Sa ei ole sisse loginud.

#1 13-08-2008 19:18:20

kappar
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 12

Värvid ja veel...

Tere! Olen algaja, nii et võtan õiguse küsida tongue ...

Mure on tegelikult värvides, kuid arvan, et asi on selles, et minu töös arvuti taga on kuskil midagi valesti. Monitor peaks värve korralikult näitama (kallis Sony), pole küll kalibreeritud, kuid netigaleriides ja testpiltides näen õigeid värve. Lisaks, Nikonimees olen. Tarkvaraks on nii Capture NX (mida ma ei kasuta, Photoshop meeldib rohkem) ja Photoshop CS3. Nii et mõni teine Nikoni kasutaja (Alari nt) võiks oma digipimiku workflow siia step-by-step panna. Ehk on kellelegi teiselegi kasuks.

Hetkel teen nii:

1. Teen pildi RAW formaadis, kaameras on värviprofiiliks Adobe RGB.
2. Laen läbi Adobe Brige'i pildid arvutisse, katalogiseerin.
3. Valin õnnestunud pildid, ebaõnnestunud kustutan.
4. Avan pildi, mida hakkan töötlema AdobeRAW's (fail on *.nef formaadis)
5. Kui töödeldud, siis valin AR's vasakult alt Save, ning salvestan selle "Valmis" piltide alamkausta, formaadiks valin *.TIFF. 
6. Kui vaja Photoshop'is ka midagi teha, siis avan selle "Valmis" kaustast PS's ja töötlen seal, pärast salvestan pildi üle. Nii teen siis  kui nt säritan maapinna ja taeva eraldi, siis sulatan neid PS's kokku.
7. Kui vaja valmis pilt veebi lükata, siis avan valmis pildi ja vajadusel vähendan, teravustan, valin Convert to Profile ja sealt uueks profiiliks sRGB.
8. Valin Save for Web, linnuke ICC profiili ette, panen JPEG sätted paika.

Siin mul ongi tegelikult värvid paigast. Ehk saaks kuidagi Capture NXga värvid õigeks, PS keerab kuidagi kollakaks need. Või siis tõmban pildid NX'ga arvutisse ja salvestan seal TIFFiks ning jätkan punktist 4(kui 5. välja jätta) Photoshopis? Või peaks tegema punktid 1-6, seivima PP's pildi *.TIFF'ina ja avama selle NX's, seal alles *.JPEG'ks tegema? Ja veel, monitoriprofiiliks on valitud Sony sama monitorimudeli profiil.

Veel on mulle arusaamatu, et kas peaks töödeldud NEF'i üldse TIFFiks konvertima? Mis see annab? Siis võib NEFi ära kustutada? 

Loodan abi saada!

Eemal

 

#2 13-08-2008 19:55:40

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Re: Värvid ja veel...

RAW'd ehk NEFi ära kunagi ära kustuta, sest võib olla tulevad tuleivkus paremad töötlusprogrammid ja tõenäoliselt areneb ka sinu töötlemisoskus. Siis on pärast nutt kurgus, kui ainus fail kõvakettal ägedast hetkest on "valesti" töödeldud Tiff, mida on tunduvalt raskem õigeks töödelda, kui RAW'd.

Üldisest murest ma aru ei saa. Kus sul värvid paigast lähevad? Kas ainuls Save for Web aknas vaadates, või juba varem?

Eemal

 

#3 13-08-2008 20:04:57

Urmas
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 175

Re: Värvid ja veel...

Kas browseris näed värve hiljem õigesti?
Save for Web dialoogis saad veidi peidus olevast menüüst valida, kuidas Save for Web dialoog värve näitab.

Eemal

 

#4 13-08-2008 20:44:25

kappar
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 12

Re: Värvid ja veel...

Sven: Nii et ACR's töötles siis NEFi, mitte ei pea NEFi enne TIFFiks tegema? http://www.looduspilt.ee/foorum/viewtopic.php?id=593 millibelli teises postituses on tema pilditöötluse käik ja seal ta kasutab TIFFi. Üldine mure on selles et ACR's ja PS's töötlen ära, pilt on igati hea, valin Save for Web ja siis on pilt teiste värvidega. Samuti kui seivin ja kuhugi pildi laen.

Urmas: Ei, Browseris lähevadki tuksi. Sealt menüüst vahetasin juba eile ja panin mõlemal juhul (2-up) Use Document Color Profile. Kuid see ei anna muud, et nüüd näen dialoogis sama mis PS-s, kuid JPEG on ikka valede värvidega.

Eemal

 

#5 13-08-2008 20:53:23

kappar
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 12

Re: Värvid ja veel...

Nii, proovisin nüüd Capture NXi ja Photoshopi vahelist integratsiooni big_smile . Avasin töödeldud faili (TIFF) Capture's ja seivisin seal JPEG'ks, värvid on suht õiged, natuke ainult juurde keeratud millegipärast (vaevunähtavalt).

Ma ei tea küll kuidas teie näete, kas teil vaadates tunduvad värvid paigast?: http://img353.imageshack.us/my.php?imag … 501ma3.jpg

Ja küsimuse algne mõte oligi, et kui tahan võtta maksimumi, siis olen kuulnud, et võiks Nikoni värvide lugemiseks kasutada Capture'it. Kindlasti keegi integreerib siin Capture't ja Photoshopi. Et see inimene kirjutaks samamoodi nagu mina, oma pilditöötlemise sammud, saaksin võrrelda ja ennast parandada. Või on see samasugune saladus, nagu mõned ei avalda oma kaameramarki või säriseadeid? Samuti tahtsin, et keegi leiaks minu töötlemissammudes vigu ja ütleks, et ahhaa! mina teen teistmoodi ja õpetaks.

Eemal

 

#6 13-08-2008 22:12:16

kappar
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 12

Re: Värvid ja veel...

On siis kedagi, kes asja seletaks?

Eemal

 

#7 14-08-2008 11:12:38

RV
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 129

Re: Värvid ja veel...

Tervitus
Ilmselt Sul sama müstiline probleem mis mul siin kirjeldatud:
http://www.looduspilt.ee/foorum/viewtopic.php?id=2555
Sama probleem ka siin...
http://www.looduspilt.ee/foorum/viewtopic.php?id=2214

Lühikokkuvõte siis selline et kala mul selle jamaga jätkub. Nii veebis vaadates kui ka laborist pilte tellides. Ehk siis nii kui PS-is sRGB-sse konverdin (mida muideks default seades Save for Web teeb) lähevad mu pildid punasemaks. Seega kasutan igas asendis Adobe värviruumi.

Eemal

 

#8 14-08-2008 11:55:11

Tarmo Mikussaar
Kasutaja
Asukoht: Järvamaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 115
Veebileht

Re: Värvid ja veel...

Ma kasutan küll vana PS 7.0 aga ega see "Save for Web ..." on vist uuematel analoogiline. Pane nii nagu juuresoleval illustratsioonil ja loogika järgi peaks asi paranema. Alati on ju nii, et kuskil on mingi linnuke vale koha peal või siis on lihtsalt klemm sitane. smile

http://hot.ee/mikussaar/for_web.jpg

Eemal

 

#9 14-08-2008 12:54:07

käpp
Tigekull
Asukoht: Paide
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 585
Veebileht

Re: Värvid ja veel...

Ma ei saa su probleemist vbla täpselt aru, aga kui teed piltitöötlust veebi jaoks, siis ava pilt raw konverterist sRGB värviruumi.

Või teine variant: kui pilt on Adobe RGB-s ja tahad näha kuidas ta veebis paistma hakkab siis: kui pilt avatud PS-is vali menüüst View > Proof Setup > Monitor RGB (viimasel siis linnuke ette), ning View > Proof Colors (ka linnuke ette). Sellisel juhul näed pilti monitoril sellisena, milliseks ta muutub peale Save for Web-i, ehk sRGB värviruumi konvertides.

Eemal

 

#10 14-08-2008 21:04:41

kappar
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 12

Re: Värvid ja veel...

RV: Ehk siis igal pool, k.a monitoriprofiil on sRGB? Aitab see?
Musikäpp: Esimest varianti proovin, samas tahaks mõnda pilti juba suuremas trükis välja ka lasta. Laborile saadan ju sRGB profiiliga. Kui sellega on sama lugu, siis saan valede värvidega pildi. Pean katsetama. Teine variant ei anna mingit tulemust. Aga ühesõnaga on see normaalne, et Photoshopis või kusiganes näed ühtesid värve ja netis teisi? Ma olen saanud aru, et teie töötlete PS's ära, ja näete identset pilti nii Save for Web aknas, kui ka netis? Tahaks ka nii.

Aga kas mu seaded PS's on õiged?

Color Settings & Convert to Profile: http://img90.imageshack.us/img90/5859/sldkgjasghse7.th.jpg

Save for Web & Devices: http://img230.imageshack.us/img230/2820/asdfsdfglj4.th.jpg

Eemal

 

#11 14-08-2008 21:07:11

kappar
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 12

Eemal

 

#12 14-08-2008 21:16:47

Tarvo Tiivits
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 192
Veebileht

Re: Värvid ja veel...

ma pole ka asjas kindel aga working space RGB peaks olema siiski Monitor RGB  - sRGB....

ja Color Management Policies kõik offi.
Pane sellised sätted, proovi uuesti ja kirjuta siia ka kas aitas.

Samuti jägi  Musikäpa juttu View > Proof Setup > Monitor RGB  ja proof colorsist.

Eemal

 

#13 14-08-2008 21:35:32

Tarvo Tiivits
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 192
Veebileht

Re: Värvid ja veel...

save for web and devices aknas vali uncompensated color.
Proovisin ka nende sätetega igast variante ja selgus, et  tegelikult töötab mul korralikult igatepidi. Eelpoolnimetatud on minu PS-is sätted. Kasutan küll teist kaamerat aga ma ei usu et asi oleks erinevates raw failides. Kaldun arvama, et mingi seting on PS-is siiski valesti.

Eemal

 

#14 14-08-2008 22:02:59

Tarvo Tiivits
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 192
Veebileht

Re: Värvid ja veel...

save for web and devices aknas soovitatakse siiski valida "Standard Windows Color".

Eemal

 

#15 14-08-2008 23:07:59

kappar
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 12

Re: Värvid ja veel...

Tarvo, vaata kolm postitust endast ülesse, seal näitab nool, et tuleb kasutada dokumendi värviprofiili, ning ka siin http://www.adobeforums.com/cgi-bin/webx/.3bc105eb . Aga tänud.

Kui seda teemat juhtub lugema mõni, kes asja ja seadeid PS's jagab ja teab, mida üks või teine säte teeb, siis võiks öelda mis minu seadetes valesti on.

Ja kuna ükski Nikoni user midagi PS'i ja Capture NXi koostööst ei rääkinud, siis edaspidi töötlen RAW ACR's ära, seivin TIFF'ina, avan TIFF'i Capture NX's ja salvestan seal JPEG'ks. Sest Capture NX näitab suht õigeid värve, natuke aint keerab saturatsiooni millegipärast juurde, kuid see on pigem + kui -. Ning TIFF rändab pärast seda prükkarisse.

Ootan veel kõigilt asjalikke soovitusi!

Eemal

 

#16 15-08-2008 00:09:24

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: Värvid ja veel...

ma olen ammu mõelnud, et raw workflow-st peaks ühe korraliku artikli kirjutama. alates monitori valikust, monitori kalibreerimisest kuni printimiseni välja.

windowsimeestele - kui teil on (õigesti) kalibreeritud monitor, usaldage seda pilti mida PS näitab. windows ise oma kõikvõimalike pildinäitajate ja veebibrauseritega ei tunnista värvihaldust. ja kui monitor pole kalibreeritud, ei ole mõtet ka värvihalduse vastu sügavamat huvi tunda.

Eemal

 

#17 15-08-2008 00:22:02

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Värvid ja veel...

väidetavalt on safari esimene brauser (win all) mis toetab värvihaldust.

Eemal

 

#18 15-08-2008 02:52:01

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Värvid ja veel...

jah. firefox 3 oskab ka. default on off kyll ..

Eemal

 

#19 15-08-2008 03:47:27

kappar
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 12

Re: Värvid ja veel...

Toomas, ootan seda artiklit pikisilmi, pane siia link ka siis vms.

Aga jah, juhe on koos hetkel, ainuke mõte mis hetkel pähe tuleb, on see, et äkki tõesti, olenemata et ma netis teiste pilte vaadates õigeid värve näen, on asi vales monitoriprofiilis. Aga kahjuks on vaja muule raha panna, kas odavama otsa kalibraator, nt see ajab asja tipp-topp ära?

Eemal

 

#20 15-08-2008 03:52:45

kappar
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 12

Re: Värvid ja veel...

Ja kui juba teed, siis tee ikka väga põhjalik, iga millisamm peab olema lahtiseletatud ja kirja pandud. Vaata, siin on üks näidis, mis on isegi liiga ühekülgne, nt värviprofiilidest ja rohkem süvitsi teemadest pole räägitud. Igatahes tuleks see algajale, kes tõesti tahab asja selgeks saada, palju kasuks.

Eemal

 

#21 15-08-2008 13:01:03

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: Värvid ja veel...

kappar kirjutas:

Ja kui juba teed, siis tee ikka väga põhjalik, iga millisamm peab olema lahtiseletatud ja kirja pandud.

teeme nii, et ma otsustan ikka ise mitu millisammu ma lahti või kinni kirjutan.

Eemal

 

#22 15-08-2008 14:38:10

kappar
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 12

Re: Värvid ja veel...

No vabandust, tahtsin lihtsalt nõu anda ja aidata.

Eemal

 

#23 15-08-2008 23:23:02

vkrouverk
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 57

Re: Värvid ja veel...

kappar kirjutas:


Ja kuna ükski Nikoni user midagi PS'i ja Capture NXi koostööst ei rääkinud, siis edaspidi töötlen RAW ACR's ära, seivin TIFF'ina, avan TIFF'i Capture NX's ja salvestan seal JPEG'ks.

Ei oma kogemusi Adobe toodetega, kuid selline töövoo kasutus tekitab küll küsimuse, et millist lisaväärtust ACR pakub võrreldes Capture NX-ga, et sellist pikka ning keerulist teed ette võtta?
Ise olen kasutanud Capture NX-i viimasel ajal pea eranditult Nikoni (ning ka Fuji kompaktkaamera JPG!) fotode töötlemiseks. Ainukesed juhud, kui Coreli PaintShopPro-d kasutanud (~ Adobe photoshop 1/10 hinnaga) on juhud, kui vaja mitmest fotost kompositsioon teha (mitu fotot eri kihtidel vaja kokku sulatada).
Nii palju kui mina olen muudest foorumitest lugenud, on Capture NX hinnatud oma lõpptulemuste poolest, kuna ta taasesitab kaamera seadistused, teised fototöötlusprogrammid taastavad selle ainult osaliselt. Nt. valge tasakaalu, "picture control"-iga seotud parameetreid (kontrast, heledus, teravustus jms.) nad ei suuda jäljendada, vaid see tuleb ise taastada. Väidetavalt parim Nikoni NEF-i jaoks ongi Capture NX, kui töödeldavate fotode hulk ei ole suur. Puudusteks CNX-i puhul on aeglus ja piiratud võimalused masstöötluseks ning fotode halduseks. Samas omab ta võimalusi, mida pole üheski teises fototöötlusprogrammis (U-point) ning mis teevad fotode töötlemise väga lihtsaks ning kiireks.
Kui pole vajadust tuhandeid fotosid töödelda, siis ma soovitaks küll Capture NX-i lähemalt tundma õppida ning seda kasutada.

Eemal

 

#24 17-08-2008 10:48:16

RV
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 129

Re: Värvid ja veel...

Musikäpp kirjutas:

Ma ei saa su probleemist vbla täpselt aru, aga kui teed piltitöötlust veebi jaoks, siis ava pilt raw konverterist sRGB värviruumi.

Või teine variant: kui pilt on Adobe RGB-s ja tahad näha kuidas ta veebis paistma hakkab siis: kui pilt avatud PS-is vali menüüst View > Proof Setup > Monitor RGB (viimasel siis linnuke ette), ning View > Proof Colors (ka linnuke ette). Sellisel juhul näed pilti monitoril sellisena, milliseks ta muutub peale Save for Web-i, ehk sRGB värviruumi konvertides.

Selles minu probleem oligi et nii kui sRGB profiili torkisin (ükskõik millises piditöötlusprotsessis) muutusid pildid punakamaks. Isegi laborisse saadetud kaks pilti millest ühel oli küljes Adobe ja teisel sRGB oli viimane punasem. Aga noh probleem selles suhtes lahendatud et jätan igal võimalikul juhul Adobe profiili külge, isegi siis kui veebis pilte kasutan.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB