Sa ei ole sisse loginud.

#1 05-11-2006 18:45:56

siimi
Uus kasutaja
Asukoht: Viljandi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 9

kui kaugel objektist?

olen suht algaja fotograafia kandis...kuid huvitama on hakanud looduse pildistamine...hetkel eriti lindude
küsin siis sellist asja, et kui lähedale peaks linnule saama et temast normaalne portree saada?muidugi oleneb see torust konverterist jne...ja ka linnu suurusest....aga näiteks selline pilt
http://www.looduspilt.ee/?page=pilt&id=10477
toru pikkus kui õieti aru sain oli 200mm...pilti eriti lõigatud ka ei ole...kui kaugel oli fotograaf pildi tegemisel linnust?

Eemal

 

#2 05-11-2006 19:18:32

ulliv
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 82

Re: kui kaugel objektist?

siiski 400mm sest Olympuse kaameratel on 2x sensori cropp.
Umbes 10-12 meetrit? Parandage kui eksin.


ulliv<->villu

Eemal

 

#3 05-11-2006 19:35:30

siimi
Uus kasutaja
Asukoht: Viljandi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 9

Re: kui kaugel objektist?

huvitab mind ka see cropi asi millest hästi aru ei saa...igal digisensoril on cropp väärtus mis tuleks korrutada objektiivi pikkusega...aga kuidas see objektiivi pikkust suurendab?...pildiotsijast näen ju otse läbi objektiivi ja pilt tuleb ju ka sama mis ma sealt näen...et siis oskab seda keegi äkki seletada.

Eemal

 

#4 05-11-2006 19:38:30

Inzz
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 81
Veebileht

Re: kui kaugel objektist?

Kaugus oli umbes 6 meetrit.

Eemal

 

#5 05-11-2006 19:38:38

Rajareits
Kasutaja
Asukoht: Viljandi
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 42

Re: kui kaugel objektist?

Pildiotsijast näed Sa ka vähendatud pilti.

Eemal

 

#6 05-11-2006 19:39:54

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: kui kaugel objektist?

Kujuta ette, et täiskaader (cropfaktorit pole) on A4 paber.
Objektiivist paberile langev valgus täidab kogu paberi pildiga ära.

Kujuta nüüd ette, et on ka teine paber, mis on 1,6 korda väiksem kui A4. Objektiivist langeb aga ikka sama suur pilt ja päris suur osa läheb paberist mööda, "üle servade", sest kujutis on paberist suurem. See ongi cropfaktor, mis sisuliselt tähendab lihtsalt seda, et pildil on servad maha lõigatud.

Sensorid on muidugi kõvasti väiksemad.

Kui see nüüd arusaadavamaks asja tegi :)

Eemal

 

#7 06-11-2006 11:47:23

RV
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 129

Re: kui kaugel objektist?

Huvitav on jah teinekord neid "kalamehejutte" lugeda et oleks käe välja sirutanud oleks saanud rebasele pai teha...endal pildil rebane vasakul all nurgas. Mõtlesin ise just nende juttude ajendil sellise mõttekäigu ära teha nagu vtl siin tõestas aga jäi kunagi soiku. Päris huvitav.

Eemal

 

#8 07-11-2006 15:33:08

Udumartin
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 417

Re: kui kaugel objektist?

Millibell . Et kui 5D-ga pildistatu lõigata 30D kaadri suuruseks, siis jääb ainult 38% pikslitest alles?
Ja EOS 1Ds mk II pildist jääb järgi hädised 6,5 MP ? 16,7:1,6:1,6
Mehed visake oma 1Ds-id minema!  smile

Eemal

 

#9 07-11-2006 17:11:54

Udumartin
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 417

Re: kui kaugel objektist?

Sellepärast pildistangi veel filmile.smile- vaatan seda võidujooksu natuke aega kõrvalt.  EOS D60, D30, 1D, 10D, 300D, 350D, 20D, 1DS, 1D mark II, 1Ds mark II, 5D, 30D, 400D jne Esimesed neist maksid ju terve varanduse, nüüd ei taheta enam mõne kilo eest ka.

Eemal

 

#10 07-11-2006 17:21:35

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: kui kaugel objektist?

1Ds minema viskamine pole vist ka päris õige. Kuna neil on pikslite tihedus väiksem, siis on järelikult pikslid suuremad mis tähendab üldjuhul parema kvaliteediga pilti (parem noise tolerance etc). MP pole kõik big_smile


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#11 07-11-2006 20:18:27

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: kui kaugel objektist?

Millibell, v6ta siis juba m6ni mobiiltelefoni mikrosensor, neid on vist ka juba 3MP kanti. V6ib juhtuda, et arvutuste tulemusena selgub, et see on see k6ige parem.

Eemal

 

#12 07-11-2006 20:44:25

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: kui kaugel objektist?

Ja hindame pilti ka algoritmi alusel. Nagu m6ni seda juba ka teeb. Kindlasti on v6imalik peale kolmandike, diagonaalide jms. välja arvutada ka paremad teravuse näitajad, mingid värviprofiilid, millele pilt peaks vastama, horisondi viltusus oleks ka lihtne paika panna, samuti ülep6lenud v6i alavalgustatud alad. Ja pääsemegi vastikust subjektiivsest tööst piltide hindamisel, samuti pole neid lollakaid irisevaid kommentaare, mis on vanden6u tulemus ja ainult minu vastu sihitud. Pruugib vaid pilt üles lasta ja masin saadab vastu hinde. Puudub vajadus ka teiste piltide vaatamiseks, kuna saab ju vaadata hoopis nende hindeid ja endaga v6rrelda (mis tundub paljudele peamine). Tegelikult polegi pilte üldse vaja, kindlasti suudaksid helgemad infopead edaspidi valmis kribada ja üles laadida algoritme ja faile, mis saaksid ilusa pildi analüüsimootori poolt hea tulemuse. P6him6tteliselt pole siis ka fotoaparaati vaja, rääkimata ajast ja arust optikast. Kogu asja saab ju arvutis valmis kribada. Isegi uksest pole vaja välja minna... Sellise heietuse vallandas minus eelnev m6ttekäik. Kahjuks paljud märgid juba viitavad sellele tendentsile - sageli vaid puhttehniline analüüs, v66randumine loodusest (viimase peal info küll oma uusima malli aparaadist, kuid pildistatava objekti suhtes puuduvad teadmised, küll on kodus igasugu tarkvara ja tehnikat, aga puudub nt. välimääraja), professionaalne järeltöötluse tulevärk peitmaks varitseda v6i k6ndida viitsimatust, viimase sendini vaidlemine hinnete üle, kommentaaride kommenteerimine jne. Nagu oleks see peamine. Ei tohiks aga siiski ära unustada k6ige olulisemat - lihtsalt r66mu ümbritseva looduse üle ja v6imaluse üle seda teistega jagada. Olen juba m6nda aega tähele pannud, et fotoaparaat sageli lausa segab mind loodust täiega nautimast, justkui sunnib otsima motiive, sättima, olema rahulolematu jne. Selle asemel, et ilma häirimata jälgida sookurgi hommikuudus v6i kobrast tammi lähedal toimetamas, pean hakkama ligi hiilima, paremat positsiooni otsima ja l6puks v6in ilusa momendi äragi rikkuda. Üha sagedamini olen jätnud sellisel puhul pigem pildi tegemata. Ehkki ikka sageli on kahju ka - tahaks momenti teistega jagada. Paraku niikuinii paber v6i arvutiekraan seda 6iget tunnet edasi ei anna.

Mnjah, läks nüüd pikaks heietamiseks, aga aitäh Millibell, et kuskil ajus miski päästiku lahti lasid oma intrigeeriva arvutusega.

Eemal

 

#13 07-11-2006 20:48:15

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: kui kaugel objektist?

Millibell, kui optika seda lahutusv6imet ei toeta, siis t6epoolest pole vahet. Seda t6estavad paljud pisisensoriga suure megapikslihulgaga seebikad. Kui sensori lahutusv6ime optika omast üle läheb, pole tast kasu.

Eemal

 

#14 07-11-2006 20:51:21

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Re: kui kaugel objektist?

Huvitav arutelu. Kahju, et üks selle arutelu eeldustest on puusse läinud. Seepärast logiseb ka kogu loogika.

1Ds'i 16 MP ja täiskaader võrrelduna 20D ja 8MP on niisugune:
20D sensor jätab võrreldes täiskaadriga 60% kaadri keskosast alles. Äärtest viskab 40% infost ära.

Kui nüüd korrutame 16MP 0,6'ga saame 9,6MP. Ehk siis samasugune äraviskamine jätab rohkem piksleid alles.
5D'ga annab sama loogika 7,2MP.

1,6 kropp tähendab, et täiskaadrist kasutatakse ära 60%.

Eemal

 

#15 07-11-2006 21:23:44

Kaupo Kalda
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1574
Veebileht

Re: kui kaugel objektist?

Humm. Siit tekkis ju küsimus:
nii 5D kui 1Ds sensorid on mõlemal 36x24mm.

5D lahutus on 12,8MP, 1Ds lahutus 16,7MP.

Järelikult 5D peaks andma kvaliteetsema pildi, sest per andur jagub tunduvalt rohkem valgust? :)

Eemal

 

#16 08-11-2006 11:47:57

Päevapiltnik
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 54
Veebileht

Re: kui kaugel objektist?

Siinses vestluses ei märganud ühte asjaolu mis teema veel segasemaks muudab. Kui vaadata objektiivide mtf-e siis sealt selgub et paljudel objektiividel langeb joonis kaadri servades. Nii et mõningal juhul justkui väiksem sensor peaks parema kvaiteedi andma, kas see nii on ja milliste torudega, selle juurdlemisega ma ei ole vaeva näinud. Nagunii ei ole võimalust täiskaadriga tehnika soetamiseks smile

Eemal

 

#17 08-11-2006 12:45:53

Udumartin
Vana Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 417

Re: kui kaugel objektist?

Vtl . Ei otsinud ma mingit vabandust. Ma ei väida siin üldse, et praegused digikaamerad on viletsamad kui filmikad. Ma pole isegi süvenenud sellesse pikslite hulga hingeellu. Olen sellest asjast kõrval kokkuhoidlikusest(vaesusest) . Jättes kõrvale need paljud vaheastmed, ootan millal iga järgmine mudel on parem ja odavam kusjuures. Praegu on mul 35mm parim filmikere, mis tehtud on ja ma olen hobifotograafina selle võimalustega rahul.

Eemal

 

#18 08-11-2006 22:00:10

archie
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 123
Veebileht

Re: kui kaugel objektist?

Huvitav jälgida eelnevat arutelu. Igasuguste %-de saamiseks jagatakse ja korrutatakse erinevaid mõõtühikuid: sensori lineaarmõõtusid, pindala, MB arvu, crop factorit ja veel mida vaid.
Mitte keegi pole pööranud tähelepanu asjaolule, et üks olulisemaid näitajaid sensori puhul on pikseli mõõt mikromeetrites millest tuleb lineaareraldusvõime lp/mm. Kes on filmile teinud, mäletavad et see mõõtühik oli filmi eraldusvõime näitaja. Digipõlvkond ei tea sellest midagi, MB ruulib. Samas mõõtühikuga on hinnatav ka objektiivi eraldusvõime lisaks MTF-le. Kahe eraldusvõime tulem arvutatakse valemiga AxB/A+B. 5D puhul on sensori eraldusvõime 8,24um (121lp/mm), 20D on 6,4um (156lp/mm) jne. Täna on Canoni kõige suurema lineaareraldusvõimega milline kere ? 1ds-MII oma 16MB? Ei ole, õige vastus on 400D oma 5,7um-ga (175lp/mm). Ehk linnufotograafid peaksid oma 300f2,8 telele just selle taha panema, et saada parim objektiivi/sensori eraldusvõime koostöö + teleobjektiivile lisa andev cropfactor boonuseks. Kõik eeskommijate arvutused on siis ainult õiged, kui sensori suurus on võrreldavatel keredel sama. Muu on meetrite ja liitrite võrdlemine. Edu arvutamisel.

Eemal

 

#19 08-11-2006 22:28:58

harri
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 223
Veebileht

Re: kui kaugel objektist?

Ei tasu ära unustada ka ühte pisiasja. Nimelt jagunevad enamikel sensoritel tundlikud punktid veel kolmeks ehk siis RGB millest pilt moodustatakse. Ja kusjuures kaugeltki mitte võrdselt kolmeks ei jagune, vaid punane ja sinine saavad endale kõigest 1/4 punktidest ja roheline 1/2 punktidest. See aga tähendab seda, et punane ja sinine värv venitatakse tarkvaraliselt 4x suuremaks ja roheline 2x suuremaks, enne pildi moodustamist. Mina ootan igastahes huviga just Sigma uue Foveon sensori turuletulekut, mis võiks sensorimajanduses pöördepunktiks saada.
Eelmise põlvkonna Foveoni kiidetakse siin smile
http://www.dpreview.com/reviews/sigmasd10/
Need on mu isiklikud loogikalähedased järeldused nii, et parandage kui puusse panin smile

Eemal

 

#20 08-11-2006 23:49:01

archie
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 123
Veebileht

Re: kui kaugel objektist?

harrile:
mitte eriti puussse, aga põõsasse küll. Inimsilmale pole vaja kõike kolme RGB värvi sama eraldusvõime-jagunemisega esitada. Silma võrkkesta tundlikkus ja just eraldusvõime, millest rääkisin eelmises kommentaaris, on miljonite aastate evolutsiooni käigus kõige tundlikum rohelisele kui looduse taustvärvile, siis punasele, ja ainult  11% sinisele.
Foveon sensori eelis on pigem sensorielementide vertikaalne paiknemine, mis välistab horisontaalse ehitusega RGB filtrist tulenevate nn muaree-defekti esinemise. Eraldusvõime osas ma eeliseid ei näe. Pealegi ei ole ju foveon sensor näiteks 12MB puhul 3x12MB RGB, vaid kasutusele on võetud sama interpreteeritud MB arv, nimelt 3x4MB, et püsida klassikalist tüüpi sensorite MB rallis sama numbri juures ja loksutada ostaja ajusid.. Vot nii.

Eemal

 

#21 09-11-2006 00:09:00

archie
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 123
Veebileht

Re: kui kaugel objektist?

millibellie:
ma kommisin kokkuvõtlikult kõike eelnevat. nüüd lugesin ka sinu arutelud läbi, ja jah, oled tõele lõpmatult lähedal. Ise kasutan ka 30D telega ja 5D laiaga. 30D on ka 5 kaadrit/sekundis vääga vajalik telega töötamisel. Kolm-neli kaadrit ja alles teine-kolmas on vaatamata IS objektiividele paigas.

Eemal

 

#22 09-11-2006 21:56:05

harri
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 223
Veebileht

Re: kui kaugel objektist?

archie, see tähendab siis, et värvide jaotuse osas Foveonil ehk tõesti erilisi eeliseid ei ole aga ikkagi CMOS sensor talletab vaid ühe kolmandiku temale laekuvast infost. Silma eripärast johtuvalt lõpptulemuslik infokadu on siis ehk poole ringis kuid see tähendab ju lõppkokkuvõttes, et sensor töötab nö poole võimsusega.
Siit edasi järeldades aga jõuan tulemuseni, et samade mõõtude juures sama tulemuse saamiseks võiks Foveon sensor olla ligikaudu poole väiksema pixelite arvuga mitte aga 3x väiksem nagu nad ise välja reklaamivad.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB