Sa ei ole sisse loginud.

#1 17-12-2007 10:26:50

Kuusk
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 222

Mis taim?

Eduard kirjutas:

Kas oskab palun keegi aidata taime määramisel ? http://ets.planet.ee/?pid=182

Kui viitsid otsida siis ehk leiad siit http://bio.edu.ee/taimed/general/oistaim.html

Eemal

 

#2 17-12-2007 10:28:13

Kuusk
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 222

Re: Mis taim?

Kuusk kirjutas:

Eduard kirjutas:

Kas oskab palun keegi aidata taime määramisel ? http://ets.planet.ee/?pid=182

Kui viitsid otsida siis ehk leiad siit http://bio.edu.ee/taimed/general/oistaim.html

Veel niipalju et minuteda peaks olema tegu sama taimega http://www.looduspilt.ee/index.php?page … p;id=15391  loodan et ma ei eksi

Eemal

 

#3 17-12-2007 11:41:33

Arno Peksar
Kasutaja
Asukoht: Läänemaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 204

Re: Mis taim?

Praegusel kujul ei oska küll koheselt midagi arvata. Nats liiga kuivanud. Võib-olla põhjalikum töö määrajaga annab tulemuse.
Kuusk, sinu viidatu peaks olema mingi hunditubakas. Ilma lehtedeta täpsemalt ei määra.
Ja sellel edu lingil olev taimevalik on nii nagu ta on. Näiteks ühtegi hunditubakat seal ei ole.

Eemal

 

#4 17-12-2007 12:11:12

Inga Sõelsepp
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 408
Veebileht

Re: Mis taim?

Mina hunditubakat ei pakuks. Pigem kaldub see mets-ristirohu poole, kuid ega ma kindel ka ei ole.

Eemal

 

#5 17-12-2007 19:04:12

Arno Peksar
Kasutaja
Asukoht: Läänemaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 204

Re: Mis taim?

Oh, kui ma oleks teadnud, et sa seda edu lehte nii tõsiselt võtad. Ma oleks siis kohe maininud, et su pildil olev taim ei ole kindlalt ükski seal olevatest.
See edu leht rohkem selleks (oma pildikvaliteediga ja kirjeldustega), kui omale kinnitust tahad.
Hunditubakat ka ära otsi. Mu märkus käis Kuuse pakutud pildi kohta, mitte sinu.
Kui aega leian, siis katsun koduste määrajatega õnne. Kõigepealt kontrollin ristirohu ära. Mitte ei ole silme ees, milline ta välja näeb.

Eemal

 

#6 17-12-2007 22:29:56

Arno Peksar
Kasutaja
Asukoht: Läänemaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 204

Re: Mis taim?

Eduard, sul käepärast parem pilt, kui viidatud aadressil. Salvestasin viimase küll oma arvutisse, aga ega suurendada ei kannata eriti ja abi polnud.
Kahtlen kas tegemist ristirohuga. Lehe servad sirged ja praktiliselt jagunemata. Ristirohul need üpris sakilised, eriti mets-ristirohul.

Küsimus on selles, kas vasakpoolsel varrel asuvast äärmisest nupust (mis veel poolavanenud) paistab sinist värvi või mu silm petab? Kui kinnitad sinise värvuse olemasolu, siis pakun välja ka liigi.

Eemal

 

#7 17-12-2007 22:33:15

Ama Lehtmets
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 124

Re: Mis taim?

Kaks dendroloogi vaatasid seda pilti ja nende ühine arvamus oli, et see peaks olema üks ristirohtudest.
Tõenäoliselt kas Harilik ristirohi (Senecio vulgaris) või Mets-ristirohi (Senecio sylvaticus).
Mõlemad küsisid, kus taim kasvas?
Esimene kasvab jäätmaal, põllukivihunnikutel, teeservadel. Teine põldudel ja aedades umbrohuna, prahipaikadel, rannikul adruvallidel.

Aga siis on olemas veel Lood- ristirohi (Senecio intergrifolius), mis kasvab kuivadel lubjarikastel niitudel.
Voolme-ristirohi (Senecio jacobaea), mis kasvab raudteedel, prahipaikadel ja esineb tunukana harva.
Pikantne ristirohi (Senecio viscosus), kasvab rannikul, jäätmaal, karjäärides, teeservadel; samuti tulnukas ja kasvab paiguti.

Eemal

 

#8 17-12-2007 22:49:03

Ama Lehtmets
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 124

Re: Mis taim?

Nüüd ma uurisin ise käsiraamatut ja ka mulle tundub, et ristirohu õied paiknevad teisiti ja lehed on sakilised.
Nii et sry kui nüüd segadust tekitasin.

Eemal

 

#9 17-12-2007 23:47:46

mustikas
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 138

Re: Mis taim?

Kuule, kui sind see taim tõeliselt huvitab, siis mine sinna kevadel-suvel tagasi. Õitsemise ajal. Siis on kindel värk. Ja hea äratundmisrõõm saab sul kah olema. Tundub küll üsna räsitud-kuivanud taim olema, aga võib-olla on harilik kuldvits. Ristirohtudest talveks suurt miskit järele ei jää. Kuldvits on muidu tihedama "võraga", aga on küllalt ka kesisemaid variante. Oleneb ju kasvukohast.

Eemal

 

#10 19-12-2007 00:30:46

Arno Peksar
Kasutaja
Asukoht: Läänemaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 204

Re: Mis taim?

Tundub, et lõplikult ei suuda ära määrata ilma õieta ja varre värvuseta.
Aga valida on tõenäoliselt tõesti kahe vahel. Ei heidaks päris kõrvale eespool pakutud harilikku kuldvitsa. Kuldvitsa lehed on saagja servaga, ahenevad otsast tunduvalt ja on seal V-kujulised. Samuti ei harune kuldvits tavaliselt nii palju, st on sihvakam.
Määrajaid läbi lapates oleks esimene eelistus õnnehein, kas jaani-õnnehein või ka kanada. Õnneheinade lehed süstjad, õrnalt karvased, vars haruneb rohkem.

Suvel segamini ei aja mingilgi juhul. Jaani-õnneheinal äärisõied roosakaslillakad, kanadal valkjashelekollased ja vähem ulatuvad õiekattest kõrgemale. Kuldvitsa õis kollane, äärisõied ikka pikad nagu kakardel.
Nii et suvel kohates tuleb lõplik selgus.

Eemal

 

#11 19-12-2007 01:14:07

Ama Lehtmets
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 124

Re: Mis taim?

Ei ole veel oma dendroloogist isalt uut vastust saanud. (Ta on tegelikult spetsialiseerunud rohkem võõrliikide tundmisele.)
Mina pole mingi spetsialist, aga ei saa ütlemta jätta, et raamatut ja internetti lapates jäi ka mulle õnnehein silma.
Olen seda taime just sellisel kujul  (nagu pildil) ka varem tähele pannud ja oleks tõesti huvitav teada millega tegu.

Eemal

 

#12 19-12-2007 09:35:28

Arno Peksar
Kasutaja
Asukoht: Läänemaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 204

Re: Mis taim?

Ei mäleta, kui tugevalt omal ajal dendroloogid said neid taimi. Ise omal ajal taimi õppides saime puid-põõsaid ikka kõrvalharrastusena, kuna need ei olnud põhieesmärk. Muideks kanada õnnehein on võõrliik.
Siin määramisel ainult üks point. Kõik määrajad ja elukogemus käsitlevad täies elujõus taimi, st õitsemisaegset seisundit. Antud juhtumil peaks olema isiklik kogemus ja taime nähtud suht õitsemise lõppfaasis. Näiteks tuues võilille, siis õitsemise ajal suur kollane korvõisik. Määrajad ei räägi kusagil, et kui seemned lännu, siis püsti üks pisike nupp toiaka otsas smile

Eemal

 

#13 19-12-2007 10:43:17

Tõnis Kannel
Kasutaja
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 332
Veebileht

Re: Mis taim?

Ma võib-olla ajan jama nüüd,aga olen seda taime Hiiumaal põlluveertes ja söötis põldudel peris tihti näind-viisin siniseid õisi kojugi kord:)sellised erksinised.Minumeelest on siin pildil närtsinud sinist näha ka suurendamatta .

Eemal

 

#14 19-12-2007 12:56:18

Ama Lehtmets
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 124

Re: Mis taim?

Sain nüüd vastuse ja isa arvab, et on ikka ristirohi. Nimelt Soo-ristirohi (Senecio paludosus)
See on sirge lehega.
Otsisin ühe pildi ka juurde:
http://crdp2.ac-besancon.fr/flore/flore … udosus.htm

Eemal

 

#15 19-12-2007 15:29:22

Ama Lehtmets
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 124

Re: Mis taim?

taod kirjutas:

Ei mäleta, kui tugevalt omal ajal dendroloogid said neid taimi. Ise omal ajal taimi õppides saime puid-põõsaid ikka kõrvalharrastusena, kuna need ei olnud põhieesmärk. Muideks kanada õnnehein on võõrliik.
Siin määramisel ainult üks point. Kõik määrajad ja elukogemus käsitlevad täies elujõus taimi, st õitsemisaegset seisundit. Antud juhtumil peaks olema isiklik kogemus ja taime nähtud suht õitsemise lõppfaasis. Näiteks tuues võilille, siis õitsemise ajal suur kollane korvõisik. Määrajad ei räägi kusagil, et kui seemned lännu, siis püsti üks pisike nupp toiaka otsas smile

Isa õppis metsandust. Mina ei tea, kui palju ta koolist sai, aga ta saab kohe 80 aastat vanaks ja on terve elu taimedega tegelenud. Põhihuvi on olnud võõrpuud.
Seda ütles temagi, et niisugusel kujul taime määrates võib kergesti eksida.

Eemal

 

#16 19-12-2007 16:03:09

Inga Sõelsepp
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 408
Veebileht

Re: Mis taim?

Niisiis, Eduard, nüüd on Sulle küll suveks ülesanne  taime kasvukohal käia ja teha mõned määramispildid. Siis saame ehk ka taime määratud.

Eemal

 

#17 20-12-2007 00:42:15

mustikas
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 138

Re: Mis taim?

Arvata võib, et eriline haruldus see taim pole, aga see on kena kui sa ikka teda rohelisest peast vaatama lähed. Ja kui satud sinna praegu mõnikord härmatise ajal, saad kena pildi. Need tähekese moodi viljad on härmatisega imekaunid.

Eemal

 

#18 20-12-2007 01:12:09

Arno Peksar
Kasutaja
Asukoht: Läänemaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 204

Re: Mis taim?

@kakk vaata soo-ristirohu (kasvõi oma viidatud lingil) lehe serva. Esiteks leht on sel liigil lai, vägagi pikk ja tugevalt saagja servaga. Pildistatud liigil on leht (selles olekus nagu ta on) absoluutselt sileda servaga. Lisaks soo-ristirohi harilikult ei hargne vaid moodustab puhma. Too asi oponeerimiseks, mitte oma seisukoha kaitsmiseks smile
@brenner vaatasin ka pisikeselt pildilt, et sinist ja oleks äärepealt pakkunud liigi, mis pole siit veel läbi käinud. Peale seda, kui sain parema kvaliteediga pildi, ei näinud enam sinist vaid ainult tavalist sügise mõju.

Ükski väljapakutu pole haruldus, nii et lootus jääb. Muidugi alles tugeva poole aasta pärast. Huvi ka mulgi teada saada tõde. Sest kunagi taimi õppinult ja mitte kinnisilmi looduses liikudes ei ole taolist asja silme alla jäänud.

Eemal

 

#19 20-12-2007 02:06:01

Ama Lehtmets
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 124

Re: Mis taim?

Jap. Küllap Sul on õigus, taod. smile
Hakkan suve ootama ja Eduardi uut pilti, et tõele jälile jõuda.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB