Sa ei ole sisse loginud.

  • Avaleht
  •  » Fotojutud
  •  » Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

#1 12-02-2008 15:17:02

jäljekütt
Kasutaja
Asukoht: Kui siis metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 370

Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

Eeldame ja oletame, et sul on arvutis hunnik pilte mida sooviksid siis teistele näidata. Üheks levinumaks viisiks, on lisada need pildid kuhugi portaali, kommuuni, avalikku pildigalerii jms. saidile. See on ka hea ja mõtekas, kuna nii tõenäoliselt näeb su pilte rohkem inimesi jms. aga kaob ära see ripära - sinu oma galerii - oma koduleht - oma pildigalerii. Su pildid sulanduvad massi ja keegi kes vaatab su pilte võib ühe klikiga kaduda veebiavarustesse, kuna sinu kubvatud galerii üla- ja alaosas,  külgedel kuvatakse ka teiste (kuumimad, enim hindeid saanud, enim vaadatud) pispilte - reklaame ja viitied. Selles valguses on oma koduleht igati mõistlik ja asjalik, et ütled sõbrale ja tuttavale, kle vaata mu pilte www.minugalerii.com vms.

Ei taha küll rahvast üles kutsuda hostingfirmade orjadeks hakkama smile - mõni lihtsalt vahel seda nii tõlgendab aga siiski ei saa me üle ega ümber, et sa vajad lisaks domeeninimele ka hostingteenust e. virtuaalserveri renditeenust või maakeeli kodulehe majutusteenust. Eestis saab seda juba hinnaga 50-150 on nö. Harju keskmine. Säästu hostingut soovitan vältida, pigem võta juba välismaalt.  Lisaks hostingteenusele saad sa ju ka E-maili mininimi@minudomeen.net vms. Igati mõistlik ja asjalik. Vahel inimesed ütlevad milleks maksta kui saab tasuta aga jah see on juba igaenda teha. Mind ei kutsu kasutama minunimi@kellegidomeen-mida-mareklaamin.com emaile, et kui jõuan maksta mobiiltelefonil kuumaksu, siis jõuan maksta ka hostinteenuse kuumakset. Oleme ausad välismaalt saba hostingpinda lausa 1 USD kuus ja mitte vähe kettapinda.

Nii ja kui sul on siis domeen ja kodulehe materjalide jaoks serveripinda, siis jääb viimaseks proovikiviks, kuidas ja missmoodi ma panen üles oma pildid. Kas kasutan mingit tarkvara (PHP skriptid jms), galerii mootorit, fläsh lahendust või ihtsat HTML galeriid jms. Ega ei peagi kasutama kui serveris on lubatud index faili puudumisel kuvada kataloogi sisu, siis võid piltidele panna korralikud nimed ja nad lihtsalt üles laadida ja inimesed ka näevad.

Huvitavaid PHP koodid - skriptide leide siis.

3 kuulsamat ja enimaksutatavat galerii mootorit maailmas

Aga läheme siis asja juurde, ehk siis mõned kuulsamad, osad neist on paljudel hostingu pakkujatel juba C-panelis jms. server manageri keskondades eel installitud PHP skritid:

4Images Gallery
http://www.4homepages.de

Coppermine Photo Gallery
http://coppermine.sourceforge.net

Gallery 
http://gallery.menalto.com

Need on nö. 3 kuulsamat ja enamlevinumat galerii tarkvara. Ausaltöeldes kole rohmakad ja nende peale võib vabalt panna jooksma paarisaja tuhandelise pildigalerii keskonna - kommuuni, isiklikuks pildileheks jäävad natuke suureks, et nagu tangiga varblast laksma hakata vms.

Olen enamus neid ka testinud ja proovinud ja no mõned ei kõlba kusagile aga osasid soovitaks ja ka paigaldan oma töös.

Valik PHP scripte siis:

DAlbum
http://www.dalbum.org

iFoto
http://sourceforge.net/projects/ifoto

Plogger
http://www.plogger.org

LightboxPhoto
http://www.lightboxphoto.com

35mm Slide Gallery
http://www.andymack.com/freescripts

Filebrowser
http://thefilebrowser.com

Singapore
http://sourceforge.net/projects/singapore

Photopost
http://www.kqzyfj.com/click-1948321-6338634

Qdig
http://qdig.sourceforge.net

JAlbum
http://jalbum.net

ImageFolio
http://imagefolio.com

PhpWebGallery
http://www.phpwebgallery.net

Zenphoto
http://www.zenphoto.org

FLÄSH lahendustest veidi
Ma ei hakka siia lisama PHP+FLASH lahendusi, kuna see on omaette teema. Võtsin aastakese tagasi ja  testin neid ja andke andeks kõige labasem blogitarkvara ületab ka fläsh rakenduste köögipooli - admini halduskeskkonda. Pealegi on fläsh väljund veebis veidi komplitseeritud: kõik brauserid ei pruugi avada (osadel fläsh keelatud), otsingumootorite leitavus, vajavad kiiret ühendust (mis mujal maailmas alati ei ole). Samas vaatamata FLÄSH galeriide mõnedele kitsaskohtadele soovitan neid ikkagi ja plaanin ka ise kunagi midagi kusagil kasutada. Asi on ka selles, et kõik pildigaeriid ja lahendused ei peaks olema ühesugused, kohati Eesti veeb kipub selliseks muutuma. veebifirmad ja disainibürood kehtestavad "mis on normaalne ja IN" standardid ning asi kisub liiga ühehülbaliseks. sp. on vahel isegi vaheldus Wordis tehtud kodulehed - veeb on ju eelkõige info jagamise keskkond ja ei ole kusagil kehtestatud reegleid, kuidas seda peab tegema. On jah nö. webmasterite ja veebidisainerite maailmas kirjutamata reeglid ja standardid mida püütakse järgida. Eesti veebil on palju selles mõttes areneda, ei tasu veebiväljundeid (kodulehed ja galeriid) kindla "normaalsuse" kasti toppida - see on jamps. Ok niipalju siis kriitikat aga tõesti rahvas kasutage loovat mõtlemist ja originaalset - teile meeldivat lähenemist. hea oleks ka küsida webmasteritelt ja veebiseppadelt, et mida nemad arvavad ja mõelda mida kodulehe külastaja su lehel teha saab. Osad kodulehed vahel võivad olla nagu satuks Sudoku mõistatusele või mingi nuputa mängulehele, otsid infot ja asju.

Ka FOTOBLOGI võib olla lahendus
Kõigepealt mainin ära, et kes on huvitatud FOTOBLOGIST siis WordPress blogitarkvarale on kirjutatud mitmeid PLUGINAID, mis teevad fotoblogi lehe omamise üsna lihtsaks. Ma soovitan inimestel alati oma domeeni - hostingut (kodulehe majutustteenust) sisse osta, kuna sa kunagi ei tea, millal lõpetab mõni tasuta blogikeskonna pakkuja oma teenuse või keerab selle tasuliseks (kraanid kinni). Pealegi reklaamid sa oma kodulehe aadressiga nende domeeni sinufotoblog.võõrasdomeen.com Aga whatever ...

Yet Another Photoblog

Aga mis HTML galeriidel lviga on?
Ega ei olegi ja vaata need on isegi lollikindlamad, kui MYSQL ehk andmebaasi lahendused. Seega kui sa jagad veidikene HTML -i, osakd kasutada n. Modzilla Composerit (väldi Frontpage soperdist, mis teeb solk HTML koodi) vms. HTML programmi, siis palun väga, tee ise veebigaleriid. Suurel enamusel pildivaatlus ja haldus programmidel on juba lisatud HTML gaerii tegemise võimalused. Soovitan prgramme: nr1. IrfanView, siis veel kuulsaid BreezeBrowser ja XnView (neid on sadu ja sadu programme, need sellised kuulsamad - vabavaralised). Võta ja keevita ise omale HTML galeriisid, vaheta lehe päist, taustvärve, pisipildi suurusi jms. paljusid asju annab sättida. On ka programme, mis ei olegi nö. pildivaatlus ja haldus programmid vaid spets HTML galerii genereerijad. Olen ka selliseid püroovinud, saab teha väga ilusaid ja häid asju! Ahjaa, sa pead jagama veel siiski ühte asja, nimelt misasi on FTP ja kuidas faile oma veebiserverisse saada - tasnportida - üles laadida. See on imelihtne ja selle kohta leiad veebist ka abiinfot!

Tankiga varblasi laskma.
Üks asi veel. Nimelt mainisin ma siin, et ei maksa tankiga varblasi laskma minna. Oma pildigaleriid saab ideaalselt misiganes CMS - ehk sisuhaldustarkvarale või dünamaamilisele kodulehe mootorile ehitada. Ka neid on vabavaralisi ja mõned isegi üsna normaalsed ja neil on galerii mootorid jms. Samas on olemas ka selliseid hiiglasi nagu Joomla, Mambo, Nuke ja misiganes lausa portaali tarkvarasid. Oma paarisaja pildile küll sellist keskkonda ei soovitaks. See oleks küll veidi liiladamine ja teeb su lehe lihtsalt mõttetult rohmakaks ja kohati lausa jubedaks, kuna mina sufrajana ja külastajane ei ole huvitatud sinu lehel ennast regama jms. ninnust - nännust. Tahaks vadata pilte ja kõik. Kui 85% on ebaoluline ja segav info, lingid, nupud, kellad, viled siis osad ei viistigi pilte vaadata ja ostida su lehelt! Seega hoia pigem madalat profiili kui see, et ajad üles näiteks maailmas enimlevinud portaali tarkvara ja paned sinna oma 60 pilti.

Ja kõik muud jubinad pealekauba
Muudeks jubinateks peaks siis on olemas ka igasuguseid Image Viwer või Image Explorer skripte, mis kuvavad sinu kataloogide sisu, osad isegi tuhmbs piltidena. Samuti on olmeas erinevaid koode ja javascripte, mis kuvavad sinu kaustade sisusid juba nagu päris staatilise HTML galeriina. Seega on lisaks tavalehendustele igasuguseid muid lisavõimalusi aga see kuulub juba asjahraastajate ja nede pärusmaale, kellel on arvuti - koodi jms. näppimine ja piinamine hobiks vms.

Soovitan vaadata ka valmiskoodi ladusid, seal on muidugi meeletu valik ja võtab tavaliselt silme eest kirjuks. Kes asja ei jaga võib tunde seal klikkida ja võtab segaseks, nii on tagasiside olnud. Mainin muuseas ära, kel huvi mingi asja vastu siis ma usun et leiab ka tegijaid, kes sul aitavad või teenusena aitavad asja üles saada.

sourceforge.netSourceforge.net otsing

HotScripts :: Scripts and Programs :: Image Galleries - üks suurim ladu nii tasulisi kui ka tasuta PHP koode, kasutada saab ka sorteerimist

ScriptSearch.com - Image Galleries

Scripts.com - Image Gallery Scripts

PHP Resource Index - Images and Graphs

Veel lugemist: 30 Scripts For Galleries

Olen välismaa foorumites temaatikat lugenud ja lähed sa kuhuiganes maailma otsa, inimesed jäävad ikka samasugusteks. Üks kiidab - teine laidab. Igaüks kiidab ikka oma. Kellele meeldivad kellad - viled ja kulinad, kes neid põlastab. Kellele meeldivad suured autod - koodid - scriptid, kes hoiab madalat profiili ja tahab ülilihtsat asja nagu kuulsat kompakt taskunuga - kõike oleks lihtne ja käepärast jms.

Vabavaralistel koodidel on ka hunnik puudusi ja kääkse, mis on ka põhjustanud selle, et paljud veebifirmad treivad ikka oma pildigalerii koodi valmis, kuna selle järgi on vajadus ja tavaliselt keevitatakse siis ka oma CMS lahenduse juurde.

ÜKS ASI VEEL!

Kuna RSS feed ehk voo lugemine on üha populaarsemaks muutumas, siis võiks olla ühel korralikul pildimootoril või nimetagem siis veebis jooksval pildigalerii tarkvaral ka RSS tugi! RSS vooga saad siis jälgida oma lemmik kodulehtede uuendusi oma arvutis ilma brauserit lahti tegemata ja lihtsalt RSS reader avades õnnestub sul paari klikiga vaadata lemmiklehtede uuendusi.

http://www.feedreader.com

P.S. Ei taha küll ahistada kedagi aga tõesti on see kirjatükk kaldus veebismaailma nö. 'mitte Microsoift platvormi veebiserverite' jaoks .Aga palun väga neist skristide kogumike portaalides on ka ASP lahendused ja skriptid täitsa olemas - no problemo!

Nagu keegi tabavalt veebis peale kommentaari kirjutamist ütles PEKSKE ja TÄIENDAGE ... tänan tähelepanu eest ja loodan et aitab kedagi, kes otsib.

Jäljekütt


Elan maal, vahel tarin ka fotoka kaasa. Pildistan peamiselt elu-olu ning enda lõbuks ja pildiarhiivi mõttes.

Eemal

 

#2 12-02-2008 18:07:32

käpp
Tigekull
Asukoht: Paide
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 585
Veebileht

Re: Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

tänuväärt postitus (Y)

Pixelpost ka norm pildiblogi script

Eemal

 

#3 12-02-2008 20:26:57

mercar
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 244

Re: Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

See võiks vast artiklite allgi olla...

Eemal

 

#4 12-02-2008 20:39:56

Cameda
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 308
Veebileht

Re: Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

vt mercar. Hea mõte:)

Eemal

 

#5 23-02-2008 17:52:34

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

Ma ka toetan. Adminnid, pange artikliks.

Eemal

 

#6 23-02-2008 18:32:36

Alex
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 33

Re: Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

Jäljekütt, minu poolt kah viis punkti.

Eemal

 

#7 08-03-2008 11:37:59

jäljekütt
Kasutaja
Asukoht: Kui siis metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 370

Re: Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

Oi kuna sai otse kribatud, siis vigane klvaerioskuse tõttu ka kenasti sissetoksimise vigu. Millal tuleb välja programm, mis tuvastaks meie emakeelt ja kirjutaks tähed ise smile Ja ei saa ka vigu parandada, sellest "muuda" nupust tunnen küll vahel puudus, kui avastad lolli kirjavea (mis on tavaliselt nö. kribamise näpukas).


Elan maal, vahel tarin ka fotoka kaasa. Pildistan peamiselt elu-olu ning enda lõbuks ja pildiarhiivi mõttes.

Eemal

 

#8 08-03-2008 13:01:37

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

Firefoxile peaks vist eesti keele speller saadaval olema?

Eemal

 

#9 08-03-2008 16:36:56

käpp
Tigekull
Asukoht: Paide
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 585
Veebileht

Re: Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

Ehk autor viitsib vead ära parandada, täiendada ja lisada selle jutu "Lisa artikkel" kaudu?

Eemal

 

#10 08-03-2008 20:06:17

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

nagu ma aru olen saanud, siis need eesti keele spellerid pole just suuremad asjad. peale pikema teksti sissetoksimist võiks ju ise pilgu üle lasta ja vead välja korjata.

Eemal

 

#11 09-03-2008 14:17:28

jäljekütt
Kasutaja
Asukoht: Kui siis metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 370

Re: Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

Ahaa, pean uurima. Läksin Firefox-sile alles kuid tagasi üle (enne kasutasin paralleelselt) ja pole selle kõigi võimalustega veel tutvunud.

Loomulikult jookseb paralleelselt ka IExplorer aga peale vers.7 üleminekut on see kahtlaselt aeglane jms. mul favorite ladu selle peal. Püüan tööle saada.

Aga näed tööle sain. Kenasti joonib sisse klõbistamise vead ära.

Paned 2 viidet ka siia, mida naljalt ei leidnudki kohe:

See on Firefoxi EST fail
Eesti speller

Speller ei ole täiuslik aga elementaarse näpuka joonib kohe alla. Sai algusest peale valesti see klõbistamine ära õpitud, muidu tehakse ju spets. käe asendi ja sõrmede rakenduse koolitusi jms.

Tänud smile


Elan maal, vahel tarin ka fotoka kaasa. Pildistan peamiselt elu-olu ning enda lõbuks ja pildiarhiivi mõttes.

Eemal

 

#12 09-03-2008 15:06:29

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

ie favoriidid saad firefox-i importida, esimesel käivitamisel ta lausa pakub seda ise.

Eemal

 

#13 09-03-2008 16:19:51

Hiigelpohl
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 30
Veebileht

Re: Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

http://folderblog.org/ - kah päris asjalik skript, ei vaja sql'i. Installimine ja kohandamine on lihtne. Mõned valmis skinnid on ka netist saadavad.

Firefoxi vaimustusest ma ei saa aru. Hea brauser, mis crashib 3x päevas javascripti/flashi/java peale ei ole hea brauser! ie8 on päris tore tükk... saaks beeta faasist välja. Seal on ka crash recovery wink

Eemal

 
  • Avaleht
  •  » Fotojutud
  •  » Pildigalerii mootorid - tarkvara üle maailma (vabavaralised)

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB