Sa ei ole sisse loginud.

#1 15-06-2008 18:55:43

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Linnupojad aiatorus

Oleks nõu veidi vaja. Nimelt sattusin loomakliinikus rääkima inimestega, et mul geniaalsed tihased teinud pesad aiatorudesse, et seal ei saa ükski röövel neile ligi. Mainiti selle peale, et selliste pesade probleem on, et tited ei saa sealt  ise välja kuna nad ei ole võimelised algselt otse vertikaalis üles lendama sellises kitsas keskkonnas. Soovitati tited ringi kolida kuhugile kohta kust nad saaksid horisontaalis ka ära lennata kui nad piisavalt suured on.

Tuvastasin täna siis, et ühes torus on sees 3 titte pesas (ca 60cm sügavusel) ning ühes torus on pesa ca 10-12 munaga (kas tõesti väga hiline või on vanematega midagi juhtunud?). Meisterdasin siis lillepoti sisse asenduspesa ning kinnitasin sinna samma toru kõrvale ning üritasin välja mõelda atribuutikat millega tited pesast kätte saada (käe jaoks liiga kitsas toru). Üritasin teha mingit silmuse versiooni, et pulga otsa nad püüda (silmus keha ümber, veidi kinni nii, et ta välja ei kuku ja siis pulgaga välja tõsta). See aga ei tahtnud hästi töötada ning sain korduvalt vanematelt pahandada seega jätsin hetkel selle plaani sinnapaika.

Tegemist on rasvatihaste pesaga ning nii ema kui isa on täitsa olemas ning viivad aktiivselt toidupoolist lastele (ka pärast minu aktsioone, vaid pahandada sain). Ehk siis küsimus ongi siis hetkel, et mida tegema peaks? On kellelgi kogemust mingi analoogse situatsiooniga ja teab kuidas on hea käituda. Kas näiteks vastab tõele, et tited sealt välja ei saa, siis oleks nad indeed mõtet sealt ju välja aidata. Samuti on tehnilised vahendid abiks, et kuidas see pesa või siis iga titt eraldi sealt siiski kätte saada ning kas ema nad 5 cm kaugusel olevas tehispesas ka omaks tunnistab?


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#2 15-06-2008 21:03:23

mustikas
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 138

Re: Linnupojad aiatorus

Mul värsked kogemused jagada. Rasvatihased pesitsevad meil sageli aiapostides, tänavu oli pesa asbesttorus, mis umbes 45 kraadise nurga all seina äärde vedelema jäänud oli. Tihased toidavad suurepäraselt torus olevaid poegi. Probleem tekib poegade pesast väljalendamisel. Meil said 4 poega suurepäraselt hakkama. Nägin iga päev, kuidas tihased poegi toitsid ning vali siutsumine kostis torust. Siis ühel päeval jäi torus vaikseks. Vaatasin taskulambiga torusse, paistis olevat 3 liikumatut poega, kärbsed nende ümber tiirutamas.Mõtlesin siis, ongi lõpp nendega, et matan nad vähemalt maha. Pöörasin toru ja üks pojake lendas välja. Oli küll rääbakas, aga pärissuled seljas. Mõtlesin, mis teha. Naabriperes oli ka tihasepesa. Uurisin Jaanus Eltsi käest, kas võiks pojukese sinna poetada. Ütles, et nii võib, vanalinnud seda pahaks ei pane. Läksin siis, tihane peos uuesti õue ning vahepeal oli teine pojuke torust ka "jalad alla võtnud". Siis selgitasin välja, kus pere uus asukoht on - no muidugi kreegitihnikus. Ootasin veidi, üks vanalind tuli pesa juurde tagasi. Panin siis pisikese pesa ja kreekide vahepeal paiknevale kuivanud oksale. Oli armas vaadata, kuidas see pisikene kõigepealt tähtsa näoga ühe tirtsu maha poetas, siis oma väiksed rääbakad tiivad välja sirutas ja ca meetri kõrgusel kreegipuudesse vuristas. Nagu väike lennumassin! 2 viimast poega siiski tuli matta, neist üks oli juba titena hinge heitnud ning teine ilmselt päev tagasi, kui tugevamad pesast startisid.
Mis ma nüüd ütelda tahan, et torus kasvavad pojad kenasti üles, pole mõtet neid tehispesasse paigutama hakata, nad üsna haprad olevused, saavad kindlasti haiget ning pole kindel, kas vanalinnud sellest tehingust aru saavad. Ilmselt ei saa. Jaanus Elts soovitas taolistesse torudesse ettevaatlikult paigutada kare oksaraag, mida mööda pojad hästi välja pääsevad. Neil on uskumatult teravad küünised.
Aiatorudega on see häda, et kui suur vihm tuleb, upub kogu seltskond. Neile on kõrgemale mõttekas mimgi katusemoodi asi nuputada.

Eemal

 

#3 15-06-2008 21:18:15

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: Linnupojad aiatorus

Ok, eks ma siis jälgin nende arengut edasi ja kui nad endiselt mõne aja pärast seal on, siis proovin seda oksarao trikki. Point selles, et see toru on aiapost ja seega täiesti vertikaalne. 45 kraadisest torust saaks nad teoorias ka üles ronida.

Mis puudutab uppumise ohtu, siis seda ei tohiks väga olla. Lisaks aiale on mul ka hekk ning toru kohal on üpris tihe lehestik millest ei tohiks väga midagi läbi tulla. Eks ma peale selle pesakonna väljakolimist tõenäoliselt panen torud kinni ka, et järgmisel aastal enam keegi sinna pesa ei teeks.

See munadega pesa on vist kadunud kraam...


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#4 15-06-2008 22:37:06

mustikas
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 138

Re: Linnupojad aiatorus

Ei jaksanud nad kõik sellest 45 kraadisest ka üles ronida, oli ikka päris sile pind ja pikkust üle meetri. Eks sa saad häälest aru, kui suured nad juba on. Meie omad hakkasid lõpuks ikka hulga mehisemat häält tegema. Ja oksaraost aiapostis on kindlalt abi. Mu meelest tuleks see varakult sinna paigutada. Edu sulle!

Eemal

 

#5 16-06-2008 00:30:59

siig
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 34

Re: Linnupojad aiatorus

Asi pole isegi torust väljasaamises, vaid sinna mahtumises. Minul oli sama juhus. Toru oli umbes 80 mm. seest. Tihasel oli 5 poega ja lõpuks olid kõik üksteise kukil. Mulle jäi isegi selline mulje et süüa said ainult ülemised kaks. Ja kuna toru oli päikese käes, siis sees oli päris saun ja pojad olid märjad. Tegin traadist kolmeharulise hargi ja üritasin sellega pesa toru põhjast välja tõmmata, aga toru oli seest nii roostetanud, et tervelt poleks seda kätte saanud. Seega jätsin päästeoperatsiooni pooleli. Nädal aega vedasid vanad veel usinalt poegadele toitu ja siis oli lõpp. Nüüd on kõik postiavad kinni.

Eemal

 

#6 23-06-2008 01:48:22

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: Linnupojad aiatorus

Täna märkasin, et mingit tegevust ei tundu käivat aiaposti läheduses ja kuidagi kahtlaselt vaikne on ka. Läksin siis uurima ning 3-st pojast vaid 1 on elus. Otsustasin siis, et enam ei kannata kauem oodata ning kasutades taas seda silmuse meetodit sain tal ilusti ümber keha selle kinni ning tõstsin siis ajutisse pessa ümber. Sealt lasi titt muidugi koheselt jalga ning kukkus potsatades maha kus hüpeldes veidi eemale pages.

Seal ta siis passis mõnda aega, aeg ajalt nokaga lehti tuustides ning siis peale mõningaid proove tiibadega vehkides hüpata jõudis mul ehitusprügi ja aia vahele mis tõenäoliselt on suht turvaline koht hetkel. Panin enda koerad ka ööseks kinni, et keegi neist talle midagi ei teeks kui ta otsustab vahepeal välja ronida.

Titt ise siis selline:

http://galerii.nicpb.ee/jura/rasvakatitt1.jpg
http://galerii.nicpb.ee/jura/rasvakatitt2.jpg

Olekski küsimus, et tea kas ta on piisavalt vana, et üksi jätta või peaks temaga veel tegelema? Point selles, et kogu aktsiooni käigus kus ta ka oma hädakisa kuuldavale korduvalt lasi ei saabunud mingeid vanemaid ning terve päeva nagu pole neid ka näinud (mitte, et ma oleks ka terve päeva õues olnud, kuid tavaliselt ikka on neid näha olnud tegutsemas läheduses ning tite lähedal tegutsedes on nad pahandama tulnud). Hetkel on ta pool tundi peidus olnud ühe koha peal niiet oletan, et ta on seal hommikuni ning turvalisemat kohta maa peal ta tõenäoliselt hetkel ei leia. Kas peaks ta hommikul kinni püüdma ja uuesti tehispessa tõstma/oksale tõstma või lihtsalt rahule jätma? Või peaks ta kinni püüdma ja toites teda vanemaks kasvatama kuni ta on võimeline ilusti lendama etc. Mida kiiremini vastata, seda rohkem on tõenäosus, et ta ilusti üles leian.

Tänud...


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#7 23-06-2008 10:22:21

mustikas
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 138

Re: Linnupojad aiatorus

Teadjad linnumehed ütlevad, et toitmisest ei tule miskit välja. Sul jääb vaid loota, et vanemad oma pojukese ikka üles leiavad. Mis on suuresti tõenäone. Pealegi annab ta ju endast valjuhäälselt märku. Loodame,et tal hästi läheb.

Eemal

 

#8 23-06-2008 10:24:41

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: Linnupojad aiatorus

No täna hommikul olid vanemad platsis taas. Nad tundusid suhteliselt närvis, kuid askeldasid ümber selle ehitusprügi hunniku. Ise ma poega ei leidnud kuskilt, kuid äkki ta lihtsalt oli ennast paremini ära peit ja vanemad siiski teadsid temast midagi.


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#9 23-06-2008 13:17:27

mustikas
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 138

Re: Linnupojad aiatorus

Nonii, siis ju kõik OK. Eks nad ole närvis seepärast, et lapseke võõras paigas. Aga hää, et nad nüüd kohal on. See tibu oma kesise kuuega vajab ju veel soojendamist ka pääle toidu.

Eemal

 

#10 26-06-2008 11:09:29

mustikas
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 138

Re: Linnupojad aiatorus

Tihase leidlikkusel pole piire. Külastasin eile oma tuttavat vanamemme. Tema tihasepere kasvatas oma pojad üles välisukse taga naela otsas rippuvas käekotis. Oli ikka lukselamine neil - kotipõhja oli alustuseks tassitud väiksemaid oksakesi (et pesa ei libiseks), järgnes pehme sammal, lambavill ja koerakarvad. Pesas olevat olnud 10 muna. Praegu oli pesa kenasti puhas ja vanamemm ütlest, et ehk tulevad ja teevad teise satsi ka samas. Olevat juba paar korda vaatamas käinud.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB