Sa ei ole sisse loginud.

#1 10-12-2008 10:54:59

ROZ
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 69
Veebileht

Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Saaremaa jahimehed on alates 2003. aastast metsas mitmel korral märganud Eestis üliharva kohatavat kaljukassi ehk ahmi.

Saaremaa keskkonnateenistuse jahinduse ja kalanduse peaspetsialist Jaan Ärmus lausus, et ahmi (Gulo Gulo) märgati Saaremaal esimest korda 2003. aastal Sõrve poolsaarel, kirjutas Meie Maa.

"2004. aasta sügisel ja 2005. aasta talvel olid ahmile iseloomulikud tegutsemisjäljed Pelissaare mägede piirkonnas," osutas Jaan Ärmus. Aasta hiljem nähti kaljukassile väga sarnast looma Metsküla jahipiirkonnas Koigris. Et tegu oli ahmiga, näitasid ka lumelt avastatud jäljed.

Keskkonnateenistuse andmeil on Saaremaal tegu ilmselt ühe isendiga. Ahmi eluviis ongi eraklik ja ta eelistab üksi tegutsemist.

Vikipeedia andmeil on ahm kärplaste sugukonda kuuluv kiskjaline ning on kärplaste sugukonna suurim maismaalise eluviisiga loom. Ahmi levila hõlmab osaliselt Skandinaavia, Soome, Karjala ja Venemaa põhjapoolsemad piirkonnad. Ahmi esineb ka Põhja-Ameerikas, kuid enamikus neis piirkondades on tema arvukus väike.

Eemal

 

#2 10-12-2008 11:06:20

Valmar Voolaid
Foorumi Guru
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 753
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Eemal

 

#3 10-12-2008 11:35:16

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Noh Saaremaa poisid, fotokas kätte ja tehke ära!!! smile

Eemal

 

#4 10-12-2008 12:31:42

Valmar Voolaid
Foorumi Guru
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 753
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Siin pidi tegutsema ainult üks tegelane, niiet läheb keeruliseks aga ära peab vist korraldama big_smile

Eemal

 

#5 10-12-2008 13:38:15

wrangel
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 149
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

ma olen seda isendit oma silmaga näinud. võin kinnitada, et ta seal kuskil on.

Eemal

 

#6 10-12-2008 13:42:13

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

tehke üks kena pilt jah.

Eemal

 

#7 10-12-2008 13:47:24

Martin Mägi
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 262
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Väärt värk, loodetavasti ei lasta teda maha või ei jää auto alla vms.

Eemal

 

#8 10-12-2008 15:58:52

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Jääme siis pilti ootama smile

Eemal

 

#9 10-12-2008 16:16:09

Monte
Kasutaja
Asukoht: Paide
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 285
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Seoses sellega, et seda looma meil kohata võib ja tõenäoliselt meile ka tulevikus sattuda võib siis oleks ülesskutse adminnidele, et peaks äkki ka ahmi loodusõppesse üless panema. Seal on muidu juba üks selline sõraline kes meile võib sattuda aga siin ei ela (tähnikhirv)
Kui vaja võin selle liigitutvustuse ära teha aga andge siis teada, kui vaja on.

Eemal

 

#10 10-12-2008 17:33:29

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

@ Monte -- Sellised imetajad on meil plaanis lisada, kui õigekirjavead on kõik parandatud ja kohati mõned tutvustused ka suupärasemaks muudetud. Võid ahmi tutvustuse vabalt ise valmis teha, kui tahad -- oleks abiks.

Eemal

 

#11 10-12-2008 22:37:20

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

monte, kui sa teed, siis palun kontrolli ikka üle, et kirjavigu sisse ei jää (nagu su viimases postituses on), muidu peab keegi pärast nende otsimisega vaeva nägema ..

Eemal

 

#12 11-12-2008 22:04:18

Monte
Kasutaja
Asukoht: Paide
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 285
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

@Jaak - eks teen siis ära.

Eemal

 

#13 12-12-2008 13:35:48

poolveeline
Kasutaja
Asukoht: Põlvamaa Karilatsi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 238

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Ega ennem, kui ühtegi reaalset tõestust ei ole, pole ka vist mõtet rääkida ahmist. Eriti kahtlane see, et loom juba 2003 aastast. Ahm oleks selle ajaga saarelt ammu jalga lasknud. Aga mine sa tea, äkki üks päev ongi siin saaremaal tehtud ahmi pilt.

Eemal

 

#14 02-04-2009 15:44:35

kakaduu
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 4

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

"harvanähtav kiskja" osutus mägraks...
http://www.ilmajaam.ee/?id=101949

Väidetava Saaremaa ahmi jäljed osutusid mägra omadeks

Saare maakonnas veebruaris pildistatud väidetavad ahmi jäljed osutusid spetsialisti hinnangul mägra omadeks.

«Minule saadetud fotodel on suure tõenäosusega mägra jäljed, mida tõestab nende suurus ja kuju,» ütles Metsakaitse- ja metsauuenduskeskuse ulukiseire osakonna juhataja Peep Männil Meie Maale.

Männili sõnul pole mägra jälgi harjutud lumes nägema, kuna mäger peaks talvel taliuinakus olema.

Lumes paistavad mägra jäljed aga suuremad kui kõval pinnasel ja nii võidigi neid ekslikult ahmi omadeks pidada.

«Ahmi jäljed lumes on teatud määral sarnase kujuga, kuid umbes kaks korda suuremad kui mägra omad ning arvestades ahmi loodusliku asurkonna geograafilist levikut, on tema olemasolu Saaremaal ülimalt ebatõenäoline,» avaldas Männil.

Eemal

 

#15 02-04-2009 16:38:29

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Mnjah kui enam mägral ja ahmil vahet ei tehta, siis on asi päris hullusti! tongue

Eemal

 

#16 02-04-2009 16:58:13

Olgerd
Kasutaja
Asukoht: Lõuna-Eesti
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 49

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Erik Mandre kirjutas:

Mnjah kui enam mägral ja ahmil vahet ei tehta, siis on asi päris hullusti! tongue

Jäljed võivad kohati väga sarnased olla eriti, kui lumi on jälgi natuke muutnud, kuna keegi pole Eestis ametlikult ahmi jälgi pildistanud või näinud nii, et pärast on kindlaks tehtud 100%, et tegemist oli ahmiga, siis neid võrrelda võib olla üsnagi raske. Kuna enamus inimesi pole ahmi jälgi näinud looduses, siis on väga raske võrrelda neid teiste jälgedega seega ei näe ma selles väga hullu midagi, et mägraga sassi ajati. Pigem on mõttetu see, et suures hullluses panna asi kella külge, et näe meitel siin Saares elab harv külaline Eestis ehk ahm, kuigi pole mingit tõestust, et tegemist ahmi jälgedega üldse. Ennem võiks nagu asjas 100% veenduda.

Eemal

 

#17 02-04-2009 17:07:12

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Olgert: usun, et kui Saaremaal oleks ka olnud ahm, siis selle käpajälg ei erineks Soome/Vene ahmide omast, seega ma küll ei näe infopuudust jäljeomaniku tuvastamisel. See, et Eestis jälge pildistatud pole on kergelt öeldes naiivne argument. Määramisraamatud ja lähinaabrite pildid/kogemused on ju kasutatavad.

Eemal

 

#18 02-04-2009 17:47:36

Olgerd
Kasutaja
Asukoht: Lõuna-Eesti
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 49

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Ma just mõtlesin seda, et loomulikult on sul võimalik mingi raamatu või interneti pildi materjali põhjal seda jälge määrata, aga tegelikult võtame näiteks rebase. Rebane võib teinekord jätta ikka väga kahtlaseid jälgi ning paistab, et sellegi määramine on osadele väga raske kuigi rebaseid meid palju, sest raamatutes on teada olevalt üks kindel jälje rada, jälje pilt ning olenevalt ilmastiku oludest või millest iganes võib see jälg ikka väga varjeeruda ja erineda sellest tavaliselt, mis on kuhugi jäljeraamatusse pildina lisatud. Et neid jälgi ära tunda metas liikudes nõuab see kogemust, aga kust kohast sa saad kogemusi, kui meil näiteks ahmi tegelikult praktiliselt vist ei olegi(ma arvan, et võib nii öelda). Seega on tava inimesele, kes metsas liikudes mingit jälge märkab eriti, mis on võinud sulada suuremaks või natuke kuju muuta väga raske. Siin-kohal ei pea ka olema ka tegemist tava inimesega igaüks võib eksida. Sellepärast ma ei näegi midagi hullu, kui mingi inimene ajas mägra jälje, mis võis olla lumega muutunud ja ahmi omale üsnagi sarnane sassi. Mina näiteks pole ahmi jälge looduses näinud seega, rääkimata veel palju nägemistest millest tulevad kogemused seoses ahmi jälgedega seega ei oska ma öelda, kas tegelikult on tõesti hullu temp ajada ahmi ja mägra jälge segi. Sellised on, siis minu mõtted!

Eemal

 

#19 02-04-2009 17:51:25

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

@Olgert: minuarust see segiajamine ei pärine lihtsalt mingilt inimeselt, vaid jahimeestelt, kes võiksid ju jälgi tunda. Muus osas olen nõus!

Eemal

 

#20 02-04-2009 18:02:26

Olgerd
Kasutaja
Asukoht: Lõuna-Eesti
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 49

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Jahimehed enamasti tunnevadki jälgi, aga nende jälgi keda nad metsas kohanud on või kellele jahti peetakse, ahm on meil võõrliik ja mitte jahiuluk ning mägrad peaks üldjuhul talviti magama seega võis see olla ka see üks põhjusteks, miks selline segi ajamine juhtus. Vägagi kogenud jahimehed ajavad segi teinekord hundi ja koera jälje, seega jälgede määramine nõuab ikka vägagi palju kogemusi ja vilumust.

Eemal

 

#21 02-04-2009 20:11:27

Martin P
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 34

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

ROZ:" Saaremaa jahimehed on alates 2003. aastast metsas mitmel korral märganud Eestis üliharva kohatavat kaljukassi ehk ahmi."

Kas see mitte ei tähenda, et nähti looma ennast, mitte jälgi? Visuaalselt on küll suht keeruline mäger ja ahm sassi ajada. Noh ei tea, eks nii need müüdid sünnivad :-)

Eemal

 

#22 02-04-2009 20:31:08

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

"Saaremaa jahimehed on alates 2003. aastast metsas mitmel korral märganud Eestis üliharva kohatavat kaljukassi ehk ahmi"

ainus järeldus, et saaremaal käivad jahil pimedad või ebakained.

Eemal

 

#23 02-04-2009 22:57:55

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Hähhää, iidne Saare-Hiiu vimm? big_smile

Eemal

 

#24 02-04-2009 23:55:13

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

ma olen algupäraselt põltsamaa poiss.
kahjuks esineb piisavalt olukordi kus mulle tundnub et suur osa jahimehi on pimedad või lollid. relva ei tohiks anda pimeda või lolli kätte.

Eemal

 

#25 03-04-2009 00:32:12

Olgerd
Kasutaja
Asukoht: Lõuna-Eesti
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 49

Re: Saaremaa metsades on end sisse seadnud harva kohatav kiskja

Kuna tõestus materjal puudub ahmi kohta, las siis mõned Saaremaa jahimehed usuvad, et neil elab võõrliik, aga seniks kuni pole tehtud jälgedest või loomast endast mingit tõestavat pilti, siis mina seda lihtsalt ei usu. Siin kohal vaidlen sulle vastu OnuEnn, et üldse saada relvaluba käiakse arsti kontrollis ning ka hulluarsti kontrollis seega sõgedatele ja pimedatele inimestele relvaluba ei anta, aga vahest tõesti paistab, et mõnede puhul on erand tehtud, aga ei ole mõtet millegagi üldistada. Ma ise arvan, et suur osa jahimehi on just selge nägemisega ning terve mõistusega. Kahjuks on ka erandeid ja neid erandeid olete te kindlasti uudistes näinud. Veel ei tasuks ka salakütti jahimehega seostada.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB