Sa ei ole sisse loginud.

#1 17-09-2007 14:29:04

Kuusk
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 222

Eemal

 

#2 19-09-2007 18:27:33

Udumartin
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 417

Re: Ajujaht

Kas tõesti on jahimeeste arvates Eestis metskitsi enne jahihooaja algust 225 000.-EEK?  Olen ikka lugenud metsekitsede arvukuse kohta numbreid 30 000 kuni 60 000 looma Eestis. Tänavu on korraga 4-7 korda rohkem.

Eemal

 

#3 19-09-2007 18:28:31

Udumartin
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 417

Re: Ajujaht

Tööst sassis vist- kirjutan igale numbrile .-EEK järele smile

Eemal

 

#4 19-09-2007 19:01:56

Karl Adami
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 328
Veebileht

Re: Ajujaht

See arv on nii umbkaudselt välja arvutatud ju.
Mina tean, et kitsi on harilikult olnud mingi 50 000-90 000,
mitte 225 000.

Eemal

 

#5 19-09-2007 19:18:11

m66k
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 239
Veebileht

Re: Ajujaht

Rahvuspargi aladel tohib kah?

Eemal

 

#6 19-09-2007 19:27:47

mika
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 49

Re: Ajujaht

Ma ei tea suurt statistikast midagi, aga Pärnumaal minu maakodu ümbruses on sel suvel/sügisel vähem kitsi, kui varasematel aastatel, see väide rajaneb muidugi puhtalt minu kogemusele. Kevadel kohtusin nendega sageli, õhtuti kogunesid nad kodumetsa servale sööma. Kuna mu maakodu ümbruses on suured metsamassiivid, raba ja järved, on seal alati olnud palju metsloomi. Sel suvel kostus väga sageli pimedusest püssipauke, olen leidnud oma metsast musti prügikotte kitse jäänustega. Nädalavahetusel metsa taga hulkudes kohtusin sealsamas  põllul koera ja püssidega mehi, kes vahtisid mind nagu imeasja. Eelnevalt, kui olin veel metsas, kostus järve äärast mitte üks pauguke, vaid lausa valang. Laululuige pere pages hirmunult üle metsa. Järve kallas oli täis padrunikesti, ilmselt tulistati parte või lauke. Kuna ma hulgun palju kodukandis ringi, näen sageli metsaserval peatunud autosid, enamasti tühjad, hiljem kostuvad paugud... Eelmisel nädalal kohtasin  rabateel ühte püssiga meest, kellele ma teatasin, et ajasin just ühe kitse minema ja sain teada, et on jahiaeg. Ma saan sellest jutust aru küll, et on vaja lasta, muidu pistavad kõik metsad nahka, sellest siinkohal ei räägi, et Eesti üks metsarikkamaid kohti euroopas ja kui palju metsavargad metsa rüüstavad. Ja ma tahaks näha jahimeest, kellel mõlgub meeles jahil olles see mõte: saaks nüüd ühe kätte, sööb mul muidu kõik männiladvad ära, pigem annab jahihooaeg/KA SALAKÜTTIMINE õigustuse jahikire rahuldamiseks. Tunnen isiklikult mehi, kellele vasikaliha pakkudes tuleb vastuseks, tänan ei, mul on lihast kõrini. Ka näljas pole küsimus, vaid kires. Lihtsalt selline mõtisklus ühelt loomaarmastajalt keset suurt jahihooaega.

Eemal

 

#7 19-09-2007 19:49:01

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Ajujaht

Minu poolt aga selline tagasihoidlik ettepanek, et kui tead, et tegemist pole jahihooajaga ning kuuled metsast pauke või leiad metsast jäänused, mida sinna nii või teisiti jätta ei tohi, siis võiksid ju iga kord vastavalt politseisse või keskkonnainspektsiooni teada anda.

Eemal

 

#8 19-09-2007 20:08:44

mika
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 49

Re: Ajujaht

Ma olen väga usin igasuguseid kontakte võtma. Paar korda olen tulistamist kuuldes autoga kontrollretkele läinud. Käin meelega hämaras hulkumas, et oletatavaid küttijaid häirida. Aga teolt pole kedagi tabanud. Olen ühe joodiku tapmisähvarduse (mulle) tegemise eest kriminaalpolitseisse avalduse teinud, asi võeti küll menetlusse, kuid tunnistajate puudumisel ja seetõttu, et olen veel elus, menetlus lõpetati. Analoogiliselt eelnevale, Sellest ei piisa, et leian vaid kitsejäänused ja kuulen paugutamist. Kui teolt ei taba, pole tõenäoliselt mingit soovitavat tulemust. Kui tabakski teolt, ka siis oleks vaid minu sõna küti sõna vastu, mille alusel süüd tõestada ei saa. Kambakesi oleks muidugi teine lugu, tunnistajaid rohkem.
Samas olen salaküttimise teema üles võtnud kohalike hulgas, kedagi olla ähvardatud ja rohkem sõna ei võtvat, põletavad veel maja maha.
Keerulised lood.

Eemal

 

#9 19-09-2007 21:16:20

Karl Adami
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 328
Veebileht

Re: Ajujaht

See aasta suvel kuulsin ka mina üpriski maakodu kõrvalt ühelt põllult kostuvaid pauke, läksime uurima ja ühest teeristist keeras välja 3 autot, mis meid nähes lisasid kiirust juurde. Jahimehed olid. Aga sel ajal kui me neid pauke kuulsime ei olnud minu teada ühtegi jahihooaega. (Ka Pärnumaal)

Eemal

 

#10 19-09-2007 21:53:55

John Locke
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 83

Re: Ajujaht

Karl A kirjutas:

See aasta suvel kuulsin ka mina üpriski maakodu kõrvalt ühelt põllult kostuvaid pauke, läksime uurima ja ühest teeristist keeras välja 3 autot, mis meid nähes lisasid kiirust juurde. Jahimehed olid. Aga sel ajal kui me neid pauke kuulsime ei olnud minu teada ühtegi jahihooaega. (Ka Pärnumaal)

Millal sa neid pauke täpselt kuulsid?

Eemal

 

#11 19-09-2007 23:21:19

Karl Adami
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 328
Veebileht

Re: Ajujaht

Ma vaatasin oma märkmikust järgi, et 18.-ndal juulil

Eemal

 

#12 19-09-2007 23:34:43

Mõmm
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 14
Veebileht

Re: Ajujaht

18 juuli! Siis ju tohib minu teada lasta-metssiga,sokku,rebast,kährikut

Eemal

 

#13 20-09-2007 01:00:21

Karl Adami
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 328
Veebileht

Re: Ajujaht

Rebast ja kährikut ei usu, et jahiti. Metssea välistan ka täielikult, kuna minu andmete järgi pole 3km raadiuses ühtegi metssiga.
Sokku tohib sel ajal lasta?

Eemal

 

#14 20-09-2007 01:27:08

kkristo
Kasutaja
Asukoht: Jüri
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 108
Veebileht

Re: Ajujaht

Eks selle arvukuse ole kuidas kuskil. Näiteks Tallinna ümbrus on maju täis ehitatud ja loomadel ei ole kohti kus elada... Siiberdavad päris tihti teedel.
Olen Tallinna ringteed mööda Talllinna ja koju sõitnud üle 10 aasta. Selle aja jooksul ei olnud ma siin kandis veel näinud teel loomi. Esimene kohtumine oli kitsega... detsembri lõpp (2006). Jooksis teine autorivide vahelt otse ette. Surma sai kohe. Päris pikalt sai helistatud enne kui õige number käes.. politsei->miski teenistus-> miskie järgmine amet-> ja siis miski koht, kus saadeti jahimees lahkunule järele.
Peale seda oli mõnda aega vaikna aga siis igal nädalal sai nähtud teed ületavat kitse. Suvel käisid ka põdrad põllupeal. Tulid lennujaama poolelt....seisid keset põldu ... aga autod muutkui sõitsid... ju sai tal sellest ootamisest villand.. üks 500m enne sõiduteed hakkas jooksma (päris koomiline vaadata kuidas põder hoogu ülesse võtab). Võttis hoo ülesse ja silmad kinni üle tee.
Üldiselt siin kandis ei ole mina varem nii palju kitsi, rebaseid ja põtru näinud kui sellel aastal. Võimalik, et seda laskmist peaks piirama ... linnade lähedalt rohkem.. kuskil sügavate metsade ja võsade vahel ei oleks suurt mõtet küttida. Las lähevad seniks sinna.. kuniks kinnisvaramehed  ka selle elukoha neilt võtavad.

Naljakas on teinekord siin Jüris rõdu peal olla ja vaadata kuidas rebane või jänes maja eest läbi jalutab (5 kordsed majad).Olen alati ka fotoka järgi jooksnud aga siis kas on objekt kadunud või liialt pime, et käest pilti teha.

Eemal

 

#15 20-09-2007 13:17:16

Udumartin
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 417

Re: Ajujaht

Ikka väga umbes on küll see metskitsede arv suure tiraaziga lehte pandud. Võiks öelda, et päris kontrollimatu jama on seal kirjas. Kümned tuhanded heausklikud inimesed loevad ja mõtlevad, et kui 225 000 kitse, no siis ongi ok 70 000 maha kõmmutada. Isegi kui selle kohta tuleb mingi vabandav nupuke mõne nädala pärast kuskil nurgakeses, siis seda ei pane enam keegi tähele.

Eemal

 

#16 20-09-2007 13:52:06

Janek Kuld
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 28

Re: Ajujaht

Siin on palju teadmatust õhus. Valgustaks natuke.
Hiljuti ilmus metskitse kohta uurimistöö. Kellel viitsimist võiks läbi lugeda lisaks lühikokkuvõttele ka töö enda.
http://www.eramets.ee/uudised/?n=3303
Ja et poleks lahmimist jahiaegadest, tutvuge määrusega.
Seal selgelt kirjas keda ja kuna küttida tohib.
https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=1055621
Ja kellel huvi suurem jahi teema ümber, abiks jahiseadus.
https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=12766181
Loomulikult võib kõigele sellele eelistada ka peldikuseina Delfit. big_smile

Eemal

 

#17 20-09-2007 14:54:23

mika
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 49

Re: Ajujaht

Väga hea info. 
Minu küüniline suhtumine jahipidamisse tuleb just sellest, et mõned mehed hiilivad ja peidavad end pimedas ja põgenevad, kui inimest näevad, mõned käivad avalikult, püss seljas, tutvustavad end ja seletavad, keda kütivad jne. Sellisest tegevusest võib järeldada, et mõned teevad seaduslikku asja ja mõned mitte. Kuna paugutamist on minu kandis ikka totaalselt palju läbi aasta, siis hakkan veidi närviliseks ja paranoiliseks muutuma, seadustest ja määrustest on abi, et mitte õigetele kraesse karata. Ma arvan et seda Delfi ASJA ei eelista siin keegi.

Eemal

 

#18 20-09-2007 15:56:35

Udumartin
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 417

Re: Ajujaht

Peldikuseinaks on praegu Eesti Päevaleht(kui täpne olla) ja erametsa teksti suhtes jään ikka skeptiliseks. Ei ole kuidagi veenvad need arvud seal. Isegi artikli kirjutaja enda arvates, mis ei sega teda kogu ülejäänud juttu just nende ebaveenvate faktide peal jätkamast.
Lugege : saame tulemuseks 63 metskitse 1000 ha kohta.
Seda on 2,4 korda enam, kui järeldub 2006 a. ametlikust loendusest, mis näitas, et
Eestis elutseb 61 000 metskitse ehk keskmiselt 26 isendit 1000 ha kohta. See
koefitsient (2,4) on leitud küll väga vähese tõestusmaterjali põhjal, aga julgustavalt
mõjub teadmine, et umbes sama tulemus on saadud ka totaalküttimisel.
Ekstrapoleerides seda proovialadel leitud asustustihedust (jõumeetodil) kogu Eesti
territooriumile võime välja arvutada liigi arvukuse ja see on umbes 140 000 -150 000
isendit.
Ma küsin,et kuhu minnakse metskitsi küttima? Ja vastan ise, et sinna kus neid kõige rohkem on. Laseme seal kõik maha ja saamegi "keskmiseks" arvuks 63 looma 1000 ha kohta. Nüüd kiirelt see kogu Eesti territooriumi üldpindalaga korrutada ja saamegi vägeva numbri. Veel üks küsimus- kas Märjamaa ja Haimre on jahimehed?

Eemal

 

#19 20-09-2007 16:01:15

mika
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 49

Re: Ajujaht

Kusjuures, minu jaoks on nüüd veelgi masendavam teada, kui palju loomi-linde ikkagi küttida võib. Põhimõtteliselt igal ajal leiab midagi, mida kõmmutada. Eriti masendav on jaht viupardile, rääkspardile, piilpardile, soopardile, rägapardile, luitsnokk-pardile, punapeavardile, tuttvardile, merivardile, hahale, aulile, mustvaerale, sõtkale. Oi kui raske on neid leida, varitseda ja pildile saada. Olen kursis, et minu maakodu lähemas raadiuses elutseb mõnikümmend lauguperet, paarkümmend sõtkaperet ja lugematu hulk sinikealu, 1 taidipere, tuttvarte umbes 60 tk, punapea varte kümmekond ja kindlasti veel nimetatuid. Aga neid ei ole palju ehk siis üleliia, ei tea ühtegi inimest, kellele nimetatud linnud kurja oleks teinud. Mind näiteks huvitaks veel, milliseid uurimusi või määrusi või direktiive võetakse aluseks, mille järgi koostatakse nimekirjad, kui palju kedagi küttida võib, ehk siis keegi kuskil teab, et kedagi on liiga palju(pean silmas veelinde). Internetis linnuvaatlejate lehekülgedel on suhteliselt hea ülevaade, kus kui palju kedagi nähtud on. Neid linde pole liiga palju. Mind huvitaks ka linnuvaatlejate/linnuklubide arvamus, kas veelinde on liiga palju ja kas nad tekitavad inimtegevusele mingit kahju. /ei pea silmas valgepõsk-laglesid/  Heakene küll, kitsed ja põdrad söövad noori metsakultuure, aga kuidas sõtkad ja muud kaunid eelpoolnimetatud veelinnud inimesele kahju tekitavad. Jahti peetakse väidetavalt arvukuse reguleerimiseks. Olen kuulnud, et liha pole suurem asi süüa. Vaatan, et minu järvel hoiavad veelinnud veetaimede vohamise mingilgi määral kontrolli all, muidu oleks see tõenäoliselt täielikult umbe kasvanud. Palun jahimehed, tehke mulle selgeks, milleks neid veelinde ikkagi küttida. Neid on niisamagi ilus vaadata, kuidas nad kevadel  veepinnal vaatemängulisi paaritumismänge etendavad, pesa tegemiseks kõrsi korjavad, suveõhtutel poegade piiksumisest õhk tihe. Tulevad jahimehed ja külvavad paanikat, surma ja hirmu, selle asemel et lasta elul oma elu elada. Ma olen küll liialt emotsionaalne, aga samas ei näe ma sellises tegevuses midagi ratsionaalset ega mõistlikku.  Selline on minu arvamus, see pole muutunud pikki aastaid ja ilmselt see nii ka jääb. Kas alles siis lõpetame küttimise, kui keegi kuskil ütleb, et stop, nemad hakkavad välja surema, peseme ennast nüüd sellest süüst puhtaks.

Eemal

 

#20 20-09-2007 17:05:24

kkristo
Kasutaja
Asukoht: Jüri
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 108
Veebileht

Re: Ajujaht

Kuule Mika, ega sa juhuslikukt teimtoiduline ei ole ? Eluaeg loomi kütitud... kütitakse ka edaspidi.

Eemal

 

#21 20-09-2007 17:52:35

John Locke
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 83

Re: Ajujaht

Karl A kirjutas:

Rebast ja kährikut ei usu, et jahiti. Metssea välistan ka täielikult, kuna minu andmete järgi pole 3km raadiuses ühtegi metssiga.
Sokku tohib sel ajal lasta?

Sokku tohib lasta.

Ja Mika, parem mõtle selle üle, kui loomade (mõtlen nende all ka linde) arvu ei piirataks. Mis haigused siis leviks, ja kui palju saaks loodus kannatada. Krõu app.

Eemal

 

#22 20-09-2007 18:50:51

mika
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 49

Re: Ajujaht

Ei ole taimetoitlane. Inimesed kasvatavad spetsiaalselt ainult söömiseks koduloomi, mulle on selline suhtumine vastuvõetav. Loodus on imepeen mehhanism, kord, kus kõik seosed toimivad. Ainuke, kes looduse tasakaalu oma tegevuse ja omakasu või kire või mis iganes põhjusel on rikkunud on inimene. Loodus reguleerib ise ennast. Ja mis haigused siis leviks, kristo? linnugripp või? Suu ja sõrataud? Mis siis veel, katk? Marutaud? Malaaria? Linnugrippi surnud mõnedsajad inimesed, paar marutaudi juhtu aastas, katk likvideeritud. Enamus haigusi levib koduloomade seas. Aga haigused, mida inimesed üksteisele levitavad? Kas need ei tekita rohkem hävingut. Kas loodus ei ole mitte kõige rohkem kannatada saanud inimese käe läbi? Inimesed võtavad endale õiguse otsustada ka kõikide teiste elusolendite üle, reguleerides nende arvukust TAPPES, tuues õigustuseks haigused, kahju tekitamise põllumajandusele ja lihtsalt väite, et alati on kütitud, kütitagu ka edaspidi. Andke mulle püss, ma olen mees! mu isa tappis ja vanaisa ka tappis. ja kõige suurema tappis.(ma ei ole muide ka feminist). Minu seisukoht on, et mul on õigustus  tappa looma siis, kui ta ohustab mu elu. Liigitan loomad üldjoontes kahjulikuks ja kasulikuks. Kahjulikus osa tuleb ette, et ilma tapmiseta ei saa. Aga seda juhtub ka õige harva.
Ja ei kavatsegi võtta kohustuseks "suureks kasvada", olen niigi õnnelik ja vaevalt oma mõtteviisiga kellegile liiga teen ja kui keegi võidab, siis on see loodus.

Eemal

 

#23 20-09-2007 20:41:00

siilur
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 224
Veebileht

Re: Ajujaht

Olen mikaga ühte meelt ja ei saa aru ütlusest "Krõu app".
Mulle meenub alles hiljuti läbikäinud uudis, et 170-aastase vaheaja järel Lõuna-Saksamaal Baieris nähtud karu otsustati "inimeste ohutuse huvides" maha lasta.
Inimene tahab ise loodust reguleerida ja kuhu sellega on jõutud? Kas tõesti on eesti sinna teel, et meie metsadest kaovad looma-linnu liigid, nagu paljudes euroopa riikides on juhtunud.
Kui palju on eesti metsades näiteks hunte, minu teada mingi tühine 130 isendit. Kui palju oli aga umbes 100 aastat tagasi, kusagil 2000.
Ja nüüd kostub hala, kitsed ja p6drad närivad metsaistandikud paljaks, koprad uputavad metsi, ei suudeta kontrollida metssigade arvu saartel ja kährikute, rebaste arvu mandril. Kiskjatel on ökosüsteemis kindel koht ja ilma nendeta ei püsi loodus tasakaalus. Ma usun, et 1000-2000 hunti suudaks loodust palju paremini tervena hoida, kui inimese poolt kirjutatud igasugused seadused ja paugutamise kvoodid.
Märkimist väärib, et viimane juhtum Eestis, kui hunt inimese murdis, pärineb aastast 1873.
Las loodus reguleerib end ise, sest ainult loodus teab mis on kasulik.

Eemal

 

#24 20-09-2007 21:05:43

John Locke
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 83

Re: Ajujaht

Hull oled wä? 1000-2000 hunti????!!!!! Mõtle ka, mida sa räägid. Kui nii palju hunte oleks, poleks Eestis enam ühtegi karilooma. 100-150 on väga optimaalne arv. Rumal poiss.

Eemal

 

#25 20-09-2007 21:21:33

John Locke
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 83

Re: Ajujaht

Ja kui sa tõesti hoolid loodusest, siis sõida vähem autoga, liigu ühistranspordiga või rattaga!!! Sorteeri prügi!!!

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB