Sa ei ole sisse loginud.

#26 04-02-2008 12:03:51

jäljekütt
Kasutaja
Asukoht: Kui siis metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 370

Re: Kõvaketta taastamine

Ega see mujal hoidmine ei olegi nii loll mõte! Kui mõelda, et 100 - 1000 GB hostinguid saab kätte suht mõistliku hinnaga dollarites, siis tasub küll hoida. Olen juba üle 7 aasta mujalt sellist teenust ostnud ja pole kordagi mitme serveri ja domeeniga mitte midagi juhtunud. Osadel teenusepakkujatel ei ole mitte 1 vaid mitu backup süsteemi. Säästupakkujaid 10 USD ja 1000 GB ei maksa aga usaldada.

Seega sina maksad teenuse eest nemad seal vahetavad kettaid jms.

Samas olen välismaa foorumites kohanud, et talletatakse andmeid mingitele magnetlintidel karpidel, enne flopit need seadmed aga suurema GB mahtudega.

Ei pidanud ka välisel kõvakettal andmed palju aastaid seisma.

Hollywood hoiab ju oma vanu filme kusagil mägedes maaaluses varjendis - hoidlas, kus madal ja üliühtlane temperatuur jms. sellest oli kusagil võimalus ka lugeda.

DVD, CD ja ka kõvaketas on ajahaba poot väga kiirelt puretavad asjad. Eriti ka kõvaketas, mis talub pidevat jooksutamist, temperatuuri kõikumist jms. Saaks aru, et teed BACKUP ja paned selle 500 GB ketta seisma, jahedasse keldrisse, pimedasse, siis veel et juttude järgi võib asi seista maksimum.

Sellised postitused panevad vahel ka kriitiliselt üle vaatama ja mõtlema oma fotonduse asju, nimelt millal ja kui palju ja mis põhimõttel asjad paberile peaks panema.


Elan maal, vahel tarin ka fotoka kaasa. Pildistan peamiselt elu-olu ning enda lõbuks ja pildiarhiivi mõttes.

Eemal

 

#27 04-02-2008 12:37:59

busse
Kasutaja
Asukoht: Muraste
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 233
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

eesti oludes vb oleks arvestatavam nagi.ee pakutav teenus, et 24gb ruumi ja veidike üle 1k aastatasu fotode backupimiseks.

ise siiski hetkel arvan, et dvd+arvuti raid1+väline hdd ja fotodest ilma jäämise töenäosus on suhtkoht normaalsele tasemele hajutatud. alati on muidugi vöimalus, et dvd läheb hapuks, arvuti raid köngeb mölema ketta vea töttu ja väline hdd ka sureb, kuid seda juba väiksema töenäosusega kui ainult fotod backupida ühel kandjal.

Eemal

 

#28 04-02-2008 12:42:17

Valmar Voolaid
Foorumi Guru
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 753
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

ma küsin nüüd võibolla mõnevõrra lolli küsimuse aga mis asi see raid on?
tänan teid kui viitsite ära seletada smile

Eemal

 

#29 04-02-2008 12:44:40

jäljekütt
Kasutaja
Asukoht: Kui siis metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 370

Re: Kõvaketta taastamine

Ma küsiks ka ühe lolli küsimus - et kas kusagil oleks lisa lugeda selle summerdamise asja kohta, et miks ja mis asi see on.

Et nagu arhiveerimis süsteem aga tehakse topelt arhiiv siis vai või mös?


Elan maal, vahel tarin ka fotoka kaasa. Pildistan peamiselt elu-olu ning enda lõbuks ja pildiarhiivi mõttes.

Eemal

 

#30 04-02-2008 13:01:57

busse
Kasutaja
Asukoht: Muraste
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 233
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

valmar kirjutas:

ma küsin nüüd võibolla mõnevõrra lolli küsimuse aga mis asi see raid on?
tänan teid kui viitsite ära seletada smile

raid1 on kaks ketast samade andmetega paralleelselt jooksmas. ehk siis andmed on ketastel mirroris. raid1 on köige odavam ja lihtsam andmeid kaitsta. lendab üks ketas, on teisel täpselt samad andmed olemas. vaevaks jääb uue ketta körvale panek ja mirrori taastamine.

Eemal

 

#31 04-02-2008 13:04:54

busse
Kasutaja
Asukoht: Muraste
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 233
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

unustasin selle lisada, rohkem lugemist asja kohta http://en.wikipedia.org/wiki/RAID

Eemal

 

#32 04-02-2008 15:09:04

busse
Kasutaja
Asukoht: Muraste
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 233
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

ma sellele töesti ei möelnud, et ka kasutaja enda rumalus vöib andmed hävitada (viirused, troojad...). aga tösi ta on.

seega tekib küsimus, mitu koopiat oleks piisav, et viia tavakasutaja silmis vöimalikult madalale risk kaotada oma väärtuslik pildivalik?

hetkel ma arvan, et 3st erinevast andmekandjast oleks tavakasutaja jaoks vist piisav.

Eemal

 

#33 04-02-2008 17:00:40

IndrekL
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 20

Re: Kõvaketta taastamine

Koopia teisele kettale samas masinas ja u kord paari nädala tagant koopia välisele kettale mis läheb peale seda jälle majast välja.

Been there/done that toruonu.
Ainult, et minul läks edukalt ja suutsin pea kogu olulise taastada (250GB ja Maxtor). Peale seda oli varundamine tükiks ajaks meeles.
Jah, kui taastama lähed siis ära ise torgi.
Ontrack odavam, Ibas on kallim (töö kahes faasis, analüüs ja siis taastamine vastavalt analüüsile tehtud pakkumisele so hinded pole fikseeritud, lõplik hind olnud ka ~70k).

Igaks juhuks vaatasin, aga paraku WD 500GB sata kõvaketast minul majas pole (max123), ei saa aidata elektroonika vahetusega sad

Kui ise torgid siis võid proovida ka jahutatult ja üle usb. Kui win pidurdab siis abiks linux'i live CD (knoppix/ubuntu).

ps kui kasutada kõvaketast arhiveerimiseks ja harva, siis tuleb teda ikka aegajalt käima lasta, seistes läheb hapuks ära.

Eemal

 

#34 04-11-2008 02:14:55

Tõnis Kannel
Kasutaja
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 332
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

Nyyd siis minu kord pead vasta seina taguda ja oma lollust taga nutta...Kui pildid tagasi saan,kirjutan *BACKUP*suurelt laua kohale seinale.

Eemal

 

#35 04-11-2008 11:49:54

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Kõvaketta taastamine

ei, see kirjuta ikka kohe .. kui sul pildid j2lle k2es on, siis on backup ammu ununend j2lle ...

Eemal

 

#36 04-11-2008 12:03:14

Tõnis Kannel
Kasutaja
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 332
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

Ok,tehtud.smile

Eemal

 

#37 04-11-2008 12:14:58

Bleach
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 245
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

Üleeelmine nädal just rääkisin ülikoolis õppejõuga samal teema, et kuidas säilitada andmeid kodutingimustes. Noh odavaim viis on jah RAID5 aga rohkem kettaid. Teine hea lahendus (mis kõigile ei pruugi sobida) oleks koju püsti panna pisike server, kus on sees mingi 4-6 vinti raid5 peal, aga see lõbu läheks nats üle 10 kilo maksma aga oleks turvaline, kiire ja ei pea enam tükk aega ühtegi mingisugust dvd nässakat ostma.
Kui ma hästi mäletan siis isegi ML pakkus mingisuguseid koduserver confe
*Ps peale selle võtsin sõna veel nende väliste ketaste teemal, mis siin mõnda aega tagasi kuum teema oli. Tema ütles, et pika seisimise peal ei juhtu kettaga mitte midagi kui sa teda normaalsetes tingimustes hoiad (ehk siis kohas kus pole külm ega ka niiske). Ma muidugi eeldan, et see pikk seisimine on ikka alla 3-4 kuu kuna muidu juba ju kaoks välise kõvaketta backup idee ära!

Eemal

 

#38 04-11-2008 12:27:03

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Kõvaketta taastamine

mille poolest see eraldi kastis raid5 oluliselt parem on kui töömasinas raid5?

ja paar kuud t6epoolest ei ole mingi seismine ..

Eemal

 

#39 04-11-2008 12:28:47

Bleach
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 245
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

ega väga polegi, mugavuse küsimus, kui ükskord opi süsteemiga hakkad hüvasti jätma, siis on kindlasti handy:)

Eemal

 

#40 04-11-2008 14:05:42

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Kõvaketta taastamine

opi süsteemiga? hüvasti jätma?

Eemal

 

#41 05-11-2008 23:41:48

vjoe
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 16

Re: Kõvaketta taastamine

tommy kirjutas:

mille poolest see eraldi kastis raid5 oluliselt parem on kui töömasinas raid5?

Mina näen mõningast vahet:
esiteks - töömasinas võid kogemata mingi kataloogi ära kustutada, täiesti tahtmatult on seda ka nähtud ja tavaliselt märgatakse seda siis, kui juba on hilja.
teiseks - üle võrgu küljes olev ketas ei ahvatle seal igapäevaselt kasutatavat sodi hoidma. wink
kolmandaks - mina rakendaks selle ketta kasutamisel kasutajakontrolli, ehk siis igapäevaselt oleks ketas küljes (kui üldse) ainult loetavana ja alles siis, kui koopia tegemine plaanis kasutaks kirjutamisõigusega kasutajat.

Ja lisaks - operatsioonisüsteemid tulevad ja lähevad, võrguketas jääb. wink

Eemal

 

#42 06-11-2008 11:51:36

Martin Mägi
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 262
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

Mõelge, kas Te mitte oma backuppides valest otsast pihta ei hakka. Pole eriti oluline, kas on raid5, 1, 10, võrgus või väline või sisene kõvaketas või üldse teibiseade või geograafiline klaster.
Vajadused on lihtsalt niiväga erinevad.

Minu tavalised backupi teooria küsimused:

1.    Millised riskid varunduslahendus maandama peab?
2.    Andmemaht, varunduse sagedus, mugavus,  usaldusväärsus?
3.    Varunduse tagasiulatuvus?
4.    Sinu töömeetodid ja vahendid?
5.    Varunduslahenduse äriline põhjendatus?

=====================

Riskidest
Milliste riskide ja hädaolukordade puhul peab varukoopia aitama?
Piltide hävinemine transpordil, piltide ekslik kustutamine, piltide ekslik muutmine, riistvara vargus, riistvara rike, tulekahju, veeuputus, valearvamus jne?

Varunduse tagasiulatuvusest
Kas võib juhtuda, et pilt muudetakse/kustutatakse ja märkad seda alles poole aasta pärast?


Andmemaht, varunduse sagedus, mugavus, usaldusväärsus.
Kui suur on Su andmemaht täna ja kui suureks võib see kasvada järgmise kolme-viie aastaga?
Kui tihti pead oma piltidest varukoopiat tegema, ehk kas saad lubada endale kaotada piltides päeva, nädala, kuu?
Kas varundus peab juhtuma täisautomaatselt või võtad Sa endale aja iga päev DVD’sid kirjutada?
Usaldusväärsus – oled Sa kindel, et saad on varukoopialt asjad taastatud? Ka nendelt kaks aastat tagasi kirjutatud DVD’delt?

Kui need asjad läbi mõeldud on, on kohe selge, kas väline RAID või DVDd riiulil on Su jaoks sobilik või mitte.

Eemal

 

#43 06-11-2008 21:13:55

vjoe
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 16

Re: Kõvaketta taastamine

Nonii, nüüd läks asi juba väga tehniliseks.
Kuna ise töötan süsteemidega, kus taastamine peab olema kiire ja kindel, näen ka mõningal määral nende maksumusi tongue
Seetõttu ma ei usu, et ükski hobipildistaja kannataks kasutada lahendust mille taaste ajad on tundides või isegi lähima paari päeva sees.

Võtaks nüüd hüpoteetilise hobipiltniku, kes ei elatu pildistamisest.
Läheb küll spekuleerimiseks, aga proovime siiski.

Ma usun, et piltide kaotamine on talle kurb sündmus ja parema meelega püüaks seda vältida. Samas meeletuid summasid koopiate alla magama panna ka ei taha. Ilmselt ei juhtu ka mittemidagi, kui pildid nädalakese saadaval ei ole, aga samas tagaks hingerahu teadmine, et nad on kusagil ikkagi olemas.

Võimalikud hävingud:
1. pildid lähevad kaduma teel pildistamiskohast kodu/töötluskohani. Suurim tõenäosus - fotokot või auto koos fotokotiga vargus.

2. Kodusest/töötluskoha arvutist kustutamine või ketta hävinemine.

3. Arvuti vargus või täielik hävinemine (tulekahju näiteks)

Esimese juhu korral ma usun, et enamus võtab selle riski. Vältimiseks tuleks siis kaardid kopeerida (just kopeerida, mitte tühjendada) näiteks kaasaskantavasse pildipanka ja see või kaardid põue pista. Kui juba põu tühjaks tehakse on probleem piisavalt suur, et pildid teisejärguliseks muutuksid.

Teine juht eeldab eraldi koopiat, mis võib olla ka kohalik, s.t. võib asuda samas kohas. Kas siis väline ketas, plaadid või võrguketas (NAS).

Kolmas juht, eeldab kusagil eemal olevat koopiat.
See on ka kõige keerukam ja ebamugavam variant. Võrguteenustest on eespool räägitud - selge on see, et raw/tiff faile sinna ei arhiveeri, või kui, siis üksikuid väga väärtuslikke. Pigem selline mitte liiga suured jpeg failid.

Variandina võiks pakkuda välja veel ka - kaks välist kõvaketast - ühele kirjutad värskeima seisu ja viid vanaema/sõbra/kelle iganes juurde hoiule. Teise tood koju ja kasutad seda lokaalse teise koopiana näiteks nädala või kuu jooksul. Misjärel vahetad kettad. Võimalik häving on kahe vahetuskorra vahel tekkinud pildid, kui neid pole kuhugi mujale näiteks dvd -dele arhiveeritud.

Võib ka mõne sõbraga koos osta võrgukettad ja teha need üksteisele nähtavaks, et siis kopeerida nii enda kui ka sõbra kettakasti pildid (üldjuhul aeganõudev tegevus)

Ma ise olen ka endale sobiva süsteemi otsinguil. Hetkel kasutusel kahes kohas hoidmine + aegajalt plaatidele kirjutamine (kord paari aasta tagant olen ümber kirjutanud) + kodusesse serverisse peegeldatud ketastele kirjutamine, aga seal kipub jälle ruum otsa saama sad.

Ilmselt jätkan sedasi, et esimesel võimalusel peale koju kopeerimist viin pildid ka teise asukohta arvutisse. Jpeg failid kirjutan plaadile. ja kopeerin serverisse.
Ja raw failide arhiveerimise peale pean veel mõtlema tongue
Näiteks niikaua kuni blueray odavneb võtan riski ja hoian kettal.

Eemal

 

#44 07-11-2008 11:42:30

vjoe
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 16

Re: Kõvaketta taastamine

Vootele Voit kirjutas:



Asendusriistvarast: reeglina saab tööpäeva jooksul alati toimiva masina kokku lapata.
Opsüsteemi ja rahendustarkvara install töökohale peaks ka päeva sisse ära mahtuma.

PC puhul loomulikult. Halvimal jihul lähed poodi ja ostad terve uue kasti smile
Backup süsteemi korral - lindiseadmed, lindirobotid jne.. koos spetsiaalse tarkvaraga, mida ma rohkem oma eelmises jutus kallite lahenduste all silmas pidasin, see enam nii lihtne pole.
Neid igas kaubanduskeskuse arvutipoes ei jagata. wink
Aga see selleks.


Vootele Voit kirjutas:


Kõiki mune pole mõtet ühte korvi panna, ehk bluray ketta riknemise korral on kaotus kõige suurem.

Kindlasti mitte ainult blue rayle, ilmselt jääb samal ajal ka mingi väline ketas kasutusele. Ehk siis ikkagi vähemalt kahel erineval andmekandjal.

Vootele Voit kirjutas:


Tänasel päeval on kõige odavam osta varukoopia tegemiseks mitu välist kõvaketast, soovitatavalt eri tootjatelt, kasutada neid ainult varukoopia tegemiseks (mitte mängude mängimiseks või filmide transpordiks), pärast koopia tegemist ketas alati lahti ühendada (et vältida enda- või tarkvaravea/viiruse/häkkeri tõttu varukoopia rikkumist ning vooluvõrgu kaudu ketta rikkumist) ja kettaid pärast iga varukoopia tegemist vahetada (s.t. eelmist ketast/varukoopiat enne üle ei kirjuta, kui uus koopia on tehtud ja üle kontrollitud).
Soovitatavalt tuleks ketast hoida arvutist eemal, teises ruumis ja/või majas.

Eelpool toodud skeemi ma ka ühe variandina pakkusin.
Lihtsalt ääremärkusena - ketaste külge ja lahtiühendamine pole ka alati kõige ohutum tegevus. Endal hävis mõni aasta tagasi väline kõvaketta boks staatika tõttu.
Puhas enda rumalus, oleks pidanud enne usb pistiku ühendamist käega arvuti kasti  puudutama. Õnneks karbis olev ketas jäi terveks, hävis ainult karbi enda kontroller.

Eemal

 

#45 07-11-2008 12:10:54

kkristo
Kasutaja
Asukoht: Jüri
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 108
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

Nonii, mitmel teist selline süsteem siis kodus fotode backupiks olemas on ? smile)

Eemal

 

#46 07-11-2008 12:18:19

vjoe
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 16

Re: Kõvaketta taastamine

Minul hetkel päris selline nagu tahaks, ei ole.
Küll on pildid kolmes erinevas masinas, millest ühel on kettad peeglis. Ja lisaks jõudumööda kirjutan pilte ka dvd -dele, mida üritan teha kahes eksemplaris, eri kohtades hoidmiseks. Ehk siis kõige hullem seis ei ole wink

Eemal

 

#47 07-11-2008 15:49:31

T*m
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 97

Re: Kõvaketta taastamine

Pakun veel ühe, eriti mugava variandi füüsiliselt eemal asuvasse kohta peegeldamiseks - kaugsünkimise soft. Minu absoluutne lemmik on foldershare.
Paned väikse proge taustal käima ja lood jagatavad kaustad, teises masinas proge käima ja määrad, kuhu seal masinas seda kausta peegeldatakse. Ja unustad.

Eemal

 

#48 07-11-2008 16:01:08

kkristo
Kasutaja
Asukoht: Jüri
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 108
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

T*m, taastamise puhul unustad ka piltidele antud allkirjad, tag'id jne ?

Eemal

 

#49 07-11-2008 22:31:20

kkristo
Kasutaja
Asukoht: Jüri
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 108
Veebileht

Re: Kõvaketta taastamine

Vtl, hmm.. minu viga, ma hakkasin küsimust kirjutama aga loobusin sellest. Miski põhjusel suutsin siiski submiti teha... aga ok...
T*m,'i kirjelduse puhul "unustad" taastamise puhul ära piltidele antud kirjelduse, hinded, tag'id jne. Kuna peegeldad ainult pilte ja mitte andmebaasi lisatud kirjeid.Oleneb muidugi milliste softi kasutada.

Eemal

 

#50 08-11-2008 23:32:36

vjoe
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 16

Re: Kõvaketta taastamine

No ja kui soft hoiab seda infi kusagil eraldi, siis annab ka sedaju syncida. wink

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB