Sa ei ole sisse loginud.

#1 25-02-2009 12:15:12

Mariann
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 133
Veebileht

Mõõdud fotode trükkimisel

Püstitan sellise kergelt hüpoteetilise teema - kas Tartus on võimalik trükkida fotosid täpses mõõdus? St kuidas ma saan paberile lasta kompositsioonitundlikke pilte nõnda, et vajalik info alles jääks?

Toome näiteks mõõdu 21 x 30cm. Mind huvitab servade kadu - Photopoindist üteldi, et tehke täpselt selles mõõdus, siis jääb kõik pildile. Pildi täpne mõõt on aga 21 x 29,7 ja 21 x 30 puhul on lühemast küljest lõigatud kummastki ca cm maha ning pikemast lausa poolteist - st fotot on soovitatud mõõdust suurendatud ja servad maha lastud. 3mm pikemast küljest plussi ei tohiks ju nii suurt kadu tekitada? Minu küsimus - kas tuleb siiski jätta bleed, et ei lõiguks nii rohmakalt servi maha? Ka 21 x 29,7 mõõtu lõikamine ei päästnud servi märkimisväärsest kaost.
Kui täpsed need masinad on  kas 5 mm bleed oleks piisav? Artwerkis ja Digifotos tehti kunagi väga täpselt, seega ma eeldan, et sellise täpsusega masinad on olemas. Tartus aga on Photopoint enamvähem ainus valik ja ma tahan teada, kas teoreetiliselt polegi Tartus võimalik õiget mõõtu saada ja ma kiusan vaesed laboripoisse ilmaaegu või on neil lihtsalt mingi probleem? Olen ühendust võtnud viiel Photopoindi kontaktil, uurinud otse laboritest, küsinud online teenindusest ja kõige täpsem vastus on see, et maha ei tohiks minna üle 1-2mm. Aga läheb ju! Punastamine ja õlakehitus jäävad viimaseks tegevuseks minuga. Oleks aega, katsetaks edasi neid täpsusi, aga kuna konkreetse tellimusega läheb juba kiireks ja ei jõua enam Tallinna saata siis ehk on kellelgi hüva nõu?

Eemal

 

#2 25-02-2009 12:22:23

Valmar Voolaid
Foorumi Guru
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 753
Veebileht

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

Minuarust see täitsa oleneb mis settingutega nad need pildid saadavad printerisse. Niipalju kui ma sellest veel mäletan siis sai seal tõesti teha ka nii et ei lõikand midagi ära, masin mille taga ma töötasin olid vist taolised käsud seal nagu fill-in, fit-in ja üks oli veel aga täpselt ei mäleta enam, see oli päris ammu smile

Eemal

 

#3 25-02-2009 12:26:34

Mariann
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 133
Veebileht

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

Ja see käsk, millega midagi ära ei lõika (1-2mm pole probleem) pole "valgete servade" käsk? Neid ka ei tahaks. Lasen siis neil oma masinaid tundma õppida ja proovida neid fille ja fite, sest kui jõuaks tulemuseni, kus kadu saab mõõta paari millimeetri ja mitte sentimeetriga, siis oleks ok.

Eemal

 

#4 25-02-2009 12:46:24

indukas
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 187

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

Kas Sind huvitavad ainult väiksed mõõdud? St A4 ja A3? Ükskord ühes siinses foorumiteemas küsisisn ka rahvalt kus Tartus printe teha saab. Vastukaja oli null ja seega pidin ise otsima hakkama. Olen teinud sellistes kohtades nagu http://www.salibar.ee/ ja Seridisainis. Nendes ei ole vahet paberi mõõt minumeelest, täpse mõõdu ütled ise. Kasvõi 66,6x44,4cm. Salibaris pead aga arvestama, et vahest pead võibolla ise meelde tuletama mõne korra kui pildiga ikka kiire, Seridisainis aga ei tehta fotopaberile, vaid mingile imelikule asjale, ei ole päris riie ka aga näeb välja natuke rohkem maali moodi. Eks pead ise kohapeal uurima mis või kuda. Mul kodus üks A3 mõõdus Seris tehtud töö praegu kile sees kui huvitab võin näidata.

Eemal

 

#5 25-02-2009 12:48:13

Valmar Voolaid
Foorumi Guru
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 753
Veebileht

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

aga jah see aitas alati kui pildi mõõt panna millimeetri pealt sama mõõtu mis neil seal need paberi mõõdud on. Kuigi sentimeeter on ikka jõhkralt palju juba, isegi kui mõõt päris täpne ei ole, selline lõikamine oleks siis kui näiteks pilti tahta 10x15 mõõdus aga kaadri originaalmõõt on 10x13. See siis näiteks smile

Eemal

 

#6 25-02-2009 12:50:30

indukas
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 187

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

indukas kirjutas:

Kas Sind huvitavad ainult väiksed mõõdud? St A4 ja A3? Ükskord ühes siinses foorumiteemas küsisisn ka rahvalt kus Tartus printe teha saab. Vastukaja oli null ja seega pidin ise otsima hakkama. Olen teinud sellistes kohtades nagu http://www.salibar.ee/ ja Seridisainis. Nendes ei ole vahet paberi mõõt minumeelest, täpse mõõdu ütled ise. Kasvõi 66,6x44,4cm. Salibaris pead aga arvestama, et vahest pead võibolla ise meelde tuletama mõne korra kui pildiga ikka kiire, Seridisainis aga ei tehta fotopaberile, vaid mingile imelikule asjale, ei ole päris riie ka aga näeb välja natuke rohkem maali moodi. Eks pead ise kohapeal uurima mis või kuda. Mul kodus üks A3 mõõdus Seris tehtud töö praegu kile sees kui huvitab võin näidata.

PS: Seri kasutab alusena tugevamat/õhemat musta PVCd. Sobib fotole, mida ei raamita väga hästi.

Eemal

 

#7 25-02-2009 13:16:02

Mariann
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 133
Veebileht

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

Hmm, aitäh, indukas, see oli küll kasulik info. Huvitavad ka suuremad mõõdud, aga need olen lasknud Tallinnas teha - hea teada, et ka siin saab kuskil pikemat kui 45cm.

Eemal

 

#8 27-02-2009 16:31:55

Aivar Sokk
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 274
Veebileht

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

Mul selline küsimus? Kas on mingi valem(reegel) suurte trükkide puhul ,et milline on minimaalne pildi reso (pixlites) paberi suurustele A3,A2,A1,A0 jne, et pilti ei peaks suurendama (resize)?

Ja kui palju võib või saab konkreetse resoga pilti suurendada,ilma ,et pilt detailsust ei kaotaks?

Eemal

 

#9 27-02-2009 16:54:09

Rando
Kasutaja
Asukoht: tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 138

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

Tahtsin ka kunagi asjalik olla ja uurisin vist kõik foorumid läbi, et mitu dpi-d jne. vastus oli lühidalt, et kasvõi 1, oleneb kaugelt vaadata tahad smile Tegelikult ei oma see mingit tähtsust ja üldiselt ei soovitata ise suurendada ka, saada neile õigete külgede suhtega pilt tiff failina 300 dpi juures ja kirjuta, mis mõõdus peab lõpp-produkt olema, neil on paremad aparaadid pildi jonksu ajamiseks. Ja sellele küsimusele ära ka ühest vastust otsi, et kui suure pildi saab maksimaalselt canoni v nikoni konkreetsest mudelist, oleneb, kui hea kvaliteediga pilt, kes vaatab, kui kaugelt, mis on pildil jne.
  Lihtsaim meetod on väga suure pildi korral teha pildi väiksest osast fail ja lasta see sama suhtega suurendada, kui lõpptulemus rahuldab, rahuldab ka suur pilt. Kui mõned prindid oled teinud, tekib tunnetus, mida ja kui suurelt su ilumeel välja kannatab smile

Parimat

Eemal

 

#10 28-02-2009 13:26:50

harri
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 223
Veebileht

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

Reso jutu jätkuks..., lasin kunagi teha samast pildist erinevate resodega pildid A4-le ja tulemuseks oli see, et 300...180 dpi vahet ei suutnud eristada, 120 dpi võis nagu juba aimata detaili kadu. Vähendamisel tegin tunde järgi ka minimaalse järelteravustamise.
Soovitan kõigil omal nahal järgi proovida ja ega ei pea ju tegelikult A4 olema, võib ka mingiks 10 x 15 lõigata, siis saab katsetulemused üsna odavalt kätte.

Eemal

 

#11 28-02-2009 14:52:17

Aivar Sokk
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 274
Veebileht

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

Mõtlesin ikka pildi suurust (mõõtmeid pixlites) mis on minimaalne konkreetse paberite suuruse puhul või siis mitu sentimeetrit paberit vastab pildi pixlitele.Näiteks:
Pilt on 3500 x 2600 pixlit siis mis mõõtudega cm võib paberi suurus olla ilma ,et ei peaks resize-ima pilti.
Ehk nüüd on mu küsimus arusaadavam:)

Eemal

 

#12 28-02-2009 17:49:57

harri
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 223
Veebileht

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

Absoluutselt ükskõik mis mõõdus.

Eemal

 

#13 28-02-2009 18:11:37

Rando
Kasutaja
Asukoht: tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 138

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

Oehh...oleneb, mitu pikslit tollile. Matemaatika on ilus asi, aga sellega pole midagi peale hakata. Võibolla oled isegi mõne uduse pildi teinud ja siis vähendades ja unsharp maskiga üle käies päris kena tulemuse saanud. Sellega sama asi - mõni pilt on juba kvaliteedilt nii jube, et seda ei saa mitte originaalmõõdus välja lasta, vaid pigem vähendada.

Aga et su matemaatikahuvi rahuldada, siis 300dpi (dpi - punkti tollile) juures 3500x2600 pixlit oleks 11,67x8,67 tolli, 1 toll= 2,54 cm, seega sinu pakutud punktid annavad 300 dpi juures 29,64x22,02 cm.

Eemal

 

#14 01-03-2009 22:10:02

Aivar Sokk
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 274
Veebileht

Re: Mõõdud fotode trükkimisel

Tänud! Just seda ma teada tahtsingi.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB