Sa ei ole sisse loginud.

#1 24-02-2010 02:55:45

Peeter Nahko
Vana Kasutaja
Asukoht: Saustinõmme
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 452
Veebileht

Hindamine

Mul on sellise teema algatamine juba mõnda mõttes olnud, jälgides siinset elu .. kunagi ammu on sest ka räägitud, kuid aastaid on möödunud ja nüüdseks taas palju uusi liikmeid tulnud.

Soovitan tähelepanelikumalt uuesti läbi lugeda reeglid hindamisest, eriti uutel liikmetel, kuid paha ei tee see ka vanematele või vähemalt osale neist --

3 - hea pilt
4 - VÄGA hea pilt
5 - SUUREPÄRANE PILT ( WOW EFEKTIGA )

Enne neid tulevad 2: rahuldav ( tglt pole parim, võiks tähendada - kesine ) ja -
1: ei lähe ..

Aga asjast:

Ma olen märganud, et järjest rohkem hinnatakse 'ÜLE', ei mõelda selle peale, mis on kirja pandud konkreetse hinde taha reeglites.

Minu õiglustunnet häirib - hinde 4 andmine, mis tähendab - VÄGA HEA PILT, kuid tegelikkuses hinnatakse neljaga suhteliselt kesiseid pilte, mõnedele nö antakse natuke boonust .. ja siis sobib sama hinne suurepärastele töödele, kus siiski wow efekti ei nähta .. mõelgem selle üle ! Hetkel meenub üks liige, kes alati neljaga ( haruharva kolmega ) hindab äärmiselt erinevat taset.

Kuigi mina pole selle saidi autorite hulgas, ega ka esimeste liikmete hulgas, siis olen ma ikkagi kindel, et taheti teha kvaliteeti, mitte kvantiteeti, soovitakse rohkem enesekriitikat ja tervet, edasiviivat kriitikat teiste autorite piltidele ... tänu sellele see sait üldse käima kunagi läks.

Hoidkem seda vastutustundega, see pole delfi !

Eemal

 

#2 24-02-2010 13:10:11

sisalik
Kasutaja
Asukoht: Põlvamaa/Põlva
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 112
Veebileht

Re: Hindamine

Minumeelest oleks tarvilik hulga rohkem oma arvamust  s õ n a d e s  piltide all avaldada, minule annab see näiteks tohutul hulgal rohkem kasulikku infi, kui lihtsalt üks number "hea" või "väga hea" jne.

Eemal

 

#3 24-02-2010 13:28:20

Järs
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 63
Veebileht

Re: Hindamine

Eks omad mõjud on siin ka haridussüsteemides juurdunud samalaadse skaalaga hindamismetoodikal, kus 5 on väga hea, 4 -hea, 3 on selline kehvapoolne nö koolipoisi hinne, 2 miterahuldav, 1 - ei tea kas ongi kasutusel.

Kui nüüd sellest skaalast LP-st lähtuda, siis ongi üsna tõenäoline, et pildi keskmine tuleb ühe hindepalli võrra kõrgem kui LP- hindamsireegleid järgides.

Eemal

 

#4 24-02-2010 14:21:36

Aivar Sokk
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 274
Veebileht

Re: Hindamine

Olen nõus Peetriga, et hinne 2 on ikka mitterahuldav tulemus ja nagu koolis kuulub selline hinne parandamisele.
Hinne 1 võiks ikka jääda. Kui pilt on ikka väga lohakalt vormistatud, siis pole kahju sellist hinnet panna ja ehk on pildistajale ka tugevaks motivaatoriks järgmine kord paremini teha.
Hinde 3 puhul võib esineda mõningaid tehnilisi puudujääke aga üldmulje peab olema hea. Üldiselt on selle hinde panemine kõige keerulisem.
Hinde 4 ja 5 panemisel olen lähtunud pildi uudsusest ja emotsioonist eeldusel, et pildi tehniline pool on veatu. Kui pilt on vormistatud veatult aga minu jaoks juba nähtud/pildistatud motiiv, siis jään pigem hinde 4 juurde.

Olen täheldanud, et viimasel ajal panen hindeid 1,2 ja siis kas 4 või 5. Millegipärast hinne 3 on jäänud tahaplaanile. Ühesõnaga kui pilt nagu oleks tehniliselt korras aga kohe üldse ei meeldi (ei tekita mingeid emotsioone), siis jääb kahjuks hindamata.

Eemal

 

#5 25-02-2010 01:30:07

Janek Laanemäe
Vana Kasutaja
Asukoht: Rakvere
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 462
Veebileht

Re: Hindamine

Eks see hindamise "hindamine" ole selline libe tee. Kui minu silmis on pilt ikka 5 vääriline aga ei vasta teiste hindajate standarditele, siis ma võin ka selliselt seda hinnata nagu tunnen ja ei peaks kellegi ees seda põhjendama ega häbenema. Jama on muidugi siis, kui seda hakatakse väga tihti tegema ja hakatakse nö sõbrale tegema.
5 rändab siin selgelt liiga tihti pildi alla. See peaks ikka erandlik hinne pigem olema. Samas on ka kohati tase LP-s tõusnud. Kui ise enne hinde panekut vaatan pildi märksõnaga otsingu läbi ja mis on pingerida, siis oleks ülekohtune kehvemalt hinnata.
3 on just kõige mugavam ja laisem hinne. Kui ei oska hinnata, siis paned kolme, sest sellega ei kiida üle ega tambi maha.

Eemal

 

#6 25-02-2010 01:47:17

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Hindamine

Aivar Sokk kirjutas:

Olen nõus Peetriga, et hinne 2 on ikka mitterahuldav tulemus ja nagu koolis kuulub selline hinne parandamisele.

Kummaline. Kuidas saab öelda, et hinne 2 on ikka mitterahuldav, kui on reeglites selgelt öeldud - rahuldav?

Eemal

 

#7 25-02-2010 11:35:01

Rivo Tarum
Kasutaja
Asukoht: ALUTAGUSE/LÕUNA-EESTI
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 109
Veebileht

Re: Hindamine

Eks kooli hindamissüsteem on jätnud oma jälje. Sama viga on minulgi, hinne 2 võrdub alateadvuses ikkagi mitterahuldavaga.
Olen juba varem selle hindamise peale mõelnud. Kas ei oleks kasu kui võtaks hindamisel numbrid eest ära. Jätaks ainult suurepärane, väga hea, hea, rahuldav, mitterahuldav. Keskmine hinne arvutatakse ikka 5-palli süsteemis ainult hindeid andes ei näe neid. Arvan, et aitaks. Loodan, et saate mõttest aru:)

Eemal

 

#8 25-02-2010 12:14:45

Tarvo Tiivits
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 192
Veebileht

Re: Hindamine

Norm mõte. Siis  võiks olla hinded  juba sellised:  pask!, ok!, hea, väga hea, vau!. Või umbes sellised. Noh, et hindamisel ei tekiks üldse mingit kiusatust hinnata kooli hindamissüsteemi järgi.

Eemal

 

#9 25-02-2010 16:01:03

Aivar Sokk
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 274
Veebileht

Re: Hindamine

Jyrka kirjutas:

Aivar Sokk kirjutas:

Olen nõus Peetriga, et hinne 2 on ikka mitterahuldav tulemus ja nagu koolis kuulub selline hinne parandamisele.

Kummaline. Kuidas saab öelda, et hinne 2 on ikka mitterahuldav, kui on reeglites selgelt öeldud - rahuldav?

See on minu arvamus, et hinne 2 VÕIKS OLLA mitterahuldav / (Peeter nimetas veel KESINE).

Eemal

 

#10 25-02-2010 16:10:24

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Re: Hindamine

Maailmas on sadu hindamissüsteeme. Jube niru on minu arvates osata orienteeruda ainult ühes, mille meile sundis peale nõukogude süsteem ja mis oli täiesti vigane (Mis vahe oli seal hinnetel üks ja kaks? Mitte midagi polnud vahet, kaks hinnet tähistasid sama oskust, lihtsalt sõltusid õpetaja tujust. Kui oli ikka väga halb tujub, siis sai kahe asemel lausa ühe väänata, kuigi sisu jäi samaks). Ma ei saa aru, miks on raske süsteemiga harjuda, kui on juurde kirjutatud, mida iga hinne tähendab.

Eemal

 

#11 25-02-2010 16:33:30

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Hindamine

n6ukogude systeemis oli 1 ja 2 vahel t2itsa konkreetne vaheolemas. v2hemalt selles osas, milles mina kasvasin ja koolis k2isin. 2 t2hendas mitterahuldavaid teadmisi, 1 sigadust, pahatahtlikkust vms .. mitte et see siin kuidagi asjasse puutuks ..

Eemal

 

#12 25-02-2010 18:58:00

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Hindamine

tommy kirjutas:

n6ukogude systeemis oli 1 ja 2 vahel t2itsa konkreetne vaheolemas. v2hemalt selles osas, milles mina kasvasin ja koolis k2isin. 2 t2hendas mitterahuldavaid teadmisi, 1 sigadust, pahatahtlikkust vms .. mitte et see siin kuidagi asjasse puutuks ..

Ametlikult kindlasti mitte. Pigem oli 1 sootuks tegemata, esitamata jätmine, 0-tulemus, 2 aga alla aktsepteeritava miinimumtulemuse saavutus.

Aivar Sokk kirjutas:

See on minu arvamus, et hinne 2 VÕIKS OLLA mitterahuldav

Mis on vahet "mitterahuldaval" (sinu pakutud 2)  ja "ei lähe mitte" (praegune 1)? Miks peaksime ehitama skaala erinevate negatiivsete hinnangute jaoks (natuke halb, väga halb, nii halb, et paneb silmad vett jooksma...)? Hinde 2 muutmisega negatiivsemaks, kui ta siiani on defineeritud, lükkame kogu ülejäänud skaalat veelgi ülespoole, mida aga üritamegi ju vältida?

Ma ei saa aru. Hinnete juurde on kirjutatud, mida nad tähendavad. Kasulik on küll seda vahel suures hindamistuhinas meelde tuletada. Selle eest Peetrile aitäh.

Eemal

 

#13 25-02-2010 19:34:53

jubejuss
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 457
Veebileht

Re: Hindamine

Ma loodan, et mind väga valesti ei mõisteta, ent kohati tundub (ja eks oma kogemus annab ka tuge), et hindamisõiguse saamine tuleb liiga lihtsalt kätte. St, kui nüüd eriti primitiivselt väljendada, et hindama võib hakata 4 kesise võilillepildi omanik, kel reeglina kogu looduse või vähemalt looduspildi kogemus piirdubki nende nelja võilille pildiga, loomulikult paneb ta suvalisele võililledest võimsamale pildile viie. Teisalt liiga pikk aeg hindamisõiguseni peletaks vist kasutajaid, aga miski perioodi limiit hinnetele?
Eks ta muidugi ole, et iga samm, mis muudab süsteemi keerukamaks, muudab ta ka tülikamaks jne, rääkimata teostamisest. Aga noh, siuke mõte lihtsalt tuli korra pähe.
Ma kutsuks üles kahte julgemalt kasutama, sel juhul harjuks paremini mõttega kahest kui rahuldavast, mitte ebarahuldavast. Kui otsida paralleele kiimakottluse lõbusatelt radadelt, siis iseenesest näiteks väljendid "rahuldav naine", aga ka "rahuldav mees" on ju vägagi positiivsed ja aktsepteeritavad hinnangud?

Eemal

 

#14 25-02-2010 19:43:17

jubejuss
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 457
Veebileht

Re: Hindamine

Teine variant, mis äkki polegi väga rumal, oleks see, et korjata käibelt kõige alumine ots, ehk 1 ja lisada üles juurde 6.

Eemal

 

#15 25-02-2010 20:36:14

Urmas K
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 104

Re: Hindamine

Rivo ettepanek, et number eest ära, tundub oma lihtsuses kõige mõistlikum. Siis antakse tärniga sisuline hinnang, mis ongi eesmärk, mitte aga ei panda numbrit, mida siis konventeerida/tõlgendada vaja.

Eemal

 

#16 25-02-2010 20:51:40

Seiraja
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 295

Re: Hindamine

Millegi muutmiseks peaks eksisteerima valdav probleem ehk tulemus mis ei vasta mingi grupi ootusele. "Ilu peitub vaataja silmades"-tüüpi mõõdikusüsteemi puhul (st puuduvad objektiivsed, mõõdetavad ja võrreldavad tunnused) on alati dilemma, kas resultaat vastab grupi ootusele. Lisaks, tõesti võib ka nii mõelda (vrd demokraatia ja passiivse valimisõiguse teostamine), et "tasuta ressurssi" kiputakse ülemääraselt või "mõtlematult" kasutama. Teisalt, kes ütleb hindaja on "küps" pilti hindama ja kas selline künnis võib põhjustada muid ootustele mittevastavusi. Pikk jutt lühikeseks lõigatuna - pigem toetan jätta süsteem "nii nagu on" ehk jääda praeguse süsteemi juurde.

Eemal

 

#17 25-02-2010 21:13:55

Tarvo Tiivits
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 192
Veebileht

Re: Hindamine

http://tarvotiivits.cetera-desunt.com/trani/lp_skaala.jpg

Ma arvan et ülehindamiste vältimiseks oleks taoline lahendus ju täiesti okei. Muidu  pole ju tegelikult "väga heal" ning "suurepärasel" erilist semantilist vahet.

Eemal

 

#18 25-02-2010 21:17:42

Aivar Sokk
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 274
Veebileht

Re: Hindamine

@Yrka - Ei peagi midagi ümber tegema. Selgitasin, et oma alateadvuses (vt. Sveni kommentaar Nõuka-aegsest koolihindamisest) olen hinnet 2 pidanud ekslikult "mitterahuldavaks". LP-s aga on hinne 2 rahuldav. Katsun edspidi täpsemalt hinnata.

Eemal

 

#19 25-02-2010 22:27:33

Peeter Nahko
Vana Kasutaja
Asukoht: Saustinõmme
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 452
Veebileht

Re: Hindamine

Mina eelistaks ikkagi numbritega hindamise varianti, kardinaalsed muudatused pole head, see keerab asja liiga pea peale.
Kuidas sellisel juhul auastmed ja keskmised hinded tekkivad ?

Keskmine : väga hea, vau smile

Eemal

 

#20 25-02-2010 22:37:00

siilur
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 224
Veebileht

Re: Hindamine

Peeter Nahko kirjutas:

Mina eelistaks ikkagi numbritega hindamise varianti, kardinaalsed muudatused pole head, see keerab asja liiga pea peale.
Kuidas sellisel juhul auastmed ja keskmised hinded tekkivad ?

Keskmine : väga hea, vau smile

Peeter smile
Mina sain aru, et süsteem arvestab ikka numbrilist keskmist, kuigi pilti hinnatakse sõnaliselt. Siis mõeldakse hindamisel rohkem sõnalisele tähendusele küll, mitte numbrilisele, millel võib on erinev tähendus, arusaamine või kogemus.

Eemal

 

#21 25-02-2010 22:42:44

Rivo Tarum
Kasutaja
Asukoht: ALUTAGUSE/LÕUNA-EESTI
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 109
Veebileht

Re: Hindamine

Minu mõte oli ainult pildi all hinnates numbrid ära kaotada,jätta ainult tekst.
Paned "hea" siis läheb ikka 3 kirja,ainult seda ei ole hinnates näha.Keskmised arvutatakse ikka vanaviisi. See oleks vist kõige lihtsam variant.

Eemal

 

#22 25-02-2010 22:44:47

Rivo Tarum
Kasutaja
Asukoht: ALUTAGUSE/LÕUNA-EESTI
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 109
Veebileht

Re: Hindamine

Siilur jõudis juba ette.

Eemal

 

#23 25-02-2010 22:44:55

sisalik
Kasutaja
Asukoht: Põlvamaa/Põlva
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 112
Veebileht

Re: Hindamine

Rivo Tarum kirjutas:

Keskmine hinne arvutatakse ikka 5-palli süsteemis ainult hindeid andes ei näe neid. Arvan, et aitaks. Loodan, et saate mõttest aru:)

Siilur jõudis ette. smile

Minumeelst Rivo mõte on väga hää ja vajaks kaalumist. Põhimõtteliselt ei muutuks ju midagi. Keskmine hinne arvutataks ikka ja see siis annaks üldise pildi, mida keskmiselt inimesed konkreetsest pildist arvavad.

Hindamine on nii subjektiivne tegevus, et seda küll ei saa suruda sellistesse kitsastesse piiridesse nagu näiteks 3 matemaatika kontrolltöö eest. (Sest see kolmeke matemaatika töö eest tähendab kindlat punktide arvu töö eest, mis siis selle hinde välja andis ja kindlaid olemasolevaid teadmisi.)
Kunstitunnis sai 5 lihtsalt selle eest, kui töö oli ära tehtud. Sellepärast, et inimeste võimed on ju nii erinevad. 2 sai siis, kui tööd polnud õigeks ajaks esitatud.

Fotograafia on ka ju looming. smile Sõnaline "hindamine" ei sunniks alateadlikult koolisüsteemile mõtlema ja võimalik, et tulemusena jääksid ära ka mõned kemplemised, kui numbreid pidevalt silme ees ei vilgu.
Ja äkki see stimuleeriks ka rohkem arvamust avaldama ja ütlema, mis võiks olla teisiti või mis meeldib foto juures ja igast ideid jne. Sellest minumeelest jääbki praegu puudu Looduspildis.

Eemal

 

#24 25-02-2010 22:45:51

sisalik
Kasutaja
Asukoht: Põlvamaa/Põlva
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 112
Veebileht

Re: Hindamine

Nüüd peab vist ütlema, et Rivo jõudis ette. tongue

Eemal

 

#25 25-02-2010 23:39:53

Janek Laanemäe
Vana Kasutaja
Asukoht: Rakvere
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 462
Veebileht

Re: Hindamine

Numbrite asendamine sõnadega leiab ka mujal päris palju kasutust, just igasuguste tagasisidede ja klienditeeninduse valdkondades. Sõna taha võib ju valem tõesti alles jääda ja arvutab keskmise "hinde" kasutajale kokku.

Kusjuures ise kirjutan tihtilugu kommentaariks just selle hinde sõnalise tähenduse, et rõhutada autorile, mis ma pildist arvan - mitte kõigest 3 vääriline, vaid "hea" pilt.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB