Sa ei ole sisse loginud.

#1 15-06-2007 22:36:48

TederS
Kasutaja
Asukoht: Viljandi metsade vahel
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 65

Raw

Tere!

Selline probleem, et ostsin endale Nikon D40 ja kuna varem olin käes hoidnud ainult odavaid digiseepe tegin esialgu kõik pildid jpeg formaadis. Kuid üks tuttav fotograaf soovitas mul pildistada rawformaadis. Nii ma ka tegin. Kuid nüüd avastasin, et ükski minu arvutis olev pildivaatamise/muutmise/jne programm ei suuda avada seda formaati. Eriti kummaline on selle juures veel see, et pildi nimelaiend on rawi asemel nef. Väikesest segadusest üle saades otsustasin uurida kaamera menüüd. Pildi formaadi juures on mul alljärgnevad valikud:

nef(raw)
jpeg fine
jpeg normal
jpeg basic
nef(rar) + jpeg basic

Sooviks ikkagi pildistada raw formaadis [ehks nef(raw)]kuid oleks vaja programmi mis suudaks neid pilte avada. Kuid ainult sellest ei piisa, teine mure on veel selles, et ka Adobe Photoshop ei ava seda formaati. Kuid kuna ma olen Photoshop sõber siis tahaks leida parima lahenduse. Tahaks pildistada raw mitte mingis muus formaadis.

Kui keegi sellest segasest juttust aru sai ja oskab mind aidata siis olen väga tänulik.

Eemal

 

#2 15-06-2007 22:40:30

Kiilakas
Kasutaja
Asukoht: Rapla
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 98

Re: Raw

Avada saad RAW pilte Photoshopi, aparaadiga kaasas oleva progega ja kui googeldad siis leiad neid veel.

Eemal

 

#3 15-06-2007 22:49:30

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Eemal

 

#4 15-06-2007 23:14:57

TederS
Kasutaja
Asukoht: Viljandi metsade vahel
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 65

Re: Raw

TederS kirjutas:

Tere!

Selline probleem, et ostsin endale Nikon D40 ja kuna varem olin käes hoidnud ainult odavaid digiseepe tegin esialgu kõik pildid jpeg formaadis. Kuid üks tuttav fotograaf soovitas mul pildistada rawformaadis. Nii ma ka tegin. Kuid nüüd avastasin, et ükski minu arvutis olev pildivaatamise/muutmise/jne programm ei suuda avada seda formaati. Eriti kummaline on selle juures veel see, et pildi nimelaiend on rawi asemel nef. Väikesest segadusest üle saades otsustasin uurida kaamera menüüd. Pildi formaadi juures on mul alljärgnevad valikud:

nef(raw)
jpeg fine
jpeg normal
jpeg basic
nef(rar) + jpeg basic

Sooviks ikkagi pildistada raw formaadis [ehks nef(raw)]kuid oleks vaja programmi mis suudaks neid pilte avada. Kuid ainult sellest ei piisa, teine mure on veel selles, et ka Adobe Photoshop ei ava seda formaati. Kuid kuna ma olen Photoshop sõber siis tahaks leida parima lahenduse. Tahaks pildistada raw mitte mingis muus formaadis.

Kui keegi sellest segasest juttust aru sai ja oskab mind aidata siis olen väga tänulik.

Aga asi ongi ju selles, et ma ei saa neid Photoshoppi ja muude teada olevate programmidega avada kuna pildid on mingis imelikus nef formaadis.

Eemal

 

#5 15-06-2007 23:15:55

TederS
Kasutaja
Asukoht: Viljandi metsade vahel
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 65

Re: Raw

Vabandust.

Tahtsin tsiteerida kasutaja Kiilakas postitust.

Eemal

 

#6 16-06-2007 00:04:32

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: Raw

NEF ongi Nikoni RAW. RAW on üldtermin, igal kaameral, mõnel puhul lausa igal mudelil, on oma laiend. Canonil on näiteks CR2 jms. Kui su photoshop ei ava Nefi (mine photoshoppi ja tee Open, mitte ära kliki failile), siis tiri omale Adobe RAW uuendus, D40 on uus kaamera ja kuna ühtset standardit pole, siis iga uue kaamera jaoks peavad tarkvaratootjad uuendusi välja andma. Mis on absurd ja selle jaoks on käima pandud liikumine Open Raw format, mis aga pole veel midagi erilist saavutanu.

Raw uuenduse saad siit: http://www.adobe.com/support/downloads/ … product=39

Samuti on võimalus kasutada kaameraga kaasas olevat softi, see tunneb RAUDSELT D40-ne rawi.

Eemal

 

#7 25-06-2007 01:52:23

Sammalhabe
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 22

Re: Raw

Üks lihtne variant on kiireks ülevaatluseks näiteks FastStone Image Viewer (tasuta proge, saab ka võõras arvutis oma pilte kiirelt lapata) (http://faststone.org/) mis 400D .CR2 formaati näitab küll, seal on hea võimalus selekteerida näiteks 2...4 järjest ühesugust kaadrit, vajutad P klahvi ja saad neid näiteks 100% suurendusega võrrelda, tõeliselt mugav otsimaks parimat/teravaimat kaadrit kui oled seeria teinud. Liigutades üht pilti liiguvad ka teised kaasa. Kui sobiv kaader välja valitud, siis alles hakkad Photoshopiga sellest kaadrist "pilti" tegema. Lisaks saab sellega kiirelt full screen'is (F) pilte vaadata ja osad (praagi) kohe kustutada. Minuarust esmaseks ülevaatluseks ja võrdluseks täiesti asendamatu programm, palju kiirem kui Canoni originaaltarkvara. Hiire rulliga on lihtsalt mugav pilte edasi-tagasi rullida.
Proovige ja kommenteerige.

Eemal

 

#8 25-06-2007 13:20:57

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: Raw

Faststonet soovitan ka mina, kasutanud aastaid piltide lappamiseks ja vahest ka masstöötluseks.

Eemal

 

#9 25-06-2007 23:25:30

Mutionu
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 55

Re: Raw

Adobe kodulehelt saab tõmmata lisasid mis panevad Photosopi ka
sinu nikonit tundma

Eemal

 

#10 26-06-2007 22:20:20

RV
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 129

Re: Raw

TederS kirjutas:

...Tahaks pildistada raw mitte mingis muus formaadis...

Aga miks Sa tahad nii jäigalt raw-s pildistada...igal asjal peab ju mõjuv põhjus olema...

Ülaltoodud küsimusele õige vastuse leidmisel soovitan pildistada raw-s...muidu jätka aga jpeg-s...on lihtsam...

Eemal

 

#11 28-06-2007 14:57:17

jäljekütt
Kasutaja
Asukoht: Kui siis metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 370

Re: Raw

Pildistan enamasti .jpg kuna usaldan kaamera protssorit ja selles .jpg konverteerijat. Kui vaja siis hiljem katkun pildi lahti ja määran PhotoShopis Assing Profile, kust võtan oma kaamera tüübi ning taastan nö. alg värvi spektri.

Kui aga tegemise ajal midagi väga vahvat ette satub, siis seadistan kaamera kiirelt RAW peale, et mõni asjalik pildike teha.

Miks ma JPG peale klõpsin, põhjus on ajas - kiiruses ja mugavuses. Arvuti kõvaketas tyleb ka mängu, ei viitsi kogu aeg neid DVD-dele vormpida ja kõvakettaid aiana juurde hankida.

Peamine põhjus on ikkagi kiirus, pildid arvutisse ja suvalise pildivaatajaga sirvin neid, viskan tuttavatele mälupulka, veebi või kõrvatan CD-le. Jääb ära igasugune omakorda konvert ja muu kammajaa.

Kes aga jahib taga seda viimast ja ei ole hobipiltnik ning hangitud vastav varustus millega nagu ei ole mõtet jpg pildistada, siis loomulikult on RAW see algmaterjal.


Elan maal, vahel tarin ka fotoka kaasa. Pildistan peamiselt elu-olu ning enda lõbuks ja pildiarhiivi mõttes.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB