Sa ei ole sisse loginud.

#26 03-10-2011 03:54:41

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

ma võin tasahilju pakkuda, mis uuel saidil teistmoodi oleks .. ilmselgelt ei lastaks üles pilte, mis on teravad, mis on õigesti valgustatud, millel on horisont otse, millel pildistatav objekt on liikumas kaamera poole, millel mõni objekt asub kolmandike ristteel jnejne wink

Eemal

 

#27 03-10-2011 11:17:52

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

mitte midagi ei muutuks, inimeste ring on piiratud ja uue saidi hõivaks kiiresti needsamad kõige häälekamad "kõiketeadjad", kes praegu olemasolevatel fotosaitidel oma maitset (või selle puudumist) peale suruvad. haldajal/administraatoril on raske kogu seda lameduse rünnakut tagasi tõrjuda ja uued liitujad hakkavad instinktiivselt nimetatud "kõiketeadjate" eeskujul lamedust masstira˛eerima.

Eemal

 

#28 03-10-2011 11:36:52

amatöör
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 4

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Mis asi on lamedus?

Eemal

 

#29 03-10-2011 11:43:34

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

sa ju lugesid, millest juss teemat algatades kirjutas?

Eemal

 

#30 18-07-2012 01:03:04

Urmas K
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 104

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Hindamissüsteemist rääkides tundub minule seni natuke ebaloogiline see, kuidas saab edetabelites/reitingute arvestustes parem olla pilt, mis on saanud 3 viite, kui see pilt, mis on saanud näiteks 30 viite ja 1 nelja. Reitingusüsteemi mõttes tundub praegu kõige kindlam viis (meie alalise konkursi tingimustes edasijõudmiseks) saada oma pildile 3 viite ja ei ühtegi muud hinnet. Lootust selleks on siis, kui pilt meeldib nendele LP liikmetele, kelle antud hinnetest valdav enamus moodustabki 5 (neid LP-s  juba jagub). Kui pildil on ainult 3 viite, siis ei satu pilt edetabelisse ja nii on suurem tõenäosus oma pildiga näiteks Sven tigekulli pilgu alt pääseda.
Teine asi on piltide edetabel. Tunduks ju loogiline leida mõne märksõna abil parimad pildid edetabeli tipust, aga tihti on nii, et seal troonib pilt, mis on saanud ainult 1 viie. Samas, kui 30 viie ja näiteks 5 neljaga pilt on kuskil teadmata kohas all. Kumb pilt on siis ikkagi parem, kas see mis on saanud 3 viite ja ühtegi muud hinnet või see pilt, mis on saanud näiteks 30 viite ja 20 nelja? Mulle tundub, et see meie praegune hindamissüsteem oleks kohasem siis, kui hindajateks oleks autoriteetne (näiteks) 10 liikmeline kolleegium. Nemad peaks siis kõik oma hinnangu igale pildile andma. Sellest kujuneks siis märksa väärtuslikum hinnang. Iseasi, kas on hakkajaid põhja tarkasid, kes viitsivad selle auväärse ülesandega pidevalt meie alalise konkursi tingimustes jännata.
Teine variant oleks jääda senise laiapõhjalisema hindajate ringi peale, aga siis tunduks loogilisem, et hinded summeeruks, mitte ei moodustaks keskmist. Nii saavutaks selle, et pilt, mis on saanud 30 viite ja 1 nelja on arvestuses oma punktiarvuga 154 ikkagi kõrgemal kohal, kui see pilt mis on saanud ainult 3 viite, mille punktiarv on 15. Autori reiting võiks olla siis samuti punktipõhine, näiteks 25 enim punkte kogunud piltide punktide kogusumma. Selle variandiga kaoks ära ka see ebameeldiv moment, kui tuleb pildile anda eelmistest hinnetest madalam hinne, s.t. kui on juba 3 viite ees, siis saaksin seda pilti sisuliselt tunnustada ka nii, kui paneksin nende kolme 5 kõrvale oma 4 (väga hea). Praegu tundub viite rea lõhkumine oma 4-ga, natuke ebameeldiva/peorikkuja kõrvalmaitsega, et kas jään ausaks endale või ei hinda üldse. Võimalik, et see aitaks kaasa ka senise 5-te rea vähenemisele, sest kompliment ja punktid kogusummasse oleks ka hinded 4 ja 3, mitte üksnes 5.
Kolmas variant on jätta kõik nii nagu on. LP kui klubi ja selle reeglid on juba piisavalt vanad ja auväärsed. Et hoiame konservatiivsust.

Need siis minu ideed ja ettepanekud, kui teema juba jutuks võeti. Aga austan seda, mida tigekullid kui LP asutajad ja vedajad ise oma parima äratundmisega kõige õigemaks peavad. Kõige olulisem, et meil tekib Eesti looduspiltide kohta märkimisväärne andmebaas, mille sisulist ja pikemaajalist väärtust (igapäevase hindamise kõrval) hakkame mõistma ehk mõnekümne aasta pärast, kui võibaolla ei olegi enam mõnda liiki, kellele me täna tähelepanu ei oskagi pöörata. Sama lugu ka looduspildi kui kunstilise nähtuse osas. Mõelge, kui äge oleks, kui saaks sellisest kesksest kohast nagu LP vaadata looduspilte, mis tehtud 30-40-50... a tagasi..

Eemal

 

#31 18-07-2012 09:56:04

MuumiTroll
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 90

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

1) Laiem kolleegium võib tähendada ka lihtsalt teatud arv kõrgemaid tasemeid (tigekullid + karuott=võsavillem=kult=kaljukas). Lisaks saab ju õigusi eraldi anda, kui vaja. Omaette probleem tekib kasutaja taseme hilisema muutumisega.

2) Ilmselt piisab ka kahest tasemest, nn lihtsamal juhul zürii hinne (eksperthinnang) + tavakasutaja hinne. Võtta tuleks nende keskmine (või mingi kaaluga). Võib-olla kindlam on kasutada neid eraldi, piltide järjestus on eksperthinnangu järgi, aga tavakasutaja hinne on rohkem visuaalse osa jaoks ja et kasutajatel ka mingi tegevus oleks. Sel juhul ei tohiks häid pilte tegevaid kasutajaid nii palju masendada, et keegi kuskil palju viisi laob või tema pildile järsku 3 või 4 tuleb. Siin on oht kaotada tavakasutaja huvi piltide hindamise vastu (selle küsimuse korral on siiski hea, kui kasutajast ka midagi sõltub).

3) Hindamissüsteemi muutmine on pisut ohtlik asi, see peaks olema selline, et alguses võimalik halb valik oleks väikeste kadudega hiljem parandatav (ei ole ju kohe selge, et valitud tee osutub parimaks).  Süsteemi ei saa väga keeruliseks ajada, pigem mida lihtsam seda parem (aga kas ta just see kõige lihtsam peab olema).

4) Väheste hinnetega pildid võiks lugeda võrdseks mittehinnatud piltidega. Mis see arv on, ei tea, aga mingi 3 või 5 tundub vähemalt põhjendatud. Neid esimesi hindeid ei pea ka näitama. Hindajate arvu võib muidugi ikka näidata.

5) Toodud summeeruvuse idee (mida rohkem hindajaid, seda kõrgemal peaks pilt asuma). Siin ei tohi ära unustada, et 100 ühte-kahte saanud pilt ei tohiks siiski olla kõrgemal kui näiteks viis viite saanud pilt.  Võib-olla kasutada kasutajate arvu mingi lisahindena (mitte sisi pikas rivis vaid kui hinne koosneb 2-3st põhihindest)? Puhtalt ideena näiteks alla 5 hinde saanud pilt = 1, 5-10 = 2 jne. Kokku saab keevitada mingi kaalutud keskmisena (see tase võib olla ka leebem, näiteks ainult 3,4,5 et alguses pildi hinne liiga madal ei oleks). See on lihtsalt ideena.

Kui lihtsalt summeerida, siis tekib oht, et väga palju hindeid  3 , 4 saanud pilt osutub siiski kõrgemaks kui vähem hinnatud 5-ne pilt.

Eemal

 

#32 18-07-2012 17:28:25

Marko Kivimäe
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 523
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Mulle meeldiks kui numbriline hindamine (mõneks ajaks) üldse ära kaoks. Ma tunnen ise enda nahal, kuidas ei viitsi lihtsalt kirjutada kuna hinnet panna on lihtsam. Ja kuna 3, 2, 1 tahavad (soovitavalt) põhjendust siis jään liiga tihti vana hea turvalise 4 või 5 juurde. Millest on tegelikult kahju kuna autor ei saa sisuliset tagasisidet, ainult numbrilist.

Selles suhtes on Fotokalal paremini läinud kuna viitsitakse just kirjutada, mis meeldib ja mis mitte. Eks kirjutatakse muud ka ning päris palju on ka ilkumist. Eks see on maitse asi, kas meeldib rohkem looduspildi ilus, ümmargune, äralihvitud nurkadega maailm mis toodab äravahetamisi sarnaseid turvalisi pilte. Või siis Fotokala, kus on äärmuseid rohkem ning suhtumine ja suhtlemine karusemad, karvasemad.

Eemal

 

#33 18-07-2012 23:37:01

raadio
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 5

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Mina olen ka siin viimasel ajal hakanud paljusid pilte kommenteerima  ilma hinnet panemata ja seda üsna mitmel põhjusel. Üks põhjus on  kindlasti see, et igasuguse loomingu hindamine mingisugusel numbrilisel skaalal ja katse mistahes loomingulist tegevust või objekte üritada kuidagi reastada ja neist mingisuguseid edetabeleid koostada on niivõrd  subjektiivne ja mõnnesmõttes isegi üsna totter tegevus. Ainult sport, mispärast ta ongi niivõrd populaarne ja kõikidest teistest loomingulistest tegevustest erinev, on siin erandiks ja seda ka ainult ühe ala piires - seal pannakse kõik võistlustel paika ja sekundite-sentimeetrite mängus selgub alati parim. Aga ka spordis piirdub see konkreetsus vaid ühe ala sisese hindamisega. Mäletan, et mõni aeg tagasi, eesti filmi sajanda juubeli puhul, valiti läbi aegade eesti parimaks filminäitlejaks Lembit Ulfsak ja auhinna kättesaamisel vastas ta, et ta oleks rahul olnud ka sellega, kui teda oleks valitud mitte esimeseks ega ka mitte teiseks vaid kahekümne teiseks ja lõppkokkuvõttes ei olegi sellel mingit tähtsust. Tundub,  kuigi tunnustust vajavad kõik, aga tõelised tegijad ei vaja selliseid hindamisi ja edetabeleid, need on väiksemate tegijate jaoks, tõelised tegijate jaoks on tähtis hoopis muu ja minul oleks väga hea meel, kui Looduspildis ilmuks ka edaspidi palju selliseid teoseid, mida ei peagi hindama vaid võib piirduda siira vaimustuse ja tunnustusega mõne hea sõna näol, sest see maksab palju rohkem  kui paljas ja kuiv hinne, isegi siis kui see hinne on puhas viis.

Eemal

 

#34 19-07-2012 20:59:17

Seiraja
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 295

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Enne meetodi -hindamissüsteemi - arvustamist ja võimalikku uutmist tuleb sõnastada eesmärk, mida soovime saavutada, ja miks see eesmärk just see õige ning hea on. Ning kuidas praegune süsteem seda eesmärki ei täida.
Pelgalt hindamissüsteemi kriitika ja uue võimaliku süsteemi pakkumine ei ole arusaadav taotletava eesmärgi suhtes ja võib jääda valikuliseks paranduseks.
Kuigi mulle on selgelt teadmata praeguse hindamissüsteemi eesmärk, seda võib üksnes aimata mh eelkirjutajate viidatud teatud tunnustest, julgen väita, et praegune hindamissüsteem on õige ja hea. Esiteks sisaldab ta pika aja vältel ühesuguse süsteemi alusel hinnatud pilte. Katkestus siin katkestab selle väärtuse ja alustada tuleb nö puhtalt lehelt. Teiseks, "hindehulle" motiveerib keskmise hinde leidmise algoritm portaali saatma arvukalt fotosid. See omakorda, nagu ka siin mööndud, rikastab sellist fotoandmebaasi erinevate liikide ja situatsioonidega. Kolmandaks, praegune hindamissüsteem on väga demokraatlik: hinnata võib peaaegu igaüks. Selline võimalus kannustab ka ise pilte saatma ja hindama. Süsteemis siiski on teatud elitaristlikke elemente - piltide avaldamiskünnis on siiski administraatorite sättida.
Ma iseenesest ei näe midagi halba, kui inimesed üksteist jäljendavad, ka hindamisel. Kogu meie elu on täis sellist käitumist. Milleks seda eitada? Ma näen halba, kui pilte hakkavad hindama eksperdid ja nende sõnal on teine kaal, kuna sellise seisundi saamine on tavaliselt kellegi otsus ja see omakorda peaks lähtuma arusaadavatest ja aktsepteerimist leidnud tingimustest. Ekspertide otsused, kui nad on kollegiaalsed, hakkavad saama mõjutatud grupipsühholoogilistest teguritest. Ja säherdused ekspertide otsused eksisteerivad juba praeguses süsteemis - sisenemiskünnis.
Kokkuvõtteks: kui soovime praegust hindamissüsteemi muuta, tuleb alustada eesmärgi sõnastamisest, mida soovime saavutada; minu meelest praegune süsteem oma lihtsuses ja järjepidevuses on väärtus; iga süsteem sisaldab moondumise/soovitud eesmärgist kõrvalekaldumise riski.

Eemal

 

#35 20-07-2012 15:00:43

apelsinikaru
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 121
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Seiraja poolt väga õige tähelepanek, et alustuseks tuleks sõnastada eesmärk, mida saavutada üritatakse.

Minu arvates võiks eesmärgiks olla piltide objektiivsem/ausam hindamine. Et inimesed hindaksid pilti ausalt nii nagu nad sellest ise arvavad, mitte ei hindaks pildi autorit, ei sörgiks teiste hindajate sabas jne. Teiseks eesmärgiks võiks olla ka laiapõhjalisema tagasisside saamine piltidele st. rohkem hindeid ja kommentaare (siin raputan ka endale tuhka pähe).

Pildi autori hindamise vältimiseks on kenasti olemas nädalane periood, mille jooksul autori nime ei näidata ja minu arvates töötab see lahendus suurepäraselt. Pildi objektiivset ja ausat hindamist takistab hetkel see, et eelnevad hinded on enne hindamist näha. Ma püüan hindamisel küll teiste hindeid mitte arvesse võtta, kuid psühholoogiliselt on see väga keeruline kui mitte öelda võimatu, sest kuskil ajusopis on teiste hinded ja kommentaarid siiski olemas.

Lahenduseks pakun välja, et sarnaselt autori nime peitmisega peidetaks nädalaks ajaks ära ka pildi keskmine hinne ja teiste pandud hinded. Hinded ilmuksid nähtavale nädala möödudes või siis kui oled ise pilti juba hinnanud. Võibolla tasub samamoodi ära peita ka kommentaarid. See suurendaks ka piltidele antavate hinnete arvu ja aitaks seeläbi ka teise eesmärgi saavutamisele kaasa.

Lisaettepanekuna võiks hinded ka kuskil paremini lahti kirjutada, sest tundub, et hinnatakse täiesti erinevates skaalades. Näit. suurepärane peaks tähendama Eesti tipptasemel pilti, mille kannatab saata konkursile, esitleda suurelt näitusel jne. Alumise otsa hinnetega asi veelgi segasem, näiteks rahuldav hinne. Mul enda jaoks süsteem olemas, kuid tundub, et pole teiste omadega täiesti kooskõlas.

Seiraja välja toodud järjepidevus on samuti väga oluline, kuid usun, et antud muudatused ei ole niivõrd suured, et muudaksid olulisel määral keskmisi hindeid ja muudaksid seeläbi vana ja uue süsteemi järgi hinnatud pildid võrreldamatuteks.

Eemal

 

#36 20-07-2012 16:29:22

Seiraja
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 295

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Mul ei ole muudatuste vastu vähimatki, kuid need võiks olla kaalutletud. Apelsinikaru ettepanek püüab kõrvaldada üksteise jäljendamist hindamisel ja hindamist sõltuvalt autorist. Pakun, et sellise eesmärgi saavutamiseks tuleb süsteem kujundada nii, et hinnata saab ainult perioodi jooksul, mil autorit ja pandud hindeid ning keskmist hinnet näha ei ole.

Eemal

 

#37 21-07-2012 00:20:55

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Kommentaaride peitmine oleks veidi jama, kuna siis ei teki arutelu, mis on ju väärtus omaette. Ja arutelu on ju teatavasti kõige intensiivsem värskelt ülespandud pildi juures. Minule, näiteks, polegi oluline just see "kõige õigem" numbriline tulemus, vaid inimeste huvi, kaasamine, diskussioon, seltskond. See kaoks siis suures osas ära.

Ok, võibolla oleks teistpidi veidi "kingipaki lahtitegemise" efekt, kui kõik mingi aja pärast avalikuks saab ning siis loetakse, kes kui palju teineteist kordas jne. Aga kas siis enam loogilist arutelu tekib? Ja kui paljud viitsivad uuesti vaadata?

Minu arust pole praegusel hindamisel viga midagi. Alati on mingid anomaaliad.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB