Sa ei ole sisse loginud.

#1 18-10-2007 15:00:32

Aivar P.
Kasutaja
Asukoht: Pealinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 340
Veebileht

Looduspildi hind?

Sooviks teada kas kutselised loodusfotograafid ikka elavad ära oma piltide müügiga?Kas loodusfotograaf olla on ikka tasuv?Või on ikka nii et fotograaf pildistab loodust ainult hobi korras ja müügiks ei lähe vaat et midagi....

Ja samas sooviks ma teada mis hinnaga ka keegi pilte müüb?(kui müügiks läheb)
Endal oli hiljuti kogemus kus SUURFIRMA pidas VÄGA KALLIKS minu poolt küsitud 900.- krooni looduspildi aastase ainukasutamis õiguse eest.Öeldi et www.looduspilte.ee portaalis pidi turu hinnaks olema 500.- krooni.
Ma küsiks miks me ei väärtusta oma töid?

Eemal

 

#2 18-10-2007 15:27:39

yller
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 64
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Pigem ei oska eestlane "siukest asja" väärtustada. Mul ikka meeldib õelda, et eestlane on hea pildi jaoks liiga tuim. A/a ilusad pildid küll, aga viu viu siuke hind ja nagu nagu noh, jne

Ma näiteks olen küsinud oma tehtud a4 foto eest 150 eeku ja siis on mõnel nina krimpsus, et nii kallis.

Samas kui metsas ringi käia ja näha seda laga, siis onju ka mõistetav, miks inimesed ei oska hinnata loodust pildis, kui nad ei oska seda isegi realselt hinnata.

Eemal

 

#3 18-10-2007 15:31:41

Madis Pilt
Kasutaja
Asukoht: Kose-Uuemõisa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 324
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Kui minult küsiti kalendri jaoks pilti siis küsisin enne Jaagult(draa) nõu kuna polnud enne müügiga tegelenud. Saatsin kalendri meestele vastu kirja, et 1000 või mitte midagi. Nad arvasid, et on vähe palju - teistega olevat 600.- kaubale saanud. Mõtlesin, et mis siis ikka. Aga vähe kirpeldama jäi ning saatsin kirja vastu, et 800.- on viimane piir, alla ei saa. Eks see tunne tekkis sellest, et ma polnud kunagi oma töid müünud. Millestki peab alustama, kohe ju firmajuhiks ei saa tongue. 2 nädala pärast tuli kiri vastu, et nad on selle 800.- nõus. Praegu küll mõtlen, et oleks võinud rahus 1000.- peale jätta ehk oleks sellega ka nõus oldud.

Eemal

 

#4 18-10-2007 15:43:51

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Vaevalt siin sellest teemast "tegijamad" väga rääkima kipuvad. Aga keskmised suurusjärgud mis autorile kätte jäävad on tõesti sellised nagu näiteks eelmises sissekandes mainitud. Keskmised.

Eemal

 

#5 18-10-2007 15:49:27

Valmar Voolaid
Foorumi Guru
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 753
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

ma olen ylleriga täitsa päri et huvi kui selline tundub väga väike olevat. See on ammu teada et tahetakse head asja aga ainult hästi odavalt.

Eemal

 

#6 18-10-2007 16:40:35

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

eks nagu igas bisnesis, panevad turu paika turusolkijad. olen ka kuulnud kuidas üks või teine pilt on (kommertskasutusse) mõnesaja krooni eest müüdud. mult küsiti hiljuti üht (karu)pilti kalendri jaoks. ütlesin hinnaks 1000, mis oli kallis. hiljem selgus, et see pilt oleks läinud sama raha eest kolme kalendrisse. kallis siis kallis, ju nad panid sinna mõne 100-kroonise puulehe siis asemele.

Eemal

 

#7 18-10-2007 19:54:47

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Aivar P. kirjutas:

Sooviks teada kas kutselised loodusfotograafid ikka elavad ära oma piltide müügiga?Kas loodusfotograaf olla on ikka tasuv?Või on ikka nii et fotograaf pildistab loodust ainult hobi korras ja müügiks ei lähe vaat et midagi....

Ja samas sooviks ma teada mis hinnaga ka keegi pilte müüb?(kui müügiks läheb)
Endal oli hiljuti kogemus kus SUURFIRMA pidas VÄGA KALLIKS minu poolt küsitud 900.- krooni looduspildi aastase ainukasutamis õiguse eest.Öeldi et www.looduspilte.ee portaalis pidi turu hinnaks olema 500.- krooni.
Ma küsiks miks me ei väärtusta oma töid?

Sellest postitusest paistab ridade vahelt, nagu oleks looduspildis ainult elukutselised. Ei ole. Enamus hobi korras pildistajaid ei tea, mida küsida. Küsitakse umbes, sisetunde järgi. Osadesse kohtadesse tulebki kõvat hinnaalandust teha, osadesse mitte. Mis on aga õiglane hind ei ütle mitte müüja, vaid müüja/ostja mõlemad. Kui seda hinda ei leita, siis müüki ei tule.

Ja siin ei ole mitte mõmmigi pistmist väärtustamise vms-ga -- samamoodi, nagu kallis on suhteline mõiste, on väärtus sama suhteline. Eriti raha väärtus..

tom kirjutas:

eks nagu igas bisnesis, panevad turu paika turusolkijad. olen ka kuulnud kuidas üks või teine pilt on (kommertskasutusse) mõnesaja krooni eest müüdud. mult küsiti hiljuti üht (karu)pilti kalendri jaoks. ütlesin hinnaks 1000, mis oli kallis. hiljem selgus, et see pilt oleks läinud sama raha eest kolme kalendrisse. kallis siis kallis, ju nad panid sinna mõne 100-kroonise puulehe siis asemele.

"Turusolkijate" vastu kaitseb ainult paremate piiltide tegemine. Või siis asjalike inimestega asjade ajamine. Sest neid 1 dollariga 1000 pilti kohti on kamaluga juba, ei peagi otseselt solkija/fotograaf olema, et turule põnts panna... Õngitsejaid olen isegi kohanud, kes mitte millegi eest kõike saada tahavad, selliste sellidega lihtsalt ei pea pikalt rääkima. Need on sellised keskmised jutumehed, kellel peas ja mõttes on suured plaanid ja kes kasutavad väljendeid 'teeks', 'tahaks' jne, kuid kui tegudeks läheb, siis pole enam mehest tegijat või tuleb kokku mingi käkk.

Eemal

 

#8 18-10-2007 22:07:05

Alari Kivisaar
Foorumi Guru
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 777
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Hea teema tegelikult. Nii Toomase kui Jaagu jutt on jumala õige. Raudpolt hinnakirja on raske kirja panna. Palju sõltub paljudest asjadest. Samas ei teeks meile, fotograafidele, paha kui mingid nö standardolukordade hinnad enam-vähem paikka pandaks. Näitlejad on näiteks a la omavahel kokku leppinud reklaamide lugemise hinnad ja firmad plekivad nii mis kole seda (õiglast)raha. Ja kus nad pääsevad, kui kõik kõvad tegijad on papi paikka pannud. Kunagi ammu üritasime ka DJ-dega sama asja teha, et klubid meid rahaga ei peedistaks aga osad lõid vedelaks ja tänu sellel saavad paljud siiamaani mingit naljaraha. Siin on mõtteainet küll, eriti arvestades seda, et see pildipisnes vaikselt meilgi ülesmäge liigub.
Selle jutu otsa lihtsalt niisama illustratsiooniks üks minu koduka uuendus. Äkki on huvitav vaadata smile http://www.alarifoto.com/?links=1

Eemal

 

#9 18-10-2007 22:22:23

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Vau Alari see on küll kuldaväärt uuendus, näitab kuidas pilt tegelikult tuppa sobib. Hea mõte!

Mis puutub hindadesse, siis minu orienteeruvad hinnad on kodukal üleval.

Ostjatega on nii, et kui neile meelde tuletada põhjusi, miks nad üldse valiku mingile konkreetsele pildile tegid, siis tavaliselt ollakse ka hinnaga nõus. Kui see mõistuse piiridesse jääb muidugi. Ma ei tea kes see looduspilt.ee'st 500 krooniga kalendritesse müüb. Mina pole kunagi alla 1000 andnud. Üle ka mitte. Kui ei soovi, siis ei soovi, midagi pole teha. Torukas vist müüs kunagi paari õlle eest. Turusolkija? Raske öelda, sest kindlasti oli ta tol hetkel ise rahul ja kindlasti oli ka ostja rahul. Seega õiglane hind.

Eks siin taandubki palju piltide väärtustamise peale välja. Kui see hetk ikka oli nii palju väärt, võib olla ma otsisin seda mitu aastat. Mitte küll aktiivselt, kuid ta oli pidevalt mu peas olemas. Siis on seda paari õlle eest narr ära anda küll.

Siin polegi ühest soovitust. Igaüks teab ise oma töö hinda. Hind võiks olla pigem kõrgem kui madalam. Eriti selle pärast, et paljud teevad seda hobikorras ja siis on raske kulutusi õigustada. Fotograafia on kallis hobi, tehnika on kallis ja pildistamisreisid on kallid. Soovitan seepärast hinda kõrgemal hoida. Mis siis, et pole elukutseline, tehnika maksab sullegi sama palju.

Eemal

 

#10 18-10-2007 22:44:53

Alari Kivisaar
Foorumi Guru
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 777
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Just, pigem küsige rohkem kui vähem! Selle DJ-de keisi juures läkski jamaks seepärast, et hoopis KLUBID leppisid omavahel kokku, et keegi kellelegi rohkem ei maksa ja olidki plaadikeerutjad maoli. Sama asi võib juhtuda ka pildipisnesis.
Sveni hinnakiri võikski alustuseks olla meile kõigile nö etaloniks. Ja pole vaja mõelda, et kus nüüd minusugune amatöör võib küsida samasugust hinda, kui hull proff. See ei oma mingit tähtsust, sest müüb PILT. Kuna Sven on sõge tegija loodusfotograafia valdkonnas, müüb ta lihtsalt ROHKEM pilte. Sven võiks oma kalendri-postkaardi-ajakirja hinnakirja ka kodukale üles visata. Oleks kõigil lihtsam joonduda smile

Eemal

 

#11 18-10-2007 22:45:54

Alari Kivisaar
Foorumi Guru
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 777
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Noh põhimõtteliselt nagu loodusfotograafide ametiühing.

Eemal

 

#12 18-10-2007 22:57:42

siilur
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 224
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Hea teema, mis kummitab paljusid ja ühest vastust ei ole. Kõik oleneb jube paljudest asjadest. Kõige rohkem turust, kuhu läheb.
st kas reklaamiks, raamatusse või mingi heategev üritus?
Harilikult umbes 1000-2000 firmadele või reklaamikasutuses, kui agentuuri reklaamikampaania, siis ka rohkem.
Raamatud on harilikult väiksema eelarvega üritused ja seal on 1000 juba tubli saavutus.
Samuti oleneb eksponeerimise suurusest st. (postmargi suurune pilt on teise hinnaga, kui plakat) ja tiraazhist või veebis rippumise ajast.
Otse ja täpselt ei saagi üheseid hindu öelda.
Veel märgiks, et kasutusõigused tuleb soovitavalt kirjalikult ja selgelt vormistada, kas eraldi lepinguga või arve peal, kus on vaja näidata täpselt, mis pildile luba antud, kus avaldamiseks, kui suurelt, mitmes eksemplaris trükk või ajavahemik koos veebiaadressiga.
Soovitan samuti nagu Sven, oma pilte väärtustada ja hinda hoida.

Eemal

 

#13 18-10-2007 23:16:23

jubejuss
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 457
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Maksan Ale Coq Speciali eest rõõmsalt 14-15 krooni ja ei virise, et see on Pilsnerist pea kolmandiku kallim...

Eemal

 

#14 19-10-2007 01:57:35

MuumiTroll
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 90

Re: Looduspildi hind?

Pole küll ühtki pilti müünud :--) [ega keegi ei ostaks ka], aga minu meelest ikkagi oleneb pildi kvaliteedist. Svenil on ju ikka tipptasemel pildid ja neid hetki ei tee niisama, seega vastavalt kõrge hind (ja need on oma hinda ka väärt, siin ei ole ka eriti kartust, et suvaline teine amatöör suudaks samaväärseid pilte toota).

Samas mõni juhuklõps või pisut juhuslikum pilt ju ei ole oma hinda väärt ... ega väärt ostjad sellist ei osta ka. Ma mõtlen, et kui oma suht kehva pildi suudan saja krooni eest maha müüa, siis tegelt olen teinud ju suht head äri ... tõsi, mitte hea pildi.

Samas oma parimaid pilte ei hakka ka niisama ära andma, kui ikka palju vaeva nähtud, siis hakkab mingi väärtushinnagute süsteem vast tööle.

No ja muidugi lisandub siia juurde turu nõudlus ja võimalused. Võib-olla tasuks mõelda ka nii, et kui kompanii tahab omale mingeid pilte saada, siis on tal võimalik selleks palgata fotograaf. Nüüd sõltub, milliseid pilte vaja on - kas see palgatud fotograaf peaks paar kuud momenti otsima ja kulud lähevad liiga suureks ... või on odavam teatud valmistulemus siiski ära osta. Loodusfotograafia parimate piltide korral ilmselt palgatud fotograafi kasutegur oleks väike, aga tavaliste piltide jaoks on asjal mõte. Eks suuremad firmad teevad ka vastavaid lepinguid mitmete fotograafidega, et sealt oma tulemused välja korjata.

Eemal

 

#15 19-10-2007 02:04:18

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Sven Z. kirjutas:

Torukas vist müüs kunagi paari õlle eest. Turusolkija? Raske öelda, sest kindlasti oli ta tol hetkel ise rahul ja kindlasti oli ka ostja rahul. Seega õiglane hind.

well, esimene pilt läks hansapanga kalendrisse, mille sisu tuli vist puhtalt looduspildist ning sinna sai tõesti müüdud 250kr kasutuse eest arvestades rohkem seda, et antud kalendrit näeb päris palju inimesi, seega enamuse müügihinnast moodustas tegelikult tasuta saadav reklaam.

Samas nordea varastatud pildi legaliseerimise eest nõudsin Nordealt 2000 + maksud. Niiet ei tea küll ühtegi intsidenti kus oleks paari õlle eest müünud tongue mõtlesid äkki kedagi teist tongue


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#16 19-10-2007 03:10:15

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

toruonu kirjutas:

Sven Z. kirjutas:

Torukas vist müüs kunagi paari õlle eest. Turusolkija? Raske öelda, sest kindlasti oli ta tol hetkel ise rahul ja kindlasti oli ka ostja rahul. Seega õiglane hind.

well, esimene pilt läks hansapanga kalendrisse, mille sisu tuli vist puhtalt looduspildist ning sinna sai tõesti müüdud 250kr kasutuse eest arvestades rohkem seda, et antud kalendrit näeb päris palju inimesi, seega enamuse müügihinnast moodustas tegelikult tasuta saadav reklaam.

Samas nordea varastatud pildi legaliseerimise eest nõudsin Nordealt 2000 + maksud. Niiet ei tea küll ühtegi intsidenti kus oleks paari õlle eest müünud tongue mõtlesid äkki kedagi teist tongue

Me oleme kõik kusagilt alustanud. 100, 200, 300. Numbrid tegelt, sest pildid on selleks ajaks tehtud, enda jaoks väärtus sealt kätte saadud. Raha on vajalik, kuid mingist õiglast hinda ei ole olemas enne, kui ostja ja müüja selle leiavad. Küsimus on, mida ME ISE tol hetkel väärtustasime, kui pildi tegime ja/või kui pildi müüsime. Ja MILLAL müüsime. Paar aastat tagasi küsitud hinnaga vehkida ei tasu, leiba ei saa praegu poolt pätsigi sama raha eest, mis 3 aastat tagasi terve sai.

Mis puutub mingisse keskmisesse hinda, siis seda ei ole olemas. See on olemas nende peas, kes müüvad ja arvavad, et ostjad on _nende_ mõtlemisega kursis. 99% siiski ei ole, vabandan, kui illusiooni purustasin.

Eemal

 

#17 19-10-2007 08:42:40

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

@torukas ei mõelnud kedagi teist. Mingi teema, vist oligi see Nordea teema all sa ise väljendasid ennast nii, et andsid paari õlle eest ära. Tegelikku hinda ma ei teadnud, ainult sinu sõnu.

Eemal

 

#18 19-10-2007 08:45:13

Alari Kivisaar
Foorumi Guru
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 777
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

ohoo, sven sa ka nii varajane

Eemal

 

#19 19-10-2007 10:07:27

Alari Kivisaar
Foorumi Guru
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 777
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Ega ma nüüd päris nii ei mõelnudki, et mingi kartellikokkuleppe peaks sõlmima ja konkreetsed hinnad paikka panema. Paljudel pole lihtsalt õrna aimugi millist hinda üleüldse küsida pilti ühte või teise kohta müües. Näiteks Sveni hinnakiri oleks lihtsalt hea lähtepunkt läbirääkimiste alustamiseks.

Eemal

 

#20 19-10-2007 11:20:16

yller
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 64
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Ma pigem siis küsiks, et kõik kellel on kodukal hinnakiri/müümis reklaam on siis oü'd või fie'd ka?

Ma tean siis üht alaealistki(samas ega ma ei tea, kui vanalt saab omal firma teha), kellel on selline hinnakiri kodukalt ülal, aga ma näiteks isiklikult kardan küll maksuametit tongue Pärast on mingid koledad onud/tädid ukse taga ja tahavad oma osa.

Eemal

 

#21 19-10-2007 11:26:21

Valmar Voolaid
Foorumi Guru
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 753
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

miks peaks maksuamet tulema kontrollima? mina näiteks ei ole fie, OÜ ega AS ja mis iganes veel saab olla, pilte küll ka eriti müünud ei ole, mõningad ainult. Kas selleks oma pilte müüa, peab olema ettevõtja?
Kas kõik need maalikunstnikud kes oma maale müüvad on siis ka ettevõtjad? kui ei ole siis millepoolest peaksime meie erinema. smile

Eemal

 

#22 19-10-2007 11:29:53

Taimo Jõõts
Kasutaja
Asukoht: Harjumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 126
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Oma kogemuse põhjal võin öelda, et algajale on see kohuvatavalt suur tunnustus, kui su piltide vastu huvi tuntakse. Siinkohal on tõesti õigel kohal soovitus siiski pea selge hoida ning õiglast hinda küsida, ehkki ennast kõrvust tõstetuna tunned.
Küsis üks reisibüroo minu käest luba ühe pildi kasutamiseks nende kodulehel. Kui arvasin, et äriettevõte võiks ikka mingit tasu ka maksta, siis meie suhtlemine lõppes.
Metsapõlengute-teemalise kursusetöö näitlikustamiseks olen oma pilte tasuta lubanud. Ilmselt ei ole selline mittekomertslik kasutus kuidagi turusolkimisena kvalifitseeritav.


Matkajutud ja loodusfotod -> http://www.taimo.eu //
Kelgukoerad -> http://www.nordicpassion.com

Eemal

 

#23 19-10-2007 11:30:18

yller
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 64
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Seepärast ma küsingi, et ma ei tea mis moodi see toimib. Riigil jääb ikkagi ju tulu saamata niimodi tongue

Eemal

 

#24 19-10-2007 11:45:20

Tarmo Kõlli
Vana Kasutaja
Asukoht: Rakvere
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 448
Veebileht

Re: Looduspildi hind?

Äkki keegi oleks nii hea ja kirjutaks piltide müügi kohta mingi artikli.
Et kuidas leppingud, maksud, õigused ja muu.
See oleks ilmselt tõsistele tegijatele kah kasuks.
Esimese trükki mineva pildi on igaüks nõus tasuta andma,
aga kuskilt maalt tuleks piir tõmmata.

Kartelli kokkuleppe on jah paha.
Tuleb meelde Paide? juuksurite juhtum kes olevat omavahel hinnad kokku leppinud ja keda konkurentsiamet karistas. Töövõit!
Samas kui tanklad tõstavad imeväel koos küttuste hindu smile

Ei tahaks ise turusolkijaks hakkata.
Kuigi ikka kuradi uhke tunne oleks kui enda pilt kuskil tähtsas kohas avaldatakse. IT-sektor on juba ära solgitud, iga koolipoiss on kõva itimees ja nõus mõne tuhande eest kuus tööd rabama.

Eemal

 

#25 19-10-2007 12:20:01

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Looduspildi hind?

mis puudutab maksude maksmist siis meenub mta juhi seisukohavõtt lapsehoidjate maksustamise kohta. nimelt ei olevat probleemi juhutöödega, kui aga tegevus muutud regulaarseks sissetulekuallikaks, tuleks see legaliseerida mingi ettevõtlusvormi kaudu ja vastavalt ka maksud maksta.
ma ei vastuta selle eest kui mõnel väiksemal ametnikul on teine seisukoht.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB