Sa ei ole sisse loginud.

#1 02-05-2009 12:46:41

Piilur
Kasutaja
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 154

must rähni pildistamine

Andke head nõu, kuidas pildistada must rähni. Pesa auk asub 10-15 meetrit maapinnast kõrgemal. Tegin mõned pildid maapinnalt. Aga alt ülesse võttenurk on ikka liiga julm. Kuidas saada head pilti nendest lindudest? 2 isendit toimetavad ühe augu ümber. Ronida kõrvaloleva puu otsa? Aga kas lind siis tuleb ka ikka oma pesaaugu äärde tagasi kui ma kõrvaloleva puu otsas istun?


Sõrve on see õige koht!

Eemal

 

#2 02-05-2009 13:33:25

Bleach
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 245
Veebileht

Re: must rähni pildistamine

Tele + paar puud kaugemal peaks juba asja ära ajama, muidugi pead seal vb kükitama päris kaua enne kui lind tunnetab, et ohtu pole, kindlasti ka mõni kattevahend mis sind loodusega ühte rohkem tõmbab ei teeks paha

Eemal

 

#3 02-05-2009 20:14:11

Piilur
Kasutaja
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 154

Re: must rähni pildistamine

See jäi mainimata, et ainuke objektiiv mida kasutada saan on 400D kit obje. Sest hetkel mul muud obje lihtsalt pole. Üritasin teha kitiga pilte ka, linnu sain peale isegi aga väike on sad Lõpuks vihastasin ning istusin puu all niisama ja vaatasin kuidas rähnid kordamööda pesaagust sees käisid ja vaikselt toksetööd koraldasid seal. Ilusad linnud on ikka küll tongue Saaks nüüd vaid korralikult pildile, mis siis viga wink


Sõrve on see õige koht!

Eemal

 

#4 03-05-2009 00:11:46

Piilur
Kasutaja
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 154

Re: must rähni pildistamine

Kit objega on raske jahh:D Märkasin isegi. Asub jahh Saaremaal, kuidas oskasid seda pakkuda ? yikes


Sõrve on see õige koht!

Eemal

 

#5 03-05-2009 01:40:45

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: must rähni pildistamine

Ajage ikka praegusel pesitsusajal kohe suurem punt kokku kui sinna puu alla või puu otsa möllama lähete. Kahest äkki ei piisa, et linnud piisavalt stressi ajada või pesitsus ära rikkuda!

Eemal

 

#6 03-05-2009 02:32:10

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: must rähni pildistamine

Eks ikka saab. Küll aga olen suht kindel, et teema algatajal puudub kogemus ses situatsioonis tegutsemiseks. Pesitsusajal lindude pildistamine eeldab varjet ja ettevaatlikku käitumist. Kogu sellest keskustelust siin jäi mulje, et tavai, ma toon torud, lähem ronime ja teeme ära!

Eemal

 

#7 03-05-2009 12:40:00

Jaak
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 33

Re: must rähni pildistamine

Siin pesitses musträhn avalikul telkimisalal grillimiskohast kümmekond meetrit eemal mitu aastat kuni ront, milles oli pesaõõnsus, ümber kukkus.

Eemal

 

#8 03-05-2009 16:02:23

Piilur
Kasutaja
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 154

Re: must rähni pildistamine

@ Toomas. Sellessuhtes on sul õigus, et ma olen jumala algaja. Veel. Pesa millest mina räägin asub elumaja lähedal, üks 5-10 m kaugusel majast. Puu alt voorib päevas läbi inimesi nii mõnedki, sest puu kõrval asuvas majas elab 3 peret. Ja õuepeal ikka elu käib. Musträhnid ei paista sellest suurt numbrit teha. Ise istusin maja otsas ja jälgisin musträhne. Üks istus pesas ja oli kuulda kuidas pani sees toks toks toks. Teine tuli lennates augu äärde, pani kisa lahti, esimene ronis pesast välja j apani lendu. Teine ronis sisse ja kukkus toksima. Asi käib vist vahetustega. Selle ajaga kui mina seal puu all istusin käis minust mööda3 inimest. Rähnid ei teinud väljagi. Järelikult on nad arvestanud inimestega.
Algaja võin ma olla, aga ma ei hakka ronima kohtadesse kus ma võin lindude elu segada. Selleks ka panin teema siia, et nõu saada kuidas seda kõige ohutumalt ja paremini teha.

@IndrekV. Hetkel ei oska ma õelda kuidas mul järgmisel nädalal plaanid on. Muidu mõte ei oleks paha. Aga siis sa pead arvestama, et ma olen algaja kes peegelkaamerat käes hoidnud 1 aega aint.


Sõrve on see õige koht!

Eemal

 

#9 04-05-2009 18:46:52

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Re: must rähni pildistamine

Äkki peaksite enne lugema seda uudist:
http://www.looduspilt.ee/foorum/viewtopic.php?id=4713

See pesa all istumine ja lihtsalt ootamine on ju sulaselge häirimine. Enne tuleks ikka uurida, kuidas pildistada ja alles siis pildistama minna. Praegusel ajal on ju info laialt igal pool kättesaadav. Ei pea ise jalgratast leiutama ja lindude tolerantsi taset ise mõõtma hakkama.

Paraku need tõelised tegijad, kes siin sõna on võtnud on tõelised tegijad selle sõna õiges tähenduses, mitte ei vääri seda iroonilist alatooni, mille IndrekV neile kleepis.

Ühesõnaga, kui ei tea, kuidas teha, siis ärge tehke üldse.

Eemal

 

#10 04-05-2009 21:55:15

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: must rähni pildistamine

Hmm... No see sõltub tõesti ka lindudest mingil määral, seega on vaja kõigepealt tutvuda pesakonnaga, et kuidas on tegemist nende tolerantsiga (seda muidugi mitte testida sellega, et ronida kohe pesaauku). Ise leidsin paar aastat tagasi rähni pesa (millest siin ka mõned pildid) kus esimesed 3-4 päeva sai ikka eemalt pildistatud ning iga kord kui tundus, et neid häirin (näiteks ei taht lind kohe toiduga pessa minna) eemale mindud. Mõne päeva järel märkasin, et minust ei tehtud enam välja sõltumata sellest, kus ma puu all asusin, tavapärane elu sellest neil häiritud ei saanud, peale seda sain hakata katsetama ka teisi võttenurki jne.

Samuti võttis puude otsa ronimine aega, sedagi sai alustatud kaugemate puudega ning kohe kui oli näha, et on häiritud lind (ei lähe kohe pesale vaid vaatab sind mõnelt oksalt enne vms) mindud eemale. Selle hetkeni kui sai praktiliselt kõrvalt puult pildistada nii, et lind tundis ennast täiesti vabalt (käis ja toitis, pesi ja korrastas ennast kõrvaloksal jne) võttis aega tubli nädalat paar, korra oleksin peaaegu ise puu otsast alla kukkunud kui lind mu kõrvale maandus ja mind sellega ehmatas tongue

Samas tegemist oli linnalindudega kes olid juba enne minuga kohtumist harjunud pideva inimeste sagimisega (pargis jooksuraja kõrval oli pesa), sellest ka suhteliselt usaldav toon inimeste suunas. Ning alati oli peamiseks prioriteediks, et linnu tavapärane tegevus ei oleks häiritud, seega jäi pigem pildistmine kas selleks momendiks või terveks päevaks pooleli kui et lind jätaks pesale minemata.

Kui ma nüüd õigesti aru saan, siis sinu musträhni pesa on praktiliselt inimeste külje all ning pesapuu all on inimeste normaalse tegevuse tõttu anyway pidevalt liikumist ning linnud ennast sellest häirida ei lase, sellisel juhul ma ei leia, et seal pesapuu läheduses pildistamine ka neid rohkem häiriks kui tavapärane pererahva tegutsemine. Samas kui sinu tegevuse peale tehakse häält või loobutakse mõnest tavapärasest tegevusest (täis nokaga ei minda pessa kui seal pojad vaid passitakse eemal vms), siis tuleb ikkagi tagasi tõmbuda. Parim on eelnevalt päevake või pool jälgida binokliga lihtsalt, et mis on nende tavarütm, siis saad ka paremini aru kui ilmneb sellest kõrvalekaldeid.

Samas muudab sinu olukorra keerukamaks veel olukord, et musträhn on kaitsealune liik, seega on temaga käitumine oluliselt delikaatsem teema. Minu suur-kirjukat on kõik kohad täis (mitte, et see kuidagi lubaks neid segada), kuid musträhn on siiski suhteliselt haruldane lind.

Pikka ja segane see jutt sai, kuid ehk on abi...


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#11 04-05-2009 23:10:41

Piilur
Kasutaja
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 154

Re: must rähni pildistamine

Toruonu 2 viimast lõiku olid asjalikud ja Sa oled täiesti õieti aru saanud. Inimesed siblivad seal ringi niivõiteisiti. Puu asub majast nii 15-20 meetrit. Puu ja maja vahelt käib jalksitee, sest seal läheduses on saun. Niikaua kui mina seal puu all istusin ja vaatasin, ei teinud rähnid minust välja. Kirjutasin ka eelmises postituses kuidas nad kordamööda pesas toksimas käisid. Lindude elu ei tunne nii hästi veel, sest olen algaja sellel alal. Aga nii loll ma vaevalt, et olen, et ei saa aru sellisest lindude käitumisest. Nad ei teinud minust välja ju.
Sveni postitus jäi mulle arusaamatuks. Kuidas ma siis oma käitumisega neid linde segasin? Ma ei roninud kuskile, istusin aint puu all ja jälgisin. Niiet... ?


Sõrve on see õige koht!

Eemal

 

#12 05-05-2009 00:47:40

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: must rähni pildistamine

Ma arvan, et veidi on sul ajastus halvasti läinud smile Tegemist on sinu näol ju hetkel algaja looduse huvilise ja fotograafiga ning teema on kuidas pildistada linde (ja linnuks veel kaitsealune liik). Lisaks siis hetkel ringi liikuvad meediaskandaalid kuidas linde häiritakse niiet kokkuvõttes paras pusa.

Sellest tulenevalt vast selline tõredam suhtumine inimeste poolt. Ega ka mina ei eita seda juttu mida nad on rääkinud, kõik on õige, lihtsalt mulle jäi meelde see mainimine, et linnud on ise inimeste juurde pesa ehitanud ning ei tundunud sinu kirjelduse järgi ennast segatuna tundvat seega kui veidi juhendada ja te mõistlikult käitute ei tohiks midagi halba olla sellest pildistamisest. Aga nagu eelnevaltki ütlesin, primaarne peab selle tegevuse juures olema lindude tegevuse jälgimine ning esimeste häirimismärkide korral lahkumine...


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#13 05-05-2009 02:28:41

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Re: must rähni pildistamine

Piilur kirjutas:


Sveni postitus jäi mulle arusaamatuks. Kuidas ma siis oma käitumisega neid linde segasin? Ma ei roninud kuskile, istusin aint puu all ja jälgisin. Niiet... ?

Puu all istumisega ju segasidki. Võib olla on jah see musträhn nii julge ja inimestega harjunud, kuid oma kogemusest võin väita, et kui musträhn pesa ehitab või pulmi peab, siis sinna pesapuu alla istuma minnes ta küll tagasi ei tule. Ja see ongi segamine. Mitte, et ma oleks ise pesa all istumist proovinud. See on kaugemalt saadud õppetund.

Mis puudutab IndrekV väitesse, siis ma ise ronisin jah puu otsa, kuid tegutsesin seal varjes olles, mitte niisama istudes ja lootes, et äkki lind ikka julgeb lõpuks. Seega soovitan kõigil kasutada varjet.

Eemal

 

#14 05-05-2009 10:48:07

Ollie
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 132
Veebileht

Re: must rähni pildistamine

Varjes olles on kõik okei. vt sven .

Aga sven äkki oskab soovitada mõnda varjet ? Algajale ?

Eemal

 

#15 05-05-2009 11:27:04

Piilur
Kasutaja
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 154

Re: must rähni pildistamine

Okei, ma ei vaidle endast targematega. Kui minu tegevus oli lindude segamine ju ta siis oli. :S Kuigi aru ei saa kuidas ma segasin neid? Sest musträhnid käisid kordamööda pesas toksimas ja väljudes oli nokavahe puru täis. Vb korrastasid/ehitasid pesa alles? Või üritasid mind puru pähe raputades ära hirmutada puu alt? Ei tea.
Eks nüüd kui maale lähen nv jälle siis tellin linnast tõstukid ja üritan maja üks mõnedsajad meetrid eemale tõsta. Sest inimesi sealt puu alt voorib läbi niivõi teisiti. Istun ma seal puu all või mitte. Järeldus, rähnid on koguaeg häiritud.

Varje soovitused puu otsas on alati oodatud smile


Sõrve on see õige koht!

Eemal

 

#16 05-05-2009 12:16:45

sanglepp
Kasutaja
Asukoht: Kuusalu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 25
Veebileht

Re: must rähni pildistamine

Piilur kirjutas:

Sest inimesi sealt puu alt voorib läbi niivõi teisiti. Istun ma seal puu all või mitte. Järeldus, rähnid on koguaeg häiritud.

Nii lihtne see kah pole. Voorimine ja jõllitamine on kaks iseasja. Olen seda kodus juba aastaid täheldanud. Mul siin üks pügatud kuusk keset õue, kus igasugused pesa armastavad punuda(hetkel rohevint), käia tohin, muru niita tohin.. aga seisma ei tohi 10 m raadiuses jääda, siis on paanika. Eriti hull oli vainurästas, see kippus lausa külge tulema:)


Metsa kasvatatakse kirvega!

Eemal

 

#17 07-05-2009 01:06:07

Olgerd
Kasutaja
Asukoht: Lõuna-Eesti
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 49

Re: must rähni pildistamine

Paneks siia teemasse ka natuke oma arvamust ja mõtteid. Ma olen kindel, et HR.Toomas Ili on ka alguses olnud ilma kogemusteta ja algaja. Küsiks siin kohal, et palju olete teie tegelikult loomi häirinud? See, kui te mõõda heinamaad jalutate näiteks ei ole te veendunud ju, et mingi loom parasjagu seal ei maga või ilma teadmata, et suure heina sees on näiteks jänesepojad või mingi muu linnu või looma pesa. Kindlasti pole te alati suutnud märkamatuks jääda või on teie hiilimine näiteks ebaõnnestunud ja loom teid märganud ja ära jooksnud. Kui te loomi pildistate, siis loomal tekib kindlasti mingi kahtlus(on ka erandeid) ja siis jalutab vaikselt minema. Juba kõik see on tegelikult häirimine. Ma olen üsnagi kindel, et te olete ka pildi nimel teinekord läinud kaugemale kui tohiks. Kõige parem on kõik see ise läbi kogeda looduses ja sellest teha omad järeldused, mida sa valesti tegid jne. Minu arust nagu suht kohatu öelda algajale, et kuule "nolk" mine õpi ennem raamatutest, kui metsa lähed. Mets on nii salapärane koht, kus alati koged midagi uut ja huvitavat, kui vähegi viitsimist on. PS! Mulle lihtsalt tundus, et profid loodusfotograafid tunduvad siin teemas kuidagi nagu nii üleolevad ja perfektsed ehk siis kunagi ei tee vigu jne.

Eemal

 

#18 07-05-2009 09:34:57

Karl Adami
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 328
Veebileht

Re: must rähni pildistamine

Ma ütleks et isegi põldlõokest on võimalik häirida oma põllulkäiguga või ükskõik mis linde-loomi. Me ei tea ju näiteks kui häiritud võib olla üks või teine lind või loom, kas siis 3 meetri kaugusel või siis koguni 300 meetri kaugusel. Siis ei saaks vast loodust külastadagi kui mõelda, et ma ei tohi mitte kedagi karvavõrdki häirida. Lindude või loomadega, kel parasjaga järglaste eest hoolitsemine ning pere loomine käib, tuleb olla ekstra-ettevaatlik. Mõned on tõepoolest sellised kes kohe pakivad kompsud kokku ja hülgavad oma pisikesed kui ikka päris mõnusasti häirida (Mul õnneks pole sellist asja ette tulnud ja ma väga loodan et ei tule ka iial).

Eemal

 

#19 07-05-2009 12:58:54

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: must rähni pildistamine

Olgerd, räägid tõde. Loomulikult olen olnud algaja ning loomulikult olen oma metsaskäikudega häirinud nii linde kui loomi. Ilmselt ka puid ja põõsaid. Kõige kurvem on see, et tõenäoliselt tapan iga oma metsaskäiguga lugematul arvul mutukaid, kellele lihtsalt peale astun. Tõsi, lindude pesade alla pole täieliku algajana roninud. Lihtsalt nii on läinud.

Kedagi ma siin nolgiks pole omateada sõimanud ja raamatusse suunanud, kuigi seda viimast ju võiks. Mulle lihtsalt ei meeldi see, et avalikus foorumis hakkas jutt vaikselt sinna poole kiskuma, et tavai sul on ägeda (kaitsealuse) liigi pesa, mul on pikk toru, lähme vaatame mis sest loost saab. Isegi kui kõnealuste mõtted olid õilsad ning eetika paigas.

Eemal

 

#20 07-05-2009 16:15:30

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: must rähni pildistamine

Liik ei oma mingit tähtsust, objektiivide jagamine ammugi mitte. Seda oleks võinud mu tekstist ikka välja lugeda, et probleem on see, kui hakatakse avalikus foorumis ükskõik mis pesitseva linnu pildistamist ja pesa juures puude otsa ronimist jmt. arutama.

Eemal

 

#21 09-05-2009 18:50:18

Piilur
Kasutaja
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 154

Re: must rähni pildistamine

Kas siinse foorumi põhimõte ei olegi see, et jagada, õpetada ja arutada kuidas hiilida, varitseda ja jälgida loomi, linde? Ja kuidas selle käigus häid pilte saada?
Kui ma kirjutasin siia selle teema, siis ei olnud mul mitte plaanis see, et omale kambajõmme otsida, et koos siis pildistama ja ronima minna.
Kuna olen algaja, aga siiski tean, et Musträhn on kaitse all, leitsingi mõtte, et kirjutan siia. Et mida arvate Teie kuidas oleks kõige parem Musträhne sedasi pildistada, et ma neid ei segaks ja häiriks.
Kuigi lindude käitumisest ei ole ma aru saanud, et oleks neid segand. Aga vb ma veel nii algaja, et ei tunne lindude hingeelu nii hästi.


Sõrve on see õige koht!

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB