Sa ei ole sisse loginud.

#1 19-07-2005 15:39:43

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Kodulooma pidamine

Kuna Jaak võttis mul siin: http://www.looduspilt.ee/foorum/viewtopic.php?id=312
sõnasabast kinni, siis tooksin välja need argumendid mida mina kasutan oma lastele kodulooma võtmise soovi puhul esitleda big_smile

Vahemärkus: jutt käib linnakorteris kodulooma pidamisest.

1. Loom peab olema suurema osa ajast nelja seina vahel, sest peremehed käivad ju tööl.
2. Loom saab õue ainult siis kui peremehel on aega sinna minna.
3. Looma liikumisvõimalused on võrreldes vaba loodusega lugematu arv kordi piiratumad.
4. Loom ei saa vabaltr välja elada oma hooajalist sugutungi.


Nendest argumentidest lähtuvalt on minu seisukoht, et linnakorteris kodulooma pidamine on mingil määral looma piinamine. Loom võetakse korterisse selleks, et inimesel oleks huvitav. Looma soove aga ei jõuta täita.

Eemal

 

#2 19-07-2005 15:54:04

prot
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 66
Veebileht

Re: Kodulooma pidamine

Mina ütleks, selle kohta nii:
Mul endal on korteris kass, kes pole elusees õues käinud (va siis kui ma ta meile tõin), sugutungi probleem sai operatsiooniga lahendatud ning sellega ma olen nõus, et liikumine on piiratud ja ta veedab palju aega üksinda, kuid ma usun et ta ei oskagi rohkem midagi elult oodata, kuna terve tema elu on piirdunud toas olemisega. Samas jällegi, kui ta rõdule saab siis ta sealt ära küll tulla ei taha :p.
Kokkuvõtteks: ma arvan et piinamine on liiga karmilt öeldud, kuid muidugi loomal oleks vabas looduses parem elada, aga samas kui ta on eluaeg toas olnud siis pole tema jaoks enam vahet.
See on minu arvamus.

Eemal

 

#3 19-07-2005 16:22:44

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Re: Kodulooma pidamine

Väga imelik vastus.
Sa arvad, et suudad ühe elueaga looma ürgse instinkti kustutada? Näed, ei taha ta ju rõdult ära tulla. Mõtle, mis veel siis juhtuks kui sa ta välja laseks?

Ja kui operatsiooni nimetada mitte piinamiseks, siis no ma ei tea, pole mul küll siin teema all enam midagi öelda.

Eemal

 

#4 19-07-2005 16:26:45

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: Kodulooma pidamine

Minu mõttekäik asjale ei ole nii must-valge.

Koduloom, pigem sõnastaks ümber -- lemmikloom -- on inimese poolt... hmm, kuidas seda sõnastada... muudetud suhtumisega loom. Koerad-kassid on nii-hästi-kui-inimene-jumala-tööga-hakkama-saab kujundatud, neis on aretamise käigus esile tõstetud mingeid omadusi ja taandatud teisi. Neile (vähemalt osadele) on 'tekitatud' vajadusi, mida täidab inimene; ja on tekitatud kohustusi inimese ees, mida loom täidab. Vähemalt algselt aretati siis-veel-mitte-niivõrd-lemmikloomi funktsionaalsuse pärast, polnud oluline, kas sabaots on välge või kõrvad kikkis... Lisaks, pea alati inimesel vaja võtta lemmiklooma suhtes kindel roll, mida sotsiaalselt aktsepteeritavale kooseksisteerimisele aluse paneb. Koera puhul on see karja juht, kassi puhul pole mina veel täpselt aru saanud, mis roll inimesel on.

Nüüd siis korteris looma pidamisest. Oskan rääkida ainult koera poole pealt, kuna kassipidamiskogemust praktiliselt ei ole. Sveni poindid on enamuses õiged, nendele vastused on ka (peaaegu) ühesed, kuid minu arust on palju olulisem küsimus  küsimata, mida minu kogemuse põhjal tuleb enne neid nelja asja küsida. Ehk siis mida lemmikloom tahab? Ja tahtmistes võrrelda lemmiklooma metsikuga minu arust ei saa. Emapiimaga antakse kaasa teadmine, et inimene on hea (mõnikord ka halb), ta annab süüa, mängib jne. Ta on sõber. Isegi koerad, kes on inimestelt ainult halba saanud, on ikka üldjuhul nende vastu sõbralikud. Miks? Minu kogemuse kohaselt (vähemalt koeraga) lemmikloom VAJAB inimest. See on tema esimene vajadus. Kui ma kunagi algusaegadel koeraga sõbra suvilas (võõras koht) olin ja tahtsin oma koera välja jätta ning ise tuppa tulla, tuli koer peaaegu läbi klaasukse hüpates mulle tuppa järele. Hea oli, et enne teist katset ukse lahti tegin. Hiljem aastate jooksul olen sama asja täheldanud täiesti muutumatul kujul ka koerale teada/tuttavates kohtades-- nt maakodus/vanematekodus, kui ma tuppa lähen või poodi vms, siis see jooksumaa ei huvita teda, ta istub ja ootab mind. Mida ma tahan öelda on see, et osad koerad on toakoerad vaatamata sellele, kas tegu on korteri või eramajaga või taluga. Sellepärast, et seal toas on inimene.

Viimati muutnud draa (19-07-2005 19:07:54)

Eemal

 

#5 19-07-2005 16:29:02

prot
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 66
Veebileht

Re: Kodulooma pidamine

Tegelikult ma ei vaidle sulle vastu, kuid ma usun, et kui loom on eluaeg toas olnud ja aegajalt rõdul käib siis on ta sellega juba leppinud/harjunud (nt. ükskord ma proovisin ta välja viia, ta ei tahtnud sugugi seal olla).
Ütlen ausalt, ega mulle endale ei meeldi ka linna korteris elada. Muidugi eelistaks rohkem ruumi/loodust/õhku ja muidugi vabadust

Viimati muutnud prot (19-07-2005 16:36:28)

Eemal

 

#6 19-07-2005 19:29:26

marie
Külaline

Re: Kodulooma pidamine

Sven Z. kirjutas:


4. Loom ei saa vabaltr välja elada oma hooajalist sugutungi.
Nendest argumentidest lähtuvalt on minu seisukoht, et linnakorteris kodulooma pidamine on mingil määral looma piinamine.

Kas sellest peaks niimoodi aru saama, et ka nt majas-aias koera pidamine ei ole ainult siis piinamine, kui loom saab vabalt oma sugutungi välja elada?
Et laseme aga oma loomad linna peale vabakäigule "pulma", küll tagasiteed leiavad?

Oled Sa mõelnud, mida selline ohjeldamatu loomade paljunemine endaga kaasa tooks?    Et foorumi teemas püsida, siis kasvõi looduse seisukohalt, osa neist (soovimatutest) kutsikatest-kassipoegadest kindlasti metsistuks, murraks nt linde, rikuks looduse tasakaalu...

Olgu muuga kuidas on, kuid tänapäeval vastutustundlik loomapidaja ei lase oma loomal  sugutungi välja elada. Metsloomadega muide antud olukorda võrrelda ei saa, ka hundikarjas ei pääse nt kaugeltki kõik isased "löögile".

 

#7 19-07-2005 20:57:50

Koeraomanik
Külaline

Re: Kodulooma pidamine

Ei saa teemapüstitusega kohe kuidagi nõustuda. Teemaalgataja on ilmselt unustanud selle, et koerad on inimese poolt kodustatud juba 40 000 aastat. Kodustatud loom erineb oluliselt metsloomast. Inimene on kujundanud koeratõuge juba kümneid tuhandeid aastaid. Läbi inimese käe on sündinud palju erineva psüühika ning loomusega tõuge. On valvekoerad, karjakoerad, võitluskoerad, seltsikoerad jne. Just seltsikoerad on need, kelle koht ei ole mitte aias ega korteris, vaid OMA PEREMEHE JUURES! Need koerad on õnnelikud alati, kui nad saavad piisavalt tähelepanu ja hoolitsust. Nende instinktid ei ole sugugi nii välja arenenud, nagu võiks arvata. Nad armastavad diivani peal lesida ja telekat vaadata. Nad armastavad jalutuskäike, kuid ainult KOOS OMA PEREMEHEGA. Mis kasu oleks sellise psüühikaga koertel oma aiast, kui nad seal mitte iialgi üksinda olla ei taha. Pole vahet, kas koer elab majas või aias, kolm jaltuskäiku päevas on igal juhul vältimatud. Ärgem unustagem, et koeri on väga erinevaid.

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB