Sa ei ole sisse loginud.

#1 23-04-2007 20:46:32

Alo Eenmäe
Kasutaja
Asukoht: Tartumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 199

Näe puude taga metsa

Lugu järgmine:

Oli plaanisin nädalavahetusel kobrast jäädvustada ning uurida, kuidas kukkutihastel pesa punumine edeneb. Nädalavahetuse ilmad oli küll päris sandind, aga sellest hoolimata seadsin sammud metsa poole. Kohale jõudes otsisin kohta, kuhu kobrast varitsema jääda. Seadsin ennast sisse väikse saarekese peal, mis vanasti oli kopratamm . Arvan, et olin oodanu umbes 10 minutit, millal sõber kobras ennast näitab, kui kuulsin kõva ragistamist veidi kaugemal (ühe mitmest tammi juures). Läksin asja lähemalt uurima, selgus, et üks nn. maailmapäästja, oli otsustanud kopratammi kallal rammu proovida. Rammumees ei osanud küsimise peale "Kas on vaja seda tammi lõhkuda?" nagu midagi tarka kosta ning astus minema.

Võib küll mõelda, et kobras ehitab varsti uue tammi ja kõik on endine (sellist suhtumist kohtab meil väga sageli). Miskipärast on jäänud mulje, et paljud inimesed näevad ainult puud, aga puu taga metsa ei näe.
Rammumees sai küll veidi trenni teha ja ilmselt valdas teda ülim rahulolu, et oli millegi "SUUREGA" hakkama saanud.

Selle nn. "SUURE" tagajärjed olid aga hoopis traagilisemad. Nimelt, kasutasid mitmed konnaliigid kopra poolt üleujutatud ala sigimiseks.
Kuna oli arvata, et kobras täna välja ei tule.. või kui tuleb, siis alles pimedas. läksin vaatama kukkurtihaste tegemisi. Kes, on neid linnukesi tegutsemas näinud.. need teavad kui huvitav ja peen töö on pesa punumine. Veetsin paar tunnikest nendes seltsis ning siis äkki turgatas mulle pähe mõtet, et vesi ju langeb!!! Sellel hetkel tuli mulle meelde.. kui palju konni kasutas väikseid lombikesi sigimiseks. Kohale jõudes oli pilt nukker.. palju kudu oli kuivale jäänud ja hakkas pealt juba vaikselt kuivama. Veetsin 2-3 tundi kudu sügavamasse vette tõstes.

Kiire vee alanemine tekitas ka teistele loomakestele probleeme.. õhtul paistis kitsel probleemi olevat joomisega.


Nature is always true and never trivial

Eemal

 

#2 23-04-2007 21:23:10

poolveeline
Kasutaja
Asukoht: Põlvamaa Karilatsi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 238

Re: Näe puude taga metsa

Selliseid hetki olen aastate jooksul palju läbi elanud.
Olen palju kevadõhtuid kopra juures istunud, olles samas ennem kukkurtihaseid  jälginud ja lõpuks saanud häiritud mõnest idioodist.

Aastate jooksul selliste situatsioonide nägemine ei ole enam nii kirkalt valus, vaid lisab piisa karikasse mis täis tuima valu selliset INIMESTE(kes arvavad, et on üksi siin maailmas) tegemistest.

Eemal

 

#3 23-04-2007 21:23:48

Ergo
Kasutaja
Asukoht: Rapla
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 39
Veebileht

Re: Näe puude taga metsa

Väga kahju on lugeda, et selliseid inimesi leidub, kes loodust ja loomade elupaiku hävitavad. Sellistega tuleks midagi teha, kuid seadused on vist võimetud, jääb üle vaid omakohus. Tuleks neile külla minna ja lõhkuda nende aega või maja, siis äkki hakkavad aru saama enda tegude tagajärgesest.

Tore on lugeda, et Sa, aloee, üritasid päästa, mis päästa andis. Edu Sulle ja ka teistele, kes loodusest hoolivad.

Eemal

 

#4 23-04-2007 21:33:42

mustikas
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 138

Re: Näe puude taga metsa

Aasta tagasi talvehakul, kui olin jõe ääres jäälindu passimas, vuras ka üks auto kohale ja õnneks oli see tammilõhkuja tuttav. Sai kenasti mu veenmisest aru ja läks ära. Aga enamus lõhkujaist vist eriti ei mõtle austusega elava looduse vastu. Kahjuks.

Eemal

 

#5 23-04-2007 21:43:41

Taavi.K
Kasutaja
Asukoht: Eesti
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 194
Veebileht

Re: Näe puude taga metsa

aga mõelge ka teise osa peale: Maaomanik-mis peaks tema tegema kui pool tema metsast on vee all??  Kuidagi tuleks leida kompromiss. smile

Eemal

 

#6 23-04-2007 21:53:56

Juhan88
Kasutaja
Asukoht: Tallinn 56714409
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 174
Veebileht

Re: Näe puude taga metsa

kasekese jutus on iva sees, ehk see rammumees oli kellegi sulane ja pidi tammi maha lammutama, et päästa omaniku maad...ma tõesti ei usu, et on olemas inimesi, kes _igavusest_ jooksevad kubemeni vette ja hakkavad tamme lammutama...ennem elatakse end pidudel välja või mida iganes...


Fairytales of yesterday will grow but never die...

Eemal

 

#7 23-04-2007 22:12:19

Alo Eenmäe
Kasutaja
Asukoht: Tartumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 199

Re: Näe puude taga metsa

Ütleme nii, et ma saan ka metsaomanikust täiesti aru. Ma miskipärast arvan, et selles antud kohas asi nii kriitiline polnud ja oleks saanud vabalt paar kuud oodata. Arvestades seda, et meil kõik konnad peaks kaitse all olema, siis võiks enne veidi ikkagi mõelda.


Nature is always true and never trivial

Eemal

 

#8 23-04-2007 22:16:59

Peeter Nahko
Vana Kasutaja
Asukoht: Saustinõmme
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 452
Veebileht

Re: Näe puude taga metsa

peod pidudeks, välja elatakse end ka looduses ikka väga palju, millised meeletud igasugu prahi, autokummide, mustade kilekottide hunnikud on looduses.......ja üsna hull on tänasel päeval ka uus trend : ATV-d.....nendega pööratakse ikka südamest,...väga loodan, et võimalikult kiirelt selles osas seadus vahele sekkub.

Eemal

 

#9 23-04-2007 22:34:11

John Locke
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 83

Re: Näe puude taga metsa

Aga tuleb tunnistada, et kopraid on juba rämedalt palju(u 17 000). Neil ei jätku enam elupaiku ja toitu, juba raiuvad mände maha ning tulevad ka nahaalselt talutiikidesse, mingil määral  rikuvad nad ka ilusaid jõemaastikke. Niiet jah, jahimehed paeksid kopraid rohkem küttima. Ei saa olla pururoheline, aga jah, olemasoleva tammi lõhkumisel pole küll mõtet.

Eemal

 

#10 23-04-2007 22:35:36

Karl Adami
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 328
Veebileht

Re: Näe puude taga metsa

Mina veensin oma vanaisa ümber, et ta ei lõhuks eelmisel aastal tekkinud kopratammi. Las loodus läheb oma radapidi edasi, kuid vahest ikkagi tuleb sekkuda.

Eemal

 

#11 24-04-2007 00:59:14

mercar
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 244

Re: Näe puude taga metsa

Eks neid "maailmaparandajaid" on kõikjal.
Loodan, et vähemalt päästetud kudul läheb kõik ilusti, viimasel ajal pole konnadega väga head lood olnud. pole ühtki head talvitumis talve olnud ja sobivaid kevadeid ka eriti mitte...

Eemal

 

#12 24-04-2007 12:27:21

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Näe puude taga metsa

Ei ole meil tõesti kobras selline imeloom, keda peaks iga hinnaga kaitsma. Kui on tõesti põline kopraasundus, siis küll. Kui aga hakkavad kuhugi sinu õue taha oksahunnikud värskelt kerkima, ei juhtu ka midagi hullu, kui need ära koristada. Kopratammi ei lõhu keegi lõbu pärast - see on pikk, raske kontimurdev töö. Olen seda talgukorras teinud, et päästa hukkumisest põliskuusikut. Eks vaielge nüüd, millistel liikidel on rohkem õigus elada.

Eemal

 

#13 24-04-2007 13:34:17

raymond
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 264
Veebileht

Re: Näe puude taga metsa

mercar kirjutas:

Eks neid "maailmaparandajaid" on kõikjal.
Loodan, et vähemalt päästetud kudul läheb kõik ilusti, viimasel ajal pole konnadega väga head lood olnud. pole ühtki head talvitumis talve olnud ja sobivaid kevadeid ka eriti mitte...

huvitav, kuidas peatselt loomaökoloog reguleerima hakkab, et kõigil hea oleks smile nagu multikas: rebjaata, tavaite zit druzno !
Kõige õigem oleks vist inimene ära kaotada maamunalt(või anda talle kivikirves kätte), küll siis loodus ise reguleerib, mis ja kuidas tongue

Eemal

 

#14 24-04-2007 13:41:28

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Näe puude taga metsa

Ergo kirjutas:

Väga kahju on lugeda, et selliseid inimesi leidub, kes loodust ja loomade elupaiku hävitavad. Sellistega tuleks midagi teha, kuid seadused on vist võimetud, jääb üle vaid omakohus. Tuleks neile külla minna ja lõhkuda nende aega või maja, siis äkki hakkavad aru saama enda tegude tagajärgesest.

Ja mis eristaks sind sellise käitumise puhul siis sellest nn rammumehest!?!
Ärgem muutugem samasugusteks.

Eks inimene võitleb sageli loodusega - millal see võitlus esindab looduse huve ja millal inimese enda huve on paljudel juhtudel küsitav. Niisama looduses laamendamine ja looduskeskkonna häirimine on mõistagi taunitav. Kahjuks on loodusvõõraid inimesi niivõrd palju ja lugupidamatusy looduse vastu kohtab kõikjal.

Eemal

 

#15 24-04-2007 16:00:52

Ergo
Kasutaja
Asukoht: Rapla
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 39
Veebileht

Re: Näe puude taga metsa

ErikM kirjutas:

Ergo kirjutas:

Väga kahju on lugeda, et selliseid inimesi leidub, kes loodust ja loomade elupaiku hävitavad. Sellistega tuleks midagi teha, kuid seadused on vist võimetud, jääb üle vaid omakohus. Tuleks neile külla minna ja lõhkuda nende aega või maja, siis äkki hakkavad aru saama enda tegude tagajärgesest.

Ja mis eristaks sind sellise käitumise puhul siis sellest nn rammumehest!?!
Ärgem muutugem samasugusteks.

Võib-olla ei ole see just kõige parem viis, aga kuidagi peaks ju sellistele selgeks tegema nende tegude tagajärgedest.
Enamik metsaomanikest on ju tegelikult ainult raha peal väljas ning nad ei hooli muust loodusest, sest see tükk paberit erinevate numbritega on ju kõige tähtsam. Kuid jah, eks sellise kompromissi leidmine on raske, mis mõlemale poolele kasulik oleks.

Eemal

 

#16 24-04-2007 18:13:10

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Näe puude taga metsa

Ergo, aga miks sinu arvates on kopratamm olulisem, kui näiteks saja-aastases kuusikus paiknev habekaku pesa. Kumb peab lahkuma. Kas kakk, kui tema mets loduks muutub ning ümber kukub või kobras? Lihtsalt näide. Inimese käsi on looduses tänapäeval nii palju sees, et mittereguleerimine on samuti reguleerimine - siis saavad võimu jälle mingid teised liigid jne. Kobraste töö on Eestis viimastel aastatel nii edukas olnud, et ohustab sageli teisi, palju "väärtuslikumaid" liike ja kooslusi. Minu jutt on antud juhul üldine, kuna pole kõne all oleva kopratammi lammutamisega ega sealse kooslusega.

P.S. Aloee, kitse joomisprobleemi pärast sul küll ei tasuks unetuid öid veeta...

Eemal

 

#17 24-04-2007 19:09:27

Ergo
Kasutaja
Asukoht: Rapla
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 39
Veebileht

Re: Näe puude taga metsa

Ma ei väidagi, et kopratamm olulisem oleks, aga enamus saja-aastased kuusikud on riigimetsad, sest erametsades on suured puud enamasti juba maha võetud ja rahaks tehtud. Vähesed erametsa omanikud hoolivad ka muust loodusest ja säilitavad näiteks Sinu nimetatud habekaku pesi. Ma arvan ka, et antud olukorras tuleks kopratamm hävitada, aga mõned hävitavad lihtsalt sellepärast, et päästa mõned puud, kus keegi ei pesitse.

Eemal

 

#18 24-04-2007 20:06:27

Alo Eenmäe
Kasutaja
Asukoht: Tartumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 199

Re: Näe puude taga metsa

Jyrka kirjutas:


P.S. Aloee, kitse joomisprobleemi pärast sul küll ei tasuks unetuid öid veeta...

To: Jyrka

Kits saab endaga kindlasti väga hästi hakkam, sest temal on võimalus otsida mõni teine koht, kus oma janu kustutada. Kahjuks konnakudul pole seda võimalust, et otsib mõne sügavama lombikese. Ja põhiline point ongi lool see, et meil on levinud selline nn. "ühe puu nägemise" mentaliteet.

Isiklikult pean lugu inimestest, kes näeb asjades tervikut.
Ja nagu ma juba ühes varasemas postituses kirjutasin, saan ma ka metsaomanikust väga hästi aru. Siiski tekib minus küsimus, et kas on tõesti nii raske oodata veidi.. kuni konnad teevad läbi paar tsükklit oma elutsükklis: kudu->vastsed->kullesed->noorjärgud?
Kui on selge, et antud kohas otsest vajadust tammi lõhkuda polnud.
Ühesõnaga minu jutu mõtet on selles, et inimene võiks näha tervikut. Ka see sama metsaomanik võiks näha veidi kaugemale oma ninast.


Nature is always true and never trivial

Eemal

 

#19 24-04-2007 20:18:46

John Locke
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 83

Re: Näe puude taga metsa

to Ergo

Ära kiida midagi, see RMK on nii läbinähtamatu, nad raiuvad sama palju kui eraomanikud. Ja kõik ilusad paigad oma õpperadade ja puhkekohtadega.

Sorry, offtopic

Eemal

 

#20 24-04-2007 20:19:18

John Locke
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 83

Re: Näe puude taga metsa

..on nad ära rikkunud.

Eemal

 

#21 24-04-2007 22:34:39

Alo Eenmäe
Kasutaja
Asukoht: Tartumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 199

Re: Näe puude taga metsa

Loo jätkuks võib sarnast olukorda lugeda 24.aprilli Postimehest:
http://tartu.postimees.ee/240407/tartu_ … 256797.php

Linna heakord on küll oluline, aga taas kord, kas peab seda tegema just ajal, mil konnad sigivad!!


Nature is always true and never trivial

Eemal

 

#22 24-04-2007 23:41:31

mercar
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 244

Re: Näe puude taga metsa

Alo, sinuga igati nõus.
Nagu tuuleveskitega võitlemine, igal aastal rajame uusi kahepaiksete kudemisveekogusid samas, kui mõtlematud "looduskaitsjad" teevad muudkui kahju...

Eemal

 

#23 25-04-2007 01:11:33

janograf
Kasutaja
Asukoht: Uderna-Tartu-Põlva-metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 367
Veebileht

Re: Näe puude taga metsa

aloee kirjutas:

Loo jätkuks võib sarnast olukorda lugeda 24.aprilli Postimehest:
http://tartu.postimees.ee/240407/tartu_ … 256797.php

Linna heakord on küll oluline, aga taas kord, kas peab seda tegema just ajal, mil konnad sigivad!!

Täna käisin seda kohta üle vaatamas ja peab ütlema, et need keskooli tattnokad ei olnud isegi ühte kopratammi suutnud korralikult laiali lammutada. Veetaseme olid suutnud paarkümend sentimeetrit allapoole saada aga see oli ka piisav, et konnakude kuivale jääks.

Kui siin heakorrast rääkida siis oleks võinud seda energiat kulutada pigem Emajõe kallaste puhastamiseks prügist ja rämpsust. Hetkel tundub jõeäärde minnes, et oled sattunud hoopis prügimäele. Masendav

Eemal

 

#24 18-06-2007 18:45:27

sisalik
Kasutaja
Asukoht: Põlvamaa/Põlva
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 112
Veebileht

Re: Näe puude taga metsa

väga kahju on neist paljudest loomadest, kes kodust ilma jäävad kui kopratamm ära lõhutakse. aga kui pikka aega ses kohas elanud kopra tamm ära lõhutakse, et metsa päästa, ega mingit õiget kuusikut, lehtmetsa vms sinna kasva., või mis.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB