Sa ei ole sisse loginud.

#1 23-09-2011 22:27:15

jubejuss
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 457
Veebileht

Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Tere
Mõtlesin et ...
Kuulge kas teile ei tundu, et kui keegi paneb viiest, neljast või püha müristus kolmest madalama hinde, et siis on tiba tobe hakata tegelema mingit sorti enesekaitsega või hindaja mahategemisega?
See on lihtsalt hinnang ühele pildile ANTUD ajahetkel, see ei muuda pilti paremaks, ega halvemaks. Hindaja kallal õiendamine ei tee seda samuti. Need on kõik pildivälised teemad.
Väga lihtne ja mõjus soovitus on hoida mokk maas seni, kuni keegi ei tea, kes autor on. See on vist kolm päeva ja selle ajaga lahtub viha "halva" hinde panija vastu ning vahest isegi jõuab kohale, miks hindaja "halvasti" hindas.
Kui sa ei suuda teha pilti, mis ise enda eest kõik ära räägib, siis võta oma fotokas, mine tee uus pilt, mis räägib enda eest kõik ära või löö oma fotokas vastu maad puruks.

Teine asi.
Rõõmuhuilged, kui keegi teeb pildi, kus horisont on viltu, pilt ebaterav, modell kaadrist väljas ja ei asu kuldlõike telgede ristumispunktis ja OMETI MEELDIB.
PEABKI MEELDIMA kui mõnus pilt on - KOMPA EI TEE PILTI, PILTNIK TEEB KOMPA, see pole mingi TEISTMOODI pongestus, vaid lihtsalt väga hea pilt. Kurat no pildistage nii et mõnus on, mitte nii nagu siin looduspildi kriitika järgi PEAKS tegema. Sel kriitikal ei ole muidugi viga midagi, see lihtsalt tekib olukorras, kui midagi muud öelda pole, kui pilt on põhimõtteliselt tehniliselt korrektne, ta on tehtud nii et jumala eest mitte eksida mingite stampide vastu, aga väikeste vigadega, kuid sisult TÜHI. Mida sa siis muud ikka ütled kui seal midagi muud polegi? Aga igaüks teab, et üleslaadija ootab teiste arvamust.
Nb! pole mingit vahet kas teha elueest pilti mingite reeglite järgi või teha pilti elueest neid reegleid vältides.

Mingid sellised mõtted.
No head nädalivahetust siis.
Endal on plaan seekord üks kärbes haamriga uimastada ja sellest mõne Veolia pildivõistluse võidutöö taustal makrotaies vormida, portreekonkursile saata ja valetada, et tegemist on Arvo Pärdiga tema suvilas. Võita ka muidugi.

Tsau
Juhkam

Eemal

 

#2 23-09-2011 23:38:38

Seiraja
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 295

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Vahva, et kedagi need temad kotivad. Mind ka. Alguses oli päris shokeeriv, kui dogmaatiline hindamine siin on. Et kui on lahkuva nurgaga lind, siis on paha ja kui sissetulevaga, siis hea. Sain sellest üle ja nüüd on suht pohh! kas pannakse 1 või 5. Peaasi, et mingit emotsiooni on! Saadan ikka neid asju, mis endale meeldivad. Teinekord tundub küll madal hinna ülekohtune, kuid ise ma ronisin oma edevusest siia. Mis teha!
Proffidele, nagu nt Sven, ma hindeid ei pane. Profipoksis on hoopis rohkem raunde kui amatööridel. Proffide pilte tuleb proffide vastu hinnata. Mina seda teha ei oska ega soovigi.

Eemal

 

#3 24-09-2011 01:08:41

Marko Kivimäe
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 523
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

+1

Eemal

 

#4 24-09-2011 14:41:53

Janek Laanemäe
Vana Kasutaja
Asukoht: Rakvere
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 462
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Juho, ma olen ja ei ole kah nõus. Siiski ma pooldan kahte asja:

* Autoril on õigus küsida hindele selgitust. Seda siis kui autor soovib muidugi, kuid eelistatud peaks olema olukord, kus on hinne ilma kommentaarita. Kui hindaja ei taha põhjendada, siis pigem öelgugi seda, et ma ei oska põhjendada aga lihtsalt ei meeldi või meeldib.

* Las kommentaariumis jääb ikka loomevabadus, nii nagu ka pildistamisel. See et sulle tundub sisukas, võib mulle tunduda untsus pongestusena ja vastupidi, jne, jne.

Kuidagi tabuks hakkab muutuma nii öelda "reeglite" mainimine. Minu seisukoht on lihtne, mulle meeldivad pildid kõhutunde järgi. Vaatan kompat ja mõtlen, et kui oleks kuskil mujal servas, nurgas, keskel, mis iganes, et kas siis pilt meedliks mulle rohkem või vähem. Midagi ei ole parata, kui mulle meeldivad valdavalt pildid, mis on nö "reeglite" järgi komponeeritud. Mulle meeldivad need PILDID, mitte need REEGLID, mille järgi pilt on kokku pandud. Nii lihtne see ongi!

Eks igal sellisel massides oleval nähtusel on oma moesuunad, nii ka siin LP-s. Mõned näited: peale Sveni lennupilte hakkas siia sadama kordades rohkem igast tornidest tehtud pilte. Aastaid tagasi hiilgas Alari oma liblikatega, siis tuli massiliselt liblikate pilte - mitu liblika pilti siia viimasel ajal pandud on? Vahepeal oli hüpikute hooaeg, jne, jne.

Eemal

 

#5 26-09-2011 17:37:48

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Seiraja kirjutas:

Proffidele, nagu nt Sven, ma hindeid ei pane. Profipoksis on hoopis rohkem raunde kui amatööridel. Proffide pilte tuleb proffide vastu hinnata. Mina seda teha ei oska ega soovigi.

Paar mõtet sellele kommentaarile.
Ma kardna, et niisuguse suhtumise pärast ongi paljud profid siit keskkonnast ära kolinud (Mati Kose, Toomas Ili, Urmas Tartes, Jaanus Järva jne). Sellepärast, et neid koheldi teistmoodi. A la, et kui see oleks amatööri pilt, siis oleks 5 ja kiidaks takka, kuid kuna on profi oma, siis on 3 või 4, sest siit-sealt leiab ikka mingi pseudoprobleemi, mida oleks võinud paremaks kõpitseda.

Aga miks peaks proffe hindama teistmoodi? Rääkigu ikka pilt oma lugu, pole ju mingitmoodi vahet, kes selle autor on.  Praegu vist lisame proffidest ainult mina ja Remo siia pilte. Kuid, mis huvi on meilgi seda teha, kui peaks jätkuma Seiraja suhtumise järgijaid?

Niisiis hinnake ikka pilti, mitte autorit.

Eemal

 

#6 26-09-2011 18:23:01

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Võibolla ma olen ma asjast valesti aru saanud, aga mulle tundub, et enamus ikka panevad oma hindeid pigem kõhutunde, kui mingite stampide järgi. Olen arvamusel, et katsetama peab ja loominguliselt vaba lähenemine on fotograafias rohkem kui teretulnud nähtus. Asjaolu, et pilt kaldub kõrvale mõnest teadatuntud tõekspidamisest/reeglist (1/3 reegel vms), ei tee see veel automaatselt pilti halvemaks, samas ka mitte paremaks. Pilt on hea, väga hea või suurepärane siis kui ta sellisena vaatlejale tundub. Sarnaselt Svenile jääb mulle see proff vs mitteproff eristamine arusaamatuks. Mina küll ei leia, et proffid peaksid hobipiltnikke teisiti hindama ja vastupidi, hindame ju ikkagi pilti ennast, selles peituvat emotsiooni. LP on ikka eelkõige piltide keskkond ja selle autor sekundaarne.

Eemal

 

#7 26-09-2011 18:31:06

apelsinikaru
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 121
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Hindamine võiks käia sedasi, et teiste hindeid ei näe enne kui ise hinde pannud;) Ja loomulikult võiks ära parandada selle bugi, et edetabelis autor enne avalikustamist näha.

Ma küll ei usu, et keegi proffide pilte meelega halvemini hindaks kui teisi pilte, pigem on lood vastupidi (kui ikka Sveni pilt, siis peab järelikult suurepärane olema olema kuigi endale võibolla niiväga ei meeldigi:P). Eks hindamine subjektiivne ja üksikuid erandeid leidub alati, seetõttu peab siin keskkonnas ka päris paks nahk olema. Võibolla lihtsalt proffidel suurem sotsiaalne surve "suurepäraseid" pilte teha ja eneseuhkus ei kannata seda välja kui vahel ka mõni lihtsalt "hea" pilt vahele juhtub, seetõttu ei julgeta ka pilte üles panna.

Eemal

 

#8 26-09-2011 18:42:23

amatöör
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 4

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Mul samad mõtted, mis Jaagulgi:)

Eemal

 

#9 26-09-2011 23:23:26

Monte
Kasutaja
Asukoht: Paide
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 285
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Mina näiteks jagan Sveni mõtteid ja pigem hindan pilti mitte autorit.

Eemal

 

#10 26-09-2011 23:48:56

Seiraja
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 295

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Hindan samuti pilti ja mitte foto autorit. Kuid hindamise puhul tuleb arvestada, et võrrelda saab võrreldavaid. Üldiselt, miks ma proffe ei taha hinnata?
1. Elukutseliselt fotograafilt per se eeldan oluliselt kõrgemat taset, kui amatöörilt. Asi on selles, et hobipiltnikel ei ole võimalust pildi saamisse (ja ka muudesse sellega seotud aspektidesse) panna samaväärselt ressurssi, eelkõige aega. Usun, et ka praktika intensiivsusest tingitud töövilumus on proffidel sootuks teisest puust;
2. Proffide ja amatööride samal skaalal hindamine on küll motiveeriv amatööridele, sest on eesmärk, mille poole püüelda, kuid võib anda natuke valesid signaale proffidele. Selles mõttes on ka minul kahju, kui tõeks osutub väide, et siinsesse keskkonda profid enam postitada ei soovi, kuna sellisel juhul mul puudub võimalus proffide töid elukutseliste vastu hinnata. Äkki ei postitata hoopis seepärast, et ei nähta selles added-value't? Mis omakorda peaks kinnitama, et proffe peaks omasuguste vastu hindama. Või siis on põhjus veel mingi kolmas aspekt?
Teisalt saab püstitada hüpoteesi, et tehnoloogiline areng on amatööre ja proffe võrdsemaks muutnud. Sellisel juhul on tegu puhtalt turustamisega nö elukutselise fotograafide poolt. Samas oleme ka seda teed tagasi ressursiallokatsiooni juures ehk turustamisse panustatava ressursi ja sealt tagasisaadava vahekorra juures. Näen oma heameeleks, et vähemalt üks Eesti elukutseline loodusfotograaf on päris aktiivne Euroopa suunal ja esineb täitsa korralikel üritustel suuremates ja väiksemates välisriikides. Jõudu talle! wink

Eemal

 

#11 26-09-2011 23:57:20

Seiraja
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 295

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Apelsinikarul on minu meelest väga hea ettepanek, et hinded võiks olla mittenähtavad enne teatud momenti. Praegu on ju siin ka täheldatavad rühmapsühholoogilised nähtused, mis teinekord mõjutavad hinnete kujunemist.

Eemal

 

#12 27-09-2011 00:51:01

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Ma lisaks veel vaid niipalju, et enamik pildivaatajaid ei ole profid. Tervelt 99,9% ei ole profid. Seega ma arvan, et on oluline, mida pildist arvatakse. Ka numbriliselt, teiste piltide foonil, olgu siis teiste proffidega võrreldes või amatööridega võrreldes.

Minu kindel soov on see, et looduspildis oleks esindatud võimalikult kirev seltskond. Olgu täiesti algajaid, olgu igapäevaseid harrastajaid ja olgu ka elukutselisi. Niisugune esindatus aga ei saa eksisteerida, kui kõiki ei kohelda võrdselt.

Ja ma rõhutan veel, et pildi seisukohalt ei ole mingit vahet, kas selle püüdmisesse on pühendatud kümme aastat profifotograafi aega või siis tegi algaja fotograaf selle oma esimesel metsaskäigul hea õnne tahtel. Sellel pole absoluutselt mitte mingit vahet. Pilt on see mis räägib. Ja hinnakem ning kommenteerigem ka vastavalt.

Eemal

 

#13 27-09-2011 01:04:17

jubejuss
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 457
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

No aga Sven, kas poleks väljakutse virutada "Seirajatele" pildiga sarvede vahele nii et karp lahti? Ma ise vist, kui prof oleksin, ei julgeks puht "leiva autoriteetsuse" pärast kuhugi pilti hindamiseks panna smile Või kui siis selliseid mis on hirmsa kiiksuga, nii et mine võta kinni, kas super pilt või käkerdis.

Eemal

 

#14 27-09-2011 01:51:59

Seiraja
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 295

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Jah, kui pelgalt nö vaatajaturu poolt analüüsida, siis tuleb tagasitulla apelsinikaru pakutu juurde, kuna väidetavalt tekib inimestel komme rühmas üksteise käitumist peegeldada. Ostuprotsess on aga fotode puhul individuaalne. Kui ma Sveni 22:51 kommentaari lg 1 õigesti mõistsin.
Ja lg 2 on igati tänuväärt põhimõte, et ühetaoliselt esindatud oleks kogu vikerkaar. Selle hindamine on minu jaoks aga teine teema, nagu ülal kirjeldasin.
Juss - eks ta mõnikord on virutanud ka, ei saa salata. Aga neid lajatajaid on teisigi, eriti kui veidi laiemalt, so Eestist välja vaadata.

Eemal

 

#15 27-09-2011 14:17:04

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

>> enamik pildivaatajaid ei ole profid. Tervelt 99,9% ei ole profid

kui nyyd matemaatiliselt v6tta, siis tegelikult on proffe veelgi vähem ... võtteks aluseks n2iteks selle, et ca 1/3 eesti elanikest (~1.5M) ehk ~0.5M inimest on pildivaatajad, siis kui 99.9% ei ole profid, siis jääb proffe 0.1% 0.5M'st, mis teeb ~500  .. niipalju eestis proffe looduspildistajaid ei ole wink

tuli tähenärimise tuju wink

Eemal

 

#16 27-09-2011 14:24:35

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

hea, kui meil 50 loodusepildistamisest elatuvat fotograafi on.

Eemal

 

#17 27-09-2011 14:25:28

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

mis hindamisse puutub, siis ma olen ka seda meelt, et tuleb hinnata _pilti,_ mitte seda, kuipalju vaeva fotograaf on n2inud, mitte seda, mis j22b fotograafi selja taha, vbolla ka mitte pildil oleva looma- v6i taimeliigi haruldust või raskesti kättesaadavust, mitte forograafi ..  sestap on igasugused saamislood jms pildi hindamisel pigem segavad tegurid.

sellise hindamise juures peab muidugi eeldama, et tingimused on kõigile samad, st et ei ole tegemist kontrollitud olukorraga, või kui on, siis see oleks ära märgitud ..

>> Asi on selles, et hobipiltnikel ei ole võimalust pildi saamisse (ja ka muudesse sellega seotud aspektidesse) panna samaväärselt ressurssi, eelkõige aega.

Selles ei saa ka alati päris kindel olla. Eestis vähem, aga mujal maailmas palju rohkem, tegelevad looduse pildistmisega hobina väga palju inimesed, kes on pensionil ehk kellel on tihtipeale nii aega kui raha lahedalt käes ..

Eemal

 

#18 27-09-2011 14:25:49

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

OnuEnn kirjutas:

hea, kui meil 50 loodusepildistamisest elatuvat fotograafi on.

5 sa tahtsid öelda? wink

Eemal

 

#19 27-09-2011 14:27:57

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

ma unistasin.

Eemal

 

#20 27-09-2011 17:11:07

Seiraja
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 295

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

smile viis on palju, pigem 1-2. või eksin?

Eemal

 

#21 29-09-2011 12:44:40

Aivar Sokk
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 274
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Nii ta on, et kus palju viisi sinna tuleb neid kamaluga juurde. Samas pole seal midagi halba kui paljudele meeldib. Ja lihtsalt hinde panemine on juba oma arvamuse näitamine. Kurb on aga see, et kehvade või keskpäraste hinnetega piltide alla tuleb paar kehva hinnet ja rohkem pilt kommentaare ja hindeid ei saa. Järelikult on teised andnud nn vaikiva nõusoleku antud pildile. Autorile aga võib jääda mulje, et kas tõepoolest on pilt nii kehv? Või ei julge teised antud pilti paremini hinnata kuna keegi on juba oma arvamusega pildi kehvaks tunnistanud. Samas võib autor mittehindamist või kommide puudumisest välja lugeda kui untsus pildi mis kellegile korda ei lähe.
Pigem peaks tegelema sellega, et LP-s oleks vähem kommentaaride ja hindeta pilte!
Minu soovitus oleks, et pildi autor võiks valjult nõuda pildi alla kommentaari või hinnet, kui seda pole mõistliku aja jooksul tulnud. Kes küsib see ka saab wink.
Kuidas aga saada kasutajaid aktiivsemalt hindama kõiki pilte? Võibolla peaks tegema hindajatele ja kommenteerijatele ka mingi reitingu süsteemi.

Eemal

 

#22 29-09-2011 13:54:19

Marko Kivimäe
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 523
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Ma käisin kunagi välja idee, et kuidagi võiks saada näha lihtsalt kommentaarideta pilte. Ise hea meelega hindaks just neid mitte neid, mis saavad niigi n+1 kommentaari. Samas neid praegu kiirelt ja mugavalt ei näe. Kui oleks näiteks eraldi link "viimase 7 päeva jooksul 0 kommentaari saanud pildid" vms vasakul servas siis oleks 5+.

Eemal

 

#23 01-10-2011 16:36:02

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

+1, Juss, see on üks põhjuseid, miks ma siit eemale hoian ja ka pilte enam ei lisa. Noh, ega ma väga ei pildista ka loodust enam. Siiski see piltidest hinge väljakiskumine detailide kallal vingumise tähe all eemaldas tihti pildi mõtte ja selle kunstilise väärtuse. Kõik hakkavad vaikselt ühtsama mantrat kordama, eemalduv nurk, kolmandikreegel jne jne.

Reeglid on rikkumiseks ja tihti pigem algajatele soovituseks, fotograafias tegelikult loeb vaid pildistaja soov nähtut edasi kandes emotsiooni jagada läbi oma kunstimeele. Vahet pole, milliste reeglite või mittereeglitega. "Tehniliselt perfektne" sooritus ei ole ainult selle tõttu veel kunst ja vastupidi.

Siin meenuvad Viiu Härma pildid, kes pildistab hingest ja seda on igas kaadris tunda. Oma käekiri, oma nägemus ja neid pilte võib kaua vaadata. Aga siin sai ta tihti vastu näppe. Täitsa piinlik kohe.

Eemal

 

#24 01-10-2011 17:31:11

wrangel
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 149
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Et, mingitest tõdedest/"tõdedest" kujunevad nn. mantrad on iseenesest loomulik, kas need sünnivad tehnilistest või kunstilistest, või mingitest müstilistest parameetritest, see sõltub tavaliselt karja juhist/juhtidest. Aga, et inimesele on omane karja kuuluda, selles teda süüdistada  väga ei tohiks. Siin ilmneb pigem kaks rühma, karjas ja sellest väljas. Kari(või grupp) valitakse ikka selle suuruse ja elujõulisuse järgi ja mida ebakindlam on indiviid, seda kindlamini ta karja ja selle käitumismudelisse klammerdub. Tundub, et pikemalt olijad hakkavad lihtsalt karjast eemalduma, proovivad vaadata natuke distantsilt ja lõpuks lihtsalt võõrduvad, sest üldiselt kari üritab selliseid väljasolijaid, kes teevad teistsugust häält, või näevad erinevad välja, lihtsalt elimineerida. Ehk, mis ma tahan öelda on, et pole mõtet proovida karja või sellesse kuulujad suunata kusagilt väljast, ega indiviidipõhiselt. Kui tahta tõsiseid muudatusi, tuleb neid teha struktuuriliselt, selleks aga peaks ikkagi ka saidi süsteemi muutma, aga ilmselt puudub selleks tahe. Jääb kaks võimalust, kas vaadata asja distantsilt, või teha uus sait, seda viimast ma olen isegi kaalunud, aga laisk olen:). Aga keegi võiks teha küll:)

Eemal

 

#25 03-10-2011 00:40:19

apelsinikaru
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 121
Veebileht

Re: Hindamisest, suhtumisest, piltidest ja muust pasast mis... jne

Kaupo ja Wrangleri jutus täitsa point sees. Mul tekkis mõttes võrdlus maalikunstiga, kus on mitmed erinevad ajastud, konstivoolud, koolkonnad jne. Kui aastasadu tagasi püüti samuti maalis tegelikult nähtut võimalikult tõetruult edasi anda, siis tänapäevaks läinud asi nii abstraktseks, et vahest päris raske asjast sotti saada. Loodusfotograafias hetkel kah just nähtu puhas ja tõetruu edasiandmine peamine, sellele ilmselt kaasa aidanud ka tehnika areng, mis järjest täpsemalt ja detailsemalt võimaldab nähtut edasi anda. Samas on näha ka muutusi, igasugu abstraktset värki tuleb vaikselt peale, puhta portreede asemel on hakatud rohkem väärtustama keskkonda jne. Eesti loodusfoto peavool on suht samal lainel maailmas valitseva vooluga (näit. meie meeste viimaste aastate auhinnad rahvusvahelisel areenil), kuid Eesti eripäraks tundub olevat ka suurem rõhk loodusfoto eetikale, tehisvalguse vältimine looduse pildistamisel jms. Eks 50 aasta pärast kuskilt fotograafia ajalooraamatust saab täpsema pildi, mis siin täpselt toimus;)

Wrangler, mis seal uuel saidil muidu teistmoodi oleks?

Viimati muutnud apelsinikaru (03-10-2011 00:41:33)

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB