Sa ei ole sisse loginud.

#26 26-03-2009 12:08:11

jäljekütt
Kasutaja
Asukoht: Kui siis metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 370

Re: Inimese lõhna varjamine

Loen ja mõni asi ajab lausa naerma. Samas huvitav teema.

Toon näite! Koeral on üle 100 miljoni lõhnaretseptori, inimesel 10 miljonit. Metsaasukatel on enamasti arenenud kuulmismeel + haistmismeel. Nägemisene on see viimane v.a.a lähikontaktid.

Haistmismeel mõnel metsloomal võtab üles kilomeetrite tagant asju! Söödan oma talu koeri värske lihaga. Liha seisab talvel kuuri all lahtiselt nõudes. Ja ümbruskonna misiganes lihasööjaid elukaid käib põlluservas ja metsa veerel luusimas, ilves lausa aia taga, lõhn toob nad ma ei tea mis maapealt kohale.

Enne kui ostad rebase uriini essentsi ja ostad kallid lõhna-pidavad varjuriided, mõtle veel veidi lihtsamatele lisasjaasjadele.

Kes aga tahab otsekontakti sattuda see peab tõesti kasutama mingeid ektra riideid ja näokreeme vms. (inimese nahk eritab lõhna) metslooma jaoks inimene haiseb "inimese haisu" järele smile Siis ma arvan et riideid peaks hoidma kusagil kuuri all, kus ei ole muid inimlikke lõhnaeritajaid (vedelikud vms.) ning tuule ja värske õhu käes seisavad. Samas kui naaber pidevalt ahju kütab ja muid lõhnu õue peal, siis "haisevad" jällegi su riided.  Siis need tuleb selga panna vahetult metsa veerul, kuna autod ju haisevad keemia järgi, salongi puhastus ained + armatuuri ained.

Sul võib olla kallis riie ja rebasekusi peal aga kui varrukad hõõruvad autos vastu sidrunilõhnalise (oleks siis midagi seal sidruniga pistmist) armatuurivedeliku jääkainete vastu - no mis mõtet siis kallitel lõhna pidavaltel riietel + rebasekuse (vm. lõhna neutraliseerivatel vedelikel).

Ainuüksi hambapasta (õudus millise jubedusega inimesed hambaid pesevad) on sünteetika ja misiganes lõhnalisanditega. Mine ökopoodi ja osta mingit looduslikku neutraalseid asju, n. olen ise pesnud soola hambapastaga. Ma ise arvan, et kui keegi tahab nö. neutraalset hingeõhku ehk siis suuhaisu taga ajada peaks paaripäevase paastu võtma keemia sodist mida ta endale sisse kühveldab, vee - kaerahelveste ja puuviljade peal smile Kuna paljud toidud ja keemia meie toidus paneb ka inimesed nõnda haisema. Korras ainevahetus ja seedeelenduid jm. n. hormoonid selline inimene ei tohkski isegi paar päeva pesemata kohe "haisema" minna nagu mõned tänapäeval.

Muideks loomamaailmas kehtib reegel, et isased haisevad eriti vängelt. Kusagilt ajakirjast kunagi lugesin, et seksuaalselt rahuldamata mehed teadlaste sõnul hakkavad varem "haisema" kui need kes omavad regulaarset suguelu. See nali aga n. koerad nuusutavad vahel inimestel altpoolt!

Seega lähikontaktis - allatuult looma haistmismeelt üle kavaldada on ma arvan pea võimatu, su plastik kaamera juba haiseb v.a.a kui sa hommikul seda "rebasekuse" ga ei töödelnud või allikaveega ei loputanud! Varje telgis või puu otsas (varjes) passida on jah iseasi.

Eks sellsieid tavalisi asju on küll, kui soovid väga ligi allatuult kellegile hiilida, siis ära söö eelnevatel PÄEVADEL vürtsikat, küüslauku. Ära võõpa oma keha igasuguste vedelikega, pese ennast hommikul neutraalse loodusliku seebiga, puuderda kartulitärklisega jms. Riided olgu mingid a'la kuuri alt võetud. Metsariideid palun ära loputa igasuguste lenorite ja muu *****-ga.

Aga kui varjeriietus peal ja nägu ka rohelise pastaga kokku tehtud, siis võib allatuult küll juhtuda, et loom tuleb sind nuusutama smile

Peamine soovitus on vist: püsi vastutuult ja ära rahmelda - ragista - laamenda, püsi vagusi ja hoia madalat profiili. Õpi tundma maastiku eripära, kui soovid lagendiku serval loomale ligi pääseda, vaata üle erinevad lähenemise suunad. Tunne maastiku ja pinnasevormide eripära - mis tekitab lärmi ja prõksumisi ja kus saab üsna vaikselt ligi hiilida jms.
Liigu lagendikul, metsas omasoodu, hoia vaikset ühtlast tempot ja püüa liikuda nagu indiaanlased - nõtked sammud, mitte müta - müta. Ka nii on imelihtne lambist loomadele ligi saada, iseasi on ka sa siis ka pilti teha saad nö. äkk kokkusaamistel.

Edu metsa peitusmängude harrastajatele ... see võib olla päris huvitav hobi, püüe saada loomale võimalikult ligi. Samas mulle meeldib liikuda metsas inimesena, et nad teaks kes siin on ja liigub. Ei tahaks mõne karu, kuldi või kevadel lollaka põdrapulliga küll peapidi kokku põrgata.

P.S. Muideks ka objetiivid ja kaamera (plastik) uuena haisevad + fotokott. Mu koer teab selle vastu rohtu, leiad kusagilt heinamaalt lehmapasa koogi siis mine hõõru seal sees neid nii varjad oma lõhnasid ja haisusid - super-öko värk!

smile


Elan maal, vahel tarin ka fotoka kaasa. Pildistan peamiselt elu-olu ning enda lõbuks ja pildiarhiivi mõttes.

Eemal

 

#27 26-03-2009 12:17:16

jäljekütt
Kasutaja
Asukoht: Kui siis metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 370

Re: Inimese lõhna varjamine

Tõnis Kannel kirjutas:

Tõele lähedal on ka Enn.Elmar Jääger,minu sensei looduse mõistmisel rääkis,et tema vanavanaisa juba,kes oli möisa jääger ja elukutseline hundikytt ei toonud metsas käimise riideid toa lähedalegi.Need rippusid alati aidavahelikus,kus tuul läbi käis.

Ma arvan et see on ka üheks paljudest põhjustest miks tänapäeva mugavad dziibiga metsa serva ja lohva-lohva jahimehed pole isegi hunti NÄINUD! Kordan isegi näinud! Olen vestelnud paljudega meie piirkonnas (meil hunte ikka liigub) on näinud vahel vaid punaselipu ääres hiljem jälgi.

Kes hunti tahavad kohata (jahimehed lasta) nende puhul on vaja juba väga peeneid oskusi ja ka õnne.


Elan maal, vahel tarin ka fotoka kaasa. Pildistan peamiselt elu-olu ning enda lõbuks ja pildiarhiivi mõttes.

Eemal

 

#28 19-04-2009 12:48:19

Ati
Uus kasutaja
Asukoht: Pärnu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 4
Veebileht

Re: Inimese lõhna varjamine

Tõnis Kannel väidab siin ,et koerad püherdavad raipe või sita peal oma lõhna varjamiseks.
Kahtlen kõvasti sellise väite paikapidavuses. Sellest lähtuvalt - Miks peaks koer oma lõhna varjama?  Kas keegi on kunagi näinud, et koer oleks püherdanud raipe peal mis haiseb oma kõige haisvamas staadiumis?
Olen jahimees ja alles mõned aastad tagasi püüdsin talviti nugiseid just haisema läinud kopra lihaga. Kogemus selline, et suurem hulk liha mis "küpses" vastavas nõus oli ikka väga eemaletõukava lõhnaga. Kui Selline lihatükk oli juba mõnda aega metsas kuivanud, siis tema lõhn muutus. Ilmselt aurusid sealt välja mingid väga mürgised gaasid. Hiljem kui liha hais oli muutunud, ei olnud ta enam järsult eemaletõukav, vaid mingis konsentratsioonis isegi meeldiv. Ilmselt kehtib see ka koerte kohta, ainult ,et kosentratsioonid mis koer meeldivaks peab on teised. Kindlasti Olete lugenud siberi Tsuksidest kes panid liha enne "küpsema", kui teda toiduks tarvitasid. Arvan ,et ka tsukside tsiviliseerimata ninad tundsid lõhnu tunduvalt paremini kui tänapäeva tsiviliseeritud ninaga inimene ja arusaamad ,mis on meeldiv või eemaletõukav on lihtsalt erinev.

Eemal

 

#29 19-04-2009 15:44:28

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: Inimese lõhna varjamine

Lõhna kohta nii palju ei oska sõna sekk öelda, kuid paar muud tähelepanekut, mis mind on aidanud.

* Hiilides on parem liikuda ebaühtlaselt, mittesirgjooneliselt ja mitte otse sihtmärgi suunas, pigem veidi mööda või suunda vahetada. Ühtlased reeglipärased sammud vm. liigutused (midagi on ikka kuulda) on looma jaoks taustast selgemini eristuvad kui mingid erinevad helid ebaühtlaste vahedega: sellest ei tuleta nii kergesti mingit kokkupandavat mustrit välja. Kui sellele lisandub veel otse looma suunas liikuv kogu, on see juba selge ohusignaal.

* Kui loom või lind on sind avastanud või oht, et kohe avastab, siis ära vaata teda otse. Pigem veidi kõrvale, nagu sa poleks temast huvitatud. Ka kaameraga tasub see moment kõrvale sihtida, kuni elukas rahuneb. Lisaks tunneb loom/lind, kes on küll sinu juuresolekust teadlik, aga niiväga ei karda end kindlamalt, kui sa teda ei jõllita ja väga sihipärase liigutusega objektiivi tema suunas ei tõsta. Pigem alguses veid kõrvale vaadata/sihtida ja seejärel aegamööda omale sobivasse kompositsiooni nihutada. Seda nippi väikese variatsiooniga olen kasutanud ka nt. reisifotol/ inimeste pildistamisel. Nt. lainurgaga veidi mööda sihtides jääb mulje, et sa sihid objektist mööda, ehkki ta võib tegelikult suurepäraselt kaadrisse jääda ning seetõttu ei tunne inimesed end pinges vms. Jääb mulje, et pildistad tänavat, maastikku vms., tegelikult aga komponeerid sinna nurka ühe kohaliku smile

Eemal

 

#30 19-04-2009 16:01:31

wrangel
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 149
Veebileht

Re: Inimese lõhna varjamine

Koerad püherdavad sitas ilma mingi kahtluseta so. see pole mingi väide vaid fakt. Püherdavad ka rebased, hundid. Siin võib huntide osas väidelda, pole ise näinud, rebast olen. Ja ikka lõhna varjamiseks. Miks koerad seda teevad, ilmselt atavism.

Eemal

 

#31 20-04-2009 04:30:59

Tarvo Tiivits
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 192
Veebileht

Re: Inimese lõhna varjamine

See on hea küsimus, et miks koer peaks oma lõhna varjama, eriti veel raipe või sõnnikuhaisuga smile. Ma olen koguaja teadnud, et nad püherdavad igasugu kõntsas nahaparasiitide profülaktikaks ja/või raviks kuigi atavistlik on see küll. Samamoodi nagu näiteks ennem magama heitmist ühes paigas tiirutamine.
Samas:
kunagi väiksestpeast käisin koeraga rabas seenel. Sattsusin jube hoogu kuni kuulsin eemalt koera niuksumist. Jooksin kohale, valmis kasvõi karuga rinda pistma aga leidsin  õnnetu näoga Rex'i kaelani  laukast (õigemini küll vist turbaaugust), kus oli mädanev metssearaibe ja rõve kiht erinevat värvi ja sorti mardikaid ning vaklu. Ei näe nagu parasiidi profülaktikana välja.

Praegune koer viskas end paar aastat tagasi metsas pikali ja kukkus püherdama ennem kui jaole sain. Keelasin igaksjuhuks selle ära ja uurisin, et ega jumala eest inimese sitta ei leidnud. Tükk aega uurisin, ennem kui rohu seest kuivanud konna leidsin. Nüüd on tal talviti lemmiktegevuseks hoopis lumes püherdada ja alati otsib selletarvis hoopis kõige puutumatu koha.

Saa siis neist aru.

Eemal

 

#32 20-04-2009 17:54:02

Tõnis Kannel
Kasutaja
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 332
Veebileht

Re: Inimese lõhna varjamine

Lõhna varjamise jutul on aluseks raamat Kanada polaaraladest,kus on pikalt juttu tundrahuntide ja nendele lähedalseisvate eskimokoerte sarnasustest.Inglisekeelne oli,laevakaaslaselt laenasin,pealkirja ep mäleta.

Eemal

 

#33 19-05-2009 21:19:12

Lebenslauf
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 4

Re: Inimese lõhna varjamine

Tänan, priits, teema alustamise eest, ammu huvitas see küsimus smile
Aitäh, jäljekütt, põhjaliku selgituse eest.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB