eemal

 

#28 19-03-2007 13:05:04

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: Crop factor ja focal length multiplier

ise hakkasin ka mõtlema, et tegelt DOF-i ja perspektiivi mõttes peaks vist jah ikka peale kirjutatama, et mis toru tegelt on. Samas udumartin see 12-24 on täiskaadrile mõeldud, seega pole täpselt see mis testi tahtsime teha, et kas näiteks canoni 17-85 EF-S on siis 17mm 20D ees või 27mm... Aga ootame kaupsi testi ära tongue


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#29 19-03-2007 14:05:48

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Crop factor ja focal length multiplier

Ei ole, kaups nii. Fookuskaugus on ikka sama. Lihtsalt ühtedel on toru ja läätsede läbimõõt väiksem, sest pole kulutatud sellele alale, mis kaadrist välja jääb. 35 mm kaadri ekvivalent on mõlemal torul ikka sama. 100mm digi jaoks tehtud toru (mõtlen sellist, mis ainult digi jaoks tehtud) ja mitte digi jaoks tehtud toru annavad ikka sama vaatenurga välja, lihtsalt absoluutsuuruses on mittedigi jaoks tehtud toru poolt nähtav ala väiksem. Ärge hakake siin pseudoteooriaid ja probleeme püstitama.

Eemal

 

#30 19-03-2007 14:12:28

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Crop factor ja focal length multiplier

Ärge kalduge põhipostulaadist kõrvale - digikordaja või crop factor on pildi keskosa väljalõikamine suuremast kaadrist võrreldes 35 mm-ga. Ja reeglina siis suurendamine vajalikku suurusesse, mille tõttu tundub nagu suurendaks digiaparaat fookuskaugust. Tegelikult pole ju nii. Ja loomulikult on perspektiivi mõttes erinevad 200mm 1,5 crop factoriga ning 300mm 35mm filmile tehtud pildid erinevad. Umbes sama, kas teha lainurgaga lähedalt või telega kaugelt nii, et objekt jääb pildile sama suur. Perspektiiv ja moonutused jäävad, hoolimata sama suurest objektist pildil erinevad. Pildistades aga sama fookuskaugusega toruga digile ja filmile ning hiljem sama suureks kroppides, on tulemus sama.

Eemal

 

#31 19-03-2007 14:19:44

T*m
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 97

Re: Crop factor ja focal length multiplier

Teil on see lihtne asi siin päris keeruliseks läinud smile
Tegemist on lihtsalt portsu erinevate üksteisega seoses olevate mõistetega.
Kaadri (sensori) suurus vist selgitamist ei vaja. Oma kaamera crop faktorit teab ka igaüks une pealt:)
Objektiivi fookuskaugus on see mõtteline punkt, milles ristuvad kõik kaadrit säritavad kiired. Reaalne vaatenurk on siis kaadri diagonaalnurkadest tõmmatud mõtteliste joonte vaheline nurk. Sama fookuskauguse ja erineva kaadrisuuruse juures on ka nurgad erinevad.
Objektiivi vaatenurk on siis kõige laiem nurk, mille juures tagatakse pildi edastus või optiline kvaliteet. See on see parameeter, milles poolekaadrise ja täiskaadrise objektiivid erinevad, poolekaadrine ei lähe sama fookuskauguse juures nii laiaks. Sõltuvalt objektiivist ja fookuskaugusest võib ainult kergelt vinjettida kuni selleni välja, et kaadris on obje korpus.
Seega, kui sa võtad täiskaadrise pildi ja lõikad sealt kolmandiku jagu servi maha, saad täpselt sellise pildi, nagu APS kaadriga aparaat teeb sama objektiiviga. See tähendab, et ka tausta renderdamine, bokeh, teravussügavus jnejne on täpselt samasugune nagu täiskaadrise pildist välja lõigatud osal.

Eemal

 

#32 19-03-2007 14:21:42

T*m
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 97

Re: Crop factor ja focal length multiplier

Samal ajal kui ma oma kirjatükki treisin, seletas Jyrka juba ka asja lahti pragmaatilisemast vaatenurgast. Aga topelt ei kärise smile

Eemal

 

#33 19-03-2007 14:32:38

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: Crop factor ja focal length multiplier

T*m, see on kõik selge. Küsimus oli algselt selles, kas näiteks 100mm täiskaadri ja 100mm crop-sensori jaoks tehtud torudele pealemärgitud 100mm on 1:1 samatähenduslik (crop-kere küljes kasutades). Mina väidan, et on.

Et kas torudele pealetrükitud 100mm on mõlema toru puhul 160mm 35mm mõistes.

Eemal

 

#34 19-03-2007 14:53:09

T*m
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 97

Re: Crop factor ja focal length multiplier

Ma olen su esimese lõiguga igati nõus, aga ma ei saa aru, miks sa teises lõigus selle ise ümber lükkad smile
Torudele pealetrükitud 100mm on igal juhul alati 100mm. Kui ta on EF-S, või kuidas teil seal canoni maailmas need tähised on, siis ta ei anna lihtsalt 35mm puhul täiskaadrile valgust, maksimaalne nurk jääb väikseks. Crop faktor ei korruta ega jaga ega võta kuupjuurt fookuskaugusest. Crop faktor määrab kaadrisuuruse vähenemise võrrelduna 35mm kaadriga ja sellel ei ole fookuskaugusega midagi pistmist. Ja kui ta määrab fotokas oleva kaadri suuruse, sis ta määrab automaatselt ka reaalselt pildile jääva stseeni suuruse sama fookuskauguse juures. Vaatenurk on see, millega crop faktor opereerib, fookuskaugusega pole sellel mitte mingit pistmist, see on marketroidide mull.

Eemal

 

#35 19-03-2007 15:39:57

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: Crop factor ja focal length multiplier

Makro puhul see vast nii otseselt võetav polegi, kuid see samavääristamine tuleb vast sellest, et näiteks 300mm + 20D puhul jääb sul karust kaadrisse umbes sama palju kui 1Ds + 500mm. Kui lased veel täisavaga ka, siis taust on lihtsalt udune ja pole sul erilist perspektiivi jne kaotust ka. see kas karu ees on pool meetrit veel muru terav või mitte kui pildistad maapinnalt ei oma ka vahet. Sellisel juhul tuleb see toru pikkus x crop factor küll samaväärsena välja.

Loomulikult pead sa tegelikult teadma, et need asjad ei ole võrdsed ja pildis on vahet erinevate efektide näol, kuid pika ja veel pikema tele puhul on need efektid juba kõvasti väiksemad. Aga jah kokkuvõttes abiks teada, et need spets digidele mõeldud objed eri kinnitiga on siiski originaal mm ja pead arvestama, et saad keskosa mingi cropiga.


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#36 19-03-2007 16:05:17

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: Crop factor ja focal length multiplier

Tegin lihtsa katsetuse hoopis Sigma 10-20 (mis on mõeldud ainult crop-faktoriga kaameratele) ja ka täiskaadrile sobiva Canon 17-40 objektiividega, mõlemal juhul @ 17mm.

http://foto.ok.ee/?op=body&id=235

Eemal

 

#37 19-03-2007 16:11:52

Taimo Jõõts
Kasutaja
Asukoht: Harjumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 126
Veebileht

Re: Crop factor ja focal length multiplier

kaups kirjutas:

Tegin lihtsa katsetuse hoopis Sigma 10-20 (mis on mõeldud ainult crop-faktoriga kaameratele) ja ka täiskaadrile sobiva Canon 17-40 objektiividega, mõlemal juhul @ 17mm.

http://foto.ok.ee/?op=body&id=235

Mida oligi tarvis tõestada.
Fookuskaugus sama, moonutused erinevad.


Matkajutud ja loodusfotod -> http://www.taimo.eu //
Kelgukoerad -> http://www.nordicpassion.com

Eemal

 

#38 19-03-2007 16:13:30

Alari Kivisaar
Foorumi Guru
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 777
Veebileht

Re: Crop factor ja focal length multiplier

Noh, Mariann, palusin Sul mulle esitatud küsimused esitada neile, kellele see tehniline kammajaa hullult meeldib ja nagu näha, jätkub juttu kauemaks smile

Eemal

 

#39 19-03-2007 16:39:56

kaspar
Kasutaja
Asukoht: Tallinn/Rapla
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 255
Veebileht

Re: Crop factor ja focal length multiplier

toruonu kirjutas:

kaspar kirjutas:

Seda ei saa tegelikult nii võtta sellepärast, et 300mm täiskaadri ees ja 200mm 1.5 kaamera ees on vaateväli sama, aga sensorile projekteeritud pilt on väiksem sellepärast, et suurendus on teistsugune.

ot mida sa kaspar nüüd öelda tahtsid? Kas siis sensoril nähtav pilt on sama või ei ole? Minu teada peaks olema tongue

Ja kaups anna siis teada kui test tehtud smile Mul endal kit on, kuid teine sarnases mm vahemikus olev obje on sigma 10-20 mis ka digile tehtud niiet pole kindel, et võrdlus midagi annaks...

http://www.dpreview.com/learn/?/key=foc … multiplier

Eemal

 

#40 19-03-2007 16:47:35

zutnop
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 50
Veebileht

Re: Crop factor ja focal length multiplier

Mariann kirjutas:


Asi selles, et 100 kaugust ma eriti ei kasuta.. makrotööks rohkem 50-60 ringi ja siis 150-180.. Oli seda digijama nüüd vaja, ütlen ma selle peale tongue

105 pole DX. Ja 150ga tegin diili ära, nii, et minul hetkel savi neist factoritest smile

Ehh, noormehed jõudsid oma arutlustega siin lõpuks õigesse punkti (vahet pole mis tähis torul peal on, 100mm on kõikidel torudel ikka ühe standardi järgi fookuskaugus 35mm süsteemis, lihtsalt sensori suurus cropib erineva osa pildi keskelt), aga kas Mariann ei teinud oma valikut siiski mitte valesti ???

Sa alguses ütlesid, et tegid täiskaadriga tööd 150-180 vahemikus aga nüüd ostsid (enne lõplike seletuste laekumist) D80 jaoks Sigma 150 toru, mis 1.5x kordajaga annab sulle tegelikult 225mm vaatevälja 35mm süsteemis. Ehk siis DOF ja perspektiiv jäävad sul samasuguseks nagu filmiga 150-se toruga, aga kui varem pildistasid meetri pealt liblikat ja see täitis kaadri enamvähem täielikult, siis nüüd D80-ga lõikab sul liblikal tiivaotsad maha smile.

Sinu algse ülesandepüstituse järgi oleks õige 105 VR toru (sama dof-i saab kätte juba suurema/lahtisema avaga; samalt distantsilt pildistades saad sama vaatevälja mis vanasti 158mm-se toruga).

Või sain ma millestki valesti aru?

Eemal

 

#41 19-03-2007 17:03:27

Mariann
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 133
Veebileht

Re: Crop factor ja focal length multiplier

Mul jooksis eile juhe kokku suurest mõtlemisest ja et TORE juba ootas, siis tegin enda jaoks asja niipalju lihtsaks, et teen praegu 150ga pilti, kuniks 105 ära saab proovida ja pärast vaatab edasi.
Teie arutage rahuga smile

Eemal

 

#42 19-03-2007 19:55:43

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: Crop factor ja focal length multiplier

kaups kirjutas:

http://foto.ok.ee/?op=body&id=235

Kuna palju on uuritud, siis lisasin selle lehe lõppu veel võrdluspildid 17mm ja 10mm fookuskauguste vaatenurkade vahest (pilt 4). 10mm on cropkere ees tegelikult umbes sama lai mis 17mm täiskaadri ees: Canoni vaatenurk on 104 kraadi millest crop-kere sööb suure osa ära (ehk 1.6x kitsam). Sigma on 102 kraadi, mis cropkere ees ongi 102 kraadi.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB